- Teismas
- Panevėžio apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-03-27
- Bylos Nr.
- 1S-25-581/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 1-50-1-00372-2011-3
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjas
- Jolanta Raščiuvienė
- Nuteistasis
- A. P.
- Kategorijos
teismo posėdyje apeliacine tvarka išnagrinėjusi nuteistojo A. P. skundą dėl Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 15 d. nutarties (toliau – Skundžiama nutartis),
Aprašomoji dalis
nustatė:
Žemesnės instancijos teismas
1. Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutartimi netvirtintas Panevėžio pataisos namų Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos 2022 m. gruodžio 21 d. nutarimas Nr. (duomenys neskelbtini) dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo nuteistajam A. P..
2. Skundžiama Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 15 d. nutartimi (toliau – Skundžiama nutartis) nutarta atsisakyti priimti nuteistojo A. P. 2023 m. vasario 13 d. skundą dėl Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties ir grąžinti jį padavusiam asmeniui. Skundžiamoje nutartyje nurodoma, kad skundo dėl Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties padavimo paskutinė diena buvo 2023 m. vasario 10 d., tačiau nuteistojo A. P. skundas surašytas ir išsiųstas tik 2023 m. vasario 13 d., t. y. praleidus skundo padavimo terminą. Nuteistasis nepateikė priežasčių, dėl kurių skundas buvo pateiktas praleidus įstatyme nustatytą terminą, taip pat neprašoma šio termino atnaujinti, todėl skundą atsisakyta priimti.
3. Panevėžio apygardos teisme gautas nuteistojo A. P. 2023 m. vasario 26 d. skundas (toliau – Skundas), kuriuo prašoma panaikinti Skundžiamą nutartį ir laikyti 2023 m. vasario 13 d. skundą paduotą nepraleidus nustatyto termino ir jį nagrinėti iš esmės. Skunde nurodoma, kad nesutampa Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties įteikimo data nuteistajam A. P. ir Lietuvos kalėjimų tarnybos administracijai. Jam asmeniškai Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties nuorašas buvo įteiktas 2023 m. vasario 6 d.
Atsiliepimas
4. Atsiliepimu į A. P. skundą vyriausiasis prokuroras Saulius Daunoravičius prašo jį atmesti. Nurodoma, kad iš Lietuvos kalėjimų tarnybos Panevėžio kalėjimo 2023 m. kovo 13 d. atsakymo dėl informacijos pateikimo apie Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties nuorašo įteikimą nuteistajam A. P. matyti, kad Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties nuorašas A. P. pasirašytinai buvo įteiktas 2023 m. vasario 3 d. Nuteistasis A. P. savo parašu patvirtino, kad 2023 m. vasario 2 d. nutarties nuorašas jam buvo įteiktas asmeniškai, nutarties įteikimo data nurodyta 2023 m. vasario 3 d. Taigi, kaip ir nurodyta Skundžiamoje nutartyje, skundo dėl Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties padavimo paskutinė diena buvo 2023 m. vasario 10 d., o nuteistojo A. P. skundas surašytas ir išsiųstas tik 2023 m. vasario 13 d., t. y. praleidus skundo padavimo terminą bei neprašant šio termino atnaujinti.
5. Teismo posėdyje nuteistasis A. P. prašė skundą tenkinti ir atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti, prokuroras – atmesti.
Motyvuojamoji dalis
6. Skundas tenkinamas.
7. Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 364 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad skundas dėl apylinkės teismo nutarties paduodamas apygardos teismui, dėl apygardos teismo nutarties – Lietuvos apeliaciniam teismui per septynias dienas nuo nutarties gavimo dienos. <...>.
