Vilniaus regiono apylinkės teismo nutarimas

2025-07-21 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. A20.-25-834/2025

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus regiono apylinkės teismas
Dokumentas
Nutarimas
Data
2025-07-21
Bylos Nr.
A20.-25-834/2025
Teisminio proceso Nr.
4-52-3-00126-2025-2
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Vaida Sinkevičienė
Kategorijos
Bylos Nr. A20.-25-834/2025
Teisminio proceso Nr. 4-52-3-00126-2025-2Procesinio sprendimo kategorija 21.14.6 (S)
VILNIAUS REGIONO APYLINKĖS TEISMASNUTARIMAS2025 m. liepos 21 d.Vilnius

Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų teisėja Vaida Sinkevičienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo N. A. prašymą dėl vykdomosios bylos Nr. 0035/18/03393 nutraukimo.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

Administracinėn atsakomybėn patrauktas N. A., a. k. (duomenys neskelbtini) Vilniaus rajono apylinkės teismo 2011 m. rugsėjo 22 d. nutarimu administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. A2.6.-1854-298/2011 buvo pripažintas kaltu padaręs administracinį teisės pažeidimą, nustatytą Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 126 straipsnio 4 dalyje ir 123 straipsnio 1 dalyje ir jam paskirta administracinė nuobauda – 2000 Lt (579,24 Eur) dydžio bauda. N. A. paskirtos baudos išieškojimą vykdė antstolis Darius Bliznikas (vykdomosios bylos Nr. 0035/18/03393).

Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose gautas N. A. prašymas dėl vykdomosios bylos nutraukimo, kuriame nurodė , jog CPK 629 str.1d.4 p. -vykdomasis dokumentas praranda galią, jeigu suėjęs įstatyme nustatytas išieškojimo terminas. Pagal mokesčių administravimo įstatymo 107 straipsnio mokesčio išieškojimo senaties terminas 5 metai. Prašyme nurodo, jog išieškojimo veiksmai buvo formaliai atliekami daugiau nei 10 metų, tačiau per visą šį laikotarpį neturėjo nei turto, nei pajamų, todėl realus išieškojimas nevyko. Atsižvelgiant į tai ir į tai, kad išieškojimo senaties terminas yra aiškiai pasibaigęs prašo nutraukti vykdomąją bylą .

Motyvuojamoji dalis

Prašymas tenkintinas.

Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas (toliau – ir ANK) pakeitė iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį ATPK, patvirtintą 1984 m. įstatymu Nr. X-4449.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo 5 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad tais atvejais, kuomet veika nėra perkvalifikuojama ir administracinių teisės pažeidimų protokolai surašyti iki 2017 m. sausio 1 d., bylų teisena vyksta pagal iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį ATPK.

Nuo 2015 m. liepos 1 d. įsigaliojusi ATPK 308 straipsnio 1 dalies redakcija nustatė, kad nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas – penkeri metai nuo šio kodekso 313 straipsnio 1 dalies nustatyto termino jį geruoju įvykdyti pabaigos.

Iki 2015 m. birželio 31 d. galiojusioje ATPK 308 straipsnio 1 dalies redakcijoje konkretus nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas nebuvo nustatytas.

2023 m. gegužės 11 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 12, 211, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 380, 381, 382, 421, 484, 576, 577, 579, 581, 584, 587, 588, 589, 594, 608, 609, 616, 617, 619, 620, 621, 627, 644, 666, 671, 673, 675, 676, 678 straipsnių ir priedo pakeitimo, Kodekso papildymo 422¹, 565¹, 574¹ straipsniais ir 591, 677 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymas Nr. XIV-1947 (toliau – įstatymas Nr. XIV-1947), kuris įsigaliojo 2023 m. birželio 1 d. Įstatymo Nr. XIV-1947 44 straipsnio 3 dalyje yra nustatyta, kad „nutarimų administracinių nusižengimų bylose, priimtų iki 2015 m. liepos 1 d. pagal tuo metu galiojusį Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą ir tebevykdomų šio įstatymo įsigaliojimo dieną, vykdymą, vadovaudamasi šio kodekso 672 straipsnio 3 dalimi, ne vėliau kaip per vienus metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo nutraukia institucija, priėmusi nutarimą, o jeigu nutarimą priėmė teismas, – institucija, kurios pareigūnas surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą.“

