Kauno apygardos teismo nutartis

2020-10-21 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. AN2-432-383/2020

Originalas LITEKO ↗

Bylos eiga

  1. A18.-585-791/2019Nutarimas · 2019-08-06Alytaus apylinkės teismas
  2. ApeliacijaNutartis · 2020-10-21Kauno apygardos teismas
Teismas
Kauno apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2020-10-21
Bylos Nr.
AN2-432-383/2020
Teisminio proceso Nr.
4-13-3-00203-2019-8
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Instancija
Apeliacinė instancija
Rezultatas
Palikti apylinkės teismo nutarimą (nutartį) nepakeistą ir apeliacinio skundo netenkinti
Teisėjas
Valdas Vitunskas (pirm.)
Institucija
Alytaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas
Kategorijos

Įžanginė dalis

Administracinio nusižengimo byla Nr. AN2-432-383/2020Teisminio proceso Nr. 4-13-3-00203-2019-8Procesinio sprendimo kategorijos: 21.11.3., 21.11.11., 21.11.13(S)
KAUNO APYGARDOS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2020 m. spalio 21 d.Kaunas
Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Valdas Vitunskas,

rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo L. G. skundą dėl Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų 2020 m. rugpjūčio 31 d. nutarties, kuria netenkintas prašymas dėl termino atnaujinimo apeliaciniam skundui paduoti ir atsisakyta priimti jos skundą.

Teismas

Aprašomoji dalis

nustatė:

1. 2020 m. rugpjūčio 17 d. Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmuose buvo gautas L. G. prašymas dėl praleisto termino apeliaciniam skundui dėl šio teismo 2019 m. rugpjūčio 6 d. nutarimo paduoti. Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų 2020 m. rugpjūčio 31 d. nutartimi buvo netenkintas L. G. prašymas atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui dėl to paties teismo 2019 m. rugpjūčio 6 d. nutarimo paduoti ir atsisakyta priimti jos skundą. Apylinkės teismas savo sprendimą motyvavo tuo, kad atsižvelgiant į sąžiningo, atidaus bei rūpestingo asmens elgesio standartus, vertinama, jog L. G. nurodytos procesinio termino praleidimo priežastys yra susijusios su jos pačios neatsakingu elgesiu realizuojant procesinę teisę apskųsti jos atžvilgiu priimtą nutarimą, todėl šios priežastys negali būti pripažįstamos svarbiomis ir objektyviai kliudžiusiomis per įstatymo nustatytą terminą paduoti skundą teismui.

2. Skundu apygardos teismui L. G. prašo panaikinti Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų 2020 m. rugpjūčio 31 d. nutartį ir praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti atnaujinti. Skunde nurodo, kad skundžiamą teismo 2019 m. rugpjūčio 6 d. nutarimą iš teismo raštinės gavo 2020 m. vasario 5 d. Pagal ekstremalios padėties ir po to buvusio karantino sąlygas, veikė intensyviai dėl valstybinės teisinės pagalbos suteikimo. Pati nesugeba orientuotis teisinėse situacijose ir veikė taip, kaip jai pasakydavo institucijų darbuotojai.

3. Atsiliepimu į L. G. atskirąjį skundą, Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas prašo skundo netenkinti.

Teismas, išnagrinėjęs atskirąjį skundą,

Motyvuojamoji dalis

konstatuoja:

4. L. G. skundas netenkinamas.

5. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 646 straipsnio 2 numatyta, kad apeliacinis skundas gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo pirmosios instancijos teismo nutarimo (nutarties) administracinio nusižengimo byloje kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. To paties straipsnio 5 dalyje numatyta, kad prašymas atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą negali būti paduotas, jei nuo apylinkės teismo nutarimo (nutarties) administracinio nusižengimo byloje paskelbimo praėjo daugiau kaip šeši mėnesiai. Teismų praktikoje laikomasi vieningos pozicijos, kad ANK 646 straipsnio 5 dalyje numatytas procesinis terminas yra naikinamasis ir negali būti pratęstas, t. y. jam suėjus, asmuo prarandą galimybę paduoti prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą

6. Pažymėtina, kad administracinėn atsakomybėn patraukto asmens teisė apskųsti institucijų ar žemesnės instancijos teismų sprendimus yra viena iš esminių ir apriboti šią teisę galima tik išimtiniais atvejais ir tik įstatymų nustatyta tvarka. Nagrinėjamu atveju vertintina, kad L. G. teisė būti išklausytai teisme bei skųsti pirmosios instancijos teismo nutarimą apribota nebuvo, nes ji pati nepasinaudojo galimybe dalyvauti teismo posėdyje, praleido įstatyme numatytą apeliacinio skundo padavimo terminą, nesant objektyvių priežasčių, dėl ko pirmosios instancijos teismas teisėtai ir pagrįstai netenkino jos prašymo atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą.

7. Iš bylos medžiagos matyti, kad L. G. apeliacinis skundas dėl Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų 2019 m. rugpjūčio 6 d. nutarimo, apylinkės teisme buvo gautas 2020 m. rugpjūčio 17 d., t. y. praėjus daugiau, nei 1 metams po 2019 m. rugpjūčio 6 d. nutarimo paskelbimo. Apeliacinio skundo padavimo terminas, kaip minėta, negali būti atnaujintas dėl to, kad suėjo įstatyme imperatyviai nurodytas 6 mėnesių apskundimo terminas. Atsižvelgiant į tai, pirmosios instancijos teismas pagrįstai ir teisėtai atsisakė priimti L. G. apeliacinį skundą ir jį grąžino padavusiam asmeniui.

8. Kaip matyti iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos, Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų 2019 m. rugpjūčio 6 d. nutarimas, kuriuo L. G. už ANK 506 straipsnio 4 dalyje numatyto pažeidimo padarymą nubausta 115 eurų bauda, buvo priimtas, pažeidėjai nedalyvaujant. Vis dėlto, iš bylos duomenų matyti, kad L. G. žinojo, jog jos atžvilgiu buvo pradėta administracinio nusižengimo byla, kadangi 2019 m. birželio 9 d. administracinio nusižengimo protokolas buvo surašytas jai dalyvaujant, tačiau ji atsisakė jame pasirašyti (b. l. 1). Apie teismo posėdžio datą ir vietą pažeidėja buvo informuota tinkamai, kadangi jai asmeniškai buvo įteiktas šaukimas (b. l. 21), prašymo atidėti bylos nagrinėjimą ji nepateikė. Nepaisant to, L. G. nesidomėjo administracinio nusižengimo bylos eiga, nedalyvavo teismo posėdyje, todėl teismas bylą išnagrinėjo jai nedalyvaujant. Pažymėtina, kad L. G. pati turėjo pareigą būti aktyvi ir neatvykusi į teismo posėdį pasidomėti, koks procesinis sprendimas buvo priimtas, gauti jo kopiją, išsiaiškinti jo apskundimo terminus ir tvarką. Apeliacinės instancijos teismo vertinimu, L. G. atskirajame skunde nurodytos aplinkybės apeliacinio skundo terminui atnaujinti nelaikytinos svarbiomis, kadangi ji turėjo galimybę domėtis bylos eiga, o to laiku nepadariusi, pati prisiėmė kilusius neigiamus padarinius.

9. Apygardos teismas, įvertinęs visas byloje nustatytas aplinkybes ir vadovaudamasis teisės normomis, reglamentuojančiomis terminų skundams paduoti tvarką, daro išvadą, kad apylinkės teismas tinkamai įvertino esamą situaciją ir pagrįstai konstatavo, kad L. G. nurodytos priežastys, dėl kurių ji praleido terminą skundui paduoti, nelaikytinos objektyviomis ir nepriklausančiomis nuo jos valios. Konstatuojama, kad Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų 2020 m. rugpjūčio 31 d. nutartis yra teisėta ir pagrįsta, o skunde apeliacinės instancijos teismui nepateikta jokių objektyvių duomenų, kurių pagrindu ši nutartis turėtų būti panaikinta.

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 6 dalies 1 punktu,

Rezoliucinė dalis

nutarė:

palikti Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų 2020 m. rugpjūčio 31 d. nutartį nepakeistą ir L. G. atskirojo skundo netenkinti.

Nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.

Teisėjas Valdas Vitunskas