Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis

2023-08-10 · Civilinė byla Nr. eCIK-743/2023

Originalas LITEKO ↗

Bylos eiga

  1. ApeliacijaNutartis · 2021-03-25Lietuvos apeliacinis teismas
  2. KasacijaNutartis · 2021-04-29Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
  3. KasacijaNutartis · 2022-03-30Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
  4. ApeliacijaNutartis · 2022-07-05Lietuvos apeliacinis teismas
  5. KasacijaNutartis · 2022-10-06Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
  6. ApeliacijaNutartis · 2023-05-23Lietuvos apeliacinis teismas
  7. KasacijaNutartis · 2023-07-20Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
  8. KasacijaNutartis · 2023-08-10Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
  9. Pirmoji instancijaSprendimas · 2024-01-18Vilniaus apygardos teismas
  10. ApeliacijaNutartis · 2024-05-09Lietuvos apeliacinis teismas
  11. KasacijaNutartis · 2024-06-10Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
  12. KasacijaNutartis · 2024-08-08Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Teismas
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2023-08-10
Bylos Nr.
eCIK-743/2023
Teisminio proceso Nr.
2-55-3-01698-2018-0
Bylos rūšis
civilinė byla
Teisėjai
Sigita Rudėnaitė (pirm.), Jūratė Varanauskaitė, Gediminas Sagatys

Įžanginė dalis

Nr. DOK-3718Teisminio proceso Nr. 2-55-3-01698-2018-0(S)
LIETUVOS AUKŠČIAUSIASIS TEISMASNUTARTIS2023 m. rugpjūčio 10 d.Vilnius

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus atrankos kolegija, susidedanti iš teisėjų Sigitos Rudėnaitės (kolegijos pirmininkė), Gedimino Sagačio ir Jūratės Varanauskaitės,

susipažinusi su 2023 m. rugpjūčio 3 d. paduotu trečiojo asmens, pareiškiančio savarankiškus reikalavimus, uždarosios akcinės bendrovės „Posūkis“ kasaciniu skundu dėl Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2023 m. gegužės 23 d. nutarties peržiūrėjimo,

Aprašomoji dalis

nustatė:

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus atrankos kolegijos 2023 m. liepos 20 d. nutartimi DOK-3362 buvo atsisakyta priimti trečiojo asmens UAB „Posūkis“ 2023 m. liepos 10 d. paduotą kasacinį skundą dėl Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2023 m. gegužės 23 d. nutarties peržiūrėjimo konstatavus, kad skundas paduotas praleidus Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 345 straipsnio 1 dalyje nustatytą vieno mėnesio terminą jam paduoti.

Trečiasis asmuo 2023 m. rugpjūčio 3 d. antrą kartą padavė kasacinį skundą, prašo atnaujinti CPK 345 straipsnio 1 dalyje nustatytą vieno mėnesio terminą jam paduoti.

CPK 345 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad kasacinis skundas gali būti paduotas per tris mėnesius nuo skundžiamo sprendimo, nutarties įsiteisėjimo dienos. Kasacinis skundas dėl apeliacinės instancijos teismo nutarties, priimtos CPK 327 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytais pagrindais, paduodamas per vieną mėnesį nuo skundžiamos nutarties įsiteisėjimo dienos. CPK 327 straipsnyje reglamentuojama apeliacinės instancijos teismo teisė panaikinti apskųstą teismo sprendimą ir perduoti bylą nagrinėti iš naujo pirmosios instancijos teismui, konkrečiai 1 dalies 2 punkto atveju – kai neatskleista bylos esmė ir pagal byloje pateiktus įrodymus bylos negalima išnagrinėti iš esmės apeliacinės instancijos teisme.

Asmenims, praleidusiems kasacinio skundo padavimo terminą dėl priežasčių, kurias teismas pripažįsta svarbiomis, praleistas terminas gali būti atnaujintas, išskyrus CPK 345 straipsnio 1 dalyje numatytą atvejį, kai kasacinis skundas paduodamas dėl apeliacinės instancijos teismo nutarties, priimtos CPK 327 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytais pagrindais.

Lietuvos apeliacinis teismas 2023 m. gegužės 23 d. nutartimi, remdamasis CPK 327 straipsnio 1 dalies 2 punktu, panaikino Vilniaus apygardos teismo 2023 m. sausio 23 d. sprendimą ir bylą grąžino pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo. Skundžiama Lietuvos apeliacinio teismo 2023 m. gegužės 23 d. nutartis įsiteisėjo nuo jos priėmimo dienos (CPK 331 straipsnio 6 dalis), terminas jai apskųsti kasacine tvarka baigėsi 2023 m. birželio 23 d., kasacinis skundas paduotas 2023 m. rugpjūčio 3 d. Taigi trečiasis asmuo padavė kasacinį skundą praleidęs CPK 345 straipsnio 1 dalyje nustatytą vieno mėnesio terminą jam paduoti. Kadangi šis CPK 345 straipsnio 1 dalyje nustatytas terminas yra naikinamasis ir negali būti atnaujintas (CPK 345 straipsnio 2 dalis), tai yra pagrindas konstatuoti, kad skundas neatitinka CPK 345 straipsnio 1 dalies reikalavimų, todėl jį atsisakytina priimti (CPK 350 straipsnio 2 dalies 1 punktas).

Atrankos kolegija netikrino CPK 346 straipsnyje įtvirtintų kasacijos pagrindų buvimo.

Trečiojo asmens sumokėtas žyminis mokestis buvo grąžintas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus atrankos kolegijos 2023 m. liepos 20 d. nutartimi Nr. DOK-3362, todėl žyminio mokesčio grąžinimo klausimas nesprendžiamas.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus atrankos kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 345 straipsniu, 350 straipsnio 2 dalies 1 punktu, 4 dalimi,

Rezoliucinė dalis

nutaria:

Kasacinį skundą atsisakyti priimti ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Ši nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Teisėjai Sigita RudėnaitėGediminas SagatysJūratė Varanauskaitė