- Teismas
- Klaipėdos apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2020-02-14
- Bylos Nr.
- 2A-62-796/2020
- Bylos rūšis
- civilinė byla
- Teisėjai
- Marius Dobrovolskis, Kristina Domarkienė, Aurimas Brazdeikis
- Ieškovas
- I. Ž.
- Atsakovas
- T. Ž.
- Kategorijos
- 2.1.5.1.1Bendrasis ieškinio senaties terminas
Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Aurimo Brazdeikio, Mariaus Dobrovolskio ir Kristinos Domarkienės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja),
teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovės I. Ž. apeliacinį skundą dėl Klaipėdos apylinkės teismo 2019 m. liepos 31 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovės I. Ž. ieškinį atsakovei T. Ž. dėl pirkimo–pardavimo sutarties pripažinimo iš dalies negaliojančia, turto pardavimo iš varžytynių akto pripažinimo negaliojančiu ir restitucijos taikymo, tretieji asmenys, nepareiškiantys savarankiškų reikalavimų, P. B., antstolė V. D.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I. Ginčo esmė
1. Ieškovė I. Ž. kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovei T. Ž. dėl pirkimo–pardavimo sutarties pripažinimo iš dalies negaliojančia, turto pardavimo iš varžytynių akto pripažinimo negaliojančiu ir restitucijos taikymo. Ieškovė teismo prašė modifikuoti 1996 m. balandžio 2 d. garažo pirkimo–pardavimo sutartį Nr. LP-850 ir pripažinti ieškovę I. Ž. garažo, esančio (duomenys neskelbtini), pirkėja, pripažinti negaliojančiu antstolės V. D. 2017 m. balandžio 4 d. turto pardavimo iš varžytynių aktą Nr. S-17-4-8607 ir taikyti restituciją – įpareigoti P. B. grąžinti ieškovei priklausantį nekilnojamąjį turtą – garažą, esantį (duomenys neskelbtini).
2. Ieškovė nurodė, kad 2017 m. balandžio 5 d. ji sužinojo, jog antstolė V. D. pardavė jos šeimai priklausantį nekilnojamąjį turtą – garažą, esantį (duomenys neskelbtini). Minėtas garažas buvo įsigytas už ieškovės ir jos sutuoktinio lėšas, kurias ieškovė buvo perdavusi savo dukrai T. Ž. Kadangi ieškovė sutarties sudarymo dieną sunkiai sirgo, pirkimo–pardavimo sutartį už ją pasirašė atsakovė. Ieškovė su dukra manė, kad nėra svarbu, kieno vardu bus įregistruota nuosavybės teisė. Ieškovė ir atsakovė garažu naudojosi bendrai, šis turtas buvo naudojamas šeimos poreikiams tenkinti, nesutarimų tarp šalių dėl šio turto naudojimo nebuvo. Ieškovė 2013 m. sužinojo, kad atsakovei buvo paskirta 1 300 Lt bauda ir šiuo pagrindu buvo areštuotas garažas, esantis (duomenys neskelbtini), kurį antstolė ketina parduoti iš varžytynių. 2018 m. gegužės mėn. atsakovė gavo trečiojo asmens P. B. ieškinį dėl iškeldinimo iš garažo. Gavus minėtą ieškinį, ieškovė sužinojo, kad antstolė 2017 m. balandžio 4 d. turto pardavimo iš varžytynių aktu trečiajam asmeniui P. B. už 6 620 Eur pardavė ieškovei priklausantį garažą, esantį (duomenys neskelbtini). Kadangi ieškovė tik 2017 m. balandžio 5 d. sužinojo, jog pagal garažo pirkimo–pardavimo sutartį ji neteko nuosavybės teisės į jai priklausiusį turtą, ieškinio senaties termino pradžia laikytina 2017 m. balandžio 5 d.
