- Teismas
- Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2020-06-23
- Bylos Nr.
- BIK-354/2020
- Teisminio proceso Nr.
- 1-01-1-13114-2017-3
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjai
- Daiva Pranytė-Zalieckienė (pirm.), Alvydas Pikelis, Gabrielė Juodkaitė-Granskienė
- Nuteistasis
- I. B.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų atrankos kolegija, susidedanti iš teisėjų Daivos Pranytės-Zalieckienės (kolegijos pirmininkė), Gabrielės Juodkaitės-Granskienės ir Alvydo Pikelio, susipažinusi su nuteistojo I. B. prašymu atnaujinti praleistą kasacinio skundo padavimo terminą, kasaciniu skundu dėl Šiaulių apylinkės teismo 2019 m. rugsėjo 26 d. nuosprendžio ir Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2020 m. vasario 12 d. nutarties, baudžiamąja byla,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Nuteistasis I. B. padavė prašymą atnaujinti praleistą kasacinio skundo padavimo terminą ir kasacinį skundą dėl Šiaulių apylinkės teismo 2019 m. rugsėjo 26 d. nuosprendžio ir Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2020 m. vasario 12 d. nutarties.
Šalies argumentai
Prašyme atnaujinti praleistą kasacinio skundo padavimo terminą nurodoma, kad I. B. galimybės pasinaudoti teise pateikti kasacinį skundą per įstatymo leidžiamą 3 mėnesių terminą buvo suvaržytos, kadangi dėl nuo 2020 m. kovo 16 d. Lietuvos Respublikoje buvo paskelbto karantino dėl COVID-19 pandemijos nuteistasis negalėjo tiesiogiai tartis ir analizuoti kasacijos pagrindus su savo advokatu bei laiku parengti kasacinio skundo.
Motyvuojamoji dalis
Prašymas atnaujinti praleistą kasacinio skundo padavimo terminą atmestinas ir kasacinį skundą atsisakytina priimti.
Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – ir BPK) 370 straipsnio 1 dalį apskųsti įsiteisėjusį nuosprendį ar nutartį leidžiama per tris mėnesius nuo jų įsiteisėjimo dienos. Pagal BPK 336 straipsnio 2 dalį, jei paduotas apeliacinis skundas, pirmosios instancijos teismo nuosprendis įsiteisėja nuo apeliacinės instancijos teismo sprendimo paskelbimo dienos. Pagal BPK 370 straipsnio 2 dalį asmenims, turintiems teisę apskųsti teismo nuosprendį ar nutartį kasacine tvarka ir praleidusiems kasacinio skundo padavimo terminą dėl priežasčių, kurias teismas pripažįsta svarbiomis, praleistas terminas gali būti atnaujintas.
Šiaulių apylinkės teismo 2019 m. rugsėjo 26 d. nuosprendis įsiteisėjo 2020 m. vasario 12 d., t. y. Šiaulių apygardos teismo nutarties paskelbimo dieną. Vadinasi trijų mėnesių kasacinio apskundimo terminas baigėsi 2020 m. gegužės 13 d. Kasacinis skundas pateiktas 2020 m. birželio 10 d. (spaudas ant voko), t. y. praėjus beveik mėnesiui po kasacinio apskundimo termino pabaigos.
Prašyme nurodytos priežastys – karantino dėl COVID-19 pandemijos paskelbimas bei vaikų priežiūra namuose nelaikytinos svarbiomis priežastimis, sudarančiomis pagrindą atnaujinti praleistą terminą. Pažymėtina, kad I. B. nebuvo taikomas asmeninės saviizoliacijos režimas, be to, teismo dokumentai ir bylos medžiaga savo apimtimi nebuvo plati ir sudėtinga, todėl laikytina, kad trijų mėnesių terminas buvo pakankamas kasacinio skundo paruošimui. Poziciją ir skundo argumentus I. B. galėjo suderinti su gynėju nuotolinio ryšio priemonėmis – tam nebuvo reikšmingų kliūčių. Taigi, įvertinusi pareiškime išdėstytus argumentus, teisėjų atrankos kolegija sprendžia, kad šiuo atveju nėra pagrindo atnaujinti praleistą kasacinio skundo padavimo terminą.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, prašymas atnaujinti praleistą kasacinio skundo padavimo terminą atmestinas.
Atmetus nuteistojo I. B. prašymą atnaujinti praleistą kasacinio skundo padavimo terminą, kasacinį skundą atsisakytina priimti (BPK 372 straipsnio 4 dalies 1 punktas).
Teisėjų atrankos kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 370 straipsnio 2 dalimi, 372 straipsnio 3 dalimi, 4 dalies 1 punktu, 5 dalimi,
Rezoliucinė dalis
nutaria:
Atmesti nuteistojo I. B. prašymą atnaujinti praleistą kasacinio skundo padavimo terminą.
Atsisakyti priimti nuteistojo I. B. kasacinį skundą ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.