- Teismas
- Vilniaus regiono apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2024-07-02
- Bylos Nr.
- eII-323-1156/2024
- Teisminio proceso Nr.
- 4-45-3-00242-2024-2
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Donata Šimkutė
- Pažeidėjas
- J. P.
- Kategorijos
- 22.8.1pavadinimo nepavyko patikrinti
Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmų teisėja Donata Šimkutė
teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo skundo priėmimo klausimą administracinio nusižengimo byloje pagal administracinėn atsakomybėn patraukto J. P. skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. vasario 29 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini).
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
1. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus Administracinių nusižengimų administravimo poskyrio specialistė 2024 m. sausio 23 d. surašė administracinio nusižengimo protokolą už tai, kad J. P. 2022 m. balandžio mėn. 10 d. 10 val. 14 min. Kėdainių rajono sav. magistralinio kelio Panevėžys–Aristava–Sitkūnai 35,163 km (X: 6144240.63, Y: 514848.0) vairavo transporto priemonę „SKODA OCTAVIA“, valst. Nr. (duomenys neskelbtini) kuriai nustatyta tvarka neatlikta privalomoji techninė apžiūra, vairavo transporto priemonę neturint teisės vairuoti, tuo pažeidė Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m, gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 patvirtintų Kelių eismo taisyklių 14 punkto ir 226 punkto reikalavimus ir padarė administracinius nusižengimus, numatytus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso (toliau – ANK) 415 straipsnio 2 dalyje (redakcija, galiojusi iki 2022 m. lapkričio 1 d.), 424 straipsnio 2 dalyje (redakcija, galiojusi iki 2022 m. lapkričio 1 d.).
2. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. vasario 29 d. priėmė nutarimą administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini), kuriuo J. P. pripažino kaltu padarius administracinius nusižengimus, numatytus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso (toliau – ANK) 415 straipsnio 2 dalyje (redakcija, galiojusi iki 2022 m. lapkričio 1 d.), 424 straipsnio 2 dalyje (redakcija, galiojusi iki 2022 m. lapkričio 1 d.), skyrė galutinė 400 Eur dydžio baudą.
3. 2024 m. liepos 1 d. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriuje gautas J. P. skundas dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. vasario 29 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje.
4. 2024 m. liepos 2 d. Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmuose gautas Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato persiųstas J. P. skundas bei administracinio nusižengimo medžiaga.
Motyvuojamoji dalis
Teismas konstatuoja:
Skundą atsisakyti priimti.
5. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad asmuo, kurio konstitucinės teisės ir laisvės pažeidžiamos, turi teisę kreiptis į teismą. Ši teisė, kaip ir bet kuri kita asmens teisė, turi būti įgyvendinama laikantis tam tikros tvarkos. Siekiant garantuoti teisinių santykių stabilumą, užtikrinti teisinių santykių dalyviams apibrėžtumą, įstatymas nustato laiko tarpą, per kurį valstybė garantuoja pažeistos teisės gynybą. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka apylinkės teismas gali atnaujinti.
6. Kaip matyti, įstatymų leidėjas praleisto termino atnaujinimo galimybę sieja su svarbiomis priežastimis. Kokias priežastis pripažinti svarbiomis, paliekama spręsti teismo diskrecijai, atsižvelgiant į faktines konkrečios bylos aplinkybes. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Įstatyme numatytas neilgas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai ir sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama (Vilniaus apygardos teismo 2021 m. liepos 20 d. nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-312-1035/2021).
7. Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad 2019 m. balandžio 10 d. stacionariu įrenginiu užfiksuotas administracinis nusižengimas, 2024 m. sausio 23 d. surašytas pranešimas dėl užfiksuoto administracinio nusižengimo ir administracinio nusižengimo protokolas. Administracinio nusižengimo protokole, be kita ko, nurodyta bylos nagrinėjimo data, laikas bei vieta. Tai reškia, kad atskiras šaukimas atvykti į bylos nagrinėjimą neturi būti siunčiamas, nes ši informacija buvo nurodyta administracinio nusižengimo protokole. Administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui nepareiškus prašymo bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka (ši teisė taip pat buvo išaiškinta administracinio nusižengimo protokole), 2024 m. vasario 29 d. nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui buvo priimtas nutarimas dėl administracinės nuobaudos paskyrimo. Administracinių nusižengimo registro duomenys patvirtina, kad 2024 m. vasario 29 d. nutarimas buvo išsiųstas pažeidėjui elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini).
8. Pažymėtina, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigaliojus ANK 573 straipsnio pakeitimams, procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims gali būti siunčiami ne vien registruotu laišku, bet ir per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis. Šiuo konkrečiu atveju išrašas iš Administracinių nusižengimų registro patvirtina, kad dokumentai tą pačią dieną, t. y. 2024 m. vasario 29 d. 13 val. 27 min. nutarimas buvo išsiųsti administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui elektroniniu paštu, todėl laikoma, kad nutarimas įteiktas 2024 m. kovo 1 d., t. y. kitą darbo dieną, einančią po procesinio dokumento išsiuntimo dienos (ANK 573 straipsnio 4 dalis).
9. Pažymėtina, kad ANK 623 straipsnyje numatytas terminas skundui paduoti skaičiuojamas nuo nutarimo kopijos išsiuntimo, todėl daroma išvada, kad paskutinė diena skundui paduoti buvo 2024 m. kovo 20 d., tačiau skundą dėl priimto nutarimo J. P. pateikė tik 2024 m. liepos 1 d., todėl teismas daro išvadą, kad skundas praduotas praleidus ANK 623 straipsnyje numatytą terminą skundui paduoti. Atsižvelgiant į tai, kad skunde nenurodyta aplinkybių, dėl kurių skundas paduotas praleidus terminą, kad kartu su skundu nepaduotas prašymas atnaujinti terminą skundui paduoti, todėl atsisakyti priimti skundą.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi,
nutaria:
Atsisakyti priimti administracinėn atsakomybėn patraukto J. P. skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. vasario 29 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) ir skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per 20 (dvidešimt) dienų nuo gavimo dienos gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui, skundą paduodant per Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmus.
Nutarties patvirtintą kopiją išsiųsti J. P. elektroniniu paštu, nurodytu skunde.