- Teismas
- Vilniaus miesto apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2020-03-10
- Bylos Nr.
- II-152-961/2020
- Teisminio proceso Nr.
- 4-68-3-00679-2020-7
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Atsisakyti priimti skundą
- Teisėjas
- Ilona Mateikienė (pirm.)
- Pažeidėjas
- A. B.
- Institucija
- Valstybinė įmonė "Lietuvos prabavimo rūmai"
- Advokatai
- Gintaras Putvinskis, Gintaras Putvinskas
viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto A. B., asmens kodas (duomenys neskelbtini), gyvenančio (duomenys neskelbtini), skundo dėl VĮ Lietuvos prabavimo rūmų nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. LPR-ANR_N-1-2020, priėmimo klausimą.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
Lietuvos prabavimo rūmų direktoriaus G. B. 2020 m. sausio 13 d. nutarimu Nr. LPR-ANR_N-1-2020 A. B. pripažintas kaltu pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 142 straipsnio 1 dalį dėl to, kad jis 2019 m. spalio 4 d. 0.00 val. Vilniuje, Sodų g. 20A-5, prekiavo: 1) 105 (vienu šimtu penkiais) tauriųjų metalų gaminių vienetais (33 aukso ir 72 sidabro), neįspauduotais dviem privalomais – valstybinio kontrolinio prabavimo ir atsakomybės ženklais; 2) 5 (penkiais) 375 prabos aukso gaminiais, kurie neatitiko deklaruojamos aukštesnės – aukso 585 prabos, 4 (keturiais) 830 prabos sidabro ir 1 (vienu) 800 prabos sidabro gaminiais, kurie neatitiko deklaruojamos aukštesnės sidabro 925 prabos; 3) 9 (devyniais) netauriųjų metalų gaminiais kaip sidabro 925 prabos gaminiais. Vykdė nesąžiningą komercinę veiklą vartotojų atžvilgiu (prekiavo deklaruojamos prabos neatitinkančiais 10 (dešimties) tauriųjų metalų gaminių vienetais ir 9 (devyniais) ženklu „MET“ nepaženklintais netauriųjų metalų gaminiais kaip sidabro gaminiais. Rinkoje rasti netinkamai paženklinti gaminiai (114 vnt.) sudaro 38 proc. visų rinkoje patikrintų gaminių (300 vnt.), šiais veiksmais pažeidė Lietuvos Respublikos tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatymo 6 straipsnio 16 dalies, 10 straipsnio 5 dalies, 13 straipsnio 1, 2, 6 dalių nuostatas.
Šalies argumentai
Administracinėn atsakomybėn patrauktas A. B., atstovaujamas advokato Gintaro Putvinskio, pateikė 2020 m. vasario 4 d. skundą dėl 2020 m. sausio 13 d. VĮ „Lietuvos prabavimo rūmai“ nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. LPR-A15-1332-716/2018, kuriuo prašo administracinio teisės pažeidimo, numatyto ANK 142 straipsnio 1 dalyje, bylos teiseną A. B. atžvilgiu nutraukti, o jei teismas aukščiau išdėstyto prašymo netenkintų, prašo baudos mokėjimą išdėstyti 24 mėn. terminui.
Nutarimą priėmusi institucija atsiliepime į skundą administracinio nusižengimo byloje Nr. II-152-961/2020, teisminio proceso Nr. 4-68-3-00679-2020-7, nurodo, kad pareiškėjas A. B. pateikė teismui 2020 m. vasario 4 d. skundą, išsiųstą paštu 2020 m. vasario 7 d., taip pat nurodė, kad voko originalas perduotas teismui kartu su bylos medžiaga. Institucija skundą gavo 2020 m. vasario 10 d. Galiojančio ANK 623 straipsnio 1 dalis numato nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminą. Ši teisės norma – aiški ir absoliuti: apskundimo terminas pradedamas skaičiuoti nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Institucija skundžiamą nutarimą pareiškėjui išsiuntė nutarimo priėmimo dieną – 2020 m. sausio 13 d. Šią faktinę aplinkybę patvirtina byloje esantis Institucijos 2020 m. sausio 13 d. per Lietuvos paštą siųstų pašto siuntų sąrašo išrašas, pasirašytas Institucijos atstovės V. B. ir Lietuvos pašto Klientų aptarnavimo specialistės N. U. bei patvirtintas pašto spaudu su išsiuntimo data _ „Druskininkai 2020-01-13 k Lietuva“. Nustatytas nutarimo apskundimo terminas – 20-ies dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo (2020 m. sausio 13 d.) baigėsi 2020 m. vasario 2 d. Įvertinus tai, kad 2020 m. vasario 2 d. – sekmadienis, 2020 m. vasario 3 d. – paskutinė skundo padavimo diena. Pareiškėjas skundą pateikė tik 2020 m. vasario 7 d. (Lietuvos pašto spaudas su išsiuntimo data – „Vilnius 26 2020-02-07 a Lietuva“), t. y. skundas pateiktas pavėluotai, praleidus ANK 623 straipsnio 1 dalyje nustatytą skundo padavimo terminą.
