Panevėžio apygardos teismo nutartis

2024-06-17 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. eAN2-146-531/2024

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Panevėžio apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2024-06-17
Bylos Nr.
eAN2-146-531/2024
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Valdas Ciesiūnas
Kategorijos
Adm. nusižengimo byla Nr. eAN2-146-531/2024
Teisminio proceso Nr. 4-11-3-00055-2024-7Procesinio sprendimo kategorija 21.11.13 (S)
PANEVĖŽIO APYGARDOS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2024 m. birželio 17 d.Panevėžys

Panevėžio apygardos teismo teisėjas Valdas Ciesiūnas, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs D. T. (D. T.) atskirąjį skundą dėl Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutarties, kuria neatnaujintas terminas skundui paduoti ir atsisakyta priimti D. T. skundą dėl Lietuvos kelių policijos tarnybos (toliau – Institucija) 2024 m. sausio 22 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)),

Aprašomoji dalis

nustatė:

I. Bylos esmė

1. D. T. Institucijos 2024 m. sausio 22 d. nutarimu Nr. (duomenys neskelbtini) nubaustas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 416 straipsnio 2 dalį 30 Eur bauda, už tai, kad 2022 m. lapkričio 3 d. 12 val. 24 min., kelio (duomenys neskelbtini) km vairuodamas transporto priemonę, automobilį MERCEDES-BENZ, valst. Nr. (duomenys neskelbtini) nustatytą 100 km/val. greitį viršijo 15 km/val., važiavo 115 km/val. greičiu (įvertinus paklaidą). Tokiais veiksmais pažeidė Kelių eismo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 (toliau – KET), 127 punktą.

Šalies argumentai

2. Dėl šio nutarimo D. T. 2024 m. kovo 1 d. pateikė skundą Institucijai, kuris buvo persiųstas Utenos apylinkės teismo Visagino rūmams. Skunde iš esmės dėstė argumentus dėl nesutikimo su minėtu nutarimu bei prašė jį panaikinti.

Žemesnės instancijos teismas

3. Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. priimta nutartimi buvo netenkintas D. T. prašymas atnaujinti terminą skundui dėl Institucijos 2024 m. sausio 22 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)) paduoti ir jį atsisakyta priimti. Teismas nustatė, kad minėtas nutarimas tą pačią dieną, t. y. 2024 m. sausio 22 d., Institucijos D. T., vadovaujantis ANK 573 straipsnyje nustatyta tvarka, buvo išsiųstas elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini) ir laikomas įteiktu kitą darbo dieną po išsiuntimo, t. y. 2024 m. sausio 23 d. Atsižvelgiant į tai, paskutinė diena skundui dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo paduoti buvo 2024 m. vasario 12 d., nutarimas įsiteisėjo 2024 m. vasario 13 d. Tuo tarpu skundas pateiktas elektroninių ryšių priemonėmis tik 2024 m. vasario 29 d., t. y. praleidus nutarimo apskundimo terminą. Kartu sprendė, jog D. T. nurodytos termino praleidimo priežastys nėra pripažįstamos svarbiomis ar objektyviomis, kuriomis vadovaujantis būtų galima jį atnaujinti.

II. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentai

4. D. T. pateiktu atskiruoju skundu prašo panaikinti Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutartį ir atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti administracinio nusižengimo byloje ROIK: (duomenys neskelbtini).

4.1. Nurodo, jog nors Utenos apylinkės teismo Visagino rūmai nutartyje jam išaiškino, jog šis turi teisę ANK 658 straipsnyje nustatyta tvarka kreiptis į Lietuvos kelių policijos tarnybą dėl administracinio nusižengimo bylos atnaujinimo paaiškėjus naujoms aplinkybėms, tačiau Lietuvos kelių policija 2024 m. balandžio 23 d. atsisakė priimti jo skundą motyvuodama tuo, kad skundžiamose administracinių nusižengimų bylose Utenos apylinkės teismo Visagino rūmai priėmė nutartis netenkinti jo prašymo atnaujinti skundų padavimo terminus ir atsisakė priimti skundus dėl Policijos departamento Kelių policijos valdybos įgaliotų pareigūnų priimtų nutarimų šiose bylose. Šiuo atveju susidaro tokia situacija, kad jis yra nukreipiamas iš vienos institucijos į kitą. Teigia neturintis teisinių žinių bei nesuprantantis visų procedūrų.

