Vilniaus apygardos teismo nutartis

2020-04-16 · Civilinė byla Nr. e2S-648-855/2020

Originalas LITEKO ↗

Bylos eiga

  1. Atskirasis skundasNutartis · 2020-04-16Vilniaus apygardos teismas
  2. Atskirasis skundasNutartis · 2020-06-25Vilniaus apygardos teismas
  3. ApeliacijaNutartis · 2021-09-07Vilniaus apygardos teismas
Teismas
Vilniaus apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2020-04-16
Bylos Nr.
e2S-648-855/2020
Teisminio proceso Nr.
2-68-3-32741-2019-8
Bylos rūšis
civilinė byla
Teisėjas
Renata Volodko
Ieškovas
UAB „Nekilnojamojo turto valdymas“
Atsakovas
UAB „BALTIC MUAYTHAI LEAGUE“
Advokatai
Daumantė Hinz
Kategorijos
Civilinė byla Nr. e2S-648-855/2020Teisminio proceso Nr. 2-68-3-32741-2019-8Procesinio sprendimo kategorija: 3.2.9.12.; 3.3.2.4. (S)
VILNIAUS APYGARDOS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2020 m. balandžio 16 d.Vilnius

Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Renata Volodko, teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi ieškovės uždarosios akcinės bendrovės (toliau – UAB) „Nekilnojamojo turto valdymas“ atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2020 m. vasario 19 d. nutarties, kuria ieškovės UAB „Nekilnojamojo turto valdymas“ ieškinys atsakovei UAB „BALTIC MUAYTHAI LEAGUE“ dėl skolos priteisimo paliktas nenagrinėtas,

Aprašomoji dalis

nustatė:

I. Ginčo esmė

1. Ieškovė UAB „Nekilnojamojo turto valdymas“ kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovei UAB „BALTIC MUAYTHAI LEAGUE“, prašydama priteisti iš atsakovės 248,74 Eur neapmokėtą nuomos mokestį, 12,87 Eur delspinigius, 6,00 proc. dydžio metines procesines palūkanas ir 15,00 Eur bylinėjimosi išlaidų.

Atsiliepimas

2. Atsakovė 2019 m. gruodžio 2 d. pateikė teismui atsiliepimą į ieškinį, kuriame nurodė, kad su ieškiniu nesutinka, prašė ieškinį atmesti kaip nepagrįstą. Atsakovė atsiliepime į ieškinį pareiškė prašymą įpareigoti ieškovę sumokėti į teismo depozitinę sąskaitą 2 500,00 Eur užstatą galimų bylinėjimosi išlaidų atlyginimui užtikrinti.

Žemesnės instancijos teismas

3. Vilniaus miesto apylinkės teismas 2020 m. sausio 31 d. nutartimi atsakovės prašymą tenkino iš dalies, įpareigojo ieškovę per septynių dienų terminą, skaičiuojamą nuo nutarties patvirtintos kopijos įteikimo jai dienos, sumokėti 1 500,00 Eur užstatą į teismo specialiąją sąskaitą bei pateikti teismui užstato sumokėjimą patvirtinančius įrodymus. Nutartyje teismas ieškovei išaiškino, kad nustatytu terminu nesumokėjus užstato, ieškinys bus paliktas nenagrinėtas.

II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė

4. Vilniaus miesto apylinkės teismas 2020 m. vasario 19 d. nutartimi nutarė ieškovės UAB „Nekilnojamojo turto valdymas“ ieškinį atsakovei UAB „BALTIC MUAYTHAI LEAGUE“ dėl skolos priteisimo palikti nenagrinėtą.

5. Teismas nurodė, kad Vilniaus miesto apylinkės teismas 2020 m. sausio 31 d. nutartis ieškovei įteikta 2020 m vasario 12 d. (CPK 175¹ straipsnio 10 dalis). Terminas užstatui sumokėti pasibaigė 2020 m. vasario 18 d. Tą pačią dieną Vilniaus miesto apylinkės teismo 2020 m. sausio 31 d. nutartis įsiteisėjo. Byloje nėra duomenų apie užstato sumokėjimą, jo nesumokėjimo priežastis.

