- Teismas
- Kauno apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-09-06
- Bylos Nr.
- 1S-519-928/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 1-50-1-00154-2012-2
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjas
- Odeta Gruodienė
- Nuteistasis
- R. K.
- Advokatai
- Dainius Dargevičius
- Kategorijos
Įžanginė dalis
apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo nuteistojo R. K. gynėjo advokato Dainiaus Dargevičiaus skundą dėl Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų 2023 m. liepos 31 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti jo skundą dėl Lietuvos kalėjimų tarnybos Alytaus kalėjimo lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos komisijos (toliau – Komisija) 2023 m. liepos 17 d. nutarimo panaikinimo.
Aprašomoji dalis
nustatė:
1. R. K. nuteistas Panevėžio apygardos teismo 2015 m. balandžio 30 d. nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 149 straipsnio 2 dalį ir 150 straipsnio 2 dalį galutine subendrinta 4 (ketverių) metų laisvės atėmimo bausme. Nuosprendis įsiteisėjo 2017 m. sausio 27 d., Lietuvos apeliaciniam teismui atmetus nuteistojo apeliacinį skundą.
2. Bausmės vykdymo pradžia – 2021 m. lapkričio 23 d., pabaiga – 2025 m. lapkričio 8 d.
3. Komisijos 2023 m. liepos 17 d. nutarimu Nr. 357-230 nutarta netaikyti nuteistajam R. K. lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos. Nuteistajam nesutinkant su šiuo nutarimu, jo gynėjas advokatas Dainius Dargevičius pateikė skundą Alytaus apylinkės teismui, prašydamas minėtą Komisiją nutarimą panaikinti kaip nepagrįstą.
4. Alytaus apylinkės teismas 2023 m. liepos 31 d. nutartimi atsisakė priimti R. K. gynėjo skundą, motyvuodamas tuo, jog šis skundas pateiktas pasibaigus jo padavimo terminui ir nėra prašoma jį atnaujinti, t. y. Komisijos nutarimo apskundimo terminas baigėsi 2023 m. liepos 26 d., o advokatas elektroniniu parašu pasirašytą skundą elektroniniu paštu teismui atsiuntė 2023 m. liepos 27 d.
5. Skunde aukštesnės instancijos teismui nuteistojo R. K. gynėjas advokatas Dainius Dargevičius prašo Alytaus apylinkės teismo 2023 m. liepos 31 d. nutartį panaikinti ir skundo priėmimo klausimą svarstyti iš naujo.
5.1. Skunde gynėjas nurodo, jog Komisijos 2023 m. liepos 17 d. nutarimas R. K. buvo įteiktas 2023 m. liepos 19 d., tik tuomet nuteistasis, o kartu ir jo advokatas, galėjo susipažinti su nutarimo turiniu ir jį apskųsti. Todėl, neįskaitant dienos, kurią buvo įteiktas norimas apskųsti nutarimas, terminas skundui paduoti baigėsi 2023 m. liepos 31 d., 23.59 val. Šiuo atveju skundas buvo paduotas 2023 m. liepos 27 d., 18.08 val., t. y. nepraleidus procesinio termino. Atsižvelgiant į tai, apylinkės teismo nutartis yra visiškai nepagrįsta.
Nuteistojo R. K. gynėjo advokato Dainiaus Dargevičiaus skundas atmetamas.
6. Klausimus dėl terminuoto laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos reglamentuoja Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (toliau – BVK) Tryliktasis skirsnis (82-87 straipsniai). BVK 86 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, kad Lygtinio paleidimo komisijos nutarimai per septynias darbo dienas nuo jų priėmimo dienos gali būti skundžiami vietovės, kurioje yra nuteistojo bausmės atlikimo vieta, apylinkės teismui. Minėto procesinio termino ir jo skaičiavimo tvarkos yra privalu laikytis, nes tai padeda užtikrinti greitesnį ir ekonomiškesnį skundo nagrinėjimą.
7. Atkreiptinas dėmesys, jog teisė į teisminę gynybą ir teisingą procesą pripažįstama prigimtine teise, kuri įtvirtinta ne tik aukščiausią galią turinčiuose nacionaliniuose įstatymuose, bet ir tarptautiniuose dokumentuose (Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 8 straipsnyje, Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 straipsnio 1 dalyje, Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnio 1 dalyje). Vis dėlto, kiekvienas asmuo turi ne tik teises, bet ir tų teisių nulemtas pareigas. Asmuo, kuriam įstatymo suteikiamos tam tikros teisės, kartu privalo vykdyti ir įstatymo jam nustatytus įpareigojimus, kurių būtina laikytis. Teismas kiekvienu atveju turi ne tik teisę, bet ir pareigą, įgyvendindamas proceso tikslus ir principus, kontroliuoti šalių naudojimąsi procesinėmis teisėmis bei šalinti bet kokius procesinio įstatymo nesilaikymo atvejus.
8. Nagrinėjamu atveju apylinkės teismas pagrįstai konstatavo, jog terminas skundui dėl Komisijos 2023 m. liepos 17 d. nutarimo paduoti yra praleistas vieną dieną, t. y. paskutinė diena skundui paduoti buvo 2023 m. liepos 26 d., o jis pateiktas 2023 m. liepos 27 d. (b. l. 7). Pažymėtina, jog skunde aukštesnės instancijos teismui advokatas netinkamai aiškina termino skundui paduoti skaičiavimo pradžią, t. y. septynių darbo dienų terminas yra skaičiuojamas ne nuo Komisijos nutarimo įteikimo nuteistajam dienos, o nuo šio nutarimo priėmimo dienos, t. y. reikšmingas yra procesinio dokumento priėmimo, o ne jo gavimo momentas. Be to, skaičiuojant terminus, neįskaitoma valanda ir diena, kuria prasideda terminas (Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 100 straipsnio 1 dalis). Taigi, pirmoji diena skundui paduoti buvo 2023 m. liepos 18 d., o paskutinė 2023 m. liepos 26 d.
9. Šiame kontekste tiek nuteistajam, tiek jo gynėjui išaiškintina, kad skundo nepriėmimas ir grąžinimas jį padavusiam asmeniui neužkerta kelio ginti savo galimai pažeistas teises ar teisėtus interesus teisme – asmuo vėl gali kreiptis į teismą, kartu prašydamas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti. Tokiu atveju turi būti nurodytos svarbios priežastys, kodėl terminas buvo praleistas (BPK 102 straipsnio 1 dalis). Teismų praktikoje laikomasi nuomonės, kad jei terminas yra praleistas nedaug, svarbu tai, ar jis buvo praleistas sąžiningai, t. y. ar proceso dalyvis elgėsi sąžiningai, ar nepiktnaudžiavo savo teise.
10. Apygardos teismas pripažįsta, jog terminas skundui paduoti buvo praleistas nežymiai, vis dėlto, skundą teikė ne pats nuteistasis R. K., neturintis pakankamai teisinių žinių norimiems procesiniams veiksmams atlikti, o profesionalus teisininkas – advokatas Dainius Dargevičius, kuriam yra keliami aukštesni vykdomos veiklos kokybės standartai, todėl naikinti skundžiamą nutartį ir grąžinti skundo priėmimo klausimą iš naujo svarstyti apylinkės teismui teisinio pagrindo nėra.
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 442 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 2 dalimi,
Rezoliucinė dalis
nutaria:
nuteistojo R. K. gynėjo advokato Dainiaus Dargevičiaus skundą atmesti ir palikti galioti Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų 2023 m. liepos 31 d. nutartį.
Ši nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos ir yra neskundžiama.