Lietuvos apeliacinio teismo nutartis

2023-08-09 · Baudžiamoji byla Nr. 1S-165-579/2023

Originalas LITEKO ↗

Bylos eiga

  1. Pirmoji instancijaNuosprendis · 2022-12-29Kauno apygardos teismas
  2. Atskirasis skundasNutartis · 2023-08-09Lietuvos apeliacinis teismas
Teismas
Lietuvos apeliacinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2023-08-09
Bylos Nr.
1S-165-579/2023
Teisminio proceso Nr.
1-01-1-0631-2021-8
Bylos rūšis
baudžiamoji byla
Teisėjas
Evaldas Gražys
Nuteistasis
I. L.
Advokatai
Ramūnas Vanagas
Kategorijos
Skundas Nr. 1S-165-579/2023
Teisminio proceso Nr. 1-01-1-0631-2021-8 Procesinio sprendimo kategorijos: 2.4.1.4; 2.14.4
(S)LIETUVOS APELIACINIS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2023 m. rugpjūčio 9 d.Vilnius

Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Evaldas Gražys, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs nuteistojo I. L. (I. L.) skundą dėl Kauno apygardos teismo 2023 m. liepos 3 d. nutarties, kuria prašymas atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti netenkintas ir terminas neatnaujintas,

Aprašomoji dalis

nustatė:

I. Nagrinėjamo klausimo esmė

1. Kauno apygardos teisme 2022 m. gruodžio 29 d. buvo priimtas nuosprendis, kuriuo pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 183 straipsnio 2 dalį, 300 straipsnio 1 dalį ir 222 straipsnio 1 dalį nuteistas I. L.

2. 2023 m. birželio 23 d. Kauno apygardos teisme buvo gautas nuteistojo I. L. prašymas dėl praleisto skundo padavimo termino atnaujinimo.

3. Kauno apygardos teismo 2023 m. liepos 3 d. nutartimi prašymas atmestas – terminas neatnaujintas.

3.1. Teismas nutartyje aptarė I. L. procesinius veiksmus po 2022 m. gruodžio 29 d. nuosprendžio priėmimo: jog 2023 m. kovo 7 d. teisme buvo gautas I. L. prašymas priimti į bylą jo pateiktus dokumentus. Tarp šių dokumentų I. L. pateikė dokumentą, kurį įvardijo kaip „apeliaciją“. Šis dokumentas buvo nepasirašytas, nenurodytas jį teikiančio asmens vardas ir pavardė. Taip pat Kauno apygardos teisme 2023 m. kovo 10 d. gautas nuteistojo elektroniniu paštu pateiktas dokumentas, kuris įvardytas kaip „pateikto apeliacinio skundo papildymas“. Šis dokumentas taip pat buvo nepasirašytas, nurodyta, kad jį teikia I. L. 2023 m. kovo 13 d. nutartimi abu šiuos dokumentus buvo atsisakyta priimti ir jie grąžinti nuteistajam I. L. Lietuvos apeliacinis teismas 2023 m. balandžio 11 d. nutartimi Kauno apygardos teismo 2023 m. kovo 13 d. nutartį atsisakyti priimti apeliacinius skundus paliko nepakeistą, taigi I. L. iš karto po šios nutarties gavimo turėjo galimybę konsultuotis su jam paskirtu gynėju bei nedelsiant teikti teismui prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti, tačiau tai padarė praėjus daugiau kaip dviem mėnesiams ir tokio savo delsimo jokiais duomenimis, kurie galėtų leisti daryti išvadą, jog tam buvo svarbios priežastys – nepagrindė.

