- Teismas
- Vilniaus apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2026-02-18
- Bylos Nr.
- eAN2-105-932/2026
- Teisminio proceso Nr.
- 4-68-3-01986-2025-4
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Julita Dabulskytė-Raizgienė
- Advokatai
- Mindaugas Paukštė
- Kategorijos
Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Julita Dabulskytė-Raizgienė teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto ir nubausto Ž. S. atstovo advokato Mindaugo Paukštės (toliau – ir pareiškėjo atstovo) atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. sausio 2 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti Ž. S. skundą dėl Valstybės įmonės Registrų centro (toliau – ir Institucijos) 2025 m. rugsėjo 19 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. RC-ANR_N-2727-2025 (ROIK (duomenys neskelbtini)) ir skundas grąžintas jį padavusiam asmeniui, panaikinimo.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
I. Priimtų sprendimų esmė
1. Valstybės įmonės Registrų centro 2025 m. rugsėjo 19 d. nutarimu Nr. RC-ANR_N-2727-2025 (ROIK (duomenys neskelbtini)) Ž. S. nubaustas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso (toliau ir – ANK) 223 straipsnio 2 dalį ir jam paskirta 615 Eur dydžio bauda.
Žemesnės instancijos teismas
2. Vilniaus miesto apylinkės teisme 2025 m. gruodžio 29 d. buvo gautas Institucijos persiųstas pareiškėjo Ž. S. 2025 m. gruodžio15 d. datuotas skundas dėl Valstybės įmonės Registrų centro 2025 m. rugsėjo 19 d. nutarimo Nr. RC-ANR_N-2727-2025 (ROIK (duomenys neskelbtini)).
3. Skundžiama Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. sausio 2 d. nutartimi atsisakyta priimti Ž. S. skundą dėl Institucijos 2025 m. rugsėjo 19 d. nutarimo ir skundas grąžintas jį padavusiam asmeniui. Žemesnysis teismas nurodė, kad pareiškėjas skundą pateikė 2025 m. gruodžio 16 d., t. y. daugiau nei dviem mėnesiais praleidęs įstatyme numatytą terminą ir neprašė teismo atnaujinti skundo padavimo terminą.
Motyvuojamoji dalis
II. Skundo aukštesniajam teismui teisiniai argumentai ir prašymai
2. Atskiruoju skundu (past. – įvardinamas kaip skundas) pareiškėjo atstovas prašo: 1) panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. sausio 2 d. nutartį (past. – klaidingai nurodyta sprendimo priėmimo data – 2026 m. vasario 2 d.); 2) atnaujinti terminą skundui dėl Institucijos 2025 m. rugsėjo 19 d. nutarimo paduoti; 3) priimti pareiškėjo patikslintą skundą dėl Institucijos nutarimo ir perduoti jį žemesniajam teismui nagrinėti iš esmės; 4) priteisti iš nutarimą priėmusios Institucijos visas pareiškėjo patirtas bylinėjimosi išlaidas.
2.1. Atskirajame skunde nurodoma, kad Institucijos nutarimas buvo siunčiamas per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), šis nutarimas pareiškėjui faktiškai neįteiktas. Pareiškėjo atstovas tvirtina, kad Ž. S. šia sistema nesinaudoja, jis neturi aktyvios paskyros ir negavo jokio pranešimo apie jam adresuotą dokumentą. Apie egzistuojančią administracinę nuobaudą pareiškėjas sužinojo tik 2025 m. gruodžio mėn. viduryje, gavęs Valstybinės mokesčių inspekcijos pranešimą, o vėliau iš Registrų centro darbuotojų pareiškėjas sužinojo ir apie 2025 m. rugsėjo 19 d. priimtą Institucijos nutarimą. Pasak atstovo, aplinkybė, kad pareiškėjas apie nutarimą sužinojo tik iš Valstybinės mokesčių inspekcijos pranešimo, patvirtina tai, jog iki tol pareiškėjas objektyviai neturėjo galimybės žinoti apie nutarimo egzistavimą, jo turinį ir apskundimo tvarką, todėl skundas/prašymas negalėjo būti tinkamai paruoštas.