8. Iš Skundo matyti, jog yra nesutinkama su Skundžiamoje nutartyje padaryta išvada, kad nuteistasis A. P. praleido skundo dėl Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties padavimo terminą. Skunde nurodoma, kad nuteistajam Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties nuorašas buvo asmeniškai įteiktas Lietuvos kalėjimų tarnybos Panevėžio kalėjimo administracijos darbuotojos tik 2023 m. vasario 6 d., o ne 2023 m. vasario 3 d., kaip tai nurodoma Skundžiamoje nutartyje, todėl skundo padavimo diena turi būti laikoma 2023 m. vasario 13 d., o apylinkės teismui pateiktas skundas pateiktas laiku, t. y. nepraleidus įstatyme numatyto skundo padavimo termino.
9. Iš byloje esančios pažymos apie Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties nuorašo įteikimą nuteistajam A. P. matyti, kad (duomenys neskelbtini) I. S. nutarties nuorašą įteikė nuteistajam A. P. 2023 m. vasario 3 d. (b. l. 19). Teismo posėdyje I. S. paaiškino, jog 2023 m. vasario 2 d. nutartį įstaiga gavo 2023 m. vasario 2 d., tačiau kadangi jau buvo besibaigianti darbo diena, todėl minėtą nutartį nuteistajam A. P. ji asmeniškai įteikė 2023 m. vasario 3 d. ir tai liudija jos parašas pažymoje. Iš nurodytos pažymos matyti, jog nuteistasis A. P. ranka pasirašytinai įrašė savo vardą bei pavardę, patvirtindamas, jog 2023 m. vasario 2 d. nutarties nuorašą gavo asmeniškai. Nėra pagrindo netikėti pažymoje esančiais įrašais bei (duomenys neskelbtini) I. S. paaiškinimais, jog minėta nutartis nuteistajam buvo įteikta 2023 m. vasario 3 d. Tačiau priimdamas sprendimą nagrinėjamu klausimu, teismas atsižvelgia ir į nuteistojo A. P. paaiškinimus, jog jam yra aiški ir žinoma nutarčių apskundimo tvarka, terminai; buvo įsitikinęs, kad nutarties apskundimo paskutinė diena yra 2023 m. vasario 13 d., nes nutartį gavo ne penktadienį (2023 m. vasario 3 d.), o pirmadienį (2023 m. vasario 6 d.); gal neapsižiūrėjo ir susimaišė.
10. Įvertinus visas nurodytas aplinkybes, skundą nagrinėjantis teismas daro išvadą, kad termino praleidimo priežastys nėra tokio pobūdžio, dėl kurių nuteistasis A. P. turėtų prarasti galimybę pasinaudoti teise į apeliaciją, nes nėra pagrindo konstatuoti, kad nuteistasis A. P. piktnaudžiavo savo teisėmis. Nuteistojo teisė apskųsti dėl jo priimtą nutartį yra viena iš esminių, ši teisė negali būti suvaržoma vien formaliai laikantis įstatymo nuostatų. Vertinant visus paminėtus duomenis, nėra pagrindo nuteistojo A. P. nurodytas aplinkybes, jog jis galėjo ir suklysti, laikyti tokia priežastimi, kuri paneigtų jo teisę į apeliaciją. Juolab, kad nutarties apskundimo terminas praleistas tik tris dienas.
11. Atsižvelgiant į išdėstytus motyvus, vadovaujantis teisingumo ir protingumo principais, pripažintina, jog skundo padavimo terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, todėl Skundžiama nutartis naikintina.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 442 straipsnio 1 dalies 2 punktu, 2 dalimi,
nutaria:
panaikinti Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 15 d. nutartį ir priimti naują sprendimą –
atnaujinti terminą A. P. apeliaciniam skundui paduoti dėl Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų 2023 m. vasario 2 d. nutarties ir bylą apeliacinio skundo priėmimo klausimui išspręsti ir paruošti ją nagrinėti apeliacine tvarka grąžinti pirmosios instancijos teismui.
Nutartis dėl skundo įsigalioja nuo jos priėmimo dienos ir yra neskundžiama.