4.2. Pažymi, kad susipažinti su visais dokumentais (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini) padėjo ir padeda, verčia iš lietuvių kalbos į rusų, jo artimieji. Visi dokumentai rengiami su jų pagalba.

4.3. Teigia, kad skundą dėl Lietuvos kelių policijos 2024 m. sausio 22 d. nutarimo pateikė nežinodamas apie tokio nutarimo apskundimo terminą. Apie jo atžvilgiu priimtą nutarimą sužinojo tik tuomet, kai jam buvo sugrąžinta galimybė prisijungti prie „mano VMI“ ir peržiūrėti paskyroje esančius pranešimus. Pažymi, kad neturi teisinio išsilavinimo, tad neturėjo atitinkamų žinių suprasti, kad egzistuoja tokio nutarimo apskundimo terminas ir jį praleidus, būtina prašyti jo atnaujinimo, nurodant svarbias to priežastis.

4.4. Aiškina, kad ANK 623 straipsnyje numatytą nutarimo apskundimo terminą praleido dėl svarbių priežasčių, t.y. dėl to, kad jis įgijo galimybę prisijungti prie „mano VMI“ platformos tik 2024 m. sausio 25 d., kuomet jam buvo laikinai grąžinti asmens dokumentai, suteikiantys teisę prisijungti prie elektroninių valdžios vartų. Ši priežastis nebuvo nulemta tiesioginės jo valios. Jis iki 2024 m. sausio 25 d. neturėjo jokių galimybių susipažinti su jo atžvilgiu priimtu nutarimu, nes iš jo buvo laikinai paimti asmens dokumentai. Pažymi, kad „mano VMI“ platformoje jis radęs daugiau nei 160 pranešimų apie gautas baudas, taigi skubiai atlikęs jų analizę, pateikė skundus. Tvirtina, kad siekdamas įgyvendinti savo teisminę gynybą, buvęs aktyvus, rūpestingas ir dėjęs visas nuo jo valios priklausančias pastangas tokių veiksmų atlikimui.

4.5. Atkreipia dėmesį, kad asmens galimybė susipažinti ar susižinoti apie jo atžvilgiu ne teismo tvarka priimtus nutarimus yra itin ribota, nes administracinių nusižengimų bylos ne teismo tvarka nagrinėjamos rašytinio proceso tvarka, nekviečiant administracinių bylų teisenoje dalyvaujančių asmenų (ANK 616 straipsnis).

4.6. Teigia, teismą pažeidus jo teisę būti išklausytam, kaip tai numato ANK 571 straipsnis. Pažymi, kad jam buvo paskirta nuobauda už greičio viršijimą su transporto priemone, kuri jam nepriklauso ir kurios jis nevairavo, t. y. gavo nuobaudą dėl aplinkybių, kuriose pats niekada nedalyvavo ir apie kurias sužinojo tik 2024 m. sausio 25 d., tad pageidauja ginti savo pažeistas teises teisme.

Atsiliepimas

5. Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Kelių policijos valdybos (iki 2024 m. sausio 31 d. buvusi Lietuvos kelių policijos tarnyba) 2-asis skyrius atsiliepime į atskirąjį skundą prašo skundo netenkinti ir Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutartį palikti nepakeistą. Nurodo, kad administracinio nusižengimo protokolas D. T. išsiųstas 2023 m. lapkričio 23 d. valstybės informacinėse sistemose ar registruose deklaruotu elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini). Iki bylos nagrinėjimo nustatytos datos D. T. į valdybą nesikreipė, papildomų su administraciniu nusižengimu susijusių duomenų nepateikė, taip pat nereikalavo bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka ir dalyvauti bylos nagrinėjime. Mano, jog laikėsi ANK 573 straipsnyje įtvirtintų reikalavimų bei procesinius dokumentus D. T. įteikė tinkamai.