3. Atsakovė T. Ž. su ieškiniu sutiko ir prašė jį tenkinti.
Atsiliepimas
4. Trečiasis asmuo, nepareiškiantis savarankiškų reikalavimų, P. B. atsiliepime į ieškinį nurodė, kad su ieškiniu nesutinka, prašė taikyti ieškinio senatį ir ieškinį atmesti. Paaiškino, kad elektroninių varžytynių sistemoje www.evarzytines.lt buvo paskelbtos garažo, esančio (duomenys neskelbtini), varžytynės, kurios įvyko 2017 m. kovo 13 d. Varžytynių laimėtoju buvo paskelbtas trečiasis asmuo P. B. Visą 6 620 Eur sumą už garažą trečiasis asmuo sumokėjo 2017 m. balandžio 3 d. Atsiliepime nurodoma, kad ginčo turtą trečiasis asmuo įsigijo teisės aktų nustatyta tvarka, todėl nėra pagrindo 2017 m. balandžio 4 d. turto pardavimo iš varžytynių aktą Nr. S-17-4-8607 pripažinti negaliojančiu ir taikyti restituciją.
II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė
5. Klaipėdos apylinkės teismas 2019 m. liepos 31 d. sprendimu ieškinį atmetė.
6. Teismas nustatė, kad 1996 m. balandžio 2 d. tarp atsakovės T. Ž. ir P. B. buvo sudaryta sutartis, pagal kurią P. B. pardavė, o atsakovė T. Ž. įsigijo garažą, esantį (duomenys neskelbtini) (ankstesnis adresas – (duomenys neskelbtini)). Teismas taip pat nustatė, kad antstolė V. D. 2017 m. kovo 13 d. varžytynėse minėtą garažą pardavė trečiajam asmeniui P. B. už 6 620 Eur, 2017 m. balandžio 4 d. buvo surašytas turto pardavimo iš varžytynių aktas Nr. S-17-4-8607.
7. Teismas pažymėjo, kad ieškovei jau 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo metu buvo žinoma aplinkybė, jog ši sutartis buvo sudaryta ir perkamo garažo nuosavybės teisė Nekilnojamojo turto registre įregistruota atsakovės T. Ž. vardu. Šią išvadą teismas grindė tuo, kad pati ieškovė ieškinyje nurodė, jog 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutartį už ją pasirašė dukra T. Ž., turtą šalys naudojo bendrai, todėl jai nebuvo svarbu, kieno vardu bus įregistruota nuosavybės teisė. Šias aplinkybes teismo posėdžio metu iš esmės patvirtino ir atsakovė T. Ž., kuri nurodė, jog šalys ne kartą kreipėsi į VĮ Registrų centrą, prašydamos garažą perregistruoti ieškovės vardu, tačiau ginčo garažo nuosavybės teisė nebuvo perregistruota dėl jam taikomo arešto. Atsižvelgdamas į tai, teismas kritiškai vertino ieškovės nurodytas aplinkybes, kad apie jos teisių pažeidimą ieškovei tapo žinoma tik 2017 m. balandžio 5 d., t. y. po 2017 m. balandžio 4 d. turto pardavimo iš varžytynių akto Nr. S-17-4-8607 surašymo.
8. Teismas konstatavo, kad ieškovė apie savo galbūt pažeistas teises turėjo ir galėjo žinoti 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo metu, todėl senaties terminas ieškiniui dėl 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutarties modifikavimo ir nuosavybės teisės į garažą, esantį (duomenys neskelbtini), pripažinimo pasibaigė 1999 m. balandžio 2 d. (1964 m. Civilinio kodekso 84 straipsnio 1 dalis). Ieškinio senaties terminas praleistas daugiau nei 18 metų, ieškovė ieškinio senaties termino atnaujinti neprašė, teismas svarbių ieškinio senaties termino praleidimo priežasčių nenustatė, todėl tai sudaro pagrindą ieškinį atmesti.
