- Teismas
- Vilniaus regiono apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2025-12-11
- Bylos Nr.
- eII-522-834/2025
- Teisminio proceso Nr.
- 4-68-3-01854-2025-8
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Vaida Sinkevičienė
susipažinusi su R. D. ( R. D.) skundu dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2024 m. gruodžio 11 d. nutarimo Nr. 10-ANR_-32186-2024 administracinio nusižengimo byloje (ROIK 24259480325),
Aprašomoji dalis
nustatė:
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 10-ANR_-32186-2024 R. D. skirta 1600 eurų baudą specialiosios teisės atėmimas ( teisė vairuoti transporto priemones) 66 mėn. ir transporto priemonės konfiskavimas už nusižengimus, numatytus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso ( toliau ANK) 415 straipsnio 1 dalyje, 426 straipsnio 5 dalyje, 427 straipsnio 1 dalyje.
Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose 2025 m. gruodžio 4 d. elektroniniu būdu gautas iš Vilniaus miesto apylinkės teismo pagal teismingumą persiųstas administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens R. D. skundas nutarimo Nr. 10-ANR_-32186-2024 administracinio nusižengimo byloje (ROIK 24259480325). Iš R. D. skundo matyti, kad ji nesutinka su jo atžvilgiu priimtu nutarimu.
Motyvuojamoji dalis
Skundas atsisakytinas priimti.
Skundžiamas Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus nutarimas priimtas 2024 m. gruodžio 11 d.
ANK 623 straipsnyje nurodyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. ANK 620 straipsnio 1 dalis numato, jog nutarimo administracinio nusižengimo byloje kopija (nuorašas) per tris darbo dienas nuo nutarimo priėmimo dienos registruotu paštu išsiunčiama ar išduodama asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas.
Iš skundo medžiagos matyti, jog R. D. skundas( prašymas) dėl skundžiamo nutarimo surašytas 2025-11-26.
Administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo administracinio nusižengimo bylos nagrinėjime nedalyvavo. Iš bylos duomenų matyti, jog nutarimas R. D. išsiųstas 2024 m. gruodžio 11 d. registruota pašto siunta. Taigi paskutinė skundo padavimo diena laikytina 2024m. gruodžio 31 d. Tačiau R. D. skundas surašytas 2025 m. lapkričio 26 d.
Taigi, nagrinėjamu atveju matyti, jog skundas surašytas ir pateiktas dėl 2024 m. gruodžio 11 d. nutarimo praleidus ANK 623 straipsnyje nustatytą skundo padavimo terminą. Vadovaujantis ANK 623 straipsnis jeigu skundo padavimo terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Pagal teismų praktiką, svarbiomis priežastimis pripažįstamos tokios aplinkybės, kurios objektyviai kliudė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti savo teisę kreiptis į teismą. Teismo diskrecijai paliekama spręsti, kokias priežastis pripažinti svarbiomis, atsižvelgiant į faktines konkrečios bylos aplinkybes. Kadangi įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo svarbios, išskirtinės. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Taip pat pabrėžtina, kad įstatyme numatytas neilgas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą procesinį sprendimą, šia savo procesine teise naudotis operatyviai, atidžiai, rūpestingai ir sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama.
( Vilniaus apygardos teismo nutartis NR. eAN2-315-957/2025).
Nagrinėjamu atveju matyti, kad R. D. skunde prašo panaikinti administracinę baudą, surašytą 2024 m. lapkričio 8 d.23 val.11 min., kadangi tuo metu jau buvo pradėjęs atlikti paskirtą bausmę. Institucija atsiliepime pažymėjo, jog administracinis nusižengimas užfiksuotas 2024 m. lapkričio 8 d. 23:11 val., o iš Įtariamųjų ir nuteistųjų registro duomenų matyti, kad su suėmimas paskirtas nuo 2024 -11-08, tai yra būtent po sulaikymo dėl šio įvykio, o ne iki jų.
Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo skunde, kurį įvardija kaip prašymą nurodo, jog nesutinka su administracine nuobauda.
Nors nagrinėjamu atveju administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo neprašo atnaujinti praleisto termino skundui paduoti, tačiau pasisakytina, jog remiantis susiklosčiusia teismų praktika šiuo atveju yra suėjęs ANK 646 straipsnio 5 dalyje numatytas šešių mėnesių terminas, per kurį toks prašymas gali būti teikiamas. Teismų praktikoje yra išaiškinta, jog ANK 646 straipsnio 5 dalyje įtvirtintas procesinis terminas yra naikinamasis ir negali būti atnaujintas ar pratęstas, t. y. jam suėjus, asmuo praranda galimybę paduoti prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą (Vilniaus apygardos teismo nutartys administracinių nusižengimų bylose Nr. AN2-80-365/2020, AN2-279-365/2022, AN2-74-908/2023; Kauno apygardos teismo nutartys administracinių nusižengimų bylose Nr. AN2-152-478/2021, AN2-23-954/2022, AN2-123-928/2024 ir kt.).
Nagrinėjamu atveju matyti, jog skundžiamas nutarimas priimtas 2024 m. gruodžio 11 d., taigi šiuo atveju naikinamasis terminas suėjo 2025 m. birželio 11 d.
Šiuo atveju nustatyta, jog administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo R. D. kreipėsi praleidęs įstatyme nustatytą nutarimo apskundimo terminą ir nėra pagrindo atnaujinti, kadangi nuo nutarimo priėmimo praėjo daugiau kaip šeši mėnesiai ir atsižvelgiant į tai skundas atsisakytinas priimti.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu,
nutarė:
Atsisakyti priimti R. D. (R. D.) skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 10-ANR_-32186-2024 administracinio nusižengimo byloje (ROIK 24259480325), praleidus nustatytą skundo padavimo terminą.
Nutartis gali būti skundžiama atskiruoju skundu per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos, skundą paduodant Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmus.