- Teismas
- Tauragės apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2016-03-16
- Bylos Nr.
- 2-749-164/2016
- Teisminio proceso Nr.
- 2-43-3-00315-2016-0
- Bylos rūšis
- civilinė byla
- Teisėjas
- Nijolė Šimkienė
- Pareiškėjas
- M. S.
- Kreditorius
- Valstybinei mokesčių inspekcijai prie finansų ministerijos
- Kategorijos
teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal pareiškėjo M. S. skundus antstolei Astai Pliuškevičienei, išieškotojai Valstybinei mokesčių inspekcijai prie finansų ministerijos dėl antstolio veiksmų,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Šalies argumentai
Pareiškėjas M. S. skundais prašo nutraukti vykdomąsias bylas suėjus senaties terminui ir skirti antstolei baudą už neteisėtą vykdymo išlaidų reikalavimą. Pareiškėjas skunduose nurodė, kad antstolė A. Pliuškevičienė vykdo jo atžvilgiu vykdomąsias bylas: 0124/12/00354, 0124/12/00355, 0124/12/00165, 0124/10/01251, 0124/10/00714, 0124/09/01271, 0124/09/00959, 0124/09/00649. Vykdomojoje byloje Nr. 0124/12/00354 vykdymo senaties terminas suėjo 2014-05-29, vykdomojoje byloje Nr. 0124/12/00355 vykdymo senaties terminas suėjo 2014-05-29, vykdomojoje byloje Nr. 0124/12/00165 vykdymo senaties terminas suėjo 2016-03-13, vykdomojoje byloje Nr. 0124/10/01251 vykdymo senaties terminas suėjo 2012-10-04, vykdomojoje byloje Nr. 0124/10/00714 vykdymo senaties terminas suėjo 2012-06-03, vykdomojoje byloje Nr. 0124/09/01271 vykdymo senaties terminas suėjo 2011-10-09, vykdomojoje byloje Nr. 0124/09/00959 vykdymo senaties terminas suėjo 2011-07-14, vykdomojoje byloje Nr. 0124/09/00649 vykdymo senaties terminas suėjo 2011-05-05. Todėl bet kokie vykdymo veiksmai bylose, kurios privalėjo būti nutrauktos dėl senaties termino suėjimo, yra neteisėti, o LR CPK 611 str. 5 d. nustato, kad už neteisėtą vykdymo išlaidų reikalavimą antstoliui turi būti skiriama bauda.
Antstolė A. Pliuškevičienė 2016-01-28 patvarkymu Nr. S-1279 atsisakė tenkinti pareiškėjo skundus ir nurodė, kad visos vykdomosios bylos užvestos nepažeidžiant ATPK ir CPK pateikimo terminų. Sprendžiant, ar nėra pasibaigęs nutarimo skirti administracinę nuobaudą – baudą – vykdymo senaties terminas, turi būti nustatyta, ar nepraleistas trijų mėnesių vykdomojo dokumento perdavimo terminas tarp vykdančių nuobaudą ar kitų valdžios institucijų, esant įstatymo nustatytiems pagrindams (ATPK 308 str. 1 d.), bei ar vykdymo laikotarpiu nėra dvejų metų laikotarpio, kai valdžios institucijos dėl aplaidumo at kitų priežasčių nieko neatliko dėl nuobaudos įvykdymo. Šiuo atveju vykdomosiose bylose sistemingai buvo atliekami vykdymo veiksmai, daromos užklausos, areštuojamos skolininkui priklausančios sąskaitos, uždėtas areštas turtui (automobiliui), todėl vykdymo laikotarpiu nėra dvejų metų laikotarpio, kai valdžios institucijos dėl aplaidumo ar kitų priežasčių nieko neatliko dėl skolos išieškojimo vykdymo, todėl nėra pagrindo nutraukti vykdomųjų bylų.
Motyvuojamoji dalis
Skundas atmestinas.
Bylos medžiaga, prijungtų vykdomųjų bylų Nr. 0124/12/00354, 0124/12/00355, 0124/12/00165, 0124/10/01251, 0124/10/00714, 0124/09/01271, 0124/09/00959, 0124/09/00649 medžiaga, nustatyta, kad antstolė Asta Pliuškevičienė skolininko M. S. atžvilgiu vykdo vykdomąsias bylas: 0124/12/00354 pagal Šilutės rajono policijos komisariato 2012-03-08 vykdomąjį dokumentą Nr. 335 dėl baudos išieškojimo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie finansų ministerijos naudai; 0124/12/00355 pagal Šilutės rajono policijos komisariato 2012-03-20 vykdomąjį dokumentą Nr. 610 dėl baudos išieškojimo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie finansų ministerijos naudai; 0124/12/00165 pagal Šilutės rajono policijos komisariato 2011-12-29 vykdomąjį dokumentą Nr. 3964 dėl baudos išieškojimo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie finansų ministerijos naudai; 0124/10/01251 pagal Šilutės rajono policijos komisariato 2010-08-08 vykdomąjį dokumentą Nr. 3002 dėl baudos išieškojimo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie finansų ministerijos naudai; 0124/10/00714 pagal Šilutės rajono policijos komisariato 2010-03-12 vykdomąjį dokumentą Nr. 809 dėl baudos išieškojimo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie finansų ministerijos naudai; 0124/09/01271 pagal Tauragės rajono apylinkės teismo 2009-08-20 nutarimą Nr. A2.11.-1376-850/2009 dėl baudos išieškojimo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie finansų ministerijos naudai; 0124/09/00959 pagal Šilutės rajono policijos komisariato 2009-04-22 nutarimą Nr. 1423 dėl baudos išieškojimo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie finansų ministerijos naudai, 0124/09/00649 pagal Šilutės rajono policijos komisariato 2009-02-27 nutarimą Nr. 661 dėl baudos išieškojimo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie finansų ministerijos naudai.
Pareiškėjas prašo nutraukti vykdomąsias bylas suėjus nutarimų skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminui.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2010 m. balandžio 22 d. nutartyje civilinėje byloje Nr. 3K-3-182/2010 išaiškino, kad pagal Administracinių bylų teisenos įstatymo 13 str. 1 d. vienodą administracinių teismų praktiką aiškinant ir taikant įstatymus bei kitus teisės aktus formuoja Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Pasisakydamas dėl administracinių nuobaudų – baudų – vykdymo senaties terminų, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra nurodęs, kad nutarimas skirti baudą, perduotas vykdyti nepažeidžiant Administracinių teisės pažeidimo kodekso 308 str. 1 d. nustatyto termino, turi būti vykdomas vadovaujantis ATPK 312 - 316 str., reglamentuojančiais nutarimų skirti baudą vykdymo procesą. Tačiau administracinėn atsakomybėn patraukto asmens teisinė padėtis negali būti blogesnė už padėtį asmens, dėl kurio buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis baudžiamojoje byloje. Baudžiamojo kodekso 96 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad apkaltinamasis nuosprendis nevykdomas, jei jis nebuvo įvykdytas per dvejus metus, kai paskirta bausmė už baudžiamąjį nusižengimą. Baudžiamojo kodekso 96 straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad jeigu nuteistasis po nuosprendžio įsiteisėjimo vengia atlikti bausmę, senaties eiga sustoja. Šiuo atveju senaties eiga atsinaujina nuo tos dienos, kurią nuteistasis pats atvyko atlikti bausmės ar buvo sulaikytas. Analogiškų taisyklių turi būti laikomasi ir vykdant nutarimą dėl administracinės nuobaudos paskyrimo (pavyzdžiui, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2004 m. spalio 12 d. nutartis, priimta administracinėje byloje Nr. N3-904-04; 2009 m. rugsėjo 18 d. nutartis, priimta administracinėje byloje Nr. N-261-7199/2009). Sprendžiant, ar nėra pasibaigęs nutarimo skirti administracinę nuobaudą – baudą – vykdymo senaties terminas, turi būti nustatyta, ar nepraleistas trijų mėnesių vykdomojo dokumento perdavimo terminas tarp vykdančių nuobaudą arba kitų valdžios institucijų, esant įstatymo numatytiems pagrindams (ATPK 308 straipsnio 1 dalis), bei ar vykdymo laikotarpiu nėra dvejų metų laikotarpio, kai valdžios institucijos dėl aplaidumo ar kitų priežasčių nieko neatliko dėl nuobaudos įvykdymo (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2007 m. lapkričio 15 d. nutartis, priimta administracinėje byloje Nr. N3-1859/2007; 2009 m. gruodžio 22 d. nutartis, priimta administracinėje byloje Nr. N575-4150/2009). Būtina išsiaiškinti, ar asmuo nevengė atlikti jam paskirtą nuobaudą – sumokėti ar netrukdyti išieškoti jam paskirtą baudą, t. y. ar nėra pagrindo pripažinti, kad baudos vykdymo senaties eiga buvo sustojusi (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2007 m spalio 4 d. nutartis, priimta administracinėje byloje Nr. N18-1653/2007). Jei per dvejus metus nuo nutarimo dėl baudos paskyrimo administracinio teisės pažeidimo byloje priėmimo bauda nėra išieškoma ir jei negali būti konstatuota, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo ėmėsi kokių nors veiksmų, siekdamas išvengti baudos mokėjimo, vykdymo procesas administracinio teisės pažeidimo byloje turi būti nutrauktas dėl senaties termino suėjimo (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2007 m. gegužės 31 d. nutartis, priimta administracinėje byloje Nr. N(9)-1105/2007).
Nors nuo 2015 m. liepos 1 d. įsigaliojusioje ATPK 308 str. 1 d. redakcijoje nustatyta, kad nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas – penkeri metai nuo šio kodekso 313 str. 1 d. nustatyto termino jį geruoju įvykdyti pabaigos, tačiau vadovaujantis 2013-11-19 Administracinių teisės pažeidimų kodekso 257¹, 260, 272, 288, 292, 294, 299, 302, 302⁵, 302⁸, 306, 308, 309, 312, 313, 314 straipsnių pakeitimo ir papildymo ir kodekso papildymo 257² straipsniu įstatymu Nr. XII - 601 (Žin., 2013, Nr. 124-6280) nustatyta, kad iki įstatymo Nr. XII-601 įsigaliojimo (2015-07-01) paskirtų baudų už administracinius teisės pažeidimus išieškojimas vykdomas iki įstatymo XII-601 įsigaliojimo galiojusia tvarka. Vadinasi, pareiškėjo atžvilgiu priimtų nutarimų skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas yra dveji metai.
Iš ginčo vykdomųjų bylų matyti, kad nutarimai skirti baudą jose perduoti vykdyti nepažeidžiant ATPK 308 str. 1 d. nustatyto termino. Vykdomosiose bylose buvo reguliariai atliekami vykdymo veiksmai, daromos užklausos, areštuojamos skolininkui priklausančios sąskaitos, uždėtas areštas turtui (automobiliui).
Teismo vertinimu, baudų išieškojimas užsitęsė dėl pareiškėjo vengimo vykdyti paskirtas nuobaudas, dėl to, kad jo atžvilgiu buvo užvestos aštuonios vykdomosios bylos, kuriose periodiškai buvo atliekami vykdymo veiksmai. Pareiškėjas žinojo ir žino, kad jam paskirtos baudos, kad turi įvykdyti prievolę.
Esant šioms aplinkybėms, nėra pagrindo konstatuoti, kad nagrinėjamu atveju būtent dėl antstolio aplaidumo vykdymo laikotarpiu būtų dvejų metų laikotarpis, per kurį nieko neatlikta išieškant baudą. Dėl to atmestinas kaip nepagrįstas skundo argumentas, kuriuo apeliuojama į administracinių nuobaudų – baudų – vykdymo senaties termino praleidimą. Konstatuotina, kad pareiškėjui paskirtų baudų priverstinio vykdymo senaties terminas nėra praleistas, todėl atmestinas pareiškėjo prašymas nutraukti vykdomąsias bylas. Nenustačius antstolės neteisėtų veiksmų, atmestinas pareiškėjo prašymas skirti antstolei baudą už neteisėtą vykdymo išlaidų reikalavimą
Rezoliucinė dalis
nutaria:
Pareiškėjo M. S. skundus atmesti.
Nutartis per 7 dienas nuo nutarties patvirtintos kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Klaipėdos apygardos teismui, skundą paduodant Šilutės rajono apylinkės teismui.