Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartis

2025-03-13 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. eII-467-1057/2025

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus miesto apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2025-03-13
Bylos Nr.
eII-467-1057/2025
Teisminio proceso Nr.
4-68-3-00355-2025-3
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Evelina Petraitienė
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla Nr. eII-467-1057/2025Teisminio proceso Nr. 4-68-3-00355-2025-3Procesinio sprendimo kategorija 21.8.6 (S)
VILNIAUS MIESTO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2025 m. kovo 13 d.Vilnius

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Evelina Petraitienė susipažino su V. Ž., a. k. (duomenys neskelbtini) (toliau – ir Pareiškėjas) skundu dėl Lietuvos kelių policijos tarnybos (toliau – ir Institucija) 2023 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 39-ANR_N-191906-2023 (toliau – ir Nutarimas).

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

Žemesnės instancijos teismas

Institucijos 2023 m. rugpjūčio 16 d. nutarimu administracinio nusižengimo byloje Nr. 39-ANR_N-191906-2023 V. Ž. pripažintas kaltu padaręs administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 416 straipsnio 2 dalyje, nes jis, 2023 m. birželio 1 d. 18.09 val., krašto keliai Vilnius-Švenčionys-Zarasai 46,43 km., Švenčionių raj. sav., vairuojant transporto priemonę, nustatytą 50 km/val. greitį viršijo 14 km/val. Važiavo 64 km/val. greičiu (įvertinus paklaidą). Pareiškėjui paskirta 25 Eur dydžio nuobauda.

Vilniaus miesto apylinkės teisme 2025 m. kovo 5 d. gautas pareiškėjo V. Ž. skundas dėl minėto Institucijos 2023 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą. Prašyme nurodyta, kad jis gyvena ir dirba ne Lietuvoje ir nežinojo apie jam paskirtą nuobaudą. Jo gyvenamoji vieta yra (duomenys neskelbtini).

Motyvuojamoji dalis

Prašymas atnaujinti terminą skundui apduoti atmestinas, skundą atsisakytina priimti.

ANK 626 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Minėto straipsnio 3 dalies 2 punktas numato, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai: skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.

ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

Teismų praktikoje laikomasi pozicijos, kad procesiniai terminai yra reikšmingi dėl to, kad jų laikantis ginčas teisme bus išspręstas operatyviai ir ekonomiškai, todėl praleistas terminas skundui paduoti laikomas esminiu skundo padavimo tvarkos pažeidimu (Panevėžio apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-113-334/2024). Asmuo pats turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai. Taip pat Įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, todėl praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo svarbios, išskirtinės (Panevėžio apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. eAN2-128-768/2024). Pagal formuojamą teismų praktiką, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstamos nuo skundą paduoti pageidaujančio asmens valios nepriklausančios priežastys, kurios objektyviai sukliudė per įstatymo numatytą terminą paduoti apeliacinį skundą. (Klaipėdos apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje AN2-223-361/2019; Vilniaus apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje AN2-107-851/2022).

Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad 2023 m. rugpjūčio 16 d. Nutarimas pareiškėjo e. p. adresu buvo išsiųstas jo priėmimo dieną. Taigi, terminas paduoti skundui suėjo 2023 m. rugsėjo 5 d. Skundas dėl Institucijos Nutarimo Institucijai pateiktas 2025 m. kovo 4 d., t. y. apie pusantrų metų praleidus skundo padavimo terminą.

Pareiškėjo prašyme atnaujinti skundo padavimo terminą nurodyta, jog jis nežinojo apie jam paskirtą administracinę nuobaudą. Tačiau pažymėtina, kad pagal Administracinių nusižengimų registro duomenis Nutarimas su administraciniu nurodymu buvo išsiųstas V. Ž. jo nurodytu elektroninio pašto adresu – (duomenys neskelbtini). Šis adresas nurodytas ir pačiame skunde kaip oficialus kontaktinis elektroninio pašto adresas. Atsižvelgiant į tai, laikytina, kad Pareiškėjas turėjo galimybę susipažinti su Nutarimu, todėl jo argumentai dėl nežinojimo apie paskirtą nuobaudą kelia teismui pagrįstų abejonių.

Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad Pareiškėjas pateiktame prašyme, atnaujinti skundo padavimo terminą, nenurodo kokiais duomenimis jo pateiktas prašymas grindžiamas, dėsto deklaratyvius teiginius. Pareiškėjas nurodo, kad gyvena ne Lietuvos Respublikoje, o (duomenys neskelbtini). Su prašymu atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti teismui nėra pateikta duomenų, patvirtinančių, kad Pareiškėjas būtent skundo padavimo laikotarpiu gyveno užsienio valstybėje (pvz. gyvenamosios vietos deklaravimo dokumentai, darbovietės pažyma ir kt.), tokių duomenų Lietuvos teismų informacinėje sistemoje Liteko sistemoje taip pat nėra. Be to, iš Administracinių nusižengimų registro išrašo matyti, kad 2023 m. gegužės 27 d. ir 2023 m. birželio 15 d. (t.y. 4 dienos iki ginčijamu nutarimu nustatyto administracinio nusižengimo ir 14 dienų po jo) Pareiškėjui buvo inkriminuoti kiti administraciniai nusižengimų, be to Pareiškėjo administracinių nusižengimų per 5 metus fiksuota itin daug. Ši aplinkybė paneigia Pareiškėjo argumentą, kad jis nežinojo apie skundžiamą nutarimą dėl to, jog negyvena Lietuvos Respublikoje.

Kita vertus, ANK 624 straipsnio 3 dalies 2 punkte numatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. Nors ANK straipsnio nuostatose, reglamentuojančiose administracinio nusižengimo byloje ne teismo tvarka priimto nutarimo apskundimo terminus, nėra numatytas terminas, per kurį gali būti paduotas prašymas šį terminą atnaujinti, tačiau šiuo atveju taikytinos ANK 646 straipsnio, reglamentuojančio pirmosios instancijos teismo nutarimo (nutarties) apskundimo tvarką, 5 dalies nuostatos, numatančios, kad prašymas atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą negali būti paduotas, jei nuo apylinkės teismo nutarimo (nutarties) administracinio nusižengimo byloje paskelbimo praėjo daugiau kaip šeši mėnesiai. Šis procesinis terminas yra naikinamasis ir negali būti pratęstas – jam suėjus, asmuo praranda galimybę paduoti prašymą atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą (Panevėžio apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. eAN2-162-531/2024; Kauno apygardos teismo nutartys administracinio nusižengimo bylose Nr. AN2-123-928/2024, Nr. AN2-152-478/2021; Nr. AN2-23-954/2022; Vilniaus apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-74-908/2023).

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, darytina išvada, jog nagrinėjamu atveju yra suėjęs ir naikinamasis šešių mėnesių terminas skundui paduoti, todėl V. Ž. skundą dėl skundžiamo nutarimo atsisakytina priimti. Dėl suėjusio naikinamojo Nutarimo apskundimo termino, šiuo atveju nėra pagrindo atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą. Juolab kad pareiškėjui buvo tinkamai išsiųstas ir įteiktas skundžiamas nutarimas, t. y. jo naudojamu elektroniniu paštu, pareiškėjui buvo tinkamai išaiškinta skundo padavimo tvarka ir terminai, o skundą jis galėjo pateikti ne tik per e.Policija.lt sistemą, bet ir kitais būdais, net ir būdamas ne Lietuvoje (pavyzdžiui, elektroniniu parašu pasirašytą skundą Institucijai atsiuntęs elektroniniu paštu arba Institucijai atsiuntęs skundą su originaliu parašu pašto siunta).

Pareiškėjui išaiškintina, jog administracinio nusižengimo byla gali būti atnaujinta ANK 658 straipsnyje numatytais pagrindais bei ANK 660 straipsnyje numatyta tvarka bei terminais.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu,

nutaria:

prašymo atnaujinti terminą skundui paduoti netenkinti ir atsisakyti priimti V. Ž. skundą dėl Lietuvos kelių policijos tarnybos 2023 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 39-ANR_N-191906-2023 bei skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Nutartis per dešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Teisėja Evelina Petraitienė