- Teismas
- Kauno apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-01-10
- Bylos Nr.
- e2S-95-924/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 2-69-3-07775-2022-2
- Bylos rūšis
- civilinė byla
- Instancija
- Apeliacinė instancija
- Rezultatas
- Nutartis palikta nepakeista.
- Teisėjas
- Edvardas Paliokas (pirm.)
- Pareiškėjas
- (duomenys neskelbtini), Swedbank, AB
- Suinteresuotas asmuo
- Lietuvos valstybė, atstovaujama Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos
Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Edvardas Paliokas
teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjos (duomenys neskelbtini) atskirąjį skundą dėl Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2022 m. spalio 6 d. nutarties civilinėje byloje Nr. e2YT-14075-1107/2022 pagal pareiškėjos (duomenys neskelbtini) pareiškimą suinteresuotam asmeniui Lietuvos Respublikai, atstovaujamai Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos dėl praleisto įstatymų nustatyto termino atnaujinimo.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
I. Ginčo esmė
1. Pareiškėja teismo prašė atnaujinti įstatymo nustatytą trijų mėnesių terminą (duomenys neskelbtini) (toliau – ir pareiškėja) reikalavimams Č. S., mirusio (duomenys neskelbtini), įpėdiniams pareikšti. Nurodė, kad pareiškėja su Č. S. 2020 m. rugsėjo 24 d. sudarė Lanksčių įmokų kredito kortelės sutartį Nr. (duomenys neskelbtini) (toliau – Sutartis). Č. S. mirė (duomenys neskelbtini), tačiau pareiškėja apie mirtį sužinojo tik 2021 m. birželio mėnesį, kai atsiradus nepriemokai pagal kredito sutartį buvo patikrinti kliento duomenys. Pareiškėja nebuvo informuota apie kredito gavėjo mirtį, todėl neturėjo galimybės per tris mėnesius pateikti reikalavimą įpėdiniams. Testamentų registro duomenimis, Č. S. palikimas nėra priimtas. Kredito gavėjo bankui neįvykdyti įsipareigojimai 2022 m. gegužės 17 d. buvo 595,52 Eur.
Atsiliepimas
2. Suinteresuotas asmuo Lietuvos Respublika, atstovaujama Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos atsiliepime į pareiškimą nurodė su juo nesutinkanti, nes pareiškėja apie skolininko mirtį sužinojo 2021 m. birželio mėnesį, t. y. terminas kreditoriniam reikalavimui pareikšti tuo metu dar buvo praleistas nežymiai. Tačiau, bankas, žinodamas apie skolininko mirtį, apie metus, t. y. iki 2022 m. gegužės 30 d., buvo pasyvus, nesikreipė į teismą dėl praleisto termino pratęsimo ir nesiekė patvirtinti savo reikalavimo. Pareiškėjai, kaip bankui ir vartojimo kredito davėjui, taikomi aukštesni profesionalumo, atidumo ir rūpestingumo standartai, tačiau pareiškime nenurodomos jokios objektyvios priežastys, kurios lėmė pareiškėjos aktyvių veiksmų neatlikimą nuo sužinojimo apie asmens mirtį momento, nepateikti jokie įrodymai, patvirtinantys objektyvias įstatyme nustatyto termino praleidimo priežastis, todėl pareiškėja nepagrįstai praleido įstatyme nustatytą terminą.
II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė
3. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai 2022 m. spalio 6 d. nutartimi pareiškėjos (duomenys neskelbtini) pareiškimą atmetė.
4. Teismas nustatė, kad pareiškėja ir Č. S. (toliau – ir palikėjas, skolininkas) 2020 m. rugsėjo 24 d. sudarė Sutartį. Č. S. (duomenys neskelbtini) mirė. Č. S. liko skolingas pareiškėjai 595,52 Eur. Testamentų registro duomenimis palikėjo Č. S. palikimo priėmimo faktų nėra įregistruota.