3.2. Teismas akcentavo ir gynėjo paskyrimo nuteistajam laiką: Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Vilniaus skyriaus sprendimu gynėjas I. L. paskirtas 2023 m. sausio 17 d., o nuosprendžio vertimas į nuteistajam suprantamą kalbą buvo įteiktas 2023 m. vasario 22 d. Taigi, dar negavęs nuosprendžio vertimo ir dar neprasidėjus terminui, nuo kurio skaičiuojamas skundo padavimo terminas nuteistajam, pastarasis jau turėjo gynėją ir galėjo naudotis jo paslaugomis, t. y. gynėjas galėjo susipažinti su nuosprendžio argumentais. Įstatyme numatyta teisė per 20 dienų parengti apeliacinį skundą jokiais institucijų veiksmais nebuvo suvaržyta, apeliacinis skundas buvo parengtas ir pateiktas teismui. Nors jis ir buvo netinkamai pavadintas, tačiau iš nutarties, kuria atsisakyta jį priimti turinio matyti, jog šis dokumentas nepriimtas ne dėl to, jog pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) nuostatas nenumatytas apeliacinio skundo papildymas (nutartyje nurodoma, jog šį dokumentą galima būtų laikyti ne skundo papildymu, bet apeliaciniu skundu), bet dėl to, jog jis nepasirašytas. Būtent dėl to apygardos teismas skubiai nutarties nuorašą išsiuntė I. L. gynėjui, kad ši klaida galėtų būti nedelsiant ištaisyta ir užtikrinta nuteistojo galimybė pasinaudoti apeliacijos teise. Tačiau I. L. pateikė skundą Lietuvos apeliaciniam teismui, nors, turėdamas advokatą ir įvertinęs skundo nepriėmimo nutarties motyvus, turėjo pakankamai laiko tinkamai pasirašytą skundą pateikti Kauno apygardos teismui.

3.3. Įvertinęs nurodytas aplinkybes apygardos teismas padarė išvadą, jog nuteistasis I. L. terminą paduoti apeliacinį skundą praleido dėl nuo jo valios priklausiusių priežasčių, kurios negali būti pripažįstamos svarbiomis.

Motyvuojamoji dalis

II. Skundo aukštesniajam teismui argumentai

4. Skunde I. L. prašo panaikinti Kauno apygardos teismo 2023 m. liepos 3 d. nutartį ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą, priimant pridedamą apeliacinį skundą.

4.1. Nuteistasis skunde pažymi, jog Kauno apygardos teismo nuosprendis priimtas 2022 m. gruodžio 29 d., gynėjas I. L. paskirtas 2023 m. sausio 17 d., t. y. likus vienai dienai iki apeliacinio skundo pateikimo termino pabaigos. Taigi advokatas negalėjo nei susipažinti su didelės apimties bylos medžiaga, nei suteikti nuteistajam konsultacijos. Gavęs nuosprendį su vertimu į suprantamą kalbą 2023 m. vasario 22 d., nepraleisdamas 20 dienų nuosprendžio apskundimo termino, I. L. pateikė apeliacinį skundą 2023 m. kovo 7 d. Tai, kad apeliantas dėl savo fizinės ir psichinės sveikatos būklės, duomenys apie kurią yra baudžiamojoje byloje, pamiršo pasirašyti teikiamą dokumentą, neeliminuoja teismo raštinės darbuotojų atsakomybės, kurie priimdami ir tikrindami teikiamus procesinius dokumentus to nepastebėjo ir vietoje nepaprašė dokumento pasirašyti. Skunde pažymima, jog teismas skundžiamoje nutartyje pats pripažino, kad I. L. apeliacinį skundą pateikė asmeniškai (nors ir nepasirašytą). Šioje situacijoje būtų užtekę priimti atskirą nutartį ir tiesiog leisti apeliantui pasirašyti pateiktus dokumentus vėliau.

4.2. Skunde kritikuojami ir Lietuvos apeliacinio teismo 2023 m. balandžio 11 d. nutarties argumentai. Nors teismas akcentavo, kad nuteistajam teikiant dokumentus elektroniniu paštu negalima suprasti, kas konkrečiai juos teikia, dokumentai buvo siunčiami iš elektroninio pašto, kuriuo nuteistasis su teismu bendravo viso proceso metu (į šį elektroninį paštą nuteistajam dokumentus teikė ir pats teismas). Parašo nebuvimas, anot skundo autoriaus, nebuvo pagrindas nepriimti teismams iš apelianto elektroninio pašto gautus procesinius dokumentus, nes vien parašo nebuvimas nepaneigia aiškaus ir visiems suprantamo fakto, kad dokumentus teikia būtent I. L.

4.3. Skunde nurodoma, jog teismo argumentai neva 2023 m. kovo 13 d. nutartimi nepriėmus pirmą kartą teikto apeliacinio skundo remiantis šia nutartimi buvo galima spėti laiku pasirašyti prieš tai teiktą apeliaciją, nepagrįsti. Šią nutartį, išverstą į jam suprantamą kalbą, I. L. gavo tik 2023 m. kovo 15 d., kuomet apskundimo terminas baigėsi 2023 m. kovo 14 d. Tai, kad advokatas nutartį elektroniniu paštu gavo 2023 m. kovo 13 d. darbo dienos pabaigoje (apie 16 val.), nereiškia, kad jis galėjo šią nutartį tinkamai ir kokybiškai išversti. Priešingu atveju prarastų prasmę bylose daromi procesinių dokumentų oficialūs vertimai. Be to, 2023 m. kovo 14 d. advokatas turėjo du iš anksto suplanuotus teismo posėdžius.

4.4. Skundą padavusio asmens teigimu, Lietuvos apeliaciniam teismui 2023 m. balandžio 11 d. nutartimi nepagrįstai palikus galioti 2023 m. kovo 13 d. nutartį, buvo priimtas sprendimas papildomai susipažinti su byla, surinkti papildomus įrodymus iš ikiteisminio tyrimo institucijų ir patikslinti teiktą apeliaciją. Todėl argumentas, kad po Lietuvos apeliacinio teismo nutarties buvo galima iš karto teikti prašymą atnaujinti terminą ir teikti tą pačią apeliaciją, yra atmestinas. Kaip matyti iš patikslinto apeliacinio skundo, jo turinys yra kitoks, jame minimi konkretūs skaičiai, visa tai įvertinti ir iš naujo parengti apeliacinį skundą, anot nuteistojo I. L., užtruko laiko. Skundo autoriaus teigimu, teikdami patikslintą apeliacinį skundą nei apeliantas, nei advokatas nepažeidė teisės aktų, tokie pažeidimai nenurodomi ir skundžiamoje nutartyje.

4.5. Skunde pažymima, jog teismas yra ne kartą pripažinęs, kad advokato užimtumas yra pateisinama priežastis atnaujinti praleistus terminus (Vilniaus apygardos teismo nutartis byloje Nr. 1A-121-365/2021). Kaip matyti iš pridedamų ataskaitų, kovo–gegužės mėnesiais advokatas turėjo virš 200 baudžiamųjų bylų ir visus šiuos mėnesius dirbo viršvalandžius: kovo mėnesį vietoje nustatytų 184 valandų advokatas dirbo 215 valandų, balandžio mėnesį – vietoje 152 valandų, 206 valandas, gegužės mėnesį – vietoje 176 valandų, 188 valandas. Net ir šį skundą advokatas rengė šventinę dieną – 2023 m. liepos 6 d.

III. Aukštesniojo teismo argumentai ir išvados

Nuteistojo I. L. (I. L.) skundas atmetamas

5. Aukštesnysis teismas, susipažinęs su baudžiamosios bylos medžiaga, nuteistojo I. L. skundo argumentais ir skundžiamos nutarties motyvais, konstatuoja, kad Kauno apygardos teismo 2023 m. liepos 3 d. nutartis yra teisėta ir pagrįsta, jos nėra teisinio pagrindo naikinti skunde nurodytais motyvais.

6. Į nuteistojo I. L. skundo argumentus, susijusius su Kauno apygardos teismo 2023 m. kovo 13 d. nutartimi, kuria atsisakyta priimti 2023 m. kovo 7 d. gautą dokumentą ir 2023 m. kovo 10 d. gautą apeliacinio skundo papildymą, ir šie dokumentai grąžinti juos padavusiems asmenims – I. L. ir jo gynėjui advokatui Ramūnui Vanagui, buvo atsakyta neskundžiamoje Lietuvos apeliacinio teismo 2023 m. balandžio 11 d. nutartyje, įsigaliojusioje nuo jos priėmimo dienos. Atsižvelgdamas į tai, aukštesnysis teismas nuteistojo skundo argumentus nagrinėja tiek, kiek jie susiję su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą.

7. Teisė apskųsti pirmosios instancijos teismo nuosprendį kyla iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnio 1 dalyje įtvirtintos asmens teisės kreiptis į teismą. Pabrėžtina, kad įstatymo leidėjas yra sudaręs visas teisines prielaidas užtikrinti, jog niekas nekaltas nebūtų nuteistas, nebūtų nepagrįstai suvaržytos asmenų, padariusių nusikaltimus, teisės, vilkinamas baudžiamosios bylos nagrinėjimas, baudžiamojo proceso dalyviai nepiktnaudžiautų proceso ar (ir) kitomis teisėmis. Kiekvienas asmuo savo teisėmis turi naudotis protingai, nepiktnaudžiauti jomis, laikytis įstatymais įtvirtintos tvarkos, nes tik tokiu būdu užtikrinamas teisinių santykių stabilumas, įgyvendinamas teisinio saugumo principas. Asmenys, manantys, kad jų teisės buvo pažeistos, turi ne tik teisę jas ginti, bet ir pareigą tai daryti per protingą ir pagrįstą laiko tarpą. Nagrinėjamu atveju yra aktualūs šios teisės įgyvendinimo pagrindai ir tvarka, nustatyti BPK VI dalyje „Bylų procesas apeliacinės instancijos teisme“. Pagal įstatymo leidėjo įtvirtintą tvarką, neįsiteisėjęs teismo nuosprendis apskundžiamas paduodant apeliacinį skundą (BPK 313 straipsnio 1 dalis). Jeigu apeliacinis skundas paduodamas praleidus terminą, jis nesukelia teisinių pasekmių ir yra grąžinamas apeliantui (BPK 313 straipsnio 7 dalis). Tačiau, jeigu turintys teisę paduoti apeliacinį skundą asmenys dėl svarbių priežasčių praleido apskundimo terminą, jie turi teisę priėmusį nuosprendį teismą prašyti šį terminą atnaujinti (BPK 314 straipsnio 1 dalis). Pastebėtina, kad toks prašymas negali būti paduotas tik tuo atveju, jeigu nuo nuosprendžio paskelbimo praėjo daugiau kaip šeši mėnesiai (BPK 314 straipsnio 4 dalis).

8. BPK 314 straipsnyje nėra detalizuota, kokios priežastys pripažįstamos svarbiomis, kurias nustačius atnaujinamas praleistas terminas apeliaciniam skundui paduoti, tačiau pagal baudžiamojo proceso įstatymo nuostatas ir teismų praktiką svarbiomis termino praleidimo priežastimis laikomos tokios priežastys, kurios ne dėl apeliacinį skundą paduoti pageidaujančio asmens valios sukliudė jam BPK 313 straipsnyje nustatytais terminais paduoti apeliacinį skundą. Priežasties, dėl kurios praleistas terminas, svarbumą kiekvienu atveju vertina ir nustato teismas, atsižvelgdamas į konkrečios bylos aplinkybes. Būtina įvertinti aplinkybių visumą: nurodomas priežastis, kreipimosi į teismą operatyvumą po priežasčių, sutrukdžiusių laiku paduoti skundą, išnykimo, suinteresuoto asmens elgesio rūpestingumo, apdairumo aspektus, kitas reikšmingas aplinkybes, taip pat atsižvelgti į protingumo, sąžiningumo bei teisingumo kriterijus ir pan. Be to, svarbu nustatyti ir tai, kiek termino atnaujinimas turės įtakos teisingumui. Teismas, spręsdamas dėl priežasties, kuri sąlygojo termino praleidimą, svarbumo, atsižvelgia ir į tai, kiek terminas yra praleistas. Kuo daugiau terminas yra praleistas, tuo svarbesnės turi būti jo praleidimo priežastys.

9. Nuteistasis I. L. buvo pripažintas kaltu jam inkriminuotų nusikalstamų veikų padarymu Kauno apygardos teismo 2022 m. gruodžio 29 d. nuosprendžiu. Aptariamo nuosprendžio rezoliucinėje dalyje nurodyta, kad nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui skundą paduodant per Kauno apygardos teismą; nuteistajam šis terminas skaičiuojamas nuo nuosprendžio nuorašo, išversto į jam suprantamą kalbą, įteikimo dienos. Iš baudžiamosios bylos duomenų matyti, kad nuosprendžio vertimas į nuteistajam suprantamą kalbą buvo įteiktas 2023 m. vasario 22 d. Taigi, priešingai nei teigiama skunde aukštesniajam teismui, dvidešimties dienų terminas apeliaciniam skundui paduoti pradėtas skaičiuoti nuo 2023 m. vasario 22 d.

10. Antrinė teisinė pagalba nuteistajam I. L. pradėta teikti nuo 2023 m. sausio 17 d., nuteistojo gynėju paskiriant advokatą Ramūną Vanagą. Taigi, sutiktina su Kauno apygardos teismo skundžiamoje nutartyje nurodomais motyvais, kad dar neprasidėjus terminui, nuo kurio yra skaičiuojamas apeliacinio skundo padavimo terminas nuteistajam, I. L. turėjo gynėją, kuris nuteistąjį galėjo supažindinti su pagrindiniais apkaltinamojo nuosprendžio argumentais.

11. 2023 m. kovo 7 d. ir 2023 m. kovo 10 d. pateiktus atitinkamai dokumentą ir apeliacinio skundo papildymą, 2023 m. kovo 13 d. nutartimi Kauno apygardos teismas grąžino juos padavusiems asmenims – I. L. ir jo gynėjui advokatui Ramūnui Vanagui. Ši nutartis tą pačią dieną išsiųsta nuteistojo gynėjui elektroniniu paštu, o nuteistajam – gavus nutarties vertimą jam suprantama kalba. Kaip teisingai pažymima skundžiamoje nutartyje, nuteistasis turėjo galimybę iki sueinant apeliacinio skundo padavimo terminui, pasinaudojęs gynėjo pagalba, pašalinti trūkumus, dėl kurių teikiami dokumentai buvo grąžinti, juolab, kad šie trūkumai buvo greitai pašalinami (reikėjo nurodyti, koks asmuo teikia skundą, jį pasirašyti), arba dokumentus (kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo pateikimo terminą dėl svarbių priežasčių) pateikti nedelsiant gavęs Kauno apygardos teismo 2023 m. kovo 13 d. nutarties vertimą, t. y. nelaukiant, kol nuteistojo I. L. skundas dėl Kauno apygardos teismo 2023 m. kovo 13 d. nutarties bus išnagrinėtas Lietuvos apeliaciniame teisme. Tačiau prašymą dėl praleisto skundo padavimo termino atnaujinimo nuteistasis I. L. pateikė tik 2023 m. birželio 23 d. Taigi, žinodamas, kad dokumentus Kauno apygardos teismas jam grąžino pagrįstai, kad apeliacinio skundo padavimo terminas yra praleistas, nuteistasis I. L. pasirinko, kaip nurodoma skunde aukštesniajam teismui, papildomai susipažinti su byla, ieškoti papildomų įrodymų (ką galėjo daryti ir padavęs skundą) ir patikslintą apeliacinį skundą su prašymu atnaujinti praleistą terminą pateikti tik praėjus beveik dviem su puse mėnesio po Lietuvos apeliacinio teismo nutarties priėmimo bei praėjus daugiau kaip trims mėnesiams po skundo padavimo termino pabaigos.

12. Kaip minėta, terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui. Proceso veiksmų atlikimas įstatymo numatytais terminais taip pat užtikrina proceso teisėtumą, todėl baudžiamojo proceso įstatyme nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami. Baudžiamojo proceso operatyvumo ir koncentruotumo principai reikalauja užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama proceso dalyviams suteiktomis teisėmis. Pažymėtina, jog įstatyme numatytas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą sprendimą, šia savo procesine teise naudotis operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama. Aukštesniojo teismo vertinimu, ankščiau nutartyje aprašytas nuteistojo procesinių teisių įgyvendinimas neatitinka protingumo, sąžiningumo bei teisingumo kriterijų, kadangi I. L. procesine teise paduoti apeliacinį skundą baudžiamojo proceso įstatyme numatytais terminais (atitinkamai ir prašyti atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą) nesinaudojo operatyviai, atidžiai ar rūpestingai, nevykdė pareigos skundą paduoti per protingą ir pagrįstą laiko tarpą.

13. Aukštesnysis teismas neturi pagrindo sutikti su nuteistojo I. L. skunde nurodomais argumentais, kad apeliacinio skundo padavimo terminas buvo praleistas, be kita ko, dėl nuteistojo gynėjo užimtumo. Visų pirma pažymėtina, kad, kaip matyti iš pateiktų duomenų, apeliacinį skundą (Lietuvos apeliaciniam teismui) surašė ne nuteistojo gynėjas, o pats nuteistasis. Ir šis skundas nedaug skiriasi nuo surašyto 2023 m. kovo 7 d. Tuo tarpu nuteistojo gynėjas advokatas Ramūnas Vanagas pateikė tik prašymą dėl praleisto skundo padavimo termino atnaujinimo, kurio apimtis – 4 puslapiai (netgi nepilni). Tokiam prašymui surašyti, asmeniui turinčiam aukštąjį teisinį išsilavinimą ir ilgametę teisinio darbo patirtį, tikrai nereikia tokio ilgo laiko tarpo (daugiau negu dviejų mėnesių), net ir esant labai užimtam – nereikia analizuoti baudžiamosios bylos medžiagos, teisės aktų, teismų praktikos. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad Lietuvos Respublikos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo 18 straipsnio 5 dalyje numatyta, kad Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba, parinkdama advokatą, atsižvelgia į pareiškėjo siūlymą dėl konkretaus advokato paskyrimo, pareiškėjo gyvenamąją vietą, advokato darbo vietą, advokato darbo krūvį ir į kitas antrinės teisinės pagalbos teikimui reikšmingas aplinkybes. Į pareiškėjo siūlymą dėl konkretaus advokato paskyrimo gali būti neatsižvelgta dėl advokato darbo krūvio arba kitų aplinkybių, dėl kurių pasirinktas advokatas negali teikti antrinės teisinės pagalbos konkrečioje byloje. Taigi, darytina išvada, kad Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Vilniaus skyriui priėmus sprendimą dėl antrinės teisinės pagalbos nuteistajam I. L. teikimo buvo atsižvelgta į aukščiau paminėtas aplinkybes, be kita ko, advokato Ramūno Vanago užimtumą. Aukštesnysis teismas taip pat pažymi, kad advokatai, teikdami teisines paslaugas, pagal atliekamas savo darbo funkcijas turi galimybę ir net pareigą taip planuoti savo darbo laiką ir krūvį, kad atliekant darbo funkcijas ir įgyvendinant savo teises bei pareigas būtų laikomasi įstatymuose ir teisės aktuose nustatytų reikalavimų. Vien formalus teiginys, kad įstatyme nustatytas terminas buvo praleistas dėl didelio advokato darbo krūvio ir turimo didelio klientų skaičiaus, nelaikytinas svarbia įstatyme nustatyto termino praleidimo priežastimi, įvertinant ypač ilgą tokio praleidimo terminą. Be kita ko, nuteistajam I. L. ir (ar) jo gynėjui manant, kad gynėjui egzistuoja kliūtys padėti nuteistajam tinkamai įgyvendinti savo procesines teises bei užtikrinti nuteistojo geriausius interesus, nuteistasis turėjo teisę kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą, prašydamas parinkti jam kitą gynėją ar pats gynėjas prašyti paskirti (pakeisti) kitą į advokatų sąrašus įtrauktą gynėją.

14. Atsižvelgęs į aukščiau aptartus duomenis, aukštesnysis teismas vertina, kad Kauno apygardos teismo 2023 m. liepos 3 d. nutartimi nuteistojo I. L. prašymas atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti buvo netenkintas ir terminas neatnaujintas teisėtai bei pagrįstai, t. y. nenustačius svarbių aptariamo termino praleidimo priežasčių.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 314 straipsnio 3 dalimi, 442 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 2 dalimi,

nutaria:

Nuteistojo I. L. (I. L.) skundą atmesti ir palikti galioti Kauno apygardos teismo 2023 m. liepos 3 d. nutartį.

Nutartis įsigalioja nuo jos priėmimo dienos ir yra neskundžiama.

Teisėjas Evaldas Gražys