9. Teismas atsižvelgė į tai, kad ieškovei jau 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo metu buvo žinoma, kad ji nėra ginčo garažo savininkė, tačiau ieškinį ji pareiškė tik antstolei pardavus šį turtą varžytynėse. Teismas kritiškai vertino 1996 m. kovo 20 d. šalių sudarytą sutartį dėl piniginių lėšų perdavimo garažui pirkti, taip pat šalių ir liudytojos D. B. paaiškinimus ir nurodė, kad šie įrodymai nepatvirtina ieškovės reikalavimų pagrįstumo. Įvertinęs byloje esančius įrodymus, teismas konstatavo, kad ieškovė nepateikė pakankamai įrodymų, sudarančių pagrindą modifikuoti 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutartį. Kadangi buvo atmestas ieškinio reikalavimas dėl sutarties modifikavimo, teismas taip pat atmetė ieškinio reikalavimus dėl 2017 m. balandžio 4 d. turto pardavimo iš varžytynių akto Nr. S-17-4-8607 pripažinimo negaliojančiu ir restitucijos taikymo.
III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į apeliacinį skundą argumentai
10. Apeliaciniu skundu ieškovė I. Ž. (toliau – ir apeliantė) prašo panaikinti Klaipėdos apylinkės teismo 2019 m. liepos 31 d. sprendimą ir priimti naują sprendimą – ieškinį patenkinti. Apeliacinis skundas grindžiamas šiais argumentais:
10.1. Teismas padarė nepagrįstą išvadą, kad ieškovei jau nuo 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo momento buvo žinoma apie garažo nuosavybės teisės įgijimą atsakovės vardu, todėl ieškinio senaties terminas pasibaigė 1999 m. balandžio 2 d. Apeliantės teigimu, ji tik 2017 m. balandžio 5 d. atsitiktinai sužinojo, kad ieškovės šeimai priklausantis garažas buvo parduotas varžytynėse, nors iki tol ieškovė visada laikė save šio turto savininke. Ta aplinkybė, kad ieškovė anksčiau nesikreipė į teismą, tik patvirtina, jog ieškovė apie savo teisių pažeidimą nežinojo. Teismas neįvertino, kad sutarties sudarymo metu ieškovė sunkiai sirgo, todėl sutartį sudaryti ji pavedė atsakovei.
Atsiliepimas
11. Atsiliepimu į apeliacinį skundą trečiasis asmuo, nepareiškiantis savarankiškų reikalavimų, P. B. prašo skundą atmesti, Klaipėdos apylinkės teismo 2019 m. liepos 31 d. sprendimą palikti nepakeistą. Atsiliepimas į apeliacinį skundą grindžiamas šiais argumentais:
11.1. Ieškovė nepateikė jokių įrodymų, patvirtinančių, kad ji buvo garažo savininkė. Šioje byloje ieškovė siekia vilkinti teismo procesą, nes jos dukrai atsakovei T. Ž. yra pareikštas ieškinys dėl iškeldinimo iš garažo.
11.2. Apeliaciniame skunde nurodyti argumentai nepagrindžia ieškovės reikalavimų, todėl pirmosios instancijos teismo sprendimas turėtų būti paliktas nepakeistas.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos aplinkybės, argumentai ir išvados
Dėl apeliacinio skundo nagrinėjimo ribų ir ginčo esmės
12. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 320 straipsnio 1 dalis). Apeliacinės instancijos teismas tikrina tik apskųstos pirmosios instancijos teismo sprendimo dalies teisėtumą bei pagrįstumą analizuodamas apeliaciniame skunde nurodytus argumentus, išskyrus įstatyme nurodytas išimtis. Absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų apeliacinės instancijos teismas nenustatė (CPK 329 straipsnis).
13. CPK 321 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad apeliacinis skundas nagrinėjamas rašytinio proceso tvarka, išskyrus šio Kodekso 322 straipsnyje nurodytas išimtis. Apeliacinis skundas nagrinėjamas žodinio proceso tvarka, jei bylą nagrinėjantis teismas pripažįsta, kad žodinis nagrinėjimas yra būtinas (CPK 322 straipsnis). Teisėjų kolegija, atsižvelgdama į byloje esančius rašytinius įrodymus, į bylos nagrinėjimo dalyką, šalių procesiniuose dokumentuose nurodytas aplinkybes bei argumentus, daro išvadą, jog nėra pagrindo bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka. Skundžiamo teismo sprendimo teisėtumo ir pagrįstumo įvertinimas gali būti pasiektas rašytinio proceso priemonėmis.
14. Nagrinėjamu atveju ginčas kilo dėl pirmosios instancijos teismo sprendimo, kuriuo buvo atmestas ieškinys dėl pirkimo–pardavimo sutarties pripažinimo iš dalies negaliojančia, turto pardavimo iš varžytynių akto pripažinimo negaliojančiu bei restitucijos taikymo, teisėtumo ir pagrįstumo.
Faktinės bylos aplinkybės
15. Iš byloje esančios medžiagos nustatyta, kad 1996 m. balandžio 2 d. atsakovė T. Ž. ir P. B. sudarė sutartį, pagal kurią P. B. pardavė, o atsakovė T. Ž. nupirko garažą, esantį (duomenys neskelbtini) (ankstesnis adresas – (duomenys neskelbtini), atitvaro Nr. (duomenys neskelbtini), plane pažymėtas 1G1pb). Minėtos pirkimo–pardavimo sutarties pagrindu atsakovės T. Ž. nuosavybės teisė Nekilnojamojo turto registre įregistruota 1996 m. balandžio 2 d. Byloje taip pat nustatyta, kad antstolė V. D., vykdydama priverstinį piniginių lėšų išieškojimą iš atsakovės T. Ž., 2017 m. kovo 13 d. varžytynėse trečiajam asmeniui P. B. už 6 620 Eur pardavė atsakovei priklausiusį garažą, esantį (duomenys neskelbtini), 2017 m. balandžio 4 d. buvo surašytas turto pardavimo iš varžytynių aktas Nr. S-17-4-8607. Minėto turto pardavimo iš varžytynių akto pagrindu Nekilnojamojo turto registre įregistruota P. B. nuosavybės teisė į negyvenamąją patalpą – garažą, esantį (duomenys neskelbtini).
Dėl skundžiamo sprendimo (ne)teisėtumo
16. Apeliaciniame skunde apeliantė nesutinka su teismo išvada, kad ieškovei jau nuo 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo momento buvo žinoma apie garažo nuosavybės teisės įgijimą atsakovės vardu, todėl ieškinio senaties terminas pasibaigė 1999 m. balandžio 2 d. Apeliantės teigimu, ji tik 2017 m. balandžio 5 d. atsitiktinai sužinojo, kad ieškovės šeimai priklausantis garažas buvo parduotas varžytynėse, nors iki tol ieškovė visada laikė save šio turto savininke, todėl ieškinio senaties terminas ieškiniui pareikšti nėra pasibaigęs. Atsižvelgiant į paminėtus apeliacinio skundo argumentus, darytina išvada, kad esminis šios apeliacine tvarka nagrinėjamos bylos klausimas yra ieškinio senaties termino pradžios momentas ieškovės reikalavimui dėl pirkimo–pardavimo sutarties pripažinimo iš dalies negaliojančia pareikšti.
17. Ieškinio senatis – tai įstatymų nustatytas laiko tarpas (terminas), per kurį asmuo gali apginti savo pažeistas teises pareikšdamas ieškinį (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 1.124 straipsnis). Pagal CK 1.127 straipsnio 1 dalies nuostatas ieškinio senaties terminas prasideda nuo teisės į ieškinį atsiradimo dienos, o teisė į ieškinį atsiranda nuo tos dienos, kurią asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie savo teisės pažeidimą. Kasacinio teismo praktikoje yra išaiškinta, kad subjektyvusis sužinojimo apie tam tikrą įvykį, su kuriuo ieškovas sieja savo teisių pažeidimą, momentas nustatomas kiekvienu atveju individualiai įvertinant ne tik ieškovo teiginius apie tam tikrą sužinojimo laiką ir aplinkybes, tačiau taip pat taikant protingo, rūpestingo bei atidaus asmens standartą ir tiriant, ar apie nurodomą įvykį tokį standartą atitinkantis asmuo turėjo (galėjo) sužinoti anksčiau (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2015 m. liepos 24 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-460-915/2015).