5. Pareiškėja per trijų mėnesių terminą kreditorinio reikalavimo įpėdiniams (turto paveldėtojams) nepareiškė, taigi įstatymo nustatytą terminą praleido. Pareiškėja nurodė, kad dėl prievolės nevykdymo sužinojo apie palikėjo mirtį po įstatyme numatyto trijų mėnesių termino, t. y. 2021 m. birželio mėn., tačiau, pareiškėja kreipėsi į teismą tik po vienerių metų bei nenurodė kokios priežastys lėmė, jog pareiškėja kreipėsi į teismą tik po tiek laiko. Teismas pažymėjo, kad byloje nėra jokių duomenų, kad pareiškėja, žinodama apie susidariusį įsiskolinimą pagal skolininko su ja sudarytą Sutartį, būtų tikrinusi informaciją apie skolininką, nors tą galėjo padaryti bet kuriuo laiku, ar ėmėsi veiksmų dėl mirusiojo skolininko įpėdinių suradimo.
6. Teismas sprendė, kad pareiškėja, nesirūpindama didėjančia skola, pažeidė reikalavimą veikti aktyviai ir rūpestingai, elgėsi neapdairiai, nebuvo atidi ir rūpestinga. Teismo vertinimu, pareiškėja turėjo visas galimybes per trijų mėnesių laikotarpį, nuo skolininko mirties (duomenys neskelbtini) iki (duomenys neskelbtini), apie skolininką laiku pasitikrinti duomenis ir sužinoti apie jo mirtį, taip pat pareikšti reikalavimus palikėjo įpėdiniams. Pareiškėja, 2021 m. birželio mėnesį sužinojusi apie skolininko mirtį, dėl termino atnaujinimo į teismą nesikreipė, kreipėsi tik po vienerių metų, t. y. 2022 m. gegužės 30 d., pareiškime nenurodyta, kokios svarbios priežastys lėmė pareiškėjos delsimą kreiptis į teismą dėl termino atnaujinimo nedelsiant po 2021 m. birželio mėnesį įvykusio sužinojimo apie skolininko mirtį.
7. Teismas, įvertinęs pateiktus įrodymus, sprendė, kad pareiškėja taip pat nepateikė byloje jokių pareiškime nurodytas aplinkybes patvirtinančių įrodymų, jog apie palikėjo Č. S. mirtį sužinojo tik 2021 m. birželio mėn. Iš pareiškėjos pateiktų duomenų matyti, kad dėl informacijos apie palikėją buvo kreiptasi į Creditinfo 2021 m. birželio 29 d., tačiau pareiškėja kreipėsi į teismą dėl termino atnaujinimo tik 2022 m. gegužės 30 d.
8. Teismas konstatavo, kad pareiškėja neįrodė, jog terminas kreditoriniam reikalavimui pareikšti buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, todėl pareiškimą atmetė.
III. Atskirojo skundo teisiniai argumentai
9. Atskiruoju skundu pareiškėja (duomenys neskelbtini) (toliau – ir apeliantė, kreditorė) prašo panaikinti Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2022 m. spalio 6 d. nutartį ir priimti naują sprendimą – patenkinti pareiškimą atnaujinti trijų mėnesių terminą kreditorės reikalavimams Č. S., mirusio (duomenys neskelbtini), įpėdiniams pareikšti. Atskirasis skundas grindžiamas šiais argumentais:
1.1. pirmosios instancijos teismas vertino aplinkybę, kad apeliantė dėl praleisto termino atnaujinimo kreipėsi „tik po vienerių metų laiko“, nors tai pagal kasacinio teismo praktiką neturi ir negali turėti įtakos sprendžiant klausimą dėl praleisto termino atnaujinimo. Turi būti vertinamos praleisto termino eigoje buvusios aplinkybės, o tai, kuriuo metu per naikinamąjį trijų metų terminą kreditorius kreipiasi į teismą su pareiškimu dėl praleisto trijų mėnesių termino atnaujinimo, yra teisiškai nereikšmingos aplinkybės, jos neturi būti vertinamos.
1.2. Apeliantė nebuvo informuota apie kliento mirtį ir objektyviai neturėjo galimybių apie tai sužinoti. Byloje nebuvo nustatyta, kad apeliantė apie palikėjo mirtį nesužinojo dėl savo aplaidumo. Paveldėjimo teises išviešinusių palikėjo Č. S. įpėdinių nėra, o tai, kad pareiškimo patenkinimas pažeistų suinteresuoto asmens teises, nenustatyta. Termino atnaujinimas nepažeistų suinteresuoto asmens ar būsimų paveldėtojų teisių bei teisėtų interesų.
