- Teismas
- Kauno apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2025-12-10
- Bylos Nr.
- eAN2-391-737/2025
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Jūratė Petraškienė
- Pažeidėjas
- E. V.
- Kategorijos
- 21.8.3Nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminas (ANK 623 str.)
- 21.8.6Skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimas apylinkės teisme (ANK 626 str.)
- 21.8.7Kiti ne teismo tvarka priimtų nutarimų administracinių nusižengimų bylose apskundimo pirmosios instancijos teismui klausimai
- 21.11.3Pirmosios instancijos teismo nutarimo (nutarties) administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminas ir tvarka (ANK 646 str.)
- 21.11.13Atskirųjų skundų nagrinėjimo ypatumai (ANK 656 str.)
apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinio nusižengimo bylą pagal administracinėn atsakomybėn patraukto asmens E. V. atskirąjį skundą dėl Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų, veikusių Kauno apylinkės teismo vardu (toliau – ir Alytaus apylinkės teismas, apylinkės teismas) 2025 m. spalio 17 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti E. V. skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Dainavos policijos komisariato (toliau – ir Institucija) 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje ROIK: (duomenys neskelbtini).
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
1. 2025 m. liepos 3 d. E. V. atžvilgiu buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas, kuris buvo pakeistas 2025 m. liepos 31 d. protokolu, už tai, kad jis 2025 m. balandžio 19 d. 14.00 val. PC „Molas“ automobilių stovėjimo aikštelėje, adresu (duomenys neskelbtini), atvykęs pilkos spalvos automobiliu „BMW“, valst. Nr. (duomenys neskelbtini) tyčia (galimai aštriu daiktu) apgadino stovėjusį automobilį „Audi Q5“, valst. Nr. (duomenys neskelbtini) subraižydamas jo dešinės pusės priekinį sparną ir dureles, taip sugadindamas svetimą turtą ir padarydamas turtinę žalą. Tai yra padarė administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 115 straipsnio 1 dalyje.
Žemesnės instancijos teismas
2. Institucijos vyresniojo tyrėjo L. M. 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimu E. V. už administracinio nusižengimo, numatyto ANK 115 straipsnio 1 dalyje, padarymą paskirta galutinė 400 Eur bauda ir E. V. įpareigotas iki 2025 m. rugsėjo 26 d. atlyginti nukentėjusiajam R. Š. 460 Eur turtinę žalą. Nutarimas E. V. jo priėmimo dieną, tai yra 2025 m. rugpjūčio 26 d., buvo išsiųstas jo elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini).
3. 2025 m. spalio 14 d. Kauno apylinkės teisme gautas E. V. skundas dėl Institucijos 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimo panaikinimo, kuriame administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo nurodė, kad apie paskirtą nuobaudą nebuvo informuotas jokiu būdu – nei raštu, nei elektroniniu paštu. Apie minėtą administracinę nuobaudą sužinojo tik 2025 m. spalio 6 d., kuomet nuvyko į policijos įstaigą ir pasiėmė nutarimą. E. V. prašė atsižvelgti į šias, jo vertinimu, objektyvias aplinkybes ir pripažinti Institucijos nutarimo apskundimo termino praleidimą pagrįstu.
4. Alytaus apylinkės teismas, veikdamas Kauno apylinkės teismo vardu, 2025 m. spalio 17 d. nutartimi atsisakė priimti E. V. skundą dėl Institucijos 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje ROIK: (duomenys neskelbtini). Apylinkės teismas konstatavo, kad E. V. žinojo apie jo atžvilgiu pradėtą administracinio nusižengimo teiseną, teikė Institucijai skundus ir prašymus, kuriuose nurodė savo elektroninio pašto adresą (duomenys neskelbtini), tai yra tuo pačiu elektroninio pašto adresu, kurį apeliantas nurodė savo skunde, ir kuris nurodytas Lietuvos Respublikos Gyventojų registre, todėl apylinkės teismas neturėjo pagrindo vertinti, kad apeliantas nutarimo nebuvo gavęs ir apie jį nežinojo. Institucijos nutarimas buvo išsiųstas jo priėmimo dieną, tai yra 2025 m. rugpjūčio 26 d., todėl terminas skundui paduoti prasidėjo sekančią dieną, tai yra 2025 m. rugpjūčio 27 d., ir baigėsi – 2025 m. rugsėjo 16 d., tačiau skundas buvo pateiktas praėjus beveik mėnesiui po apskundimo termino pabaigos. Taip pat apylinkės teismas konstatavo, kad iš skundo turinio nematyti, kad terminas skundą paduoti būtų praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių.
Šalies argumentai
5. Nesutikdamas su apylinkės teismo 2025 m. spalio 17 d. nutartimi E. V. pateikė atskirąjį skundą Kauno apygardos teismui, kuriuo prašo: 1) priimti jo skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimo nagrinėti iš naujo arba 2) grąžinti bylą Alytaus apylinkės teismui, veikiančiam Kauno apylinkės teismo pavedimu, nagrinėti iš naujo.
5.1. Pareiškėjas nurodo, kad, priešingai nei nurodo Institucija, jis negavo jokio elektroninio laiško su nutarimu ir su juo susipažinti negalėjo. Pareiškėjas pabrėžia, kad elektroninį paštą buvo nurodęs kaip informavimo priemonę, tačiau nebuvo davęs sutikimo gauti procesinius dokumentus elektroniniu būdu. Institucijoje 2025 m. liepos 18 d. buvo gautas ir užregistruotas prašymas visą administracinės bylos medžiagą siųsti registruotu paštu. Kadangi elektroniniu paštu jokio nutarimo negavo, pareiškėjo įsitikinimu su skundžiamu nutarimu jis susipažino tik 2025 m. spalio 6 d.
Atsiliepimas
6. Institucijos vyriausiasis tyrėjas T. P. pateikė atsiliepimą į apelianto atskirąjį skundą, kuriuo prašo apylinkės teismo nutartį palikti nepakeistą ir apeliacinio skundo netenkinti.
7. Atsiliepimas grindžiamas šiais argumentais:
7.1. 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimas asmeniui buvo išsiųstas 2025 m. liepos 18 d. prašyme nurodytu elektroniniu paštu. Prašyme nurodyta, kad E. V. pageidauja visą su administraciniu nusižengimu susijusią informaciją gauti elektroniniu paštu. Prašymui analogiška informacija yra nurodyta 2025 m. liepos 3 d. tarnybiniame pranešime. Atsiliepime pažymima, kad 2025 m. gegužės 2 d. užregistravus administracinio nusižengimo teiseną, administracinių nusižengimų registras automatiškai nesuformavo asmens elektroninio pašto kaip gauto iš valstybės informacinių sistemų registrų. Tačiau E. V. savo prašymuose ir skunduose nurodė elektroninį paštą (duomenys neskelbtini). Iš šio elektroninio pašto pareiškėjas taip pat rašydavo ir elektroninius laiškus Institucijai.
Atsiliepimas
7.2. Atsiliepime pažymima, kad pradinis administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimas buvo numatytas 2025 m. liepos 18 d., tačiau E. V. prašymu jis buvo perkeltas į 2025 m. rugpjūčio 26 d. Jis į bylos nagrinėjimą neatvyko. Be to, atsiliepime taip pat nurodoma, kad vėliau valstybės informacinėse sistemose jau buvo nurodytas E. V. elektroninis paštas (duomenys neskelbtini)
Motyvuojamoji dalis
Teismas konstatuoja:
8. ANK 656 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad atskiriesiems skundams paduoti ir nagrinėti taikomos administracinių nusižengimų teiseną apygardos teisme reglamentuojančios taisyklės, išskyrus ANK 656 straipsnyje nurodytas išimtis. ANK 652 straipsnio 1 dalyje numatyta tai, kad apygardos teismas, nagrinėdamas bylą dėl apeliacinio skundo administracinio nusižengimo byloje, patikrina teismo priimto nutarimo (nutarties) administracinio nusižengimo byloje teisėtumą ir pagrįstumą.
9. Kaip matyti iš bylos medžiagos, administracinėn atsakomybėn patrauktas E. V. nesutinka su skundžiama Alytaus apylinkės teismo 2025 m. spalio 17 d. nutartimi, kuria atsisakyta priimti jo skundą dėl ne teismo tvarka priimto 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje ROIK: (duomenys neskelbtini) ir prašo šią teismo nutartį panaikinti bei atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti. Visgi, apygardos teismas, susipažinęs su administracinio nusižengimo bylos medžiaga, skundžiama nutartimi, pateiktu atskiruoju skundu bei Institucijos atsiliepimu, konstatuoja, kad Alytaus apylinkės teismo 2025 m. spalio 16 d. nutartis, kuria atsisakyta priimti E. V. skundą dėl minėto nutarimo yra pagrįsta ir teisėta, todėl keisti ar naikinti šią nutartį nėra jokio teisinio pagrindo.
10. ANK 623 straipsnyje įtvirtinta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte numatyta tai, jog apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.
11. Nagrinėjamu atveju E. V. praleido įstatyme nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų terminą pateikti skundą dėl Institucijos nutarimo. Iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos matyti, kad Institucija 2025 m. rugpjūčio 26 d. 11.48 val. priėmė nutarimą administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (registro Nr. (duomenys neskelbtini)), kuriuo E. V. už administracinio nusižengimo, numatyto ANK 115 straipsnio 1 dalyje, padarymą paskyrė 400 Eur baudą ir įpareigojo atlyginti turtinę žalą. Tą pačią dieną šis nutarimas buvo išsiųstas E. V. elektroniniu paštu į jo nurodytą elektroninio pašto dėžutę (duomenys neskelbtini) – Administracinių nusižengimų registro išraše aiškiai nurodyta, kad gavėjas „E. V.“, dokumentas išsiųstas 2025 m. rugpjūčio 26 d. 11.50 val., dokumentas pristatytas. Taigi nutarimo apskundimo terminas pradėjo eiti 2025 m. rugpjūčio 27 d. ir baigėsi 2025 m. rugsėjo 16 d., tuo tarpu apelianto skundas apylinkės teisme buvo gautas tik 2025 m. spalio 14 d.
12. ANK 573 straipsnyje įtvirtinta galimybė šaukimus ir kitus procesinius dokumentus administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims siųsti elektroniniu paštu, kai asmenys elektroninio pašto adresą nurodė Lietuvos Respublikos gyventojų registre ar valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti. Apeliantas neginčija, kad elektroninio pašto adresas (duomenys neskelbtini), kuriuo Institucija jam išsiuntė 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimą, yra jo naudojamas ir šiuo metu nurodytas valstybės informacinėse sistemose bei registruose. Kartu byloje esantys duomenys patvirtina, kad šis elektroninio pašto adresas buvo pateiktas ir pareigūnams kaip adresas, kuriuo prašyta siųsti visą administracinio nusižengimo bylos informaciją. Esant tokiems duomenims, darytina išvada, kad nutarimo išsiuntimas elektroniniu paštu minėtu adresu atitiko ANK nustatytą procesinių dokumentų įteikimo tvarką.
13. Šiame kontekste pažymėtina, kad administracinio nusižengimo byloje esantis E. V. 2025 m. liepos 16 d. prašymas aiškiai patvirtina, jog jis prašė visą su juo susijusią administracinės bylos Nr. (duomenys neskelbtini), ROIK: (duomenys neskelbtini) medžiagą pateikti elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini); analogiška informacija atsispindi ir kituose jo pareiškimuose bei Institucijai siųstuose elektroniniuose laiškuose. Pagal Administracinių nusižengimų registro duomenis, dar 2025 m. liepos 31 d. 13.11 val. E. V. į šį patį elektroninio pašto adresą buvo sėkmingai išsiųstas ir administracinio nusižengimo protokolas, dokumento būsena nurodyta „Išsiųsta“, įteikimo būdas – „El. paštu ((duomenys neskelbtini))“, kas patvirtina nuoseklų ir pastovų šio elektroninio pašto adreso naudojimą komunikacijai su Institucija.
14. ANK nuostatos neįpareigoja procesinius dokumentus siunčiančios institucijos papildomai domėtis, ar nustatyta tvarka išsiųstus dokumentus adresatas faktiškai perskaitė, ar sekti kiekvieno išsiųsto pranešimo atidarymo faktą. Pakanka, kad institucija įrodytų tinkamą dokumento išsiuntimą į įstatymo nustatyta tvarka deklaruotą arba proceso metu paties asmens nurodytą elektroninio pašto adresą. Nagrinėjamu atveju Administracinių nusižengimų registro išrašo duomenys patvirtina, kad 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimas E. V. buvo sugeneruotas, prisegtas ir tą pačią dieną 11.50 val. išsiųstas bei pristatytas elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini), o jokių duomenų apie siuntos nepristatymą ar kitas technines kliūtis registre nefiksuota.