Motyvuojamoji dalis

III. Apeliacinės instancijos teismo argumentai ir išvados

6. Atskirasis skundas atmetamas.

7. Vadovaujantis ANK 652 straipsnio 1 dalies nuostatomis, apygardos teismas, nagrinėdamas bylą dėl apeliacinio skundo administracinio nusižengimo byloje, patikrina priimto nutarimo (nutarties) teisėtumą ir pagrįstumą. ANK 656 straipsnio 2 dalis numato, jog atskiriesiems skundams paduoti ir nagrinėti taikomos administracinių nusižengimų teiseną apygardos teisme reglamentuojančios taisyklės, išskyrus šiame straipsnyje nurodytas išimtis. Nagrinėjamu atveju yra keliamas klausimas dėl apylinkės teismo sprendimo neatnaujinti skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje padavimo termino (ne)pagrįstumo.

8. Vadovaujantis ANK 623 straipsniu, skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Apylinkės teismas gali atsisakyti priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, jei, be kitų atvejų, skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir nesant prašymo šio termino atnaujinti arba atmetus prašymą atnaujinti terminą (ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas).

9. Pažymėtina, jog terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui, todėl ANK nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami. Sprendžiant termino praleidimo klausimą, būtina užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama suteiktomis teisėmis, todėl reikia atsižvelgti į sąžiningo, atidaus ir rūpestingo asmens elgesio standartus. Asmuo pats turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai. Taip pat Įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, todėl praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo svarbios, išskirtinės. Pagal formuojamą teismų praktiką, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstamos nuo skundą paduoti pageidaujančio asmens valios nepriklausančios priežastys, kurios objektyviai sukliudė per įstatymo numatytą terminą paduoti apeliacinį skundą (pvz.: Klaipėdos apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje AN2-223-361/2019, Vilniaus apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje AN2-107-851/2022 ir kt.).

10. Nagrinėjamu atveju iš administracinio nusižengimo bylos nustatyta, kad 2023 m. lapkričio 23 d. D. T. buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu Nr. (duomenys neskelbtini), už tai, kad jis 2022 m. lapkričio mėn. 3 d. 12 val. 24 min., kelio (duomenys neskelbtini), vairuodamas transporto priemonę, automobilį MERCEDES-BENZ, valst. Nr. (duomenys neskelbtini) nustatytą 100 km/val. greitį viršijo 15 km/val., važiavo 115 km/val. greičiu (įvertinus paklaidą), tokiais veiksmais pažeisdamas KET 127 punktą. Šis administracinio nusižengimo protokolas tą pačią dieną, t. y. 2023 m. lapkričio 23 d., D. T. išsiųstas elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini).

11. Institucijos 2024 m. sausio 22 d. nutarimu Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)) D. T. dėl pirmiau nurodyto administracinio nusižengimo padarymo buvo nubaustas pagal ANK 416 straipsnio 2 dalį 30 Eur dydžio bauda. Nutarimas 2024 m. sausio 22 d. išsiųstas elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini). Be kitą ko, šiame nutarime D. T. aiškiai išaiškinta jo apskundimo tvarka.