1.3. Terminas buvo praleistas, kadangi palikėjo turto paveldėtojų, kurie galėtų informuoti banką apie kredito gavėjo mirtį, nebuvo, apeliantei taip pat nebuvo automatiškai teikiami duomenys apie kredito gavėjų mirtis. Proaktyviai tikrinti visų klientų duomenis, t. y. tikrinti su tikslu nustatyti, ar klientas nėra miręs, bankas neturi teisės dėl asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, todėl apeliantė neturėjo jokių objektyvių galimybių sužinoti apie palikėjo mirtį per trijų mėnesius nuo jo mirties ir per šį terminą pareikšti reikalavimus paveldėtojams.
1.4. Pirmosios instancijos teismas nepasisakė, kokiu būdu pareiškėja galėjo turėti galimybę sužinoti apie kredito gavėjo mirtį nepraleisdama trijų mėnesių termino, t. y. nebuvo nustatyta, kad pareiškėja realiai galėjo laiku sužinoti apie kredito gavėjo mirtį ir dėl savo pasyvių veiksmų praleido terminą pareikšti kreditoriaus reikalavimus. Apeliantė mano, kad pirmosios instancijos teismas apeliantės nurodytų priežasčių neanalizavo ir dėl jų nepasisakė, todėl buvo priimta nepagrįsta ir nemotyvuota nutartis.
1.5. Apeliantė pažymėjo, kad remiantis su palikėju sudarytos Sutarties 11.4 ir 12.2 p. nuostatomis įmokos yra nurašomos nuo kredito gavėjo sąskaitos be atskiro kredito gavėjo įspėjimo ir kredito gavėjo sąskaitoje turi būti reikiama suma įsipareigojimams pagal kredito sutartį įvykdyti. Kol kredito gavėjo banko sąskaitoje yra pakankamai lėšų įsipareigojimams pagal kredito sutartį įvykdyti, yra laikoma, kad kredito gavėjas tinkamai vykdo įsipareigojimus pagal sutartį ir bankas neturi nei pareigos, nei teisės proaktyviai tikrinti kliento asmens duomenų ir aiškintis, ar klientas yra gyvas. Kliento sąskaita blokuojama tik gavus informaciją apie kliento mirtį, tačiau byloje nebuvo nustatyta, kad tokią informaciją bankas būtų gavęs per trijų mėnesių terminą, skaičiuojamą nuo kredito gavėjo mirties dienos. Tai, kad pareiškėja yra pelno siekianti organizacija, juridinis asmuo, kuriam taikomi aukštesni rūpestingumo, atidumo ir organizuotumo standartai, neįpareigoja bei nesuteikia teisinio pagrindo reguliariai tikrinti visų esamų klientų duomenis siekiant nustatyti ar jie nėra mirę. Duomenis apie kliento mirtį gaunami tik paveldėtojams, notarams ar antstoliui kreipiantis į banką ir pateikiant informaciją apie kliento mirtį, arba kliento sąskaitoje esant nepakankamai piniginių lėšų įsipareigojimams pagal kredito sutartį įvykdyti ir bankui ėmusis veiksmų nemokų atsiradimo priežasčiai nustatyti. Paveldėtojai apeliantės neinformavo apie kredito gavėjo mirtį, mirusio kliento sąskaitoje buvo pakankamai piniginių lėšų įsipareigojimams pagal kredito sutartį įvykdyti, todėl bankas neturėjo jokių realių galimybių sužinoti apie palikėjo mirtį per trijų mėnesių terminą nuo kredito gavėjo mirties, t. y. iki (duomenys neskelbtini).
10. Suinteresuotas asmuo Lietuvos valstybė, atstovaujama Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos atsiliepimo į atskirąjį skundą nepateikė.
Motyvuojamoji dalis
Teismas konstatuoja:
IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados
10. Apeliacinio proceso paskirtis – laikantis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – ir CPK) 320 straipsnyje įtvirtintų bylos nagrinėjimo ribų patikrinti pirmosios instancijos teismo procesinį sprendimą tiek jo teisėtumo, tiek jo pagrįstumo aspektu. Atskiriesiems skundams nagrinėti taikomos taisyklės, reglamentuojančios procesą apeliacinės instancijos teisme (CPK 338 straipsnis). Absoliučių nutarties negaliojimo pagrindų apeliacinės instancijos teismas nenustatė (CPK 329 straipsnis).
11. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka dalykas yra pirmosios instancijos teismo nutarties, kuria atsisakyta atnaujinti apeliantei įstatyme nustatytą trijų mėnesių terminą pareikšti kreditorinius reikalavimus skolininko įpėdiniams, teisėtumo ir pagrįstumo patikrinimas.
12. Nustatyta, kad apeliantė ir Č. S. 2020 m. rugsėjo 24 d. sudarė Sutartį, kuria skolininkui buvo nustatytas 800 Eur kredito limitas su 18 procentų metine palūkanų norma nuo panaudoto kredito sumos. Sutarties termino pabaiga – 2023 m. rugsėjo 30 d., mokėjimo diena – 16 kalendorinio mėnesio diena. Sutartyje nurodytas sąskaitos, nuo kurios nurašomos piniginės lėšos, numeris. Č. S. mirė (duomenys neskelbtini). Testamentų registre nėra įregistruotų palikėjo palikimo priėmimo faktų. Kartu su pareiškimu apeliantė pateikė 2022 m. gegužės 17 d. sudarytą skolos paskaičiavimo dokumentą. Jame nurodyta, kad negrąžinto kredito likutis sudaro 550 Eur, nesumokėtos palūkanos – 45,92 Eur. Bendra palikėjo skola – 595,92 Eur. Nekilnojamojo turto registre palikėjo vardu registruoto nekilnojamojo turto nėra.
13. Pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – ir CK) 5.63 straipsnio 1 dalį palikėjo kreditoriai turi teisę per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos pareikšti reikalavimus priėmusiems palikimą įpėdiniams, testamento vykdytojui arba palikimo administratoriui arba pareikšti teisme ieškinį dėl paveldimo turto. Teismas gali atnaujinti 1 dalyje numatytą terminą, jeigu terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių ir nuo palikimo atsiradimo dienos nepraėjo daugiau kaip treji metai (CK 5.63 straipsnio 4 dalis).
14. Kasacinis teismas yra išaiškinęs, kad CK 5.63 straipsnio 1 ir 4 dalyse įtvirtintu reglamentavimu siekiama įpėdinių ir palikėjo kreditorių interesų derinimo, kuris įgyvendinamas apsaugant įpėdinius nuo neapibrėžtumo civiliniuose teisiniuose santykiuose, bet kartu ir suteikiant tam tikras įstatymo nurodytas garantijas tiems kreditoriams, kurie per CK 5.63 straipsnio 1 dalyje nustatytą terminą negalėjo pareikšti reikalavimų dėl svarbių priežasčių. Šios garantijos užtikrina kreditorių teisę kreiptis į teismą dėl CK 5.63 straipsnio 1 dalyje nustatyto termino atnaujinimo, tačiau teismas gali šį terminą atnaujinti tik tuo atveju, kai jis buvo praleistas dėl svarbių priežasčių ir nuo palikimo atsiradimo dienos nepraėjo daugiau kaip treji metai. Taigi, įstatymų leidėjas prioritetą teikia civilinių teisinių santykių stabilumui ir apibrėžtumui ir šie prioritetai užtikrinami nurodytoje teisės normoje įtvirtinant trejų metų terminą, kuris yra naikinamojo pobūdžio (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2018 m. sausio 25 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-12-378/2018, 28 punktas).
15. Kasacinis teismas taip pat yra išaiškinęs, kad CK 5.63 straipsnyje nenustatyta kreditorių reikalavimų pareiškimo termino išimčių atsižvelgiant į subjektą, kuris paveldi ar kuriam pereina paveldimas turtas. Nepriklausomai nuo to, ar po palikėjo mirties palikimas pereina valstybei, ar jį paveldi kiti įpėdiniai, kreditorius, praleidęs CK 5.63 straipsnio 1 dalyje nustatytą terminą ir siekdamas savo reikalavimo patenkinimo iš palikėjo turto, turi teisę kreiptis į teismą, prašydamas pratęsti šį terminą, o teismas turi tokį prašymą nagrinėti CPK 576–578 straipsniuose (bylos dėl praleisto įstatymų nustatyto termino atnaujinimo) nustatyta tvarka, įvertindamas termino praleidimo priežasčių svarumą (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2014 m. balandžio 14 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-18/2014).
16. Byloje nustatyta ir ginčo dėl to nėra, kad Č. S. mirė (duomenys neskelbtini), todėl ši diena, remiantis CK 5.3 straipsnio 1 dalimi, laikytina palikimo atsiradimo diena, nuo kurios skaičiuotinas trijų mėnesių terminas pareikšti kreditorių reikalavimus bei trejų metų naikinamasis terminas šiam veiksmui atlikti. Nagrinėjamu atveju terminas kreditoriniams reikalavimams pareikšti pasibaigė (duomenys neskelbtini) (įskaitytinai). Byloje ginčo dėl to, kad kreditorė praleido CK 5.63 straipsnio 1 dalyje įtvirtintą trijų mėnesių terminą, nėra. Kreditorė, prašydama atnaujinti praleistą terminą, į teismą su pareiškimu kreipėsi 2022 m. gegužės 30 d., t. y. kai terminas jau buvo praleistas daugiau nei metus.
17. Tiek pareiškime dėl termino atnaujinimo, tiek atskirajame skunde nurodoma, kad kreditorė neturėjo galimybės savalaikiai sužinoti apie skolininko mirtį, kadangi, vadovaujantis Sutartimi, įmokos buvo nurašomos nuo skolininko sąskaitos be atskiro skolininko įspėjimo ir tol, kol jos yra dengiamos, nekyla poreikis tikrinti duomenų apie skolininką. Kreditorė teigia, kad apie skolininko mirtį ji nebuvo niekaip informuota, įpėdiniai apie tai nepranešė, o apie šią aplinkybę sužinojo tik 2021 m. birželio mėn., t. y. tuomet, kai jau buvo praleistas trijų mėnesių terminas. Dėl šių priežasčių, kurios yra objektyvios ir nėra nulemtos kreditorės pasyvumo, yra pagrindas atnaujinti jai praleistą terminą kreditoriniam reikalavimui pareikšti. Be to, kreditorė nurodo, kad sprendžiant dėl termino atnaujinimo yra svarbios tik aplinkybės, buvusios termino eigos metu (trijų mėnesių laikotarpyje), o ne po jo. Apeliacinės instancijos teismas su šiais apeliantės teiginiais nesutinka dėl žemiau nurodomų motyvų.
18. Pažymėtina, kad įstatymas nedetalizuoja „svarbios priežasties“ sąvokos, todėl kokios priežastys laikytinos pateisinančiomis termino praleidimą konkrečioje byloje sprendžia teismas. Pagal kasacinio teismo išaiškinimus, spręsdamas, ar terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, teismas turi įvertinti aplinkybių, nurodomų kaip svarbios priežastys, pobūdį: tai gali būti tam tikri įvykiai (pvz., nenugalimos jėgos aplinkybės, liga ir pan.), kurie nepriklauso nuo asmens valios, trečiųjų asmenų, susijusių (pvz., giminaičiai, atstovai ir pan.) arba nesusijusių (pvz., teismas, kitos institucijos ir pan.) su terminą praleidusiu asmeniu, taip pat paties terminą praleidusio asmens veiksmai ir šių veiksmų nulemtos aplinkybės. Svarbia įstatyme nustatyto termino praleidimo priežastimi laikytinos tik termino eigos metu buvusios aplinkybės, nepriklausančios nuo terminą praleidusio asmens valios ir objektyviai sutrukdžiusios jam laiku pačiam ar per atstovą atlikti teisinį veiksmą, kuriam atlikti nustatytas terminas. CK 5.63 straipsnio 1 dalyje nustatyto termino tikslai suponuoja ir svarbios priežasties, kaip teisinės kategorijos, aiškinimą minėto straipsnio 4 dalies prasme. Svarbia priežastimi negali būti pripažintos aplinkybės, kurios priklausė nuo kreditoriaus valios, nes priešingu atveju kreditorius įgytų nepateisinamą galimybę kontroliuoti savo reikalavimo tenkinimo apimtis, kurias lemia įpėdinio jau pasirinkto palikimo priėmimo būdas. Tokia situacija neatitiktų vieno iš pamatinių civilinės teisės principų – subjektų lygiateisiškumo (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2015 m. sausio 16 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-20-415/2015).
