Vilniaus regiono apylinkės teismo nutartis

2026-09-29 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-614-604/2026

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus regiono apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2026-09-29
Bylos Nr.
II-614-604/2026
Teisminio proceso Nr.
4-48-3-15686-2026-5
Bylos rūšis
Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Instancija
I-a instancija
Teisėjas
Marjan Gerasimovič
Pareiškėjas
R. N.
Institucija
Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla Nr. II-614-604/2026Teisminio proceso Nr. 4-48-3-154686-2026-5Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.3; 21.8.6 (S)
VILNIAUS REGIONO APYLINKĖS TEISMASN U T A R T I S2026 m. rugsėjo 29 d.Šalčininkai
Vilniaus regiono apylinkės teismo Šalčininkų rūmų teisėjas Marjan Gerasimovič,

rašytinio proceso tvarka spręsdamas pareiškėjo R. N. skundo dėl Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos 2026 m. balandžio 1 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. VMI-01-ANR_N-5114-2026 priėmimo klausimą,

Aprašomoji dalis

nustatė:

Šalies argumentai

Pareiškėjas R. N. pateikė teisme skundą dėl Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos 2026 m. balandžio 1 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. VMI-01-ANR_N-5114-2026 bei prašo atnaujinti šio skundo pateikimo terminą.

Prašymas netenkinamas, skundą atsisakoma priimti.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 623 straipsnyje nustatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos.

Aptariamu atveju Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos 2026 m. balandžio 1 d. nutarimas administracinio nusižengimo byloje Nr. VMI-01-ANR_N-5114-2026 R. N. buvo išsiųstas 2026 m. balandžio 1 d. pareiškėjo el. pašto adresu (duomenys neskelbtini), nurodytu valstybės informacinėse sistemose (Mokesčių mokėtojų registre), kas yra laikoma tinkamu procesinių dokumentų įteikimu pagal ANK 573 straipsnį, todėl skundo dėl šio nutarimo pateikimo terminas baigėsi 2026 m. balandžio 22 d. Skundą nutarimą priėmusiai institucijai pareiškėjas R. N. pateikė 2026 m. rugpjūčio 31 d., tai yra skundo pateikimo terminas šiuo atveju buvo praleistas.

ANK 623 straipsnyje taip pat numatyta, kad jeigu skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje pateikimo terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

Priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais.

Šalies argumentai

Aptariamu atveju R. N. pateiktame skunde prašo atnaujinti praleistą skundo pateikimo terminą. Prašyme R. N. nurodė, kad terminą skundui paduoti praleido dėl to, kad savo naudojamu el. paštu pranešimo, kuriuo jam buvo išsiųstas skundžiamas nutarimas, faktiškai negavo. Apie paskirtą baudą sužinojo tik savo iniciatyva prisijungęs prie Elektroninių paslaugų portalo.

ANK 573 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad šaukimus ir kitus procesinius dokumentus administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjanti institucija siunčia per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis arba registruotąja pašto siunta. Šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims gali būti siunčiami elektroniniu paštu, kai asmenys elektroninio pašto adresą nurodė Lietuvos Respublikos gyventojų registre (toliau – Gyventojų registras) ar valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti. Šio straipsnio 4 dalyje nurodyta, kad įteikiant administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujančiam asmeniui ar kitiems asmenims procesinį dokumentą per E. pristatymo sistemą, kai elektroninio pristatymo dėžutė yra aktyvi, elektroniniu paštu arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena.

Aptariamu atveju 2026 m. balandžio 1 d. nutarimas pareiškėjui tą pačią dieną buvo išsiųstas vienu iš ANK 573 straipsnio 1 dalyje alternatyviai nurodomų būdų – el. pašto adresu (duomenys neskelbtini), kurį administracinių nusižengimų registro sistema sugeneravo būtent kaip pareiškėjo naudojamą el. pašto adresą, nurodytą Mokesčių mokėtojų registre, todėl darytina išvada, kad skundžiamas nutarimas pareiškėjui šiuo atveju buvo įteiktas tinkamai, laikantis ANK 573 straipsnio nuostatų. Juolab el. pašto adresas (duomenys neskelbtini) pareiškėjo yra naudojamas, nes nurodytas ir jo pateiktame skunde dėl nutarimo, šiuo el. paštu pareiškėjas prašo siųsti jam ir procesinius dokumentus. Teismų praktikoje pažymėta, kad korespondencija siunčianti institucija neturi pareigos domėtis, ar nustatyta tvarka išsiųstą korespondenciją adresatas gavo ir perskaitė, kadangi ANK numato pareigą procesinius dokumentus asmeniui siųsti ANK 573 straipsnyje numatyta tvarka, tačiau nenumato pareigos tikrinti, ar asmuo iš tikrųjų gavo šiuos procesinius dokumentus ir su jais susipažino. Institucija, nagrinėjanti administracinio nusižengimo bylas, neprivalo asmeniui įteikinėti procesinių dokumentų visais įmanomais būdais. Pakanka, jog bent vienas pasirinktas procesinių dokumentų įteikimo būdas būtų tinkamas (Klaipėdos apygardos teismo 2025 m. gruodžio 8 d. nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. eAN2-256-380/2025). Be to, teismų praktikoje pažymėta, kad asmuo, būdamas atsakingas už savo duomenų teikimą atitinkamiems registrams, valstybės institucijoms, prisiima riziką, jog minėtuose registruose esančiais pašto ir elektroninio pašto adresais siųsti dokumentai laikomi tinkamai įteiktais (Kauno apygardos teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-91-919/2023).

Taigi, būdamas atsakingas už savo duomenų teikimą atitinkamiems registrams (Mokesčių mokėtojų registrui, Juridinių asmenų registrui), pareiškėjas privalėjo pasirūpinti, kad jam siunčiami procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo byloje jį pasiektų aktualiu ir galiojančiu el. pašto adresu. Šiuo atveju pareiškėjas tik deklaratyviai tvirtina negavęs jam el. paštu išsiųsto skundžiamo nutarimo, tačiau tokio teiginio pagrindimui jokių objektyvių duomenų nepateikė. Priešingai, aplinkybė, kad el. paštu (duomenys neskelbtini) pareiškėjas naudojasi iki šiol, suteikia pagrindą daryti išvadą, kad skundžiamą nutarimą pareiškėjas turėjo gauti. Tai suteikia pagrindą pareiškėjo elgesį laikyti neatidžiu ir nerūpestingu, o jo prašyme nurodytą aplinkybę, kad el. paštu jis skundžiamo nutarimo negavo – subjektyvia ir nepakankama pripažinti, kad terminą skundui paduoti jis praleido dėl nuo jo valios nepriklausančių priežasčių. Remiantis tuo, pareiškėjo R. N. prašymas dėl termino skundui paduoti atnaujinimo netenkinamas, o skundą atsisakomą priimti.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi,

nutaria:

Pareiškėjo R. N. prašymo dėl termino skundui paduoti atnaujinimo netenkinti.

Atsisakyti priimti pareiškėjo R. N. skundą dėl Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos 2026 m. balandžio 1 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. VMI-01-ANR_N-5114-2026.

Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus regiono apylinkės teismą.

Teisėjas Marjan Gerasimovič