6. Pažymėjo, kad byloje 2020 m. vasario 7 d. buvo gautas ieškovės atstovės prašymas pratęsti jai terminą atskirajam skundui paduoti. Prašymas buvo grindžiamas argumentais, kad ieškovės atstovė laikotarpiu nuo 2020 m. vasario 1 d. iki 2020 m. vasario 15 d. bus išvykusi į užsienį, todėl negalės atlikti būtinų procesinių veiksmų. Jokios kitos išsamios informacijos, kokį terminą prašoma pratęsti, pateikta nebuvo. Minėto prašymo pateikimo metu nei terminas užstatui sumokėti, nei terminas pateikti atskirąjį skundą dėl teismo 2020 m. sausio 31 d. nutarties nebuvo suėję.

7. Teismas taip pat atkreipė dėmesį ir į tai, kad nutarties priėmimo metu yra išnykusios aplinkybės, susijusios su ieškovės atstovės užimtumu laikotarpiu nuo 2020 m. vasario 1 d. iki 2020 m. vasario 15 d. Laikotarpiu nuo 2020 m. vasario 15 d. iki 2020 m. vasario 18 d., kai teismo 2020 m. sausio 31 d. nutartis įsiteisėjo, teismui nebuvo pateikta jokia informacija apie užstato sumokėjimą ir/arba apie nesutikimą su priimta teismo nutartimi. Pažymėtina, kad byloje ieškovės interesus atstovauja kvalifikuota teisininkė, todėl jai turi būti žinomi atitinkamų procesinių veiksmų atlikimo terminai ir tvarka, kurių privaloma laikytis.

8. Atsižvelgęs į nurodytas aplinkybes bei į tai, kad ieškovė per teismo nustatytą terminą užstato nesumokėjo, ieškovės ieškinį atsakovei dėl skolos priteisimo paliko nenagrinėtą (CPK 95 straipsnio 3 dalis).

III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentai

9. Atskiruoju skundu UAB „Nekilnojamojo turto valdymas“ prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2020 m. vasario 19 d. nutartį bei pratęsti ieškovei UAB „Nekilnojamojo turto valdymas“ procesinį terminą 2020 m. sausio 31 d. nutartimi skirtą atskirajam skundui pateikti, skaičiuojant terminą nuo nutarties apeliacinėje instancijoje priėmimo dienos. Atskirasis skundas grindžiamas tokiais argumentais:

9.1. 2020 m. vasario 7 d. prašyme atskirajam skundui paduoti buvo aiškiai nurodyta, jog teismo prašoma pratęsti 2020 m. sausio 31 d. nutartimi skirtą procesinį terminą atskirajam skundui pateikti, todėl netinkamas yra teismo vertinimas, jog prašyme atskirajam skundui paduoti jokios kitos išsamios informacijos, kokį terminą prašoma pratęsti, pateikta nebuvo.

9.2. Esant situacijai, kuomet procesinis dokumentas įteikiamas ieškovės atstovei esant užsienyje bei ieškovės atstovei pateikus tai patvirtinančius dokumentus, bei prašymą atnaujinti nutartimi paskirtą terminą, terminas turėtų būti skaičiuojamas nuo dienos, kuomet išnyksta aplinkybės, dėl kurių šalis negali pateikti procesinių dokumentų, t. y. duotuoju atveju, terminas atskirajam skundui pateikti turėtų būti pradėtas skaičiuoti nuo 2020 m. vasario 16 d., t. y. po ieškovės atstovės komandiruotės pasibaigimo.