2.2. Atstovo teigimu, Institucija apsiribojo tik formaliu nutarimo išsiuntimu per E. pristatymo sistemą, neįsitikinusi, ar pareiškėjas realiai turėjo galimybę gauti ir perskaityti jam adresuotą dokumentą. Įrodymų, kad procesiniai dokumentai pareiškėjui būtų siunčiami elektroniniu paštu, kaip numatyta ANK 573 straipsnyje, byloje nėra. Nėra duomenų ir apie tai, kad Ž. S. sutiko gauti dokumentus elektroniniu paštu ar tai, kad patvirtino dokumentų gavimą, dėl ko žemesnysis teismas negalėjo preziumuoti, jog dokumentai buvo gauti. Skunde atkreipiamas dėmesys, kad Institucija, išsiuntusi procesinius dokumentus per E. pristatymo sitemą ir negavusi patvirtinimo, jog laiškas pasiekė adresatą, nebandė išsiaiškinti bei išnaudoti kitų siuntimo būdų (elektroniniu paštu/registruotu paštu) bei išsiaiškinti, ar Ž. S. tikrai gavo nutarimą ir jį perskaitė. Pareiškėjo atstovo teigimu, toks Institucijos elgesys negali būti laikomas tinkamu nutarimo įteikimu ANK 623 straipsnio prasme. Tvirtinama, kad dėl šių aplinkybių skundo padavimo terminas Ž. S. nebuvo prasidėjęs, o teismo išvada apie termino praleidimą yra teisiškai nepagrįsta. Skunde pažymima, kad tik įvertinus realias administracinės nuobaudos nutarimo įteikimo pareiškėjui aplinkybes ir nustačius, jog terminas praleistas, jis (terminas) turi būti atnaujintas. Tokios nuostatos yra suformuluotos ir teismų praktikoje (past. – pateikiamos nuorodos į Vilniaus apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo bylose Nr. AN2-103-576/2021, AN2-108-1121/2021, AN2-199-576/2021).
2.3. Likusioje skundo dalyje teigiama, kad atsisakymas priimti pareiškėjo skundą, neįvertinus faktinio nutarimo įteikimo aplinkybių, sudarė neproporcingą ir nepagrįstą kliūtį pareiškėjui realizuoti teisę į teisminę gynybą. Pabrėžiama, kad pareiškėjas, teikdamas skundą dėl Institucijos nutarimo, objektyviai negalėjo pateikti prašymo atnaujinti terminą, kadangi nebuvo gavęs Institucijos nutarimo ir nežinojo, nuo kada pradedamas skaičiuoti terminas skundui paduoti. Toks formalus proceso teisės normų taikymas prieštarauja teisingumo, protingumo ir teisinio tikrumo principams bei pažeidžia pareiškėjo konstitucines teisės į tinkamą teisių apsaugą ir gynybą.
Žemesnės instancijos teismas
3. Atsiliepimu Institucija prašo Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. sausio 2 d. nutartį palikti nepakeistą ir pareiškėjo atstovo skundo netenkinti.
3.1. Atsiliepime pritariama žemesniojo teismo išvadoms, kad pareiškėjas skundą Institucijai pateikė 2025 m. gruodžio 16 d., t. y. daugiau nei dviem mėnesiais praleidęs įstatyme nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų jo apskundimo terminą. Nurodoma, kad byloje esantys duomenys patvirtina, jog, vadovaujantis ANK 573 straipsnio 1 dalimi, administracinio nusižengimo protokolas pareiškėjui buvo išsiųstas 2025 m. liepos 29 d. per E. pristatymo sistemą, tuo pačiu būdu 2025 m. rugsėjo 19 d. pareiškėjui išsiųstas ir Institucijos nutarimas. Administracinio nusižengimo registro duomenys patvirtina, kad pareiškėjo E. pristatymo dėžutė egzistuoja ir yra aktyvi.
3.2. Toliau atsiliepime pažymima, kad su administracinio nusižengimo teisena susiję dokumentai siunčiami tiesiogiai iš Administracinių nusižengimų registro, kas reiškia, jog Registrų centras procesinius dokumentus išsiuntė tinkamu būdu, laikydamasis ANK 573 straipsnio 1 dalies nuostatų. Institucija neprivalėjo atlikti papildomus veiksmus, siekdama įsitikinti, kad siųsti dokumentai pasiekė adresatą. Pažymima, kad tai pats pareiškėjas turėjo užtikrinti, jog egzistuojanti E. pristatymo dėžutė būtų reguliariai tikrinama, o, to nepadarius, šiam pagrįstai kyla neigiami padariniai.
3.3. Apibendrindama atsiliepimo argumentus, Institucija išreiškia poziciją, kad, net ir įvertinus prašyme dėl skundo padavimo termino nurodytas aplinkybes, nėra pagrindo tenkinti prašymą ir atnaujinti skundo padavimo terminą. Pateiktame prašyme nurodyti argumentai, kuriais remiantis nuroma, kad pareiškėjas apie priimtą Institucijos nutarimą sužinojo tik 2025 m. gruodžio mėn., nepaneigia fakto, jog šis procesinis dokumentas pareiškėjui tinkamai buvo įteiktas dar 2025 m. rugsėjo 19 d.
III. Aukštesniojo teismo išvados
Atskirasis skundas atmetamas.
1. Aukštesnysis teismas, įvertinęs administracinio nusižengimo bylos medžiagą ir atskirojo skundo argumentus, sprendžia, jog skundžiama Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. sausio 2 d. nutartis, kuria buvo atsisakyta priimti administracinėn atsakomybėn patraukto asmens atstovo apeliacinį skundą ir apeliacinis skundas grąžintas jį padavusiam asmeniui, yra teisėta ir pagrįsta, todėl nėra jokio teisinio ar faktinio pagrindo ją naikinti ar keisti.
2. Teisė apskųsti valstybės institucijų, teismų sprendimus yra viena iš esminių įstatymo garantuojamų teisių ir apriboti ją galima tik išimtiniais atvejais ir tik įstatymų nustatyta tvarka. Visgi lygiai taip pat svarbu ir tai, kad asmens teisė kreiptis į teismą, kaip ir bet kuri kita asmens teisė, būtų įgyvendinama laikantis nustatytos tvarkos. Įstatymų leidėjas, siekdamas garantuoti teisinių santykių stabilumą, užtikrinti teisinių santykių apibrėžtumą, nustatė laikotarpį, per kurį valstybė garantuoja pažeistos teisės gynybą. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte yra nustatyta, jog apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.
3. Nagrinėjamu atveju neginčijamai nustatyta, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo praleido įstatyme nustatytą terminą pateikti apeliacinį skundą dėl Institucijos nutarimo. Iš teismų informacinėje sistemoje LITEKO patalpintos elektroninės administracinio nusižengimo bylos medžiagos matyti, jog Institucija pareiškėjui 2025 m. liepos 29 d. surašė administracinio nusižengimo protokolą su administraciniu nurodymu pagal ANK 223 straipsnio 2 dalį dėl to, kad Ž. S., būdamas MB „K.“ (toliau – ir Bendrija) vadovu, nepateikė laiku Bendrijos 2024 m. finansinių ataskaitų rinkinio dokumentų. Administraciniu nurodymu pareiškėjui pasiūlyta sumokėti 300 Eur baudą. Šis administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu pareiškėjui buvo išsiųstas 2025 m. liepos 29 d. per E. pristatymo sistemą. Neįvykdžius administracinio nurodymo, Institucija 2025 m. rugsėjo 19 d. priėmė nutarimą Nr. RC-ANR_N-2727-2025, kuriuo Ž. S. nubaustas pagal ANK 223 straipsnio 2 dalį ir jam paskirta 615 Eur dydžio bauda. Šis Institucijos nutarimas surašytas administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui nedalyvaujant (ANK 616 straipsnio 1 dalis) ir pareiškėjui išsiųstas tą pačią dieną (t. y. 2025 m. rugsėjo 19 d.) per E. pristatymo sistemą, be to, šiuo Institucijos nutarimu pareiškėjui buvo išaiškinta ir nutarimo apskundimo tvarka.
4. ANK 573 straipsnio 1 dalyje, be kita ko, numatyta, kad šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims siunčiami per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (E. pristatymo sistema). Kaip teisingai pažymėta atsiliepime, Administracinių nusižengimų registras yra valstybės registras, kurio paskirtis – registruoti Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų registro įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nustatytus objektus, užtikrinti administracinių nusižengimų teisenos ir Lietuvos Respublikos įstatymų bei Europos Sąjungos teisės nustatyta tvarka užfiksuotų ūkio subjektų padarytų teisės pažeidimų, už kuriuos priežiūros institucijos skiria ūkio subjektams specialiuosiuose teisės aktuose nustatytas poveikio priemones, tyrimą, rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti, saugoti ir teikti fiziniams ir juridiniams asmenims Administracinių nusižengimų registro informacinės sistemos duomenis, atlikti kitus duomenų tvarkymo veiksmus (Lietuvos Respublikos vyriausybės 2016 m. gruodžio 28 d. nutarimo Nr. 1278 „Dėl Administracinių nusižengimų registro informacinės sistemos nuostatų patvirtinimo“ 2 punktas). Taigi su administracinio nusižengimo teisena susiję dokumentai siunčiami tiesiogiai iš Administracinių nusižengimų registro.
5. Administracinių nusižengimų registro duomenys, esantys nagrinėjamoje administracinio nusižengimo byloje, patvirtina, kad Ž. S. yra E. pristatymo sistemos naudotojas, pastarojo E. pristatymo dėžutė yra egzistuojanti ir aktyvi. Administracinių nusižengimų registre, skiltyje „Dokumentas pristatytas“, pažymėta, kad procesinai dokumentai pristatyti „2025 m. rugsėjo 19 d. 10.36 val.”. Duomenų apie tai, jog procesiniai dokumentai nepasiekė adresato ir sugrįžo neįteikti (taip pat ir dėl sistemos neveikimo), šiame registre nefiksuota. Atsižvelgiant į tai, nėra pagrindo nepritarti skundžiamoje nutartyje padarytai išvadai, kad ne teismo tvarka priimtas nutarimas Ž. S. buvo išsiųstas tinkamai, nepažeidžiant ANK 573 straipsnio nuostatų, atitinkamai nėra ir pagrindo ANK 623 straipsnyje numatytą apskundimo terminą skaičiuoti ne nuo 2025 m. rugsėjo 19 d., t. y. išsiuntimo dienos. Įvertinus tą aplinkybę, kad Institucijos 2025 m. rugsėjo 19 d. priimtas nutarimas pareiškėjui išsiųstas tą pačią dieną, t. y. 2025 m. rugsėjo 19 d., apylinkės teismas pagrįstai sprendė, kad paskutinė diena skundui paduoti buvo 2025 m. spalio 9 d. Tuo tarpu, kaip nustatyta, pareiškėjas skundą pateikė tik 2025 m. gruodžio 16 d., todėl žemesnsysis teismas skundžiamojoje nutartyje pagrįstai konstatavo, kad skundas paduotas daugiau nei dviem mėnesiais praleidus įstatyme nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų jo apskundimo terminą, be to, apylinkės teismui nepateikus prašymo atnaujinti terminą skundui paduoti. Nesant tokio prašymo, žemesnysis teismas neturėjo kito pasirinkimo nei atsisakyti priimti atskirąją skundą, praleidus skundo padavimo terminą.
6. Pastebėtina, jog įstatymų nustatyta tvarka apriboti skundų padavimo terminai yra susiję su teisinio saugumo principo įgyvendinimu, jais siekiama užtikrinti, kad asmenys, manantys, jog jų teisės buvo pažeistos, turėtų ne tik teisę jas ginti, bet ir pareigą tai daryti per protingą ir pagrįstą laikotarpį. Pareiškėjas turėjo užtikrinti, kad egzistuojanti E. pristatymo dėžutė būtų reguliariai tikrinama, o to nepadarius jam pagrįstai kyla neigiami padariniai. Taigi vertintina, kad žemesnysis teismas, konstatuodamas, jog administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo praleido terminą apeliaciniam skundui paduoti, tinkamai įvertino faktines aplinkybes ir aptartų ANK nuostatų nepažeidė. Skundžiama nutartis laikytina teisėta ir pagrįsta, ją naikinti ar keisti atskirajame skunde nurodytais argumentais nėra pagrindo.
7. Visgi aktualu ir tai, kad aukštesniajam teismui pateiktame atskirajame skunde yra suformuluotas prašymas atnaujinti skundo padavimo terminą. Pažymėtina, kad prašymas atnaujinti praleistą terminą, nurodant svarbias priežastis, turėtų būti teikiamas apylinkės teismui. Pastebėtina ir tai, kad skundžiamoje apylinkės teismo 2026 m. sausio 2 d. nutartyje kaip tik yra išaiškinta, kad atsisakymas priimti skundą nekliudo pakartotinai kreiptis į apylinkės teismą su skundu ir prašymu atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą, nurodant ir pagrindžiant svarbias termino praleidimo priežastis. Taigi, būtent žemesnysis (apylinkės), o ne aukštesnysis (apygardos) teismas sprendžia prašymą dėl praleisto termino atnaujinimo. Atsižvelgiant į tai, kad atskirajame skunde, kuris pateiktas dėl Vilniaus miesto apylinkės 2026 m. sausio 2 d. nutarties, yra suformuluotas prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti, o tuo pačiu prie atskirojo skundo pridėtas ir patikslintas skundas dėl 2025 m. rugsėjo 19 d. Institucijos nutarimo, klausimas dėl skundo padavimo termino atnaujinimo perduotinas spręsti apylinkės teismui.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 5 dalimi, 6 dalies 1 punktu,
nutaria:
administracinėn atsakomybėn patraukto ir nubausto Ž. S. atstovo advokato Mindaugo Paukštės atskirąjį skundą atmesti.
Administracinio nusižengimo bylą grąžinti Vilniaus miesto apylinkės teismui spręsti administracinėn atsakomybėn patraukto ir nubausto Ž. S. atstovo advokato Mindaugo Paukštės prašymą dėl praleisto apeliacinio skundo padavimo termino dėl Valstybės įmonės Registrų centro 2025 m. rugsėjo 19 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. RC-ANR_N-2727-2025 (ROIK: (duomenys neskelbtini)) atnaujinimo.
Nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.