Posėdžio metu skundą padavusio asmens atstovas advokatas Gintaras Putvinskas nurodė, kad įstatymas formuluoja dvi formuluotes: nutarimo išsiuntimo ir nutarties išdavimo. Nurodė, kad įstatymo leidėjas 20 dienų suteikė apskundimui, nes juk reikia pasisamdyti advokatą ir paruošti skundą. Pareiškėjas nutarimą gavo per Lietuvos paštą 2020 m. sausio 20 d., pasak atstovo, ši diena yra nutarimo išdavimo diena, todėl mano, kad 20 dienų terminas skaičiuotinas nuo išdavimo dienos pašte ir yra nepraleistas, skundas turėtų būti priimtas. Skundo padavimo termino atnaujinti neprašė.
Pasisakius Institucijos atstovei, advokatas nurodė, kad jeigu vadovautis institucijos išsakytais argumentais, tada būtų galima prašyti terminą atnaujinti, nes terminą praleido nežymiai, keliomis dienomis, visgi terminas nepraleistas, o jeigu praleistas, tai todėl, kad po Naujų metų Lietuvos paštas apkrautas siuntomis, pasveikinimais. A. B. nuorašą gavo 2020 m. sausio 22 d., jeigu teismas manys, kad terminas praleistas dėl to, kad nežymiai praleistas terminas, prašo atnaujinti terminą ir priimti skundą.
Posėdžio metu institucijos atstovė nurodė, kad palaiko savo argumentus, jog skundas pateiktas praleidus terminą, nes kai išsiuntė skundą, buvo 2020 m. vasario 7 d. Mano, kad skundą padavusio asmens atstovas nenurodė nė vienos rimtos priežasties, dėl kurios turėtų būti pratęstas terminas, nori atkreipti dėmesį, kad pareiškėjas tyrimo metu jau turėjo advokatą, kuris žinojo, kad pašto darbas nėra priežastis praleisti terminą.
Posėdžio metu institucijos atstovė pateikė voką, iš ant voko esančių pašto žymų matyti, kad skundas dėl VĮ Lietuvos prabavimo rūmų nutarimo Nr. LPP-ANR_N-1-2020 buvo išsiųstas 2020 m. vasario 7 d.
Motyvuojamoji dalis
Skundą atsisakytina priimti.
ANK 622 straipsnio 1 dalis nustato, kad šio kodekso 615 straipsnio 1 dalyje nurodytų institucijų nutarimai administracinių nusižengimų bylose gali būti apskųsti apylinkės teismui pagal institucijos buvimo vietą.
Spręsdamas skundo priėmimo klausimą teismas, atsižvelgęs į tai, kad galimas administracinis nusižengimas padarytas Vilniaus mieste, į Vilniaus apygardos teismo 2017 m. kovo 8 d. nutartį Nr. ATP-251-468/2017, kurioje išaiškinta, kad bendroji taisyklė (apylinkių teismai administracinių nusižengimų bylas nagrinėja pagal nusižengimo padarymo vietą) sutampa su teismų veiklų teritorijomis ir yra svarbi nustatant, kam įstatymo yra pavesta procesinė institucijų priimamų sprendimų kontrolė, ir konstatuota, jog ANK 622 straipsnio 1 dalyje nurodyta institucijų buvimo vieta yra siejama ne su institucijų buveine, o su institucijos jai suteiktų įgaliojimų įgyvendinimo (veiklos teritorija) bei administracinio nusižengimo padarymo vieta, - sprendė, kad A. B. skundas teismingas Vilniaus miesto apylinkės teismui.