19. CPK 576 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, kad pareiškimas turi atitikti bendruosius procesinių dokumentų turinio ir formos reikalavimus, prie pareiškimo turi būti pridėti įrodymai, patvirtinantys aplinkybes, sudarančias pagrindą terminui atnaujinti.
20. Nors kreditorė teigia, kad iki tol, kol buvo automatiškai nurašomos lėšos iš skolininko banko sąskaitos ir dengiamos įmokos, jai nebuvo pareigos tikrinti duomenis apie skolininką ir dėl to ji objektyviai negalėjo sužinoti apie jo mirtį, tačiau nepateikė šiuos teiginius pagrindžiančių įrodymų, nors tokią pareigą turėjo (CPK 178 straipsnis)
21. Pažymėtina, kad kreditorės pateikti įrodymai iš esmės apsiriboja tik Sutartimi, taip pat kreditorės 2022 m. gegužės 17 d. parengtu skolos paskaičiavimo dokumentu, kuriame atsispindi tik skolininko negrąžinto kredito likutis ir palūkanos, tačiau jokie duomenys apie tai, kada ir kokie skolininko mokėjimai kreditorei buvo atlikti (duomenys iš skolininko sąskaitos dėl nurašytų lėšų dydžio ir laikotarpio) teismui nepateikti.
22. Atskirajame skunde nurodoma, kad remiantis su skolininku sudarytos Sutarties 11.4 ir 12.2 punktų nuostatomis įmokos buvo nurašomos nuo skolininko sąskaitos be atskiro skolininko įspėjimo ir skolininko sąskaitoje turi būti reikiama suma įsipareigojimams pagal kredito sutartį įvykdyti.
23. Apeliacinės instancijos teismas, vertindamas vien tik šiuos kreditorės deklaratyviai nurodomus teiginius, neturi pagrindo daryti pagrįstos išvados, kad skolininko mirties momentu ir trys mėnesiai po to, skolininko sąskaitoje iš tiesų buvo pakankamas lėšų likutis įmokoms pagal Sutartį dengti ir kreditorei nekilo pareiga veikti aktyviai ir domėtis skolininku, kas, be kita ko, būtų leidę kreditorei nustatyti ir skolininko mirties faktą, taigi ir savalaikiai įgyvendinti teisę pareikšti jo įpėdiniams kreditorinį reikalavimą per trijų mėnesių terminą.
24. Visuma nurodytų aplinkybių apeliacinės instancijos teismui leidžia daryti tikėtinai pagrįstą išvadą, kad šiuo atveju CK 5.63 straipsnio 1 dalyje numatyto trijų mėnesių termino praleidimo priežastys nebuvo nulemtos kreditorės objektyvaus negalėjimo laiku sužinoti apie skolininko mirtį, tačiau pačios kreditorės pasyvumo (CPK 185 straipsnis).
25. Kreditorė yra juridinis asmuo, kuriam yra taikomi aukštesni atidumo, rūpestingumo, organizuotumo standartai. Kreditorė, kaip institucija (bankas), be kita ko, teikianti vartojimo kreditų suteikimo paslaugą, taip pat yra prisiėmusi ir pareigą tinkamai organizuoti savo darbą, administruoti paslaugų gavėjų įsiskolinimus, operatyviai ir aktyviai inicijuoti skolų priteisimo ir išieškojimo procesus, taip pat ir pareigą domėtis pasikeitusiais paslaugų gavėjų duomenimis, kad nepraleistų įstatymais reglamentuotų procesinių terminų juridiškai reikšmingiems veiksmams atlikti. Būtent kreditorės veiklos pobūdis lemia jos pareigą domėtis skolininkais, kad laiku būtų sumokėti įvairūs mokėjimai. Tai, kaip kreditorė tą daro, organizuoja savo darbą, išimtinai priklauso nuo jos valios ir pasirinkto veikimo modelio, tačiau tokiu atveju su tuo susijusių pasekmių rizika taip pat tenka jai pačiai.
