- Teismas
- Vilniaus miesto apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2025-11-27
- Bylos Nr.
- e2YT-40797-1200/2025
- Teisminio proceso Nr.
- 2-68-3-25487-2025-4
- Bylos rūšis
- civilinė byla
- Teisėjas
- Aušra Mazaliauskienė
- Pareiškėjas
- V. Š.
Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Aušra Mazaliauskienė
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo pareiškėjos V. Š. skundą dėl antstolio Dariaus Blizniko veiksmų, suinteresuoti asmenys antstolis Darius Bliznikas, uždaroji akcinė bendrovė EDS INVEST 2.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
Šalies argumentai
1. pareiškėja V. Š. (toliau – ir pareiškėja, ir skolininkė) kreipėsi į teismą su prašymu (skundu) dėl antstolio Dariaus Blizniko veiksmų, kuriuo prašo panaikinti 2025 m. rugsėjo 4 d. antstolio patvarkymą Nr. S-25-35-35904 atsisakyti atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą; atnaujinti 2025 m. birželio 25 d. išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymo Nr. S-25-35-26746 apskundimo 2025 m. rugsėjo 2 d. skundu terminą, panaikinti šį patvarkymą, kaip neatitinkantį Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 736–737 straipsnių reikalavimų, įpareigojant antstolį Darių Blizniką grąžinti pareiškėjai neteisėtai nurašytas lėšas.
2. Nurodo, kad 2025 m. liepos mėn. pabaigoje pastebėjo pinigų trūkumą banko sąskaitoje, aiškindamasi situaciją 2025 m. liepos 25 d. gavo banko sąskaitos išrašą, iš kurio sužinojo, kad antstolis Darius Bliznikas padarė neleistino dydžio išskaitas iš senatvės pensijos. Kreipusis paaiškinimo į antstolį, buvo paprašyta savo prašymą suformuluoti raštu. Nemokėdama naudotis elektroninėms komunikacijos priemonėmis pareiškėja ranka 2025 m. rugpjūčio 1 d. surašė prašymą ir padedant sūnui bandė pateikti antstoliui Dariui Bliznikui. Ilgai nesulaukus atsakymo ir susisiekus su antstolių kontora paaiškėjo, kad 2025 m. rugpjūčio 1 d. prašymas antstolio nepasiekė. Paaiškėjo, kad laiškas tiesiog neišsisiuntė. Prašymas vėl buvo siunčiamas pakartotinai 2025 m. rugpjūčio 18 d.; šį kartą laiškas grįžo nepristatytas dėl klaidos elektroninio pašto adrese. Po daugelio bandymų ir skambučių skolininkės prašymas pasiekė antstolį tik 2025 m. rugpjūčio 21 d.
3. Pareiškėja 2025 m. rugpjūčio 26 d. gavo antstolio patvarkymą, jog praleido terminą prieštaravimams dėl padarytų išskaitų 2025 m. birželio 25 d. antstolio patvarkymu, pateikti, tačiau elektroniniu paštu siųsti dokumentai pareiškėjos negalėjo pasiekti jai nemokant naudotis elektroninių ryšių priemonėmis.
Šalies argumentai
4. Pareiškėja 2025 m. rugsėjo 2 d. pateikė skundą dėl antstolio veiksmų, tuo pačiu prašydama atnaujinti skundo pateikimo terminą dėl svarbių priežasčių: pareiškėja neturi elektroninės prieigos prie banko sąskaitos, todėl negalėjo pastebėti lėšų trūkumo; 2025 m. birželio 25 d. patvarkyme nebuvo nurodyta, kokias lėšas antstolis skirsto; pareiškėja senatvės pensininkė ir antstolis kiekvieną mėnesį iki padarydamas ginčo išskaitas iš senatvės pensijos, žinojo, kokias pajamas skolininkė gauna; vienintelis skolininkės turtas per paskutinius 3 metus buvo senatvės pensija; vykdomąją bylą antstolis vykdo nuo 2018 m.
5. Skundžiamu 2025 m. rugsėjo 4 d. patvarkymu Nr. S-25-35-35904 antstolis atsisakė atnaujinti skundo terminą ir skundą grąžino pareiškėjai. Su priimtu 2025 m. rugsėjo 4 d. antstolio patvarkymu atsisakyti atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą ir netenkinti skundo pareiškėja nesutinka. Prašo teismo jį panaikinti; atnaujinti praleistą terminą ir panaikinti 2025 m. birželio 25 d. patvarkymą dėl šių priežasčių:
5.1. pareiškėja nemoka naudotis elektroninio ryšio priemonėmis ir internetu. Skolininkė negavo 2025 m. birželio 25 d. antstolio elektroninio laiško. Nors antstolio laiškas formaliai atėjo, tačiau nemokėdama naudotis elektroniniu paštu ir internetu skolininkė neturėjo galimybės jo perskaityti ir suprasti. Informacinio raštingumo įgūdžių neturėjimas neturėtų būti kliūtimi įgyvendinti procesines teises;
5.2. antstolis veikė interesų konflikto situacijoje; negalėjo objektyviai spręsti skundo padavimo termino atnaujinimo, kadangi 2025 m. birželio 25 d. antstolio patvarkymui taikyti didesnes negu įstatyme numatytas išskaitas iš skolininkės senatvės pensijos nebuvo jokio teisinio pagrindimo. Atnaujinęs terminą antstolis neturėtų kito pasirinkimo, kaip tik panaikinti savo 2025 m. birželio 25 d. patvarkymą ir grąžinti neteisėtai nurašytas lėšas. Kadangi šios lėšos jau yra pervestos išieškotojui, antstolis dėl savo klaidos pats asmeniškai turėtų patirti neigiamas finansines pasekmes;
5.3. antstolis atsisakė atnaujinti skolininkės praleistą terminą skundui paduoti vien dėl formalių priežasčių, neva skolininkė nepasinaudojo teise prieštaravimams pateikti, nevertindamas skolininkės nurodytų aplinkybių, jog ji neturi elektroninės prieigos prie banko sąskaitos (net nemoka naudotis internetu), kad s negalėjo matyti lėšų sąskaitoje sumažėjimo iki 2025 m. liepos 25 d. (banko sąskaitos išrašo gavimo). Apie nepagrįstus nurašymus skolininkė sužinojo tik po mėnesio nuo skundžiamo patvarkymo priėmimo, t. y. kai patvarkymo apskundimo ir bet kokių prieštaravimų teikimo terminas jau buvo pasibaigęs;
5.4. 2025 m. birželio 25 d. patvarkymo, neturėdama elektroninio raštingumo įgūdžių skolininkė negalėjo suprasti, kad gavo svarbų antstolio pranešimą. Nesant tokių duomenų pačiame patvarkyme, skolininkei negalėjo tapti aišku, kokias ir iš kur gautas lėšas skirsto antstolis. Visą 2025 m. birželio 25 d. patvarkymo apskundimo terminą iki 2025 m. liepos 25 d. banko išrašo gavimo šių aplinkybių skolininkė nežinojo ir negalėjo žinoti;
5.5. pareiškėja neturi teisinio išsilavinimo, būtų galėjusi pati įvertinti antstolio padarytų išskaitų teisėtumą / neteisėtumą;
Šalies argumentai
5.6. skolininkė į antstolį su skundu kreipėsi nesibaigus naikinamajam 90 d. terminui. Kadangi skolininkė apie skundžiamo patvarkymo neteisėtumą sužinojo jau pasibaigus 20 d. patvarkymo apskundimo terminui, t. y. 2025 m. liepos 25 d., kai gavo banko sąskaitos išrašą, antstolio argumentai dėl skolininkės galimybės pateikti prieštaravimus ar skundą anksčiau yra nepagrįsti;
5.7. atsisakydamas atnaujinti terminą antstolis neatsižvelgė, jog skolininkė yra vartotojas, o išieškotojas – verslininkas; neteisėtai nurašytos lėšos yra vienintelis skolininkės pajamų ir pragyvenimo šaltinis ir skolininkei šių lėšų atgavimas yra be galo svarbus. Antstolis neatsižvelgė į gautų lėšų mokėjimo pavedimą nurodytą šių lėšų paskirtį. Antstolis gautų lėšų paskirties, kurias nurašė ir paskirstė ne netikrino.