9.3. 2020 m. sausio 31 d. nutartis ieškovo atstovei galėjo būti įteikta tik jai grįžus iš komandiruotės, t. y. po 2020 m. vasario 16 d. ir būtent nuo šios datos turėtų būti pradėtas skaičiuoti atskirojo skundo pateikimo terminas, vadinasi termino pabaiga yra 2020 m. vasario 23 d., o tuo tarpu 2020 m. vasario 19 d. Vilniaus miesto apylinkės teismas priėmė nutartį, kuria paliko ieškovo ieškinį nenagrinėtą, kadangi 2020 m. sausio 31 d. nutartis nebuvo apskųsta, o minėta nutartimi paskirtas terminas nebuvo sumokėtas.

9.4. 2020 m. vasario 19 d. nutartis palikti ieškovės ieškinį nenagrinėtą yra nepagrįsta ir neteisėta, kadangi priimta nesuėjus terminui apskųsti 2020 m. sausio 31 d. nutartį.

10. Atsakovė UAB „BALTIC MUAYTHAI LEAGUE“ atsiliepimo į atskirtąjį skundą nepateikė.

Motyvuojamoji dalis

IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

Atskirasis skundas tenkintinas.

11. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro atskirojo skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių teismo nutarties negaliojimo pagrindų patikrinimas (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau ir CPK) 320 str. 1 d., 338 str.). Absoliučių skundžiamos nutarties negaliojimo pagrindų apeliacinės instancijos teismas nenustatė (CPK 329 str., 338 str.).

12. Apeliacijos objektą sudaro pirmosios instancijos teismo nutarties, kuria ieškinys paliktas nenagrinėtu ieškovei nustatytu terminu nesumokėjus užstato bylinėjimosi išlaidų atlyginimo užtikrinimui, teisėtumo ir pagrįstumo patikrinimas (CPK 320 str., 338 str.).

13. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 95 straipsnio 3 dalyje numatyta, jog kai yra pagrindas manyti, kad ieškinį (pradinį ar priešieškinį), apeliacinį, atskirąjį ar kasacinį skundą, prašymą atnaujinti procesą, pareiškimą ar prašymą ypatingosios teisenos tvarka pateikęs asmuo gali piktnaudžiauti procesinėmis teisėmis ir neatlyginti bylinėjimosi išlaidų, teismas turi teisę įpareigoti šį asmenį sumokėti užstatą galimų bylinėjimosi išlaidų atlyginimui užtikrinti. Užstato per nustatytą terminą nesumokėjus, teismas procesinį dokumentą palieka nenagrinėtą. Užstato dydis nustatomas, užstatas grąžinamas, bylinėjimosi išlaidos iš užstato atlyginamos mutatis mutandis taikant šio Kodekso 795, 796, 797 ir 798 straipsnius. Vadovaudamasis nurodytomis įstatymo nuostatomis, taip pat remdamasis kasacinio teismo išaiškinimas, 2020 m. sausio 31 d. nutartimi pirmosios instancijos teismas įpareigojo ieškovę per septynias darbo dienas nuo šios nutarties gavimo dienos įmokėti į teismo depozitinę sąskaitą 1500,00 Eur užstatą galimų atsakovės bylinėjimosi išlaidų atlyginimui užtikrinti bei nurodė, kad nustatytu terminu nesumokėjus užstato, ieškinys bus paliktas nenagrinėtas.

14. Bylos duomenys patvirtina, kad ieškovės atstovė advokato padėjėja Daumantė Hinz 2020 m. vasario 7 d. pateikė teismui prašymą pratęsti 2020 m. sausio 31 d. nutartimi civilinėje byloje skirtą procesinį terminą atskirajam skundui pateikti, kadangi per teismo nurodytą terminą to padaryti negali dėl svarbių priežasčių. Kaip nurodė ir pirmosios instancijos teismas, prašymas buvo grindžiamas argumentais, kad ieškovės atstovė laikotarpiu nuo 2020 m. vasario 1 d. iki 2020 m. vasario 15 d. bus išvykusi į užsienį, todėl negalės atlikti būtinų procesinių veiksmų. Įvertinus nurodytas aplinkybes, apeliacinės instancijos teismas negali sutikti su pirmosios instancijos teismo nutarties argumentu, jog jokios išsamios informacijos, kokį terminą prašoma pratęsti, pateikta nebuvo. Pateiktas prašymas pakankamai aiškus, argumentuotas, jame nurodoma, kokį procesinį terminą prašoma pratęsti ir dėl kokių priežasčių, prie prašymo pateikti jame nurodomas aplinkybes pagrindžiantys rašytiniai įrodymai (skrydžių bilietų kopijos).