26. Nors apeliantė nurodo, kad niekas iš palikėjo turto paveldėtojų nesikreipė į ją ir ji nežinojo apie skolininko mirtį, tačiau pažymėtina tai, kad pagal teisinį reglamentavimą būtent mirusio skolininko kreditoriai apie savo reikalavimus turi informuoti palikėjo įpėdinius (CK 5.63 straipsnio 1, 2 dalys), kadangi įpėdiniams nenustatyta pareiga ieškoti palikėjo kreditorių (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2018 m. kovo 28 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-92-219/2018). Apeliantė turėjo pareigą domėtis skolininku, ir paaiškėjus, kad jis mirė, laiku informuoti palikėjo įpėdinius. Būtent subjektui, užsiimančiam veikla, kurios tikslas – pelno siekimas, yra taikomi ir griežtesni atsakomybės standartai, todėl konstatuotina, kad termino kreditoriniams reikalavimams pareikšti praleidimo priežastis – nežinojimas apie skolininko mirtį – negali būti laikoma svarbia termino praleidimo priežastimi.
27. CK 5.63 straipsnio 1 dalyje nurodytas kreditorių reikalavimų pareiškimo būdų (priėmusiems palikimą įpėdiniams, testamento vykdytojui arba palikimo administratoriui arba pareiškiant teisme ieškinį dėl paveldimo turto) sąrašas nėra baigtinis. Kreditoriai ir įpėdiniai taip pat gali kreiptis dėl reikalavimų pateikimo bei informacijos apie pateiktus reikalavimus gavimo į palikimo atsiradimo vietos notarą, kaip į valstybės įgaliotą asmenį, kuris tvarko paveldėjimo bylą ir išduoda paveldėjimo teisės liudijimą (CK 5.66 straipsnio 1 dalis, Lietuvos Respublikos notariato įstatymo 28 straipsnio 1 dalis) (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2016 m. kovo 30 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-196-969/2016). Taip pat šios normos tikslus atitinka ir tinkamu kreditoriaus reikalavimo pareiškimu laikytinas viešame registre išviešintas palikėjo turto areštas, jis gali būti išviešintas tiek iki, tiek ir po palikėjo mirties laikantis CK 5.63 straipsnio 1 dalyje nustatyto trijų mėnesių termino (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2021 m. gruodžio 22 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-540/2011).
28. Nagrinėjamu atveju byloje nėra duomenų, kad kreditorė per įstatyme nustatytą terminą būtų informavusi suinteresuotus asmenis ar palikimo atsiradimo vietos notarą, arba kitu būdu išviešinusi savo reikalavimo teisės egzistavimo faktą ir (ar) jos dydį.
29. Apeliantė taip pat nurodo, kad pagal kasacinio teismo praktiką turi būti vertinamos tik termino praleidimo priežastys, buvusios termino eigos metu, t. y. trijų mėnesių laikotarpyje, o ne po to. Todėl, apeliantės teigimu, pirmosios instancijos teismas nepagrįstai vertino ir tą aplinkybę, kad pareiškėja iki kreipimosi į teismą dienos terminą buvo praleidusi daugiau nei metus.
30. Nors apeliacinės instancijos teismas ir sutinka, kad turi būti vertinamos termino eigos metu buvusios priežastys, tačiau pažymi, kad, sprendžiant klausimą dėl termino atnaujinimo, įvertinus tai, kad įstatymas numato ir trejų metų naikinamąjį terminą, kuris negali būti atnaujinamas ir dėl ko kreditorius apskritai prarastų teisę pareikšti kreditorinį reikalavimą įpėdiniams, darytina išvada, kad šiuo atveju aktualus ir laikotarpis bei kreditorės elgesys po trijų mėnesių termino praleidimo iki kreipimosi į teismą su pareiškimu dėl termino atnaujinimo dienos. Tokią poziciją pagrindžia ir kasacinio teismo praktika, pagal kurią sprendžiant klausimą dėl termino palikimui priimti atnaujinimo, paprastai yra atsižvelgiama ir į tai, kiek terminas yra praleistas, nes praleidimo trukmė tiesiogiai susijusi su būtinumu išlaikyti pareiškėjo ir palikimą priėmusių įpėdinių interesų pusiausvyrą (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2012 m. balandžio 27 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-191/2012; 2017 m. kovo 31 d. nutartis civilinėje byloje 3K-3-154-378/2017).