18. Ieškinio senaties termino pabaiga iki ieškinio pareiškimo yra pagrindas ieškinį atmesti (CK 1.131 straipsnio 1 dalis). Kasacinio teismo praktikoje yra išaiškinta, kad tai, jog ieškinio senaties termino pasibaigimas yra savarankiškas pagrindas atmesti ieškinio reikalavimus, reiškia, jog tuo atveju, kai ieškovas praleidžia įstatymo nustatytą terminą, per kurį jis gali apginti pažeistas teises teismine tvarka, ir teismas nepripažįsta, kad šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, ir jo neatnaujina, ieškinys atmetamas nepaisant ieškinio reikalavimų pagrįstumo (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. rugpjūčio 1 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-317/2008).
19. 1964 m. Civilinio kodekso (toliau – 1964 m. CK) 84 straipsnyje buvo nustatytas bendrasis trejų metų ieškinio senaties terminas, kuriam pasibaigus, išnyksta teisė į ieškininę pažeistos teisės gynybą (1964 m. CK 83 straipsnio 1 dalis). Nuo 2001 m. liepos 1 d. galiojančio CK 1.125 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad bendrasis ieškinio senaties terminas yra dešimt metų. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo 10 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad Civilinio kodekso nustatyti ieškinio senaties terminai taikomi, jeigu ieškinio senaties terminas prasidėjo įsigaliojus šiam kodeksui, taip pat jei reikalavimams pareikšti ieškinio senaties terminai, numatyti pagal galiojusius įstatymus, nepasibaigė iki šio kodekso įsigaliojimo. Iki šio kodekso įsigaliojimo praėjusi ieškinio senaties termino dalis įskaitoma į šio kodekso nustatytą ieškinio senaties terminą.
20. Šioje byloje ieškovė pareiškė reikalavimą modifikuoti 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutartį Nr. LP-850 ir pripažinti ieškovę I. Ž. garažo, esančio (duomenys neskelbtini), pirkėja. Pirmosios instancijos teismas konstatavo, kad apie savo galbūt pažeistas teises ieškovė turėjo ir galėjo sužinoti jau 1996 m. balandžio 2 d. pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo metu, todėl nuo šio momento skaičiuotinas ieškinio senaties terminas ieškovės pažeistoms teisėms ginti. Nors apeliaciniame skunde ieškovė nurodė, kad apie savo teisių pažeidimą, su kuriuo turėtų būti siejamas ieškinio senaties termino pradžios momentas, ji sužinojo tik 2017 m. balandžio 5 d., tačiau teisėjų kolegija neturi pagrindo sutikti su šiais ieškovės argumentais.
21. Kaip teisingai nurodė pirmosios instancijos teismas, pati ieškovė ieškinyje paaiškino, kad jai nebuvo svarbu, kieno vardu bus sudaryta turto pirkimo–pardavimo sutartis, ginčijamos sutarties sudarymo metu ieškovė sunkiai sirgo, todėl pirkimo–pardavimo sutartį sudarė atsakovė T. Ž. Ieškovės nurodytų faktinių aplinkybių bylos nagrinėjimo pirmosios instancijos teisme metu neginčijo ir atsakovė T. Ž., kuri papildomai paaiškino, jog šalys vėliau siekė perregistruoti nuosavybės teisę į ginčo garažą, tačiau dėl turtui taikyto arešto to padaryti nepavyko. Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, ieškovės paaiškinimai, jog iki 2017 m. balandžio 5 d. apeliantei nebuvo žinoma, kad ji neturi nuosavybės teisės į ginčo garažą, vertintini kaip deklaratyvūs ir neatitinkantys kitų byloje esančių įrodymų. Pažymėtina, kad jeigu ieškovė save vertino kaip tikrąją ginčijamos pirkimo–pardavimo sutarties šalį, tokiu atveju jau sutarties sudarymo metu ieškovė turėjo ir galėjo subjektyviai suvokti save kaip tikrąją perkamo turto savininkę. Kadangi ginčo turto pirkimo–pardavimo sutartį sudarė atsakovė T. Ž., o po šios sutarties sudarymo tą pačią dieną, t. y. 1996 m. balandžio 2 d., Nekilnojamojo turto registre buvo įregistruota atsakovės nuosavybės teisė į turtą, teisėjų kolegijos vertinimu, nuo šio momento ieškovė galėjo ir turėjo suvokti apie savo galbūt pažeistas teises. Akivaizdu, jog apdairus ir rūpestingas asmuo, laikantis save atitinkamo turto savininku, turėtų imtis veiksmų savo teisėms ginti paaiškėjus aplinkybei, jog jam priklausantis turtas yra įgyjamas ir įregistruojamas kito asmens vardu, šiuo atveju – atsakovės. Atsižvelgdama į tai, teisėjų kolegija sutinka su pirmosios instancijos teismo išvada, kad ieškinio senaties termino pradžia nagrinėjamu atveju skaičiuotina nuo 1996 m. balandžio 2 d., t. y. pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo momento.
