Kauno apylinkės teismo nutartis

2018-03-15 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-150-246/2018

Originalas LITEKO ↗

Bylos eiga

  1. II-150-246/2018Nutartis · 2018-03-15Kauno apylinkės teismas
  2. AN2-209-319/2018Nutartis · 2018-05-09Kauno apygardos teismas
Teismas
Kauno apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2018-03-15
Bylos Nr.
II-150-246/2018
Teisminio proceso Nr.
4-69-3-00418-2018-6
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Rimantas Sipavičius
Pareiškėjas
A. R.
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla Nr. II-150-246/2018Teisminio proceso Nr. 4-69-3-00418-2018-6Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.3; 21.8.6 (S)
KAUNO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2018 m. kovo 15 d.Kaunas

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Rimantas Sipavičius, rašytinio proceso tvarka spręsdamas pareiškėjo A. R. skundo priėmimo klausimą,

Aprašomoji dalis

nustatė:

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose 2018-03-13 iš Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos gautas persiųstas pareiškėjo A. R. skundas dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Nusikalstamų veikų eismo saugumui tyrimo skyriaus tyrėjos G. K. 2018-01-30 priimto nutarimo Nr. 20ANR-N-1805-2018 administracinio nusižengimo byloje. Skunde prašoma atnaujinti nutarimo apskundimo terminą, teisingai ir tinkamai išnagrinėti administracinį nusižengimą ir priimti procesinį dokumentą.

Šalies argumentai

Pareiškėjas nurodė, kad jam buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas dėl to, kad, vairuodamas transporto priemonę, važiavo antra eismo juosta, kai pirma eismo juosta buvo laisva. Protokole buvo nurodytas bylos nagrinėjimas 2018-02-21 Kaune, Chemijos pr. 4 b, 308 kab. Tuo pačiu metu jam buvo įteiktas dar vienas dokumentas, kaip vėliau susipažino – nutarimas administracinio nusižengimo byloje, t. y. buvo nubaustas tuoj pat, nors apie tai informuotas nebuvo. Atvykus protokole nurodytu laiku į bylos nagrinėjimą, jam buvo paaiškinta, jog nutarimas buvo priimtas pažeidimo padarymo dieną ir paskirta 60 Eur bauda. Tokiu būdu jam buvo atimta teisė į gynybą ir teisingą administracinio nusižengimo nagrinėjimą. Pareiškėjo teigimu, paskirtoji nuobauda nėra proporcinga padarytam administraciniam nusižengimui. Valstybės nustatomos poveikio priemonės turi atitikti siekiamus neteisėtus ir visuotinai svarbius tikslus ir neturi varžyti asmens akivaizdžiai labiau negu reikia šiems tikslams pasiekti.

Motyvuojamoji dalis

Pareiškėjo prašymas atnaujinti terminą skundo padavimui atmestinas, skundą atsisakytina priimti.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

Atsižvelgiant į šias nuostatas, sprendžiama, kad praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo svarbios, išskirtinės. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Taip pat pabrėžtina, kad įstatyme numatytas neilgas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama.

Kaip matyti iš administracinio nusižengimo byloje Nr. II-150-246/2018 esančių duomenų, skundžiamas Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Nusikalstamų veikų eismo saugumui tyrimo skyriaus tyrėjos G. K. 2018-01-30 nutarimas Nr. 20ANR-N-1805-2018 A. R. administracinio nusižengimo byloje buvo priimtas pažeidimo padarymo dieną, tuoj pat po administracinio nusižengimo protokolo surašymo. Paskutinė diena skundui dėl minėto nutarimo paduoti buvo 2017-02-19. Pareiškėjui, kuris pats dalyvavo administracinio nusižengimo bylos nagrinėjime ir minėtas nutarimas jam buvo įteiktas nedelsiant, jo apskundimo tvarka buvo išaiškinta skundžiamame nutarime, nurodant, kad skundas dėl institucijos nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. A. R. skundas Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdyboje buvo gautas 2018-03-01, tai yra A. R. skundą pateikė beveik mėnesį praleidęs nutarimo apskundimo terminą.

Pareiškėjas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti prašo remdamasi tuo, kad jis vadovavosi administracinio nusižengimo protokole nurodyta posėdžio data.

Ši pareiškėjo nurodoma aplinkybė negali būti pripažinta svarbia, kadangi pareiškėjas savo skunde pripažino, kad po protokolo surašymo ir įteikimo, jam buvo įteiktas ir kitas dokumentas (nutarimas), su kuriuo jis tariamai susipažino vėliau, nors akivaizdu, kad nutarimo gavimą patvirtino savo parašu. Netgi 2018-02-21 atvykus į bylos nagrinėjimą Kauno AVPK Kelių policijos valdyboje, pagal nurodytą datą administracinio pažeidimo protokole ir tariamai paaiškėjus aplinkybei, kad byla išnagrinėta pažeidimo dieną, priimant nutarimą ir paskiriant baudą, A. R. nesiėmė jokių veiksmų, įgyvendinant savo teises ir teisėtus interesus. Teismo nuomone, terminas skundui paduoti praleistas dėl subjektyvių aplinkybių – nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir interesus. Jokių duomenų, kad terminas apskųsti šį nutarimą buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, byloje nėra, todėl esant nurodytoms aplinkybėms pareiškėjo prašymas atnaujinti terminą skundo padavimui atmestinas, skundą atsisakytina priimti (ANK 626 straipsnio 3 dalis 2 punktas).

Rezoliucinė dalis

Teisėjas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu,

nutaria:

atsisakyti atnaujinti terminą A. R. skundo padavimui.

A. R. skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Nusikalstamų veikų eismo saugumui tyrimo skyriaus tyrėjos G. K. 2018-01-30 priimto nutarimo Nr. 20ANR-N-1805-2018 administracinio nusižengimo byloje atsisakyti priimti ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui, skundą paduodant per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.

Teisėjas Rimantas Sipavičius