Taigi, siekiant nustatyti nutarimų administracinių nusižengimų bylose, priimtų iki 2015 m. liepos 1 d., priverstinio vykdymo senaties terminą, Įstatymo Nr. XIV-1947, kurio 44 straipsnio 3 dalyje, nustatyta, jog nutarimų administracinių nusižengimų bylose, priimtų iki 2015 m. liepos 1 d. pagal tuo metu galiojusį ATPK ir tebevykdomų šio įstatymo įsigaliojimo dieną, vykdymą, vadovaudamasi šio kodekso 672 straipsnio 3 dalimi, ne vėliau kaip per vienus metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo nutraukia institucija, priėmusi nutarimą, o jeigu nutarimą priėmė teismas, – institucija, kurios pareigūnas surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą. ANK 672 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas – penkeri metai nuo šio kodekso 675 straipsnio 2 dalyje nustatyto termino pabaigos, o pagal šio kodekso 675 straipsnio 3 dalį išdėsčius nutarimu paskirtos baudos mokėjimą, – nuo išdėstymo termino pabaigos.

Minėta, kad nagrinėjamu atveju 2011 m. rugsėjo 22 d. nutarimą N. A. priėmė Vilniaus rajono apylinkės teismas. Šis nutarimas, remiantis Lietuvos teismų informacinės sistemos Liteko duomenimis, įsiteisėjo 2011 m. spalio 13 d., atiduotas vykdyti – 2011 m. gruodžio 01 d.

Iš pateiktų dokumentų informacinės sistemos anstoliai.lt matyti, jog minėtas nutarimas vykdomas nuo 2011 m. gruodžio 14d.

Duomenų, kad nuobaudos vykdymo senaties eiga buvo sustojusi nėra , todėl esant šioms aplinkybėms ir remiantis pirmiau aptartu šiuo metu galiojančiu teisiniu reglamentavimu, laikytina, kad minėtu teismo nutarimu N. A. paskirtos nuobaudos vykdymo senaties terminas šiuo metu yra pasibaigęs.

Teismas atkreipia dėmesį, kad, vadovaujantis Įstatymo Nr. XIV-1947 44 straipsnio 3 dalimi, atsižvelgiant į tai, kad nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje N. A. atžvilgiu priėmė teismas, jo vykdymą turėtų nutraukti institucija, kurios pareigūnas surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą. Nagrinėjamu atveju iš antstolio patvarkymo dėl atsakymo į pateiktą raštą matyti, jog N. A. buvo išaiškinta, jog dėl vykdomosios bylos Nr.0035/18/03393 jis turi kreiptis į Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmus. Todėl nagrinėjamu atveju, vadovaujantis bendraisiais teisingumo, protingumo, proceso ekonomiškumo teisiniais principais Vilniaus rajono apylinkės teismo 2011 m. rugsėjo 22 d. nutarimu administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. A2.6.-1854-298/2011 paskirtos 2000 Lt (579,24 Eur) baudos vykdymas nutrauktinas teismo nutarimu.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 12, 211, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 380, 381, 382, 421, 484, 576, 577, 579, 581, 584, 587, 588, 589, 594, 608, 609, 616, 617, 619, 620, 621, 627, 644, 666, 671, 673, 675, 676, 678 straipsnių ir priedo pakeitimo, Kodekso papildymo 422¹, 565¹, 574¹ straipsniais ir 591, 677 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo Nr. XIV-1947 44 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 672 straipsnio 3 dalimi,

nutaria:

Nutraukti Vilniaus rajono apylinkės teismo 2011 m. rugsėjo 