- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2016-04-13
- Bylos Nr.
- eAS-360-552/2016
- Teisminio proceso Nr.
- 3-64-3-00124-2016-2
- Bylos rūšis
- administracinė byla
- Rezultatas
- Nutartis palikta nepakeista.
- Teisėjai
- Arūnas Sutkevičius (pirm.), Ričardas Piličiauskas, Ramūnas Gadliauskas (pran.)
- Pareiškėjas
- D. R.
- Atsakovas
- Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Joniškio skyriui
- Trečiasis asmuo
- Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos
- Kategorijos
- 63.3.8pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Ramūno Gadliausko (pranešėjas), Ričardo Piličiausko ir Arūno Sutkevičiaus (kolegijos pirmininkas), rašytiniame teismo posėdyje apeliacine tvarka išnagrinėjo pareiškėjo D. R. atskirąjį skundą dėl Šiaulių apygardos administracinio teismo 2016 m. vasario 10 d. nutarties administracinėje byloje pagal pareiškėjo D. R. skundą atsakovui Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Joniškio skyriui, trečiajam suinteresuotam asmeniui Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos dėl sprendimų panaikinimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
Pareiškėjas D. R. skundu kreipėsi į Šiaulių apygardos administracinį teismą, prašydamas panaikinti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – ir Tarnyba) Joniškio skyriaus 2015 m. spalio 22 d. sprendimą Nr. 27/SD-1797-(14.27.104) ir Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. sprendimą Nr. 1SS-3550-(7.5) bei įpareigoti Tarnybos Joniškio skyrių klausimą dėl teisės į kompensaciją dėl žemės sklypų ploto skirtumo, nustatyto atlikus kadastrinius matavimus, nagrinėti iš naujo. Pareiškėjas D. R. taip pat pateikė prašymą dėl praleisto termino skundui paduoti atnaujinimo, kuriuo prašoma, esant svarbioms priežastims, atnaujinti praleistą terminą. Prašyme pareiškėjas nurodė, kad Tarnybos direktoriaus 2015 m. gruodžio 15 d. atsakymą Nr. 1SS-3550-(7.5) dėl Tarnybos Joniškio skyriaus 2015 m. rugpjūčio 31 d. išvados Nr. 27/Š-35 gavo neregistruotu laišku 2015 m. gruodžio 21 d. (tai patvirtina pašto antspaudas), su atsakymu susipažino 2015 m. gruodžio 22 dienos vakare, raštu kreipėsi konsultacijos į Lietuvos Respublikos Seimo narį V. G., o dokumentus teismui pateikė 2016 m. sausio 14 d., nesulaukęs atsakymo iš Seimo nario. Pareiškėjas nurodė, kad į teismą kreipiasi pirmą kartą, todėl suklydo skaičiuodamas terminą (nepriskaičiavo šventinių dienų).
Atsiliepimas
Atsakovas Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Joniškio skyrius atsiliepimu į skundą prašė pareiškėjo prašymo dėl praleisto termino skundui paduoti atnaujinimo netenkinti, nurodė, kad Tarnybos direktoriaus 2015 m. gruodžio 15 d. sprendimas Nr. 1SS-3550-(7.5), vadovaujantis Tarnybos direktoriaus 2012 m. rugsėjo 25 d. įsakymo Nr. 1P-(1.3.)-309 „Dėl Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos dokumentų valdymo tvarkos aprašo patvirtinimo" 120 punktu, buvo išsiųstas 2015 m. gruodžio 16 d. neregistruota pašto siunta. Pagal pareiškėjo pateiktą voko, kuriame buvo siunčiamas Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. sprendimas Nr. 1SS-3550-(7.5), kopiją matyti, kad Pakruojo pašto skyriuje jis gautas 2015 m. gruodžio 21 dieną. Atsakovas darė išvadą, kad, laikantis ABTĮ 32 straipsnio 1 dalyje nurodomo dvidešimties dienų nuo sprendimo gavimo dienos termino, terminas skundui pateikti pareiškėjui skaičiuotinas nuo 2015 m. gruodžio 22 d., o jo pabaiga laikytina 2016 m. sausio 10 diena. Tačiau pareiškėjas skundą teismui pateikė 2016 m. sausio 14 d., todėl terminas skundui paduoti yra praleistas. Atsakovo manymu, pareiškėjo kreipimasis į Seimo narį nėra svarbi aplinkybė termino atnaujinimui. Šiuo raštu pareiškėjas savo iniciatyva siekė įsitikinti savo interesų pažeidimu, tačiau Seimo nariai nėra įgalioti teikti kvalifikuotą teisinę pagalbą. Atsakovas pabrėžė, kad terminų skaičiavimo taisyklių neišmanymas yra nesidomėjimas savo teisių gynimu. Minėtos aplinkybės visiškai priklausė nuo pareiškėjo valios, tai nebuvo objektyvios kliūtys, sutrukdžiusios jam pasinaudoti teise pateikti skundą teismui laiku. Atsakovas darė išvadą, kad pareiškėjas laiku nepateikė skundo dėl nepateisinamo aplaidumo.
II.
Šiaulių apygardos administracinis teismas 2016 m. vasario 10 d. nutartimi pareiškėjo D. R. prašymo netenkino ir termino skundui paduoti neatnaujino, o pareiškėjo skundą dėl Tarnybos Joniškio skyriaus 2015 m. spalio 22 d. sprendimo Nr. 27/SD-1797-(14.27.104) ir Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. sprendimo Nr. 1SS-3550-(7.5) panaikinimo ir įpareigojimo klausimą nagrinėti iš naujo, atsisakė priimti, nes praleistas skundo padavimo terminas, ir prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti atmetė.
Teismas vadovavosi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ABTĮ) 32 straipsnio 1 dalimi, atkreipė dėmesį į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktiką, nustatė, jog pareiškėjas skundžiamą aktą gavo 2015 m. gruodžio 21 d., šios aplinkybės neginčija ir pareiškėjas, todėl darė išvadą, kad paskutinė diena skundui paduoti buvo 2016 m. sausio 11 diena. Pareiškėjas skundą teismui pateikė 2016 m. sausio 14 d. per Elektroninių paslaugų portalą, t. y. praleidus ABTĮ 32 straipsnio 1 dalyje nustatytą dvidešimties dienų terminą.
Šalies argumentai
Teismas rėmėsi ABTĮ 34 straipsnio 1 dalimi, atkreipė dėmesį į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktiką, nustatė, kad pareiškėjas, 2015 m. gruodžio 21 d. gavęs skundžiamą sprendimą, 2015 m. gruodžio 22 d. prašymu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimo narį padėti išsiaiškinti, ar Tarnyba teisingai aiškina teisės aktus. Pareiškėjas tik 2016 m. sausio 14 d. skundu kreipėsi į teismą, jau praleidęs ABTĮ 32 straipsnio 1 dalyje numatytą terminą. Teismas pažymėjo, kad pareiškėjas per ABTĮ 32 straipsnio 1 dalyje įtvirtintą terminą turėjo galimybę ir teisę kreiptis ne tik į Seimo narį ar kitą instituciją, bet ir į teismą. Teismas akcentavo, jog asmens kreipimasis į įvairias institucijas, susirašinėjimas su jomis negali pateisinti skundo padavimo termino praleidimo. Ši aplinkybė yra subjektyvaus pobūdžio, susijusi su paties asmens pasirinktu jo elgesio variantu. Teismas darė išvadą, kad pareiškėjas savo paties valia pasirinko kitokį, t. y. netinkamą savo galimai pažeistų teisių ir interesų gynimo būdą. Teismas pareiškėjo argumentus, kad dėl savo teisinio neišprusimo (pirmą kartą kreipėsi į teismą, suklydo skaičiuodamas terminą, nepriskaičiuodamas šventinių dienų) negalėjo laiku atlikti procesinių veiksmų, t. y. įstatymo nustatytais terminais apskųsti Tarnybos Joniškio skyriaus 2015 m. spalio 22 d. sprendimą Nr. 27/SD-1797-(14.27.104) ir Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. sprendimą Nr. 1SS-3550-(7.5) laikė nepagrįstais ir atmestinais. Teismo vertinimu, priežastys, dėl kurių pareiškėjas praleido terminą kreiptis į teismą, nėra svarbios. Teismas konstatavo, kad pareiškėjas nepateikė neabejotinų įrodymų, kurie patvirtintų, jog jam laiku įgyvendinti procesines teises ar atlikti procesinius veiksmus sutrukdė kokios nors objektyvios aplinkybės, kurios teismo galėtų būti pripažintos svarbiomis, todėl šis terminas negali būti atnaujintas.
Nepatenkinęs prašymo atnaujinti terminą skundui paduoti, teismas pareiškėjo skundą atsisakė priimti (ABTĮ 37 str. 2 d. 8 p.).
III.
Pareiškėjas D. R. atskiruoju skundu prašo pirmosios instancijos teismo nutartį panaikinti ir atnaujinti terminą skundui paduoti.
Pareiškėjas remiasi ABTĮ 5 straipsnio 1 dalimi, 6 straipsniu, atkreipia dėmesį į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktiką ir pažymi, kad jeigu teisė tapatinama su įstatymu, tai teisės praktikos požiūriu pirmenybė būtų teikiama ne teisingumui, o teisėtumui, formalus įstatymų taikymas nulemtų teisėtą sprendimą, kuris ne visada gali būti teisingas. Pareiškėjas vadovaujasi ABTĮ 2 straipsnio 4, 14 dalimis, Viešojo administravimo įstatymo 2 straipsnio 9 dalimi, 8 straipsnio 2 dalimi ir pažymi, kad Tarnyba 2015 m. gruodžio 15 d. sprendime Nr. 1SS-3550-(7.5) privalėjo tinkamai nurodyti ir išaiškinti pareiškėjui apskundimo teisę. Vien tik formalus nurodymas, kad šį atsakymą galima skųsti ABTĮ nustatyta tvarka, pareiškėjo manymu, nėra tinkamas. Pareiškėjas atkreipia dėmesį, kad ginčijamame atsakovo sprendime nenurodyti nei terminai, nei jų skaičiavimo tvarka, neišaiškinta, kad šis, kaip išankstinės ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka institucijos sprendimas, teismui gali būti skundžiamas per dvidešimt dienų nuo sprendimo gavimo dienos. Pareiškėjas pažymi, kad asmeniui, neturinčiam teisinio išsilavinimo, nėra lengva ir perskaičius ABTĮ normas suprasti, kuriems sprendimams apskundimo tvarka yra mėnuo, o kuriems – dvidešimt dienų, be to, ar tai yra darbo, ar kalendorinės dienos. Pareiškėjas paaiškina, kad, gavęs skundžiamą sprendimą, siekė išsiaiškinti galimybes kitu būdu išspręsti ginčą, į teismą kreipėsi tik nežymiai praleidęs įstatymo nustatytą terminą.
Atsiliepimas
Atsakovas Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Joniškio skyrius atsiliepimu į atskirąjį skundą prašo pareiškėjo atskirojo skundo netenkinti ir pirmosios instancijos teismo nutartį palikti nepakeistą.
Atsakovas atkreipia dėmesį į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktiką, pažymi, kad Tarnybos Joniškio skyriaus 2015 m. spalio 22 d. atsakyme Nr. 27SD-1797-(14.27.104.) apskundimo tvarka nurodyta pakankamai išsamiai, taip pat nurodyta, kad išsamesnę informaciją su pateiktame skunde nurodytais klausimais papildomai gali suteikti Tarnybos Žemės administravimo departamento Žemės valdymo ir naudojimo skyriaus vyriausiojo specialistė, nurodyta jos pavardė, kontaktiniai duomenys, elektroninis paštas. Atsakovo manymu, toks sprendimo apskundimo tvarkos nurodymas yra pakankamas, nes ABTĮ yra viešai skelbiamas teisės aktas, o pareiškėjui kilus neaiškumų dėl teisės normų taikymo, jis galėjo kreiptis į nurodytą Tarnybos darbuotoją. Atsakovas pažymi, kad pareiškėjas nepateikė duomenų apie tai, ar kreipėsi paaiškinimo į nurodytą ar kitą Tarnybos darbuotoją, nenurodė priežasčių, sukliudžiusių jam susipažinti su skundžiamu sprendimu per atstovą. Atsakovas daro išvadą, kad pareiškėjas nepasinaudojo visomis įmanomomis galimybėmis papildomai pasiaiškinti sprendimo skundimo tvarkos ir skundą teismui pateikti laiku, t. y. neveikė pagal protingo, atidaus ir apdairaus elgesio standartą.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
IV.
Pareiškėjas D. R. skundu kreipėsi į Šiaulių apygardos administracinį teismą, prašydamas panaikinti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Joniškio skyriaus 2015 m. spalio 22 d. sprendimą Nr. 27/SD-1797-(14.27.104) ir Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. sprendimą Nr. 1SS-3550-(7.5) bei įpareigoti Tarnybos Joniškio skyrių klausimą dėl teisės į kompensaciją dėl žemės sklypų ploto skirtumo, nustatyto atlikus kadastrinius matavimus, nagrinėti iš naujo. Pareiškėjas taip pat pateikė prašymą dėl praleisto termino skundui paduoti atnaujinimo.
Šiaulių apygardos administracinis teismas 2016 m. vasario 10 d. nutartimi pareiškėjo prašymo netenkino ir termino skundui paduoti neatnaujino, o jo skundą atsisakė priimti.
Iš Tarnybos Joniškio skyriaus 2015 m. spalio 22 d. rašto Nr. 27SD-1797-(14.27.104.) matyti, kad juo buvo atsakyta į pareiškėjo 2015 m. spalio 16 d. prašymą pagrįsti Tarnybos Joniškio skyriaus 2015 m. rugpjūčio 31 d. išvadą Nr. 27IŠ-35. Šiame rašte nurodyta, kad jis per 20 darbo dienų nuo priėmimo gali būti skundžiamas Tarnybos direktoriui Išankstinio ginčų nagrinėjimo Nacionalinėje žemės tarnyboje prie Žemės ūkio ministerijos ne teismo tvarka taisyklių, patvirtintų Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2010 m. rugsėjo 7 d. įsakymu Nr. 1P-90 nustatyta tvarka.
Iš Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. rašto Nr. 1SS-3550-(7.5.) matyti, kad šis raštas yra atsakymas į pareiškėjo 2015 m. lapkričio 2 d. skundą dėl Tarnybos Joniškio skyriaus 2015 m. spalio 22 d. rašto Nr. 27SD-1797-(14.27.104.), kuriuo Tarnyba išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka išnagrinėjo pareiškėjo skundą. Tarnyba 2015 m. gruodžio 15 d. raštu Nr. 1SS-3550-(7.5.) išaiškino pareiškėjui, kad šis atsakymas gali būti apskųstas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
Taigi pareiškėjas 2016 m. sausio 14 d. pateiktu teismui skundu prašė panaikinti išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka institucijos priimtą sprendimą.
Pareiškėjas neginčija aplinkybės, kad Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. raštą Nr. 1SS-3550-(7.5.) gavo 2015 m. gruodžio 21 dieną. Pirmosios instancijos teismas pagrįstai vadovavosi ABTĮ 32 straipsnio 1 dalimi, kurioje nustatyta, kad išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka institucijos sprendimas gali būti skundžiamas administraciniam teismui per dvidešimt dienų nuo tokio sprendimo gavimo dienos. Pareiškėjo skundas Šiaulių apygardos administraciniam teismui pateiktas 2016 m. sausio 14 d., todėl teismas teisingai nustatė, kad pareiškėjas kreipėsi su skundu į teismą praleidęs įstatymo nustatytą terminą.
Pareiškėjas, prašydamas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti, akcentavo tai, kad Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. rašte Nr. 1SS-3550-(7.5.) nėra aiškiai ir konkrečiai įvardyta jo apskundimo tvarka.
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktikoje apskundimo tvarkos nenurodymas administraciniame akte gali būti laikomas pakankamu pagrindu pripažinti, jog terminas praleistas dėl svarbios priežasties, tik įvertinus konkrečios bylos aplinkybes (pvz., 2011 m. gruodžio 30 d. nutartis Nr. AS525-877/2011). Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. rašte Nr. 1SS-3550-(7.5.) nurodyta, kad šis Tarnybos atsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka. Taigi šiuo atveju nėra pagrindo teigti, kad minėto rašto apskundimo tvarka nebuvo nurodyta, nes yra išaiškinimas, nukreipiantis į Administracinių bylų teisenos įstatymą. Pažymėtina, kad Tarnybos Joniškio skyrius 2015 m. spalio 22 d. rašte Nr. 27SD-1797-(14.27.104.) išaiškino pareiškėjui išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarką, tuo pačiu suteikdamas informaciją, kad išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo institucija šiuo atveju yra būtent Tarnyba. Šiuo atveju Tarnyba detalaus išaiškinimo nepateikė, apsiribojo nukreipimu į Administracinių bylų teisenos įstatymą, tačiau tai nereiškia, kad Tarnyba neišaiškino pareiškėjui 2015 m. gruodžio 15 d. rašto Nr. 1SS-3550-(7.5.) apskundimo tvarkos.
Pirmosios instancijos teismas skundžiamoje nutartyje teisingai pažymėjo, kad Administracinių bylų teisenos įstatymas, į kurį nukreipia Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. raštas Nr. 1SS-3550-(7.5.), yra viešai skelbiamas teisės aktas. Be to, Tarnybos 2015 m. gruodžio 15 d. rašte Nr. 1SS-3550-(7.5.) nurodyta, kad išsamesnę informaciją pateiktame skunde išdėstytais klausimais pareiškėjui gali suteikti rašte nurodyta jį rengusi specialistė, pateiktas jos telefono numeris ir elektroninio pašto adresas informacijos suteikimui. Nagrinėjamu atveju pareiškėjas nepateikė įtikinamų argumentų ir įrodymų, kad jam veikiant pagal apdairaus ir rūpestingo asmens elgesio standartą, buvo objektyvių kliūčių pačiam ar per įgaliotą asmenį neatidėliojant susipažinti su ABTĮ nuostatomis dėl skundo padavimo termino ir tvarkos, ar kreiptis informacijos į Tarnybą dėl informacijos suteikimo. Pareiškėjas nepateikė įrodymų, kad jis kreipėsi į Tarnybą dėl papildomos informacijos suteikimo.
Minėta, kad pagal ABTĮ 32 straipsnio 1 dalį išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka institucijos sprendimas per dvidešimt dienų nuo tokio sprendimo gavimo dienos gali būti skundžiamas administraciniam teismui. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktikoje administracinių teismų praktikoje teisinių žinių trūkumas ar netinkamas įstatymo nuostatų suvokimas patys savaime paprastai nelaikytini aplinkybėmis, suteikiančiomis pagrindą pripažinti, jog terminas skundui paduoti praleistas dėl svarbių, nuo pareiškėjo valios nepriklausiusių priežasčių; tokiu atveju vertinama, kad pareiškėjas, siekdamas tinkamai apginti savo galimai pažeistas teises ir teisėtus interesus, gali kreiptis pagalbos į teisines paslaugas teikiančius asmenis (pvz., 2011 m. lapkričio 11 d. nutartis administracinėje byloje Nr. AS525-586/2011, 2014 m. balandžio 14 d. nutartis administracinėje byloje Nr. AS822-147/2014, 2014 m. spalio 15 d. nutartis administracinėje byloje Nr. AS261-1024/2014, 2014 m. lapkričio 20 d. nutartis administracinėje byloje Nr. A492-1727/2014, 2015 m. balandžio 29 d. nutartis administracinėje byloje Nr. AS-129-525/2015 ir kt.). Be to, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ne kartą pažymėjo, kad aplinkybė, jog pareiškėjas kreipėsi į netinkamas institucijas, ar kitaip netinkamai gynė savo teises, paprastai negali būti pripažinta svarbia aplinkybe termino skundui paduoti atnaujinimui (pvz., 2015 m. rugsėjo 23 d. nutartis administracinėje byloje Nr. AS-1173-146/2015). Atsižvelgiant į šias administracinių teismų praktikoje suformuluotas teisės taikymo taisykles, pareiškėjo argumentai dėl jo teisinio išprusimo stokos bei tai, kad jis pasirinko netinkamą teisinės gynybos būdą (kreipėsi į Seimo narį), nėra pagrindas tenkinti atskirąjį skundą. Byloje nėra jokių duomenų, kad pareiškėjas neturėjo galimybės kreiptis teisinės pagalbos į teisininkus ar į Tarnybą su prašymu skundo padavimo tvarką paaiškinti papildomai.
Apibendrindama išdėstytus argumentus, teisėjų kolegija konstatuoja, kad pareiškėjas atskiruoju skundu nepagrindė, kad tikrinamu atveju buvo objektyvių aplinkybių, kurios nepriklausė nuo jo valios ir kurios galėtų būti pripažintos svarbiomis termino paduoti skundą teismui praleidimo priežastimis. Tenkinti pareiškėjo atskirąjį skundą ir naikinti Šiaulių apygardos administracinio teismo 2016 m. vasario 10 d. nutartį nėra pagrindo.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 151 straipsnio 1 punktu, teisėjų kolegija
nutaria:
Pareiškėjo D. R. atskirąjį skundą atmesti.
Šiaulių apygardos administracinio teismo 2016 m. vasario 10 d. nutartį palikti nepakeistą.
Nutartis neskundžiama.