ANK 623 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
Teismas pažymi, jog Institucija, persiųsdama teismui A. B. skundą, pateikė skundo egzempliorių, ant kurio nebuvo skundo gavimo Institucijoje spaudo; taip pat nebuvo pateikusi voko, kuriame buvo siunčiamas skundas, todėl skundo priėmimo metu teismas neturėjo pagrindo konstatuoti, jog skundas pateiktas praleidus įstatymo nustatytą terminą. Tačiau atsiliepime ir teismo posėdžio metu šie trūkumai buvo pašalinti ir nustatyta, kad A. B. skundas paštui pateiktas vasario 7 d., t. y. praleidus įstatymo nustatytą terminą.
Minėta, skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Pareiškėjo atstovo argumentas, kad įstatymo apibrėžtas nutarimo „išdavimas“ yra prilyginamas gavimui (įteikimui), nepagrįsta. Šioje ANK 623 straipsnio nuostatoje nedviprasmiškai nurodoma, kad terminas skaičiuojamas nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo arba išdavimo dienos, o ne nuo gavimo dienos, kaip nurodo pareiškėjo atstovas. Ši nuostata nekelia pagrįstų abejonių, kad ji logiškai ar gramatiškai gali būti traktuojama kitaip nei išsiuntimas, išdavimas, taigi ir terminus „išdavimas“ ir „gavimas“ tapatinti nėra faktinio ar teisinio pagrindo. Įstatymų leidėjas, nurodydamas alternatyvius momentus (nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo arba išdavimo dienos), nuo kurių skaičiuojamas skundo padavimo terminas, nesuteikė teisių laisvai interpretuoti šiuos terminus ir skaičiuoti nuo pareiškėjui patogesnio momento. Todėl teismas neturi pagrindo nesutikti su Institucijos motyvais, kad šiuo atveju terminas skaičiuotinas nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo dienos. Kaip matyti iš išrašo apie siuntų siuntimą, siunta A. B. buvo išsiųsta 2020 m. sausio 13 d., taigi 20 kalendorinių dienų terminas baigėsi 2020 m. vasario 2 d. ir įvertinus tai, kad 2020 m. vasario 2 d. buvo sekmadienis, paskutinė skundo padavimo diena buvo 2020 m. vasario 3 d., tuo metu A. B. skundas dėl minėto nutarimo buvo išsiųstas tik 2020 vasario 7 d.
Jau minėtoje ANK 623 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad jeigu terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. A. B. atstovas nenurodė jokių argumentų, kurie galėtų būti vertinami kaip svarbios termino praleidimo priežastys. Iš bylos medžiagos matyti, kad šiuo konkrečiu atveju skundą padavęs asmuo savo atstovą, beje, tą patį, turėjo jau administracinio nusižengimo tyrimo ir nagrinėjimo metu, taigi jokio papildomo laiko susirasti atstovą pareiškėjui nereikėjo. Be to, bylos medžiaga patvirtina ir tai, kad skundo argumentai yra savo esme tapatūs administracinio nusižengimo tyrimo metu Institucijai teiktų paaiškinimų turiniui; jokių papildomų įrodymų surinkti pareiškėjui ar jo atstovui nereikėjo. Teismo posėdžio metu pareiškėjo atstovo nurodyta aplinkybė, kad skundas pavėluotai pateiktas dėl pašto didelio krūvio, taip pat vertintinas kritiškai, atkreiptinas dėmesys, kad tais atvejais, kai skundas siunčiamas paštu, jo pateikimo terminas skaičiuojamas ne nuo skundo gavimo institucijoje dienos, o nuo jo pateikimo paštui dienos. Šiuo atveju tai yra 2020 m. vasario 7 d.
Terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui, proceso teisėtumui, todėl nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami. Asmuo turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai. Pareiškėjo nurodomos aplinkybės nesudaro pagrindo manyti, kad skundo padavimo terminas nebuvo praleistas ar kad buvo praleistas dėl svarbių priežasčių. Tokios situacijos ne kartą vertintos ir aukštesniųjų teismų (pavyzdžiui, Vilniaus apygardos teismo nutartys Nr. AN2-66-468/2020, Nr. AN2-77-626/2020, Nr. AN2-121-843/2020 ir kt.). Nagrinėjamu atveju pareiškėjas A. B. skundą pateikė praleidęs įstatymo nustatytą terminą, jo praleidimo aplinkybės nelaikytinos svarbiomis, todėl skundą atsisakytina priimti.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 648 straipsnio 3 dalies 2 punktu,
nutaria:
pareiškėjo A. B. skundą atsisakyti priimti.
Nutartis per dešimt kalendorinių dienų nuo jos kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui, skundą paduodant per Vilniaus miesto apylinkės teismą.