5.8. atsisakydamas atnaujinti terminą antstolis neatsižvelgė į aplinkybę, jog 2025 m. birželio 25 d. patvarkymas, prieštarauja CPK 736 straipsnio 1 dalies 1 punkto ir 737 straipsnio 1 dalies 8 punkto nuostatoms dėl netinkamai pritaikytų išskaitų dydžio, neturi jokio teisinio pagrindimo ir buvo priimtas antstoliui pažeidus pareigą tikrinti ir įsitikinti skolininkės lėšų nurašymo pagrįstumu, neužtikrinus teisėtumo vykdymo procese.
6. Kartu pridėtas 2025 m. rugsėjo 2 d. skundas dėl antstolio 2025 m. birželio 25 d. patvarkymo Nr. S-25-35-26746, kuriuo prašoma atnaujinti dėl svarbios priežasties praleistą terminą skundui dėl antstolio veiksmų paduoti; panaikinti skundžiamą patvarkymą. Nurodomos aplinkybės, kad skolininkė yra senatvės pensininkė; apie 2025 m. birželio 1 d. pakeitė banką; 2025 m. liepos 25 d. pastebėjo, kad antstolis nurašė nuo sąskaitos beveik visą jos senatvės pensiją, nors pagal CPK nuostatas turėjo teisę daryti tik 10 proc. išskaitas; iš karto kreipusis į antstolį buvo paprašyta kreiptis raštu; prašymas surašytas 2025 m. rugpjūčio 1 d., tačiau nežinota, kad reikėjo jį pavadinti skundu dėl antstolio veiksmų; 2025 m. rugpjūčio 26 d. buvo gautas antstolio patvarkymas, kad praleistas terminas prieštaravimams dėl padarytų išskaitų pateikti; iš 2025 m. birželio 25 d. antstolio patvarkymo nebuvo aišku, iš kokių lėšų buvo atliktas išskaitymas ir nebuvo aišku, kad antstolis darė neteisėto dydžio išskaitas, šios aplinkybės paaiškėjo tik 2025 m. liepos 25 d. pamačius banko sąskaitos išraše pinigų trūkumą; aplinkybė dėl neteisingų išskaitų skolininkei tapo aiški tik 2025 m. rugpjūčio 1 d.; skolininkė skundo dėl antstolio veiksmų neteikė dėl negauto atsakymo į savo 2025 m. rugpjūčio 1 d. prašymą ir terminą apskųsti antstolio veiksmus yra praleidusi dėl svarbių priežasčių (tik dėl įsitikinimo, kad išskaitų dydžiai yra imperatyvūs, numatyti įstatyme ir jų antstolis negali pakeisti, o taip pat laukimo, kol antstolis pats ištaisys savo klaidas).
7. Antstolis Darius Bliznikas atsiliepime prašo netenkinti skolininkės V. S. 2025 m. rugsėjo 11 d. skundo dėl 2025 m. rugsėjo 4 d. patvarkymo Nr. S-25-35-35904.
Atsiliepimas
8. Nurodo, kad vykdo Vilniaus apygardos teismo 2015 m. gruodžio 8 d. vykdomąjį raštą Nr. B2-2288-567/2015 dėl 702 335,34 Eur skolos bei 5,45 proc. ir 5 proc. metinių palūkanų išieškojimo iš skolininkės V. Š., išieškotojos uždarosios akcinės bendrovės (toliau – UAB) EDS INVEST 2 naudai. Vykdomoji byla Nr. 0035/18/05545. Vykdymo procese nuo skolininkės V. Š. banko sąskaitos Nr. (duomenys neskelbtini) 2025 m. birželio 9 d. buvo nurašyta 1 662,97 Eur. Sprendimų vykdymo instrukcijos (toliau – SVI) 100 punktas ir 101 punktas reglamentuoja skolininko teisę per 14 dienų nuo lėšų priverstinio nurašymo iš sąskaitos dienos pateikti antstoliui dokumentus, įrodančius, kad nurašytos lėšos, į kurias negali būti nukreiptas išieškojimas, arba lėšos, iš kurių turi būti daromos išskaitos CPK nustatyta tvarka. Nustatytu terminu nurodytų dokumentų nepateikus, antstolis areštuotas lėšas išmoka išieškotojams SVI 96-97 punktuose nustatyta tvarka. Kadangi per nustatytą terminą skolininkė antstoliui dokumentų nepateikė, antstolis minėtas lėšas 2025 m. birželio 25 d. paskirstė įstatyme nustatyta tvarka (išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymas Nr. S-25-35-26746) ir išmokėjo (pervedė) išieškotojui. Išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymas skolininkei V. S. elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini) buvo išsiųstas 2025 m. birželio 27 d.
9. Antstolis tik 2025 m. rugpjūčio 21 d. gavo skolininkės V. S. 2025 m. rugpjūčio 1 d. prašymą, kuriuo skolininkė prašė grąžinti nuskaičiuotą senatvės pensiją nuo 2025 m. sausio iki birželio mėn. Prie minėto prašymo pridėtas banko sąskaitos išrašas (už laikotarpį nuo 2025 m. birželio 1 d. iki 2025 m. liepos 25 d.), iš kurio matyti, kad skolininkė iš VSDFV 2025 m. birželio 9 d. gavo 2 115 Eur išmoką. Pažymi, kad antstolis nežino lėšų, patenkančių į skolininko banko sąskaitą, kilmės ir negali žinoti, kad vienintelis skolininkės turtas yra tik jos gaunamos senatvės pensijos išmokos. Dėl to įstatymas (SVI 100 ir 101 punktai) ir reglamentuoja skolininko teisę per 14 dienų nuo lėšų priverstinio nurašymo iš sąskaitos dienos pateikti antstoliui dokumentus, įrodančius, kad nurašytos lėšos, į kurias negali būti nukreiptas išieškojimas, arba lėšos, iš kurių turi būti daromos išskaitos CPK nustatyta tvarka.
10. Nurodo, kad 2025 m. rugpjūčio 21 d. gavęs skolininkės prašymą, persiuntė jį išieškotojai UAB EDS INVEST 2, prašydamas spręsti klausimą dėl lėšų (1 599,01 Eur) grąžinimo į antstolio depozitinę sąskaitą; išieškotojai grąžinus lėšas į antstolio depozitinę sąskaitą, lėšos būtų grąžintos skolininkei, tačiau išieškotoja UAB EDS INVEST 2 raštu informavo antstolį, nesutinkanti grąžinti pervestų lėšų.
11. Antstolis 2025 m. rugsėjo 2 d. gavo skolininkės V. S. 2025 m. rugsėjo 2 d. skundą dėl 2025 m. birželio 25 d. išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymo Nr. S-25-35-26746, kuriuo antstolio buvo prašoma panaikinti 2025 m. birželio 25 d. išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymą Nr. S-25-35-26746 bei grąžinti skolininkei nurašytas lėšas ir atnaujinti praleistą skundo dėl antstolio veiksmų padavimo terminą. Vykdymo proceso šalys turi laiku naudotis joms įstatymo suteikiamomis teisėmis. Skolininkė turėjo teisę tik pastebėjusi, kad nuo jos banko sąskaitos nurašytos lėšos, į kurias negali būti nukreiptas išieškojimas, arba lėšos, iš kurių turi būti daromos išskaitos CPK nustatyta tvarka, kreiptis į antstolį, tačiau skundą pateikė tik 2025 m. rugsėjo 2 d., nors 2025 m. birželio 25 d. išieškotų lėšų paskirstymo patvarkyme Nr. S-25-35-26746 buvo nurodyta patvarkymo apskundimo tvarka.
12. Suinteresuotas asmuo UAB EDS INVEST 2 atsiliepimo per teismo nustatytą terminą nepateikė.
13. Apie teismo posėdžio datą, laiką, vietą ir teismo sudėtį dalyvaujantiems byloje asmenims pranešta CPK 133 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka, taip pat išsiunčiant bei įteikiant 2025 m. rugsėjo 22 d. nutarties patvirtintas kopijas (CPK 443 straipsnio 5 dalis, 510, 512 straipsniai).
Motyvuojamoji dalis
Skundas atmetamas.
14. Iš vykdomosios bylos duomenų nustatyta, kad antstolis Darius Bliznikas vykdo vykdomąją bylą Nr. 0035/18/05545, pagal Vilniaus apygardos teismo 2015 m. gruodžio 8 d. vykdomąjį raštą Nr. B2-2288-567/2015 dėl 702 335,34 Eur skolos bei 5,45 proc. ir 5 proc. metinių palūkanų išieškojimo (solidariai) iš skolininkės V. Š., išieškotojos UAB EDS INVEST 2 naudai.
15. Skolininkės pateiktas banko sąskaitos išrašas patvirtina, kad 2025 m. birželio 9 d. į skolininkės banko sąskaitą, esančią AB Artea banke, buvo pervesta 2 115 Eur suma iš VSDFV, mokėjimo paskirtis „senatvės pensija“; 2025 m. birželio 9 d. per Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą (toliau – PLAIS) iš skolininkės sąskaitos buvo nurašyta 1 662,97 Eur suma.
16. Antstolis 2025 m. birželio 25 d. priėmė išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymą Nr. S-25-35-26746, kuriame nurodyta, kad antstolis išieškojo 1 662,97 Eur sumą iš skolininkės V. Š. banko sąskaitos; ši suma paskirstyta ir pervesta išieškotojui.
17. Pareiškėja 2025 m. rugsėjo 2 d. pateikė antstoliui Dariui Bliznikui skundą dėl antstolio 2025 m. birželio 25 d. patvarkymo Nr. S-25-35-26746, kuriuo prašoma atnaujinti dėl svarbios priežasties praleistą terminą skundui dėl antstolio veiksmų paduoti; panaikinti skundžiamą patvarkymą.
18. Antstolis Darius Bliznikas 2025 m. rugsėjo 4 d. patvarkymu Nr. S-25-35-35904 atsisakė atnaujinti skundo terminą ir skundą grąžino pareiškėjai.
19. Teismas pažymi, kad CPK įtvirtinti specialūs terminai, per kuriuos suinteresuoti asmenys turi teisę apskųsti jų teises ir teisėtus interesus pažeidžiančius antstolio veiksmus. Šių terminų tikslas – sudaryti sąlygas kuo operatyvesniam, ekonomiškesniam (CPK 7 straipsnis) ir realiam teismų bei kitų institucijų ir pareigūnų priimtų sprendimų įvykdymui (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2007 m. gruodžio 11 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-557/2007).
20. Pagal CPK 510 straipsnio 1 dalį skundas dėl antstolio procesinių veiksmų ar atsisakymo atlikti procesinius veiksmus pateikiamas antstoliui per šio Kodekso 512 straipsnyje nustatytą terminą. Šio straipsnio 2 dalyje nurodytą skundą antstolis išnagrinėja per penkias darbo dienas nuo jo gavimo ir dėl to priima patvarkymą (CPK 510 straipsnio 3 dalis).
21. Jeigu skundas antstoliui paduodamas praleidus šio CPK 512 straipsnyje nustatytus terminus, antstolis vienu patvarkymu išsprendžia praleisto skundo padavimo termino atnaujinimo klausimą ir skundą dėl antstolio procesinių veiksmų ar atsisakymo procesinius veiksmus atlikti. Jeigu antstolis atsisako atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą ir skundo nepatenkina, skundas ne vėliau kaip kitą darbo dieną grąžinamas skundą padavusiam asmeniui. Antstolio patvarkymas atsisakyti atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą ir netenkinti skundo gali būti skundžiamas teismui, kurio veiklos teritorijoje yra antstolio kontoros buveinė, laikantis šio Kodekso 512 straipsnyje nustatytų terminų. Kartu su skundu dėl antstolio atsisakymo atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą ir netenkinti skundo asmuo teismui turi pateikti ir antstolio netenkintą skundą dėl antstolio procesinių veiksmų ar atsisakymo atlikti procesinius veiksmus. Nusprendęs atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą, teismas toje pačioje byloje išnagrinėja ir skundą dėl antstolio procesinių veiksmų ar atsisakymo procesinius veiksmus atlikti (CPK 510 straipsnio 5 dalis).
22. Skundas dėl antstolių veiksmų gali būti paduodamas ne vėliau kaip per dvidešimt dienų nuo tos dienos, kurią skundą pateikiantis asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie skundžiamo veiksmo atlikimą arba atsisakymą jį atlikti, bet ne vėliau kaip per devyniasdešimt dienų nuo skundžiamo veiksmo atlikimo (CPK 512 straipsnis).
23. Kasacinis teismas, formuodamas CPK 512 straipsnio aiškinimo ir taikymo praktiką, yra nurodęs, kad šiame straipsnyje nustatytas dvidešimties dienų terminas, skaičiuotinas nuo tos dienos, kurią skundą pateikiantis asmuo sužinojo ar turėjo sužinoti apie skundžiamo veiksmo atlikimą arba atsisakymą jį atlikti, gali būti atnaujinamas, jeigu jis praleistas dėl svarbių priežasčių, o devyniasdešimt dienų terminas, kuris skaičiuojamas nuo skundžiamo veiksmo atlikimo, yra naikinimasis ir, jį praleidus, teismo nebegali būti atnaujinamas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2014 m. gruodžio 23 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-578/2014).
24. Taigi praleistų įstatymuose nustatytų terminų atnaujinimas galimas tais atvejais, kai nustatoma, jog terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, t. y. termino, per kurį asmuo, siekiantis konkrečios teisės įgyvendinimo, turėjo atlikti atitinkamus procedūrinius veiksmus, eigos metu egzistavo aplinkybės, kurios kliudė asmeniui laiku ir tinkamai, tiesiogiai ar per atstovą atlikti atitinkamus procedūrinius veiksmus, ir šios aplinkybės nepriklausė nuo asmens valios. Tokios aplinkybės kiekvienu atveju yra skirtingos, jų vertinimas ir atitinkamai pripažinimas svarbiomis ar nesvarbiomis priklauso nuo konkrečios bylos faktinių aplinkybių, nuo prašymą atnaujinti praleistą terminą teikiančių asmenų individualių savybių ir pan. (žr., pvz., Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2006 m. lapkričio 13 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-3-510/2006). Termino praleidimo priežastys gali būti pripažįstamos svarbiomis, jeigu jos egzistavo dar terminui nepasibaigus ir atėmė galimybę arba sutrukdė asmeniui atlikti per nustatytą terminą reikiamus veiksmus, be to, šios priežastys turi pateisinti termino praleidimo laikotarpį (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2007 m. birželio 28 d. nutartis byloje Nr. 3K-3-299/2007). Teismas įvertina pareiškėjo nurodomas subjektyvias termino praleidimo priežastis kartu su egzistavusiomis objektyviomis aplinkybėmis, dėl kurių visumos daroma išvada, ar iš tikrųjų egzistavo termino praleidimo svarbios priežastys (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. balandžio 30 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-253/2008). Klausimą, ar konkrečios termino praleidimo priežastys yra svarbios ir sudaro pagrindą jį atnaujinti, teismas turi spręsti vadovaudamasis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais, atsižvelgdamas į įstatyme nustatyto termino tikslus, konkrečias faktines bylos aplinkybes, dėl kurių šis terminas buvo praleistas, taip pat į kitas reikšmingas bylos aplinkybes. Teismas kiekvienu konkrečiu atveju turi įvertinti pareiškėjo nurodytų termino praleidimą pateisinančių aplinkybių atsiradimo momentą, jų egzistavimo trukmę, taip pat ar po to, kai minėtos aplinkybės išnyko, asmuo kreipėsi į teismą per protingą laiko tarpą ir pan. Be to, vertintina, ar asmuo buvo pakankamai atidus, sąžiningas, ar, priešingai, savo teises įgyvendino nerūpestingai, aplaidžiai (žr., pvz., Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. spalio 20 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-3-532/2008; 2017 m. birželio 15 d. nutarties civilinėje byloje Nr. 3K-3-272-701/2017 33 punktą; 2023 m. sausio 5 d. nutartį civilinėje byloje Nr. e3K-3-47-403/2023).
25. Nagrinėjamu atveju byloje nėra ginčo, kad 2025 m. birželio 25 d. išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymas Nr. S-25-35-26746 skolininkei išsiųstas 2025 m. birželio 27 d. ir įteiktas tinkamai – elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini) (remiantis CPK 175¹ straipsnio 10 dalimi įteikimo data laikytina 2025 m. birželio 30 d.). Taigi, skolininkė vėliausiai iki 2025 m. liepos 21 d. turėjo teisę šį patvarkymą apskųsti.
26. Pareiškėja neneigia gavusi nurodytą patvarkymą, tačiau, kaip matyti iš nagrinėjamo skundo turinio, nurodo, kad neturėdama elektroninio raštingumo įgūdžių negalėjo suprasti, kad gavo svarbų antstolio pranešimą bei, kad neturi teisinio išsilavinimo, jog būtų galėjusi įvertinti antstolio išskaitų (ne) teisėtumą.
27. Teismas nesutinka su skolininkės skunde nurodytais argumentais, kad dėl elektroninio raštingumo ir teisinio išsilavinimo neturėjimo, nemokėjimo naudotis internetu ji negalėjo gauti ir tinkamai suprasti antstolio 2025 m. birželio 25 d. patvarkymo.
28. Bylos duomenimis (elektroninės bylos failas 1, b. l. 146) skolininkė V. Š., tuo metu vykdymo veiksmus atlikusiam antstoliui Valdui Čeglikui 2018 m. rugpjūčio 30 d. pateikė prašymą visus dokumentus, susijusius su jos vykdomosiomis bylomis siųsti jai tik elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini).
29. Pažymėtina ir tai, kad iš vykdomosios bylos medžiagos matyti, kad per vykdomosios bylos vykdymo metus antstolis Darius Bliznikas skolininkei siuntė ne vieną dešimtį patvarkymų būtent elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini). Pavyzdžiui, iš vykdomosios bylos medžiagos matyti, kad pareiškėja elektroniniu paštu patvirtino gavusi nurodytu elektroniniu paštu jai siųstą 2019 m. gegužės 2 d. patvarkymą (elektroninės bylos failas 1, b. l. 138, 141), 2019 m. liepos 17 d. skolininkei taip pat elektroniniu paštu pakartotinai buvo siunčiamas 2019 m. birželio 21 d. patvarkymas (elektroninės bylos failas 1, b. l. 145), 2019 m. rugsėjo 6 d. patvarkymas dėl informacijos suteikimo, 2019 m. spalio 10 d. patvarkymas dėl pakartotinės ekspertizės, 2020 m. sausio 16 d. patvarkymas dėl išieškotų lėšų paskirstymo, 2021 m. liepos 2 d. patvarkymas dėl informacijos suteikimo, 2022 m. gegužės 27 d. išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymas, 2024 m. vasario 12 d. išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymas, 2024 m. gegužės 10 d. išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymas, 2024 m. lapkričio 11 d. išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymas ir kt. (neskaitmenizuotame DOK-146160 esantys patvarkymai). Taigi vykdomosios bylos duomenys prieštarauja pareiškėjos teigiamai pozicijai dėl elektroninio raštingumo įgūdžių neturėjimo.
30. Pareiškėja ranka surašė 2025 m. rugpjūčio 1 d. prašymą grąžinti nuskaičiuotas lėšas ir, kaip nurodo, padedant sūnui bandė pateikti antstoliui elektroniniu paštu: 1) 2025 m. rugpjūčio 1 d., tačiau vėliau susisiekus su antstoliu paaiškėjo, kad laiškas antstolio nepasiekė; 2) pakartotinai 2025 m. rugpjūčio 18 d. siuntė laišką, tačiau laiškas vėl grįžo nepristatytas dėl klaidos elektroninio pašto adrese; 3) 2025 m. rugpjūčio 21 d. siuntė laišką, kurį antstolis gavo.
31. Nors pareiškėja nurodo, kad 2025 m. rugpjūčio 1 d. ranka surašė prašymą antstoliui ir jį išsiuntė elektroniniu paštu, tačiau byloje nėra duomenų, kad prašymas buvo išsiųstas 2025 m. rugpjūčio 1 d. Iš papildomai pateiktų duomenų matyti, kad laiškas buvo siunčiamas 2025 m. rugpjūčio 4 d. Laiške nurodyta, kad skolininkė pas antstolį buvo praeitą savaitę dėl atskaičiuotų pensijų, taip pat nurodyta, jog prideda prašymą ir atskaičiavimo išrašą. Pažymėtina, kad laiškas siųstas antstoliui ne elektroninio pašto adresu D.Bliznikas@antstoliai.lt, o D.Bliznikas@anstoliai.lt, t. y. žodyje antstolis padarant rašybos klaidą. Skolininkė dar kartą prašymą elektroniniu paštu siuntė 2025 m. rugpjūčio 18 d., pateikti duomenys rodo gautą pranešimą, kad laiškas nepristatytas, nes nuotolinis serveris (elektroninio pašto adresas) netinkamai sukonfigūruotas.
32. Iš vykdomosios bylos medžiagos, nagrinėjamo skundo turinio bei paties laiško, kurį skolininkė siuntė antstoliui, matyti, kad skolininkė antstoliui ne kartą yra skambinusi telefonu, lankosi antstolio kontoroje gyvai, todėl nėra aišku, kodėl skolininkė, kaip pati teigia, nemokėdama naudotis elektroninių ryšių priemonėmis, nepasirinko kito prašymo pateikimo būdo pavyzdžiui, prašymą atnešti tiesiai į antstolio kontorą, siųsti jį registruota pašto siunta ar pan.
33. Teismo vertinimu, pareiškėjos nurodytos aplinkybės yra subjektyvaus pobūdžio ir neteikia pagrindo prašymo dėl termino atnaujinimo tenkinimui. Pažymėtina, kad skolininkas turi domėtis vykdymo eiga, bendradarbiauti su antstoliu ir padėti jam greitai bei tinkamai įvykdyti teismo sprendimą (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2007 m. vasario 5 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-1/2007). Ši pareiga reiškia, kad skolininkas turi bendradarbiauti su vykdymo proceso šalimis ir vykdymo veiksmus atliekančiu antstoliu, naudodamasis CPK 643 straipsnyje ir kitose šio Kodekso teisės normose nustatytomis teisėmis (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. gruodžio 1 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-564/2008). Nagrinėjamu atveju, atsižvelgiant į bylos faktinę situaciją, spręstina, jog skolininkė nesilaikė pareigos bendradarbiauti su antstoliu, nesidomėjo vykdymo proceso eiga, todėl pačiai pareiškėjai tenka prisiimti ir įstatyme numatytas neigiamas savo veiksmų (neveikimo) pasekmes, t. y. teisės skųsti antstolio veiksmus pasibaigimą.
34. Remiantis tuo, kas išdėstyta, laikytina, kad pareiškėja praleido įstatyme nustatytą terminą antstolio veiksmams apskųsti ir nenustatyta svarbių aplinkybių, dėl kurių praleistas terminas turėtų būti atnaujintas, todėl pareiškėjos prašymas atnaujinti terminą skundui dėl antstolio veiksmų paduoti atmetamas, o skundas paliktinas nenagrinėtas.
35. Teismo vertinimu, kiti argumentai neturi lemiamos įtakos nagrinėjamam klausimui, todėl teismas detaliau jų neanalizuoja ir dėl jų nepasisako. Tiek Europos Žmogaus Teisių Teismo (toliau – EŽTT) jurisprudencijoje, tiek kasacinio teismo praktikoje ne kartą pažymėta, kad teismo pareiga pagrįsti priimtą sprendimą neturėtų būti suprantama kaip reikalavimas detaliai atsakyti į kiekvieną argumentą (pvz., EŽTT 1994 m. balandžio 19 d. sprendimas byloje Van de Hurk prieš Nyderlandų Karalystę, peticijos Nr. 288; Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2018 m. lapkričio 7 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-408-687/2018, 40 punktas).
36. Teismas atkreipia pareiškėjos dėmesį, kad PLAIS, kaip automatiškai veikianti informacinė sistema, automatizuotai nurašo iš skolininko pinigines lėšas. Vykdymo procese negali susiklostyti situacija, kai antstolis negali atlikti vykdymo veiksmų tik dėl to, nes skolininkas neturi prieigos prie savo banko sąskaitos ar nemoka naudotis elektroninėmis ryšių priemonėmis. Minėta, kad įstatymų leidėjas, apibrėždamas išieškotojo ir skolininko pareigas vykdymo procese, nustato, kad tiek ieškotojas, tiek skolininkas turi būti aktyvūs ir patys domėtis vykdymo eiga, sąžiningai naudotis įstatymo suteiktomis teisėmis bei pareigomis, nekliudyti antstoliui atlikti vykdymo veiksmus (CPK 640, 644 straipsniai) (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2020 m. balandžio 2 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-92-469/2020).
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 290–292 straipsniais, 510–513 straipsniais,
nutaria:
atmesti pareiškėjos V. Š. prašymą atnaujinti terminą skundui dėl antstolio Dariaus Blizniko veiksmų paduoti.
Pareiškėjos V. Š. skundą dėl antstolio Dariaus Blizniko veiksmų palikti nenagrinėtą.
Nutartis per 7 (septynias) dienas nuo jos kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui, atskirąjį skundą paduodant per Vilniaus miesto apylinkės teismą.