- Teismas
- Panevėžio apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2015-11-17
- Bylos Nr.
- T-134-366/2015
- Teisminio proceso Nr.
- 1-07-1-00409-2008
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjas
- Sigitas Bagdonavičius
- Nuteistasis
- V. R.
- Kategorijos
- 2.5.17Su nuosprendžio vykdymu susijusių klausimų išsprendimo tvarka (BPK 362 str.)
Panevėžio apygardos teismo teisėjas Sigitas Bagdonavičius, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs nuteistojo V. R., a. k. (duomenys neskelbtini) prašymą dėl bausmės vykdymo atidėjimo pradžios termino nustatymo,
Aprašomoji dalis
nustatė:
V. R. Panevėžio apygardos teismo 2012-05-23 nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 227 str. 2 d. ir 222 str. 1 d., jam paskirta laisvės atėmimo bausmė 1 (vieneriems) metams 6 (šešiems) mėnesiams ir 50 MGL (šešių tūkstančių penkių šimtų litų) dydžio bauda. Vadovaujantis BK 75 str., laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas dvejiems metams, įpareigojant be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip septynioms paroms. Į bausmės atlikimo laiką įskaitytas laikas, išbūtas laikinajame sulaikyme ir suėmime nuo 2008-11-26 iki 2008-12-05.
Panevėžio apygardos teisme buvo gautas nuteistojo V. R. prašymas nustatyti, kad Panevėžio apygardos teismo 2012-05-23 nuosprendžiu paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimo pradžia yra skaičiuojama nuo nuosprendžio paskelbimo dienos. Pareiškėjas nurodo, kad nuosprendžio paskelbimo metu galiojusi BPK 339 str. redakcija bei tuo metu formuojama Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika nustatė, kad BK 75 str. pagrindu taikyto bausmės vykdymo atidėjimo pradžia skaičiuojama nuo nuosprendžio paskelbimo dienos. Tiktai nuo 2012-07-01 įsigaliojusi BPK 339 str. redakcija nustatė, kad bausmės vykdymo atidėjimo terminas skaičiuojamas nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos. Kadangi nuosprendžio paskelbimo dieną galiojo teisės norma, kuri bausmės vykdymo pradžios skaičiavimą siejo su nuosprendžio paskelbimo diena, pareiškėjas laiko, kad jam paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimo laikas turėjo būti skaičiuojamas nuo 2012-05-23 ir baigėsi 2014-05-23. Tačiau bausmės vykdymo atidėjimą prižiūrinčios probacijos tarnybos pareigūnai skaičiuoja bausmės vykdymo atidėjimo terminą nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos, t.y. nuo 2015-01-19.
Motyvuojamoji dalis
Nuteistojo V. R. prašymas tenkinamas.
Panevėžio apygardos teismo V. R. ir kt. baudžiamojoje byloje Nr. 1-3-366/2012 2012-05-23 priimtas nuosprendis įsiteisėjo 2015-01-19. Šiuo nuosprendžiu V. R. paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymas buvo atidėtas dvejiems metams.
Nuosprendžio priėmimo metu BPK 339 straipsnio, reglamentuojančio bausmės vykdymo atidėjimą, redakcija tiesiogiai nenumatė bausmės vykdymo atidėjimo pradžios terminų, tačiau pagal Lietuvos Aukščiausiojo Teismo formuotą šio įstatymo taikymo praktiką teismo nuosprendžiu paskirtos bausmės vykdymo atidėjimo termino pradžia buvo skaičiuojama nuo tokio nuosprendžio paskelbimo dienos (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teismų praktikos taikant bausmių vykdymo atidėjimą apžvalga (Baudžiamojo kodekso 75 ir 92 straipsniai), 19 punktas).
Nuo 2012-07-01 įsigaliojo nauja BPK 339 str. redakcija (2011-12-22 įstatymas Nr. XI-1862), kuri buvo papildyta 3 dalimi, numatančia, kad bausmės vykdymo atidėjimo terminas skaičiuojamas nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.
Taigi, šiuo atveju susidarė tokia situacija, kad nuosprendžio priėmimo metu galiojusi nuteistajam palankesnė bausmės vykdymo atidėjimo pradžios termino skaičiavimo taisyklė buvo pakeista į kitą, jo teisinę padėtį sunkinančią taisyklę.
BPK 4 straipsnio, reglamentuojančio Baudžiamojo proceso kodekso galiojimo laiką ir teritoriją, 1 dalis numato, kad proceso tvarką nustato Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas, galiojantis proceso veiksmų atlikimo metu. Šiuo atveju bausmės vykdymo atidėjimo procesas V. R. atžvilgiu pagal nuosprendžio priėmimo metu galiojusią BPK 339 straipsnio redakciją ir tuo metu formuojamą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką, buvo pradėtas skaičiuoti 2012-05-23 ir pasibaigė 2014-05-23. Todėl 2012-07-01 įsigaliojusi BPK 339 straipsnio redakcija (2011-12-22 įstatymas Nr. XI-1862) nuteistojo V. R. atžvilgiu negali būti taikoma.
Rezoliucinė dalis
nutaria:
V. R. prašymą tenkinti.
Laikyti, kad Panevėžio apygardos teismo 2012-05-23 nuosprendžiu paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymo terminas baigėsi 2014-05-23.
Nutartis per septynias dienas nuo jos gavimo dienos gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui, skundą paduodant Panevėžio apygardos teisme.