12. Apylinkės teismas skundžiamoje nutartyje konstatavo, kad 2024 m. sausio 22 d. nutarimas D. T. buvo išsiųstas ANK 573 straipsnyje nustatyta tvarka ir laikomas tinkamai įteiktu kitą darbo dieną po jo išsiuntimo, t. y. 2024 m. sausio 23 d. Šių aplinkybių pagrindu sprendė, jog paskutinė diena skundui paduoti buvo 2024 m. vasario 12 d., o tuo tarpu D. T. skundą pateikė 2024 m. vasario 29 d. Apygardos teismas atkreipia dėmesį, kad šiuo atveju apylinkės teismas klaidingai nurodė D. T. skundo padavimo datą - bylos duomenimis jis, elektroninių ryšių priemonėmis, buvo pateiktas 2024 m. kovo 1 d., tačiau, šis rašymo apsirikimas nagrinėjamu atveju neturi jokios teisinės reikšmės, kadangi skundo padavimo terminas vis tiek yra praleistas. Kartu pažymėtina, jog byloje iš esmės nėra ginčo, jog D. T. yra praleidęs terminą skundui dėl pirmiau minėto nutarimo paduoti. Taip pat atskirajame skunde, tikėtina sąmoningai, nėra keliamas klausimas ir dėl priimto nutarimo įteikimo aplinkybių, kurios, kaip jau buvo minėta pirmiau, visiškai atitinka teisinį reglamentavimą, numatytą ANK 573 straipsnyje.

13. Nors apylinkės teismas skundžiamoje nutartyje pasisakė, jog nutarimas D. T. buvo išsiųstas ANK 573 straipsnyje nustatyta tvarka elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini), tačiau, kaip nustatyta iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos, ši aplinkybė nurodoma ir atsiliepime į atskirąjį skundą, 2024 m. sausio 22 d. nutarimas iš tiesų buvo išsiųstas elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini), tačiau ši klaida išvadų dėl tinkamo procesinių dokumentų įteikimo D. T. esmės nekeičia. Nagrinėjamu atveju byloje nėra ginčo dėl to, kad elektroninis paštas (duomenys neskelbtini), kuriuo buvo išsiųstas minėtas nutarimas, priklauso D. T., yra nurodytas D. T. paskyrose valstybės informacinėse sistemose, registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti, ir yra jo naudojamas – būtent šis elektroninio pašto adresas, kaip kontaktinis adresas, yra nurodytas ir ant apylinkės teismui pateikto skundo.

14. Atkreiptinas dėmesys, jog atskirajame skunde sužinojimo apie aptariamą nutarimą laikotarpį D. T. sieja su asmens dokumentų atgavimu ir galimybės prisijungti prie elektroninių valdžios vartų, „Mano VMI“ platformos atsiradimu, tačiau jei tikėti skunde dėstomais jo teiginiais, galimybė susipažinti su 2024 m. sausio 22 d. nutarimu administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) jam atsirado 2024 m. sausio 25 d., tai yra iš esmės tik išsiuntus minėtą nutarimą administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui bei prasidėjus apeliacinio skundo padavimo terminui. Taigi, šiuo atveju lieka visiškai neaišku, kokiais argumentais D. T. grindžia termino apeliaciniam skundui paduoti praleidimą. Vien didelis administracinių nusižengimų bylų skaičius, D. T. neabejotinai žinant apie vykstantį procesą, nėra kuom nors išskirtinė aplinkybė, kuri sudarytų pagrindą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Konstatuotina, jog D. T. turėjo visas galimybes būti aktyvus bei operatyviai pateikti skundą.

15. Taigi, byloje nustatytos aplinkybės apygardos teismui leidžia konstatuoti, jog šiuo atveju pats D. T. nesielgė pakankamai rūpestingai, jog nustatytais procesiniais terminais apskųstų aptariamą Institucijos nutarimą, o jo nurodytos šio termino praleidimo priežastys, kaip visiškai pagrįstai sprendė ir apylinkės teismas, nelaikytinos svarbiomis ar susijusiomis su nagrinėjamu klausimu bei kurių pagrindu būtų galima atnaujinti terminą skundui dėl nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduoti.

16. D. T. procesiniuose dokumentuose dėstomi argumentai susiję su administracinio nusižengimo faktinėmis aplinkybėmis, nėra aktualūs šio skundo nagrinėjimui ir apygardos teismas plačiau dėl jų nepasisako, kadangi, kaip ir minėta, šio skundo nagrinėjimo dalykas yra praleisto termino skundui dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduoti atnaujinimo klausimas, o ne ginčo nutarimo teisėtumas bei pagrįstumas.

17. Taip pat apygardos teismas šiuo atveju neturi pagrindo spręsti apie deklaruojamą apelianto teisės būti išklausytam pažeidimą (ANK 571 straipsnis), kadangi, kaip ir konstatuota pirmiau, D. T. apie vykstantį procesą buvo informuotas tinkamai – tiek administracinio nusižengimo protokolas, tiek nutarimas jam buvo įteikti procesinių įstatymų nustatyta tvarka, šiuose procesiniuose dokumentuose jam buvo aiškiai išaiškinta teisė pateikti paaiškinimus, prašyti, jog byla būtų nagrinėjama žodinio proceso tvarka bei šiame nagrinėjime dalyvauti, taip pat ir nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo tvarka. Atsižvelgus į tai, kad būtent pats D. T. šiomis teisėmis nepasinaudojo, nėra pagrindo spręsti apie jo teisių pažeidimą. Be viso to, kiek tai susiję su dabartiniu procesu, D. T. savo poziciją bei visas, jo vertinimu, reikšmingas aplinkybes itin išsamiai jau yra išdėstęs pateiktuose skunduose, o prašymo dėl bylos nagrinėjimo žodinio proceso tvarka neteikė nei apylinkės nei apygardos teismui, taigi iš esmės lieka neaišku, kokių aplinkybių pagrindu D. T. argumentuoja minėtą jo teisių pažeidimą. Pažymėtina, jog pagal bendrąją taisyklę, atskirieji skundai apygardos teisme nagrinėjami rašytinio proceso tvarka (ANK 656 straipsnio 6 dalis), nebent teismas nuspręstų priešingai. Šiuo atveju konstatuotina nesant pagrindo nukrypti nuo bendrosios taisyklės ir atskirąjį skundą nagrinėti žodinio proceso tvarka, tuo labiau, kad ir dėstomos aplinkybės dėl administracinio nusižengimo faktinių aplinkybių nėra šio skundo nagrinėjimo dalykas.

18. Nagrinėjamu atveju D. T. kartu su skundu apygardos teismui pateikė Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Kelių policijos valdybos lydraštį, kuriame nurodoma, jog pateiktas skundas (dėl eilės administracinių nusižengimų bylų, taip pat ir dėl ROIK: (duomenys neskelbtini)) nebus pakartotinai vertinamas, kadangi Utenos apylinkės teismo Visagino rūmai priėmė nutartis netenkinti prašymo atnaujinti skundų padavimo terminus ir atsisakė priimti skundą dėl Policijos departamento Kelių policijos valdybos įgaliotų pareigūnų priimtų nutarimų šiose bylose. Šiuo atveju apygardos teismas pažymi, kad nagrinėjant šį skundą nėra žinoma kokio turinio dokumentus teikė D. T. bei kokius prašymus formulavo, tačiau pridėtas lydraštis nėra ir negali būti laikomas atsisakymu atnaujinti administracinio nusižengimo bylą ANK 658 straipsnyje nustatyta tvarka. D. T. šiame kontekste taip pat išaiškintina, jog šiam neturint teisinių žinių bei lėšų pasinaudoti advokato ar advokato padėjėjo teisine pagalba, jis gali kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą dėl nemokamos teisinės pagalbos gavimo.

19. Atsižvelgęs į visų pirmiau aptartų aplinkybių visumą, apygardos teismas konstatuoja, jog apylinkės teismo nutartis yra teisėta bei pagrįsta, o atskirojo skundo argumentai nesudaro pagrindo daryti priešingas išvadas, todėl Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutartis paliekama nepakeista.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 6 dalies 1 punktu,

nutaria:

D. T. (D. T.) atskirąjį skundą atmesti ir palikti galioti Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutartį.

Ši nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Teisėjas Valdas Ciesiūnas