- Teismas
- Alytaus apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutarimas
- Data
- 2017-08-31
- Bylos Nr.
- A2.7.-208-780/2017
- Teisminio proceso Nr.
- 4-27-3-00085-2017-9
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Ramūnas Šarka
- Pažeidėjas
- T. K.
- Kategorijos
- 21.9.9Pirmosios instancijos teismo sprendimai (ANK 635 str.)
- 21.9.10Nutarimas (nutartis) administracinio nusižengimo byloje (ANK 636 str.)
- 21.11.1Pirmosios instancijos teismo nutarimo (nutarties) apskundimas apeliacine tvarka (ANK 644 str.)
- 21.11.3Pirmosios instancijos teismo nutarimo (nutarties) administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminas ir tvarka (ANK 646 str.)
Įžanginė dalis
viešame teismo posėdyje išnagrinėjo T. K., asmens kodas (duomenys neskelbtini) gyvenančio (duomenys neskelbtini), administracinio teisės pažeidimo bylą, kurioje jam surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas pagal 1984 m. Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 159¹ straipsnio 7 dalį.
Aprašomoji dalis
nustatė:
T. K. 2017 m. rugpjūčio 25 d. surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas dėl to, kad atlikus reidą Veisiejų regioninio parko teritorijoje 2016 m. rugsėjo 26 d. buvo surašytas faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktas Nr. FAK-2347-(14.53), kuriuo konstatuota, kad statytojas T. K. (duomenys neskelbtini), Veisiejų regioninio parko teritorijoje, savavališkai, neturėdamas nustatyta tvarka parengto projekto ir leidimo vykdyti rekonstravimo darbus, kuris yra privalomas, vykdė neypatingo statinio – gyvenamojo namo, unikalus Nr. 5995-6015-9011, rekonstravimą, pristatydamas 2,82 x 7,20 m dydžio priestatą, pakeisdamas namo stogo dangą bei pakeisdamas laikančias namo stogo konstrukcijas naujomis. Tuo kaltinamas pažeidęs Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 2 punkto, 23 straipsnio 28 dalies reikalavimus ir padaręs administracinį teisės pažeidimą, numatytą iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusio 1984 m. Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 159¹ straipsnio 7 dalyje (b. l. 3–4).
T. K. savo kaltę pripažino ir paaiškino, kad gyvenamojo namo, esančio (duomenys neskelbtini), rekonstravimo darbus pradėjo neturėdamas projekto ir leidimo, nes buvo nusipirkę statybines medžiagas, sutaręs su statybos meistru ir turėjo nedaug laiko iki išvykimo į užsienį. Projektuotojas nespėjo parengti projekto iki jų sutarto laiko, todėl ji negalėjo palikti statybinių medžiagų ir išvažiuoti į užsienį. Dabar projektą jau turi, gailisi dėl savo veiksmų.
Institucijos, surašiusios administracinio teisės pažeidimo protokolą, atstovas K. J. prašė nubausti T. K. pagal ATPK 159¹ straipsnio 7 dalį, nes gyvenamojo namo rekonstrukciją jis vykdė be privalomo leidimo saugomoje teritorijoje. Paaiškino, kad šio teisės pažeidimo paaiškėjimo data laiko savavališkos statybos aktos surašymo datą - 2016-11-29, nes tik tuomet paaiškėjo kas yra statytojas.
Iš Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašo matyti, kad T. K. asmeninės nuosavybės teise priklauso gyvenamasis namas, unikalus Nr. (duomenys neskelbtini), esantis (duomenys neskelbtini) (b. l. 14–17). 2016 m. rugsėjo 26 d. faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktas Nr. FAK-2347-(14.53) ir 2016 m. lapkričio 29 d. savavališkos statybos aktas Nr. SSA-10-161129-00031-(14.51) patvirtina, kad minėtas gyvenamasis namas yra saugomoje Veisiejų regioninio parko teritorijoje; priskiriamas neypatingų statinių kategorijai; statytojas T. K. savavališkai, neturėdamas nustatyta tvarka parengto projekto ir leidimo, vykdė šio gyvenamojo namo rekonstravimo darbus: pristatytas 2,82 x 7,20 m dydžio priestatas, pakeista pastato stogo danga (b. l. 7–13, 35–36, 39–40). T. K. 2016 m. gruodžio 12 d. surašytas privalomasis nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius Nr. PNSSP-10-161212-00031, kuriame nurodyta iki 2017 m. birželio 12 d. pašalinti savavališkos statybos padarinius – išardyti savavališkai pastatytas (įrengtas, sumontuotas ir pan.) ar perstatytas statinio dalis (išardyti gyvenamojo namo priestatą) (b. l. 42–43). Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos 2017 m. gegužės 26 d. nutarimu dėl administracinės nuobaudos skyrimo termino pratęsimo Nr. NSA-13-(15.11) T. K. administracinės nuobaudos skyrimo terminas pratęstas iki 2017 m. lapkričio 29 d. (b. l. 54–56).
Aukščiau aptarti įrodymai patvirtina, kad T. K. savavališkai atliko gyvenamojo namo, esančio (duomenys neskelbtini), Veisiejų regioninio parko teritorijoje, rekonstravimo darbus, nes jis gyvenamąjį namą saugomoje teritorijoje, priskiriamą neypatingų statinių kategorijai, rekonstravo be leidimo, todėl šie jo veiksmai atitinka ATPK 159¹ straipsnio 7 dalį.
Administracinių teisės pažeidimų, dėl kurių protokolai surašyti po 2017 m. sausio 1 d., teisena vyksta pagal ANK (2015 m. birželio 25 d. įstatymo Nr. XII-1869 (toliau – Įstatymas) 5 straipsnio 2 dalis). Nagrinėjamu atveju protokolas surašytas 2017 m. rugpjūčio 25 d., todėl proceso teisena turi vykti pagal ANK. Tačiau Įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad, jeigu asmuo iki 2017 m. sausio 1 d. padarė administracinį teisės pažeidimą, kuris atitinka ANK numatyto administracinio nusižengimo požymius, ši veika perkvalifikuojama pagal atitinkamą ANK straipsnį tik tada, kai jame nustatyta švelnesnė administracinė atsakomybė. Perkvalifikuojant veiką, švelnesnė administracinė atsakomybė yra tuo atveju, kai už padarytą veiką ANK nustatytų minimalios ir maksimalios baudų vidurkis yra daugiau negu dešimt eurų mažesnis negu ATPK. Atsižvelgiant į nurodytą teisinį reguliavimą, T. K. pagal ATPK 159¹ straipsnio 7 dalį inkriminuota veika neperkvalifikuotina pagal naująjį ANK, kadangi šią veiką atitinkančioje ANK 352 straipsnio 7 dalyje nustatytos minimalios ir maksimalios baudų vidurkis yra tik šešiais eurais mažesnis negu ATPK (Įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 3 punktas, 8 dalis). Todėl nuobauda turi būti skiriama pagal ATPK normas.
ATPK 35 straipsnio 1 dalis nustatė, kad administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos, o esant trunkamam teisės pažeidimui, – per šešis mėnesius nuo jo paaiškėjimo dienos. ATPK 35 straipsnio 3 dalis numatė, kad jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo neturi nuolatinės gyvenamosios vietos, ilgam išvykęs ar gyvena užsienyje, ilgai serga, yra paskelbta jo paieška arba kai dėl pažeidimo tyrimo ar kitų priežasčių negalima spręsti jo administracinės atsakomybės klausimo, šio straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse nurodyti terminai pratęsiami, neatsižvelgiant į tai, ar administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, ar ne, bet ne ilgiau kaip vieneriems metams, šį terminą skaičiuojant nuo teisės pažeidimo padarymo ar paaiškėjimo dienos arba nuo sprendimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl padarytos nusikalstamos veikos ar nutraukti baudžiamąjį procesą, ar skirti Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatytą ekonominę sankciją ūkio subjektui, kai padarytas atitinkamas administracinis teisės pažeidimas užtraukia asmeniui administracinę atsakomybę, ar nutraukti sankcijos skyrimo procedūrą, arba nuo išteisinamojo teismo nuosprendžio priėmimo dienos.