22. Teisėjų kolegija pažymi ir tai, kad ieškovė savo apeliaciniame skunde nurodo faktines aplinkybes, kuriomis buvo grindžiami šioje byloje jos pareikšti reikalavimai, pateikia savo nuomonę dėl faktinių bylos aplinkybių vertinimo, siekdama, jog byloje pateiktų įrodymų pagrindu būtų nustatytos kitokios faktinės aplinkybės, nei tai padarė pirmosios instancijos teismas. Vis dėlto apeliantė nenurodo jokių argumentų, pagrindžiančių, jog pirmosios instancijos teismo nustatytos faktinės aplinkybės dėl ieškovės sužinojimo (turėjimo sužinoti) apie jos teisės pažeidimą šioje byloje buvo įvertintos netinkamai. Pažymėtina, kad vien tai, jog apeliaciniame skunde ieškovė kitaip vertina byloje esančius įrodymus, reikšmingus ieškinio senaties termino skaičiavimui, pateikia savo nuomonę dėl jų turinio, savaime nėra pakankamas pagrindas abejoti pirmosios instancijos teismo išvadų pagrįstumu. Kasacinio teismo praktikoje taip pat pažymima, kad atvejai, kai šalies nurodytos aplinkybės, argumentai nepripažįstami įrodytais, savaime neleidžia daryti išvados, kad bylos nagrinėjimo metu teisme buvo padaryta CPK 176, 185 straipsnių pažeidimų (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. gegužės 27 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-243/2010).
23. Išanalizavusi byloje esančią medžiagą, teisėjų kolegija konstatuoja, kad ieškovė apie savo galbūt pažeistas teises turėjo ir galėjo suprasti jau 1996 m. balandžio 2 d., todėl nuo šio momento prasidėjo ieškinio senaties terminas ieškovės pažeistoms teisėms teismine tvarka ginti. Kadangi ieškinys teismui pareikštas 2017 m. rugpjūčio 31 d., pirmosios instancijos teismas pagrįstai konstatavo, kad ieškovė praleido ieškinio senaties terminą savo pažeistoms teisėms ginti ir tai sudaro savarankišką pagrindą atmesti ieškinį (1964 m. CK 83 straipsnio 1 dalis, 84 straipsnis, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo 10 straipsnio 1 dalis).
Dėl bylos procesinės baigties
24. Teisėjų kolegija, įvertinusi bylos rašytinių įrodymų visumą, šalių procesiniuose dokumentuose išdėstytus argumentus, konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas tinkamai taikė ir aiškino teisės normas, todėl priėmė teisėtą ir pagrįstą sprendimą. Dėl to apeliacinis skundas atmestinas, skundžiamas sprendimas paliktinas nepakeistas (CPK 326 straipsnio 1 dalies 1 punktas).
25. Šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies, nors ši ir būtų atleista nuo bylinėjimosi išlaidų mokėjimo į valstybės biudžetą (CPK 93 straipsnio 1 dalis).
26. Kadangi ieškovės apeliacinis skundas atmetamas, apeliacinės instancijos teisme valstybės patirtos išlaidos už ieškovei suteiktą antrinę teisinę pagalbą neatlyginamos (CPK 93 straipsnio 1 dalis). Kiti byloje dalyvaujantys asmenys nepateikė įrodymų apie apeliacinės instancijos teisme patirtas bylinėjimosi išlaidas.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 324–331 straipsniais, teisėjų kolegija
nutaria:
Klaipėdos apylinkės teismo 2019 m. liepos 31 d. sprendimą palikti nepakeistą.