- Teismas
- Kauno apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-03-21
- Bylos Nr.
- II-389-1023/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 4-69-3-00007-2023-6
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Vaida Baumilė
rašytinio proceso tvarka administracinio nusižengimo byloje pagal G. V. skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus nutarimo, sprendė skundo priėmimo klausimą.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose 2023 m. kovo 16 d. gautas G. V. (toliau – ir pareiškėjas) skundas dėl 2023 m. sausio 6 d. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus (toliau – ir Institucija) nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N-385-2023, ROIK: 22186879858.
Motyvuojamoji dalis
Teismas konstatuoja:
Skundą atsisakytina priimti.
Nustatyta, kad 2023 m. sausio 6 d. priimtas pareiškėjo skundžiamas Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus (toliau – ir Institucija) nutarimas. Skundžiamas nutarimas priimtas R. V. atžvilgiu, jai tiek protokolas, tiek nutarimas ir išsiųstas oficialiai deklaruotu elektroniniu paštu, kuris nurodytas Lietuvos Respublikos gyventojų registre ar valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti, kas iš esmės atitinka šaukimų ir kitų procesinių dokumentų įteikimą administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims reglamentuojančios ANK 573 straipsnio 1 dalies nuostatas. Pažymėtina, kad šiame kodekse nustatytais atvejais ir tvarka įteikiant administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujančiam asmeniui ar kitiems asmenims procesinį dokumentą per E. pristatymo sistemą, kai elektroninio pristatymo dėžutė yra aktyvi, elektroniniu paštu arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena (ANK 573 straipsnio 4 dalis). Nagrinėjamu atveju, išsiuntus skundžiamą nutarimą R. V. nurodytu valstybės informacinėse sistemose elektroninio pašto adresu 2023 m. sausio 6 d., laikytina, kad nutarimas R. V. tinkamai įteiktas 2022 m. sausio 9 d. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad R. V. 2022 m. lapkričio 9 d. išsiųstas protokolas, pranešimas dėl užfiksuoto administracinio nusižengimo, kuriuo ji buvo informuota, jog jei nusižengimą padarė kitas asmuo, ji turi teisę pranešti apie tai per 30 dienų nuo administracinio nusižengimo protokolo išsiuntimo, t .y. ji turėjo iki 2022 m. gruodžio 10 d. pranešti apie asmenį, kuris galimai vairavo ir nusižengimą padarė jai nuosavybės teise priklausančiu automobiliu. Tokia informacija administracinio nusižengimo byloje negauta.
ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Taigi, įstatymo leidėjas šiuo atveju termino skundui paduoti eigos pradžią sieja ne su skundžiamo nutarimo kopijos (nuorašo) įteikimo data, o su minėtos kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo diena. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
Kaip nustatyta aukščiau, R. V. nutarimas priimtas jos atžvilgiu įteiktas 2023 m. sausio 9 d., todėl įstatyme nustatytas dvidešimties kalendorinių dienų skundo padavimo terminas baigėsi 2023 m. sausio 30 d., taigi akivaizdu, kad skundas pateiktas ženkliai praleidus ANK nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų jo apskundimo terminą ir neprašoma jo atnaujinti.
ANK 626 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Minėto straipsnio 3 dalis numato, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai: 1) skundą paduoda asmuo, neturintis teisės jo paduoti; 2) skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.
Nustatyta, kad šioje administracinėje byloje skundą pateikti galėjo asmuo, dėl kurio priimtas 2023 m. sausio 6 d. nutarimas, t. y. R. V. ir tai turėjo padaryti per ANK 623 straipsnyje numatytą terminą, arba prašyti atnaujinti terminą skundui paduoti, jei terminas praleistas dėl svarbių priežasčių. Tačiau kaip minėta, skundas paduotas ženkliai praleidus jo apskundimo terminą, jo neprašoma atnaujinti, juolab skundą pateikė ne R. V., o G. V..
ANK 621 straipsnyje nurodyta, jog šio kodekso 615 straipsnio 1 dalyje nurodytų institucijų nutarimus, taip pat šio kodekso 608 straipsnio 6 dalyje nurodytus nutarimus administracinių nusižengimų bylose apylinkės teismui gali apskųsti asmuo, dėl kurio atitinkamas nutarimas priimtas, nukentėjusysis (ar jų atstovai), o šio kodekso 592 straipsnio 5 dalyje nurodytais atvejais – ir prokuroras.
Teismų praktikoje laikomasi nuoseklios pozicijos, kad ne visi asmenys turi teisę skųsti institucijų nutarimus (žr., pvz., Kauno apygardos teismo 2022 m. gegužės 2 d. nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-120-876/2022; Šiaulių apygardos teismo 2022 m. gegužės 16 d. nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-46-519/2022; Kauno apygardos teismo 2018 m. birželio 8 d. nutartį administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-257-383/2018, Vilniaus apygardos teismo 2020 m. gruodžio 28 d. nutartį administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-490-626/2020, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų atrankos kolegijos 2021 m. gruodžio 29 d. nutartį administracinio nusižengimo byloje Nr. ATIK-195/2021 ir kt.). Skundus teismui gali pateikti tik asmenys, kurių atsakomybės klausimas sprendžiamas, prokuroras, ginantis viešą interesą ir siekiantis kaltų asmenų patraukimo atsakomybėn, nukentėjusieji ar jų atstovai, bei pranešėjai patyrę fizinę, turtinę ar neturtinę žalą. Nagrinėjamu atveju iš pateiktos medžiagos matyti, kad pareiškėjas nėra nei nukentėjusysis, nei asmuo, kurio atžvilgiu priimtas atitinkamas nutarimas, nei prokuroras, nei asmuo patyręs kokią nors žalą.
Esant nurodytoms aplinkybėms ir teisiniam reglamentavimui, konstatuotina, kad pareiškėjas neturi teisės skųsti 2023 m. sausio 6 d. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus nutarimo, todėl pareiškėjo pateiktas skundas atsisakytinas priimti tuo pagrindu, kad jį padavė asmuo neturintis teisės jo paduoti (ANK 626 straipsnio 3 dalies 1 punktas).
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3, 4, 5 dalimis,
nutaria:
atsisakyti priimti pareiškėjo G. V. skundą dėl 2023 m. sausio 6 d. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N-385-2023, ROIK: 22186879858, ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Administracinio nusižengimo bylą, nutarčiai įsiteisėjus, grąžinti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriui.
Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.