31. Todėl, atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, nesutiktina su apeliante, kad pirmosios instancijos teismas neturėjo vertinti termino praleidimo laikotarpio, t. y. tos aplinkybės, kad kreditorė į teismą dėl termino atnaujinimo kreipėsi tik 2022 m. gegužės 30 d., taigi daugiau nei po metų, kas šiuo atveju negali būti laikoma protingu terminu, įvertinus ir tai, kad kreditorė apie skolininko mirtį sužinojo dar 2021 m. birželio mėn., t. y. tuo metu kai terminas buvo praleistas dar gana nežymiai. Apeliantė priežasčių, kodėl ji tokį ilgą laiko tarpą delsė kreiptis į teismą su pareiškimu dėl termino atnaujinimo, nenurodė, o termino praleidimo priežastis iš esmės grindė tik tuo, kad ji nebuvo informuota apie skolininko mirtį ir pati to laiku negalėjo sužinoti, dėl ko jau anksčiau šioje nutartyje pasisakyta ir šie pareiškėjos teiginiai atmesti kaip nepagrįsti ir nesudarantys pagrindo atnaujinti praleistą terminą kreditoriniams reikalavimams mirusio skolininko įpėdiniams pareikšti.
32. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, konstatuotina, kad apeliantės nurodytos aplinkybės, egzistavusios CK 5.63 straipsnio 1 dalyje nustatyto termino eigos metu, taip pat po to, negali būti vertinamos kaip nepriklausiusios nuo apeliantės valios ir objektyviai sutrukdžiusios jai laiku pareikšti kreditorinį reikalavimą. Apeliacinės instancijos teismo vertinimu, byloje nustatytas apeliantės delsimas kreiptis dėl kreditorinio reikalavimo, taigi ir dėl termino kreditoriniam reikalavimui pareikšti atnaujinimo, nėra suderinamas su juridiniam asmeniui taikomais aukštesniais atidumo, rūpestingumo, organizuotumo standartais, todėl pareiškėjos nurodomos priežastys, dėl kurių praleistas CK 5.63 straipsnio 1 dalyje numatytas terminas kreditoriniams reikalavimams pareikšti, kaip pagrįstai nurodė pirmosios instancijos teismas, negali būti laikomos svarbiomis ir nesudaro pagrindo atnaujinti CK 5.63 straipsnio 1 dalyje numatytą terminą kreditoriniams reikalavimams skolininko įpėdiniams pareikšti.
Dėl procesinės bylos baigties
33. Atsižvelgdamas į nustatytas aplinkybes, apeliacinės instancijos teismas sprendžia, kad bylą nagrinėjęs pirmosios instancijos teismas, skundžiama nutartimi, atmesdamas pareiškėjos pareiškimą dėl praleisto įstatymų nustatyto termino atnaujinimo, tinkamai vadovavosi teismų praktika bei taikė ir aiškino proceso teisės normas bei pagrįstai vertino, kad byloje nustatytos aplinkybės nesudaro pagrindo pripažinti, jog nagrinėjamu atveju egzistuoja svarbios aplinkybės, sudarančios pagrindą taikyti CK 5.63 straipsnio 4 dalį ir atnaujinti praleistą terminą. Atskirojo skundo argumentai nesudaro pagrindo skundžiamai pirmosios instancijos teismo nutarčiai panaikinti, todėl nutartis paliekama nepakeista (CPK 337 straipsnio 1 dalies 1 punktas).
Dėl bylinėjimosi išlaidų
34. Vadovaujantis CPK 93 straipsnio 1 dalimi šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies, nors ši ir būtų atleista nuo bylinėjimosi išlaidų mokėjimo į valstybės biudžetą. Ši nuostata taikytina ir bylą nagrinėjant apeliacine tvarka (CPK 93 straipsnio 3 dalis).
35. Suinteresuotas asmuo nepateikė duomenų apie apeliacinės instancijos teisme patirtas bylinėjimosi išlaidas, todėl apeliacinės instancijos teismas šioje nutartyje dėl jų atlyginimo nepasisako.
36. Atmetus atskirąjį skundą, apeliantės bylinėjimosi išlaidos neatlygintinos.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 337 straipsnio 1 dalies 1 punktu, teismas
nutaria:
Kauno apylinkės teismo 2022 m. spalio 6 d. nutartį palikti nepakeistą.
Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos.