Lietuvos apeliacinio teismo nutartis

2016-05-12 · Civilinė byla Nr. e2-1114-302/2016

Originalas LITEKO ↗

Bylos eiga

  1. Pirmoji instancijaNutartis · 2015-09-25Lietuvos apeliacinis teismas
  2. ApeliacijaNutartis · 2015-11-30Lietuvos apeliacinis teismas
  3. Pirmoji instancijaNutartis · 2016-05-12Lietuvos apeliacinis teismas
Teismas
Lietuvos apeliacinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2016-05-12
Bylos Nr.
e2-1114-302/2016
Teisminio proceso Nr.
2-55-3-01444-2015-6
Bylos rūšis
civilinė byla
Teisėjas
Romualda Janovičienė
Pareiškėjas
uždarosios akcinės bendrovės „Kauno keliai“

Įžanginė dalis

Civilinė byla Nr. e2-1114-302/2016Teisminio proceso Nr.2-55-3-01444-2015-6Procesinio sprendimo kategorijos:3.3.2.3.;3.1.10.2(S)
LIETUVOS APELIACINIS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2016 m. gegužės 12 d.Vilnius

Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Romualda Janovičienė, teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi pareiškėjos uždarosios akcinės bendrovės „Kauno keliai“ atskirąjį skundą dėl Vilniaus apygardos teismo 2016 m. kovo 17 d. nutarties civilinėje byloje Nr. e2A-3885-590/2016pagal pareiškėjos uždarosios akcinės bendrovės „Kauno keliai“ prašymą dėl proceso atnaujinimo civilinėje byloje Nr. e2-5407-340/2015,

Aprašomoji dalis

nustatė:

I. Ginčo esmė

pareiškėja UAB „Kauno keliai“ pateikė prašymą atnaujinti procesą, kuriuo prašė: 1) atnaujinti civilinės bylos Nr. e2-5407-340/2015 pagal ieškovės UAB „Šiaulių plentas“ ieškinį atsakovei Lietuvos automobilių kelių direkcijai prie Susisiekimo ministerijos dėl viešojo pirkimo, trečiasis asmuo – UAB „Kauno keliai“, nagrinėjimą; 2) teismo iniciatyva atsakovu į bylą įtraukti Plungės rajono savivaldybę; 3) panaikinti Vilniaus apygardos teismo 2015 m. rugsėjo 21 d. sprendimą civilinėje byloje Nr. e2-5407-340/2015 ir Lietuvos apeliacinio teismo 2015 m. lapkričio 30 d. nutartį civilinėje byloje Nr. e2A-1150-180/2015 bei priimti naują sprendimą – ieškovės UAB „Šiaulių plentas“ ieškinį dėl atsakovei Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos 2015 m. birželio 12 d. rašte Nr. (11.7)2-3-3208 nurodytų sprendimų dėl pasiūlymų eilės nustatymo ir dalyvio UAB „Kauno keliai“ pripažinimo laimėjusiu bei sutarties su UAB „Kauno keliai“ sudarymo panaikinimo atmesti.

Vilniaus apygardos teismas 2016 m. kovo 3 d. nutartimi pareiškėjos UAB „Kauno keliai“ prašymo dėl proceso atnaujinimo netenkino.

2016 m. kovo 14 d. pareiškėjas UAB „Kauno keliai“ pateikė atskirąjį skundą dėl 2016 m. kovo 3 d. nutarties panaikinimo.

II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė

Vilniaus apygardos teismas 2016 m. kovo 17 d. nutartimi pareiškėjos atskirąjį skundą atsisakė priimti ir grąžino jį pateikusiam asmeniui.

Iš Lietuvos teismų informacinės sistemos LITEKO duomenų teismas nustatė, kad skundžiama nutartis pareiškėjai buvo išsiųsta 2016-03-03. Remdamasis CPK 175¹ straipsnio 10 dalimi, kuri nustato, kad dalyvaujančiam byloje asmeniui įteikiant procesinį dokumentą elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena, teismas darė išvadą, kad procesiniai dokumentai pareiškėjai buvo įteikti 2016-03-04, todėl sprendė, kad terminas atskirajam skundui pateikti suėjo 2016-03-10. Kadangi atskirasis skundas pateiktas buvo tik 2016-03-14, teismas konstatavo, kad skundas pateiktas praleidus 7 dienų terminą.

III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į atskirąjį skundą argumentai

Pareiškėja UAB „Kauno keliai“ atskiruoju skundu prašo panaikinti Vilniaus apygardos teismo 2016 m. kovo 17 d. nutartį ir priimti atskirąjį skundą dėl Vilniaus apygardos teismo 2016 m. kovo 3 d. nutarties. Apeliantė nesutinka su pirmos instancijos teismo pozicija, kad 7 dienų terminas nagrinėjamu atveju turėjo būti pradėtas skaičiuoti nuo 2016-03-04. Pareiškėjos įsitikinimu, remiantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 1.118 straipsnio 1 dalimi, pagal kuria terminas prasideda rytojaus dieną nuo nulis valandų nulis minučių po tos kalendorinės datos arba to įvykio, kuriais apibrėžta termino pradžia, jeigu įstatymų nenumatyta ko kito, 7 dienų terminas turi būti pradėtas skaičiuoti nuo 2016-03-05. Minėto termino atskirajam skundui pateikti paskutinė diena buvo 2016-03-11 (šventinė diena), todėl termino pabaiga persikėlė į 2016-03-14 (CK 1.121 str. 2 d.), o būtent 2016-03-14 atskirasis skundas ir buvo pateiktas teismui.

IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

Nagrinėjamoje byloje, atsižvelgiant į atskirojo skundo argumentus, nustatančius bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas, sprendžiamas klausimas dėl pirmosios instancijos teismo nutarties, kuria atsisakyta priimti atskirąjį skundą dėl praleisto termino, teisėtumo bei pagrįstumo (CPK 320 str., 338 str.). Absoliučių skundžiamos nutarties negaliojimo pagrindų apeliacinės instancijos teismas nenustatė (CPK329 str., 338 str.).

Viena iš sudėtinių teisės į teisminę gynybą dalių yra dalyvaujančio byloje asmens teisė apeliacine tvarka apskųsti pirmosios instancijos teismo procesinį sprendimą. Apeliacijos teisė turi būti įgyvendinta per įstatymo nustatytą terminą, taigi ji ribojama laike. CPK335 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog atskirieji skundai paduodami per septynias dienas nuo nutarties priėmimo dienos, o tuo atveju, jeigu skundžiama teismo nutartis priimta rašytinio proceso tvarka, atskirasis skundas gali būti paduodamas per septynias dienas nuo nutarties įteikimo dienos.

Iš bylos medžiagos matyti, kad civilinė byla Nr. eA2-3885-590/2016 suformuota ir tvarkoma elektroninėmis ryšių technologijomis (CPK 175¹ str.).Vilniaus apygardos teismas 2016 m. kovo 3 d. nutartimi pareiškėjos UAB „Kauno keliai“ prašymą dėl proceso atnaujinimo atmetė kaip nepagrįstą. Minėta nutartis 2016-03-03 buvo išsiųsta pareiškėjai (dėl šios aplinkybės ginčo nėra). Kaip matyti iš atskirojo skundo turinio, pirmos instancijos teismo ir pareiškėjos nuomonės išsiskyrė dėl to, nuo kada turi būti pradėtas skaičiuoti 7 dienų nutarties apskundimo terminas. Pirmos instancijos teismas šį terminą skaičiuoti pradėjo nuo 2016-03-04, tuo tarpu apeliantė tvirtina, kad terminą skaičiuoti reikia nuo 2016-03-05.

Pritartina pirmos instancijos teismui, kad pagal CPK 175¹ straipsnio 10 dalį nagrinėjamu atveju Vilniaus apygardos teismo 2016 m. kovo 3 d. nutarties įteikimo pareiškėjai data yra 2016 m. kovo 4 d., tačiau nesutiktina su pirmos instancijos teismu, kad 7 dienų apskundimo terminą ir reiktų pradėti skaičiuoti nuo minėtos dienos. Kaip ir nurodo apeliantė, terminas prasideda rytojaus diena nuo nulis valandų nulis minučių po tos kalendorinės datos arba to įvykio, kuriais apibrėžta termino pradžia, jeigu kitaip nenustatyta įstatymu (CK 1.118 str. 1 d.).Tokių terminų skaičiavimo taisyklių laikomasi ir kitose Lietuvos apeliacinio teismo šiuo klausimu priimtose nutartyse (žr. Lietuvos apeliacinio teismo 2015 m. rugpjūčio 6 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. e2-1460-186/2015).Taigi šiuo atveju terminas atskirajam skundui paduoti prasidėjo 2016 m. kovo 5 d. ir baigėsi 2016 m. kovo 11 d. (penktadienį). Kadangi terminas baigėsi šventinę dieną, tai remiantis CK 1.121 straipsnio 2 dalimi, kuri numato, kad jeigu paskutinė termino diena tenka ne darbo ar oficialios šventės dienai, termino pabaigos diena laikoma po jos einanti darbo diena, darytina išvada, kad terminas atskirajam skundui dėl Vilniaus apygardos teismo 2016 m. kovo 3 d. nutarties suėjo 2016 m. kovo 14 d., t.y. pirmą darbo dieną, einančią po šventinės dienos. Nurodytų argumentų kontekste darytina išvada, kad pirmos instancijos teismas pažeidė terminų skaičiavimo taisykles, todėl priėmė neteisėtą nutartį.

Esant nurodytoms aplinkybėms pareiškėjos UAB „Kauno keliai“ atskirasis skundas tenkintinas, o Vilniaus apygardos teismo 2016 m. kovo 17 d. nutartis naikintina ir pareiškėjos atskirojo skundo dėl Vilniaus apygardos teismo 2016 m. kovo 3 d. nutarties priėmimo klausimas perduotinas spręsti pirmos instancijos teismui.

Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 337 straipsnio 1 dalies 3 punktu,

Rezoliucinė dalis

nutaria:

Vilniaus apygardos teismo 2016 m. kovo 17 d. nutartį panaikinti ir pareiškėjos UAB „Kauno keliai“ atskirojo skundo dėl Vilniaus apygardos teismo 2016 m. kovo 3 d. nutarties priėmimo klausimą perduoti spręsti pirmos instancijos teismui.

Teisėja Romualda Janovičienė