Pagal nurodytą normą, administracinę nuobaudą skiriantis organas, nustatęs nors vieną iš nurodytų aplinkybių ir turėdamas pagrindo manyti, kad administracinė nuobauda negalės būti paskirta (administracinė byla negalės būti išnagrinėta) per ATPK 35 straipsnio 1 dalyje nustatytą terminą, iki šio termino pasibaigimo privalo jį pratęsti. Tačiau administracinės nuobaudos skyrimo terminas gali būti pratęstas tik tuo atveju, kai jis dar nėra suėjęs.
Pagal teismų formuojamą praktiką ATPK 35 straipsnio 1 dalyje įtvirtintos bendrosios administracinės nuobaudos skyrimo terminų skaičiavimo taisyklės, o ATPK 35 straipsnio 2 dalyje nustatyti specialūs administracinės nuobaudos skyrimo terminai. Iš nurodytų ATPK nuostatų matyti, kad pasibaigęs nuobaudos skyrimo terminas yra kliūtis patraukti asmenį administracinėn atsakomybėn, todėl kiekvienu atveju būtina tiksliai nustatyti, kada prasidėjo šio termino eiga ir kada terminas baigiasi. Jei šie terminai yra pasibaigę, administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti priimtas tik vienintelis sprendimas – administracinio teisės pažeidimo bylos teiseną nutraukti. Priežastys, dėl kurių administracinė nuobauda per ATPK 35 straipsnyje numatytus terminus nebuvo paskirta, priimant byloje sprendimą jokios reikšmės neturi. Administracinio teisės pažeidimo bylos teisena turi būti nutraukiama tiek tuo atveju, kai nuobaudos nesuspėta paskirti dėl objektyvių priežasčių, tiek ir tuo atveju, kai terminai yra suėję dėl netinkamo pareigūnų pareigų atlikimo. Sprendimą dėl termino administracinei nuobaudai skirti pratęsimo gali priimti institucija (organas), kurio žinioje yra byla tuo metu, kai atsiranda aplinkybės, sudarančios pagrindą terminui pratęsti. Nepaskyrus nuobaudos per ATPK 35 straipsnio 1 dalyje nustatytą terminą ir šio termino laiku nepratęsus, administracinio teisės pažeidimo bylos teisena tampa negalima (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2014 m. spalio 21 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 2AT-52/2014; 2015 m. birželio 16 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 2AT-7-47-511/2015; 2016 m. kovo 15 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 2AT-31-222/2016; 2016 m. gegužės 31 d. nutartys administracinio teisės pažeidimo bylose Nr. 2AT-45-895/2016, Nr. 2AT-46-895/2016, Nr. 2AT-47-895/2016; Kauno apygardos teismo 2016 m. birželio 3 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. ATP-455-238/2016; 2016 m. liepos 15 d. nutarimas administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. ATP-661-485/2016; 2016 m. gruodžio 15 d. nutarimas administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. ATP-981-383/2016; Panevėžio apygardos teismo 2016 m. rugsėjo 9 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. ATP-428-350/2016; Šiaulių apygardos teismo 2016 m. lapkričio 15 d. nutarimas administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. ATP-467-519/2016, 2017 m. sausio 12 d. nutarimas administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. ATP-15-519/2017).
Teisės pažeidimas, dėl kurio T. K. surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, pagal savo pobūdį yra trunkamasis, todėl nuobaudos skyrimo termino eiga prasidėjo nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos. Pažymėtina, kad teismų praktikoje laikomasi nuostatos, jog administracinių teisės pažeidimų bylų teisena prasideda nuo to momento, kai pareigūnai, turintys įgaliojimus surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą, gauna informaciją apie, tikėtina, padarytą pažeidimą (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2015 m. balandžio 14 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 2AT-33-648/2015, 2015 m. rugsėjo 22 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 2AT-33-648/2015, 2015 m. spalio 6 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 2AT-67-699/2015, 2016 m. vasario 23 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 2AT-13-746/2016).
Nagrinėjamu atveju teisės pažeidimo paaiškėjimas buvo užfiksuotas 2016 m. rugsėjo 26 d. kai Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos pareigūnas surašė faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktą, kurio 2 punkte konstatavo, kad rekonstravimo projektas neparengtas ir statybą leidžiantis dokumentas neišduotas (b. l. 7). Tai reiškia, kad nuo šios dienos ir turi būti skaičiuojamas ATPK 35 straipsnio 1 dalyje numatytas šešių mėnesių administracinės nuobaudos skyrimo terminas, kuris suėjo 2017 m. kovo 27 d. Tai, kad savavališkos statybos vykdytojas institucijai, atliekančiai tyrimą ir turinčiai teisę surašyti protokolą paaiškėjo vėliau, nereiškia, kad pats pažeidimas nebuvo žinomas jau nuo 2016 m. rugsėjo 26 d. Administracinės nuobaudos skyrimo terminas šioje byloje protokolą surašiusio pareigūno buvo pratęstas praleidus įstatymo nustatytą terminą, t. y. ne iki 2017 m. kovo 27 d. kol jis buvo nepasibaigęs, o tik 2017 m. gegužės 26 d., nes nepagrįstai teisės pažeidimo paaiškėjimo diena buvo laikoma ne faktinių duomenų patikrinimo vietoje akto surašymo diena - 2016 m. rugsėjo 26 d., o savavališkos statybos akto surašymo diena - 2016 m. lapkričio 29 d. Šiuo atveju apie pažeidimą institucija, turinti teisęs surašyti protokolą, žinojo nuo 2016 m. rugsėjo 26 d., nes tą dieną pati konstatavo, kad rekonstrukcija atliekama be privalomo projekto ir statybą leidžiančio dokumento, todėl laikas nuo šios datos iki savavališkos statybos akto surašymo jau yra pažeidimo tyrimo laikas, o ne laikotarpis kai pažeidimas dar nėra paaiškėjęs. Statytojo nustatymas ir yra pažeidimo tyrimo, kuris turi būti atliekamas per ATPK 35 straipsnyje nustatytą terminą, sudedamoji dalis, todėl pažeidimo paaiškėjimo dienos negalima tapatinti su pažeidėjo identifikavimo diena.
Atsižvelgiant į nustatyta aplinkybes teismas konstatuoja, kad ATPK 35 straipsnio 1 dalyje numatytas šešių mėnesių administracinės nuobaudos skyrimo terminas šiuo atveju baigėsi 2017 m. kovo 27 d., nes iki to laiko jis nebuvo pratęstas. Kadangi administracinio teisės pažeidimo protokolas surašytas praleidus ATPK 35 straipsnyje numatytą terminą kai buvo galima spręsti asmens patraukimo administracinėn atsakomybėn ir nuobaudos skyrimo klausimus arba šį terminą pratęsti, administracinė nuobauda T. K. negali būti paskirta.
Atsižvelgiant į nurodytą teisinį reguliavimą ir nustatytas aplinkybes, administracinio teisės pažeidimo bylos teisena nutrauktina, pasibaigus ATPK 35 straipsnio 1 dalyje numatytam administracinės nuobaudos skyrimo terminui (ATPK 250 straipsnio 7 punktas).
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 635 straipsnio 1 dalies 2 punktu, 2, 4 dalimis, 644 straipsniu, 646 straipsnio 1, 2 dalimis
Rezoliucinė dalis
nutaria:
Administracinio teisės pažeidimo bylos Nr. A2.7-208-780/2017 (teisminio proceso Nr. 4-27-3-00085-2017-9) teiseną T. K. atžvilgiu dėl administracinio teisės pažeidimo, numatyto ATPK 159¹ straipsnio 7 dalyje, nutraukti.
Nutarimas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Lazdijų rajono apylinkės teismą.