15. Apeliacinės instancijos teismas taip pat pažymi, kad 2020 m. vasario 7 d. prašymas buvo priimtas 2020 m. vasario 11 d. rezoliucija „spręsti rašytinio proceso tvarka“, tačiau po to priimta tik 2020 m. vasario 19 d. skundžiama nutartis, kurioje iš esmės apsiribota vien argumentais, jog minėto prašymo pateikimo metu nei terminas užstatui sumokėti, nei terminas pateikti atskirąjį skundą dėl teismo 2020 m. sausio 31 d. nebuvo suėję, t. y. dėl paties termino pratęsimo ar nepratęsimo pasisakyta nebuvo. Pagal civilinio proceso normas asmuo, prašantis pratęsti terminą kaip tik ir turi tokį prašymą pateikti būtent tada, kai prašomas pratęsti terminas dar nėra pasibaigęs, taigi pirmosios instancijos teismo nurodytas argumentas šiuo atveju visiškai nelogiškas ir, kaip minėta, nesusijęs su paties termino pratęsimo ar nepratęsimo galimybe.

16. Skundžiamoje nutartyje, be kita ko, nepagrįstai pažymėta ir tai, jog teismui nebuvo pateikta jokia informacija apie užstato sumokėjimą ir/arba apie nesutikimą su priimta teismo nutartimi, kadangi jau vien iš paties prašymo pratęsti terminą atskirajam skundui dėl 2020 m. sausio 31 d. nutarties paduoti akivaizdu, jog ieškovė UAB „Nekilnojamojo turto valdymas“ ketina apskųsti nurodytą nutartį, t. y. su ja nesutinka, ir tik dėl atstovės advokato padėjėjos Daumantė Hinz atostogų prašo termino atskirajama skundui paduoti pratęsimo.

17. Apeliacinės instancijos teismas sutinka su pirmosios instancijos teismo argumentais, jog po advokato padėjėjos Daumantė Hinz atostogų pabaigos (skaičiuojant nuo 2020 m. vasario 16 d.) iki skundžiamos nutarties priėmimo 2020 m. vasario 19 d. nebuvo sumokėtas nei užstatas, nei pateiktas atskirasis skundas, tačiau nagrinėjamoje byloje nėra duomenų, kad ieškovė savo procesinėmis teisėmis naudotųsi nesąžiningai ar piktnaudžiautų procesu, jį vilkintų. Pažymėtina, kad, kaip minėta, prašymas pratęsti procesinį terminą buvo pateiktas laiku ir tinkamai, jis motyvuotas ir grindžiamas rašytiniais įrodymais. Be to, byloje jau yra atlikta nemažai procesinių veiksmų, t. y. gautas atsiliepimas į ieškinį, 2020 m. sausio 30 d. įvyko parengiamasis posėdis, kurio metu prie bylos prijungti įrodymai (ieškovės darbuotojų sąrašas, buhalterinių paslaugų teikimo sutartis, apyvartos žiniaraštis, patalpų grąžinimo aktas), išdėstytos šalių pozicijos, išspręsti kiti parengiamieji klausimai ir pan., todėl ieškinio palikimas nenagrinėtu apeliacinės instancijos teismo vertinimu neatitiktų proceso koncentruotumo ir ekonomiškumo principų. Naujai keliant civilinę bylą būtų eikvojamos valstybės lėšos, tiek teismo, tiek proceso šalių laikas, didėtų ieškovės ir atsakovės patiriamos bylinėjimosi išlaidos.

18. CPK 2 str. numato, jog civilinio proceso tikslai – ginti asmenų, kurių materialinės subjektinės teisės ar įstatymų saugomi interesai pažeisti ar ginčijami, interesus, tinkamai taikyti įstatymus teismui nagrinėjant civilines bylas, priimant sprendimus bei juos vykdant, taip pat kuo greičiau atkurti teisinę taiką tarp ginčo šalių, aiškinti bei plėtoti teisę. Teismų praktikoje taip pat pažymima, jog ieškinį palikus nenagrinėtą, kai nėra duomenų, jog ieškovas nebesuinteresuotas bylinėtis, nepagrįstai dėl kreipimosi į teismą pakartotinai pailgėtų bylos išnagrinėjimo trukmė, galėtų būti pažeista ieškovo teisė į bylos išsprendimą per įmanomai trumpiausią laiką (Lietuvos apeliacinio teismo 2014 m. kovo 6 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 2-498/2014).

19. Apeliacinės instancijos teismo vertinimu, atsižvelgiant į tai, jog teisinė taika tarp šalių turi būti atkuriama kuo greičiau, į tai, kad ieškovė ir jos atstovė procesu byloje nepiktnaudžiavo, proceso nevilkino, jog pirmosios instancijos teisme jau atlikta nemažai procesinių veiksmų, ir iš bylos duomenų matyti, jog ieškovės atstovė prašė pratęsti procesinį terminą atskirajam skundui paduoti, nesutikdama su 2020 m. sausio 31 d. nutartimi, kuria nustatytas septynių dienų terminas, skaičiuojamas nuo nutarties patvirtintos kopijos įteikimo dienos, sumokėti 1 500,00 Eur užstatą į teismo specialiąją sąskaitą bei pateikti teismui užstato sumokėjimą patvirtinančius įrodymus, kraštutinių neigiamų procesinių padarinių taikymas apeliantės atžvilgiu šiuo konkrečiu atveju neatitiktų teismų suformuotos praktikos dėl ieškinio palikimo nenagrinėtu instituto, per nustatytą terminą nesumokėjus užstato, paskirties, pažeistų proceso operatyvumo ir ekonomiškumo, taip pat teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principus.

20. Remiantis išdėstytu, apeliacinės instancijos teismas konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas, palikdamas ieškinį nenagrinėtu, netinkamai taikė civilinio proceso normas, todėl priėmė nepagrįstą nutartį, kuri naikintina apeliacine tvarka, bylą perduodant tam pačiam teismui nagrinėti iš naujo (CPK 337 str. 1 d. 2 p.).

21. Apeliacinės instancijos teismas taip pat sprendžia, kad atsižvelgiant į apeliantės prašymą ir vadovaujantis proceso koncentracijos ir ekonomiškumo principais, įvertinus tai, kad terminas atskirajam skundui dėl 2020 m. sausio 31 d. nutarties paduoti yra praleistas, yra pagrindas nustatyti naują procesinį septynių dienų terminą, jį skaičiuojant nuo nutarties apeliacinėje instancijoje priėmimo dienos, atskirajam skundui dėl 2020 m. sausio 31 d. nutarties paduoti (CPK 78 str. 1 d.).

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 78 straipsnio 1 dalimi, 337 straipsnio 1 dalies 2 punktu, 338 straipsniu,

nutaria:

Vilniaus miesto apylinkės teismo 2020 m. vasario 19 d. nutartį, kuria ieškinys paliktas nenagrinėtu, panaikinti ir bylą perduoti nagrinėti tam pačiam pirmosios instancijos teismui.

Nustatyti naują procesinį septynių dienų terminą, skaičiuojant nuo nutarties apeliacinėje instancijoje priėmimo dienos, atskirajam skundui dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2020 m. sausio 31 d. nutarties pateikti.

Teisėja Renata Volodko