15. Byloje esantys duomenys taip pat patvirtina, kad iki skundžiamo nutarimo priėmimo E. V. gaudavo visus jam elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini) siunčiamus dokumentus ir pats aktyviai kontaktavo su policijos pareigūnais, naudodamas tą patį elektroninio pašto adresą, kuriuo jam buvo išsiųstas ir nutarimas administracinio nusižengimo byloje. Todėl apeliacinės instancijos teismas konstatuoja, kad E. V., deklaravęs ir faktiškai naudodamas minėtą elektroninio pašto adresą, turėjo realią ir objektyvią galimybę laiku susipažinti su visais jam Institucijos išsiųstais pranešimais, įskaitant ir 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimą.
16. Aptartų argumentų pagrindu darytina išvada, kad Institucija, išsiuntusi nutarimą E. V. elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini), kuris buvo nurodytas tiek valstybės registruose, tiek jo pačio prašymuose ir skunduose, prašant šiuo adresu siųsti visą administracinio nusižengimo bylos informaciją, laikėsi ANK 573 straipsnyje įtvirtintų procesinių dokumentų įteikimo taisyklių. Dėl to nutarimas laikytinas tinkamai išsiųstu ir įteiktu 2025 m. rugpjūčio 26 d., o šios dienos pagrindu skaičiuotinas ir ANK 623 straipsnyje nustatytas skundo padavimo terminas.
17. Pažymėtina, kad Konstitucijos 30 straipsnio 1 dalyje ir Administracinių bylų teisenos įstatymo 5 straipsnyje įtvirtinta asmens teisė kreiptis į teismą nėra absoliuti, ji neatsiejama nuo asmens pareigos įgyvendinti šią teisę laikantis įstatymų nustatytų procesinių reikalavimų, vienas iš kurių yra kreipimasis į teismą įstatymo nustatytu terminu. Įstatymų nustatyta tvarka apriboti skundų padavimo terminai yra susiję ir su teisinio saugumo principo įgyvendinimu, jais siekiama užtikrinti, kad asmenys, manantys, jog jų teisės buvo pažeistos, turėtų ne tik teisę jas ginti, bet ir pareigą tai daryti per protingą ir pagrįstą laiko tarpą. Asmenims negali būti suteikta galimybė neapibrėžtą laiko tarpą bet kada ginčyti priimtus administracinius aktus, nes taip atsirastų neapibrėžtumas jų pagrindu atsiradusiuose teisiniuose santykiuose, o atitinkamas teises įgiję kiti asmenys negalėtų būti tikri dėl savo teisinės padėties.
18. Įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, todėl praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo itin svarbios (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2020 m. sausio 29 d. nutartis administracinėje byloje Nr. eAS-25-556/2020, 2020 m. sausio 15 d. nutartis administracinėje byloje Nr. eAS-2-968/2020, 2015 m. vasario 4 d. nutartis administracinėje byloje Nr. A-628-520/2015). Svarbiomis termino praleidimo priežastimis laikomos tik objektyvios, nuo pareiškėjo valios nepriklausiusios aplinkybės, sutrukdžiusios laiku kreiptis į teismą dėl pažeistos teisės gynimo (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2020 m. sausio 29 d. nutartis administracinėje byloje Nr. AS-40-1062/2020, 2015 m. kovo 4 d. nutartis administracinėje byloje). Tuo tarpu nagrinėjamu atveju, apygardos teismas tokių išimtinių aplinkybių nenustatė, o tai, kad apeliantas praleido Institucijos nutarimo apskundimo terminą yra tik paties apelianto nerūpestingo elgesio pasekmė.
19. Esant pirmiau išdėstytoms aplinkybėms, aukštesnės instancijos teismas sprendžia, kad apylinkės teismas teisėtai ir pagrįstai neatnaujino skundo dėl Institucijos 2025 m. rugpjūčio 26 d. nutarimo padavimo termino ir atsisakė priimti administracinėn atsakomybėn patraukto asmens E. V. skundą, kadangi terminas buvo praleistas dėl subjektyvaus pobūdžio aplinkybių, priklausančių išimtinai tik nuo E. V. veiksmų. Nesant pagrindo atnaujinti skundo padavimo terminą, nėra pagrindo pripažinti, kad apylinkės teismas nepagrįstai atsisakė priimti E. V. skundą dėl nutarimo ir grąžino jį padavusiam asmeniui, todėl tenkinti apelianto atskirąjį skundą bei naikinti skundžiamą apylinkės teismo nutartį nėra jokio teisinio pagrindo.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 6 dalies 1 punktu, teismas
nutaria:
Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų, veikiančių Kauno apylinkės teismo pavedimu, 2025 m. spalio 17 d. nutartį palikti nepakeistą ir E. V. atskirojo skundo netenkinti.
Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.