- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2011-10-21
- Bylos Nr.
- N-575-4653-11
- Teisminio proceso Nr.
- 4-14-3-00744-2009-8
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjai
- Antanas Ablingis (pirm.), Romanas Klišauskas, Ričardas Piličiauskas (pran.)
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Romano Klišausko ir Ričardo Piličiausko (pranešėjas), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Anykščių rajono policijos komisariato prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Anykščių rajono apylinkės teismo 2011 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo A. J. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė : I.
Žemesnės instancijos teismas
Anykščių rajono apylinkės teismas 2011 m. rugpjūčio 16 d. nutarimu Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Anykščių rajono policijos komisariato (toliau – ir Institucija) teikimą dėl A. J. paskirtų nemokamų viešųjų darbų pakeitimo administraciniu areštu tenkino iš dalies ir įpareigojo A. J. sumokėti likusią neišieškotą Anykščių rajono apylinkės teismo 2006 m. birželio 23 d. nutarimu už pažeidimo, numatyto Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 163² straipsnio 6 dalyje, padarymą jam paskirtos 6 000 Lt baudos dalį – 4 276,43 Lt.
Šalies argumentai
Institucija 2011 m. rugpjūčio 29 d. pateikė apeliacinį skundą dėl Anykščių rajono apylinkės teismo 2011 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo panaikinimo.
Žemesnės instancijos teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2011 m. rugsėjo 9 d. nutartimi minėtą skundą atsisakė priimti, konstatavęs, kad praleistas skundo padavimo terminas ir pareiškėjas neprašo jo atnaujinti.
Šalies argumentai
2011 m. rugsėjo 20 d. Institucija pateikė apeliacinį skundą dėl Anykščių rajono apylinkės teismo 2011 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti grindžiamas pavėluotu nutarimo nuorašo gavimu. Institucija nurodo, kad skundžiamo akto nuorašą gavo tik 2011 m. rugpjūčio 19 d.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja : II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti tenkinamas.
ATPK 293 straipsnyje (2000 m. rugsėjo 19 d. įstatymo Nr. VIII-1931 redakcija, galiojusi iki 2011 m. sausio 1 d.) įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Anykščių rajono apylinkės teismo nutarimas priimtas 2011 m. rugpjūčio 16 d., taigi, vadovaujantis ATPK 293 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2011 m. rugpjūčio 26 d. Tačiau Institucija apeliacinį skundą teismui pateikė 2011 m. rugsėjo 20 d. (gavimo registracijos Nr. G-2265), t. y. praleidusi įstatymo numatytą terminą.
Pirmą kartą apeliacinį skundą, praleidusi apskundimo terminą ir nepateikusi prašymo jį atnaujinti, Institucija pateikė 2011 m. rugpjūčio 29 d. (gavimo registracijos Nr. G-2013, b. l. 38-41). Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui 2011 m. rugsėjo 9 d. nutartimi (b. l. 43-44) atsisakius priimti apeliacinį skundą ir jį su priedais grąžinus Institucijai, ji 2011 m. rugsėjo 20 d. pakartotinai pateikė apeliacinį skundą kartu su prašymu atnaujinti praleistą pirmosios instancijos teismo nutarimo apskundimo terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti Institucija grindžia tuo, kad skundžiamo akto nuorašą gavo tik 2011 m. rugpjūčio 19 d.
Iš pirmosios instancijos teismo nutarimo turinio matyti, kad Institucijos atstovas nedalyvavo nagrinėjant Institucijos teikimą ir priimant skundžiamą nutarimą (b. l. 34-35). ATPK 288 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad nutarimo nuorašas per tris dienas įteikiamas arba išsiunčiamas asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas, organui, kurio pareigūnas surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą, taip pat nukentėjusiajam. Ši teisės norma laikytina vienu iš teisės apskųsti administracinio teisės pažeidimo byloje priimtą nutarimą užtikrinimo pagrindų. Iš byloje esančio informacinio lapo (b. l. 1) matyti, kad Institucijai skundžiamo nutarimo nuorašas išsiųstas 2011 m. rugpjūčio 18 d., tai yra nepraleidus ATPK 288 straipsnyje nustatyto trijų dienų termino. Kita vertus, kaip matyti iš Institucijai siųsto pirmosios instancijos teismo nutarimo nuorašo, minėtą nuorašą Institucija gavo 2011 m. rugpjūčio 19 d. (gavimo registracijos Nr. 89-53-G-5799), t. y. iki apeliacinio skundo padavimo termino pabaigos likus tik penkioms darbo dienoms.
Kaip jau buvo minėta, Institucija pirmą kartą apeliacinį skundą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui pateikė 2011 m. rugpjūčio 29 d. Atsižvelgus į nustatytas aplinkybes ir tai, kad ATPK 293 straipsnyje apsisprendimui skųsti byloje priimtą nutarimą, apeliacinio skundo paruošimui ir pateikimui numatytas dešimties dienų terminas, terminas, per kurį Institucija paruošė ir pateikė apeliacinį skundą, laikytinas protingu ir būtinu šiems veiksmams atlikti. Gavusi nutarimo nuorašą, Institucija veikė operatyviai, byloje nėra duomenų, kad ji būtų delsusi pateikti skundą. Remiantis išdėstytomis aplinkybėmis, konstatuotina, jog terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių, todėl jis atnaujintinas.
Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 130 straipsnyje nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu, 134 straipsnio 1 dalimi, 135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija
nutaria:
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Anykščių rajono policijos komisariato prašymą tenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Anykščių rajono apylinkės teismo 2011 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo.
Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.
Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.
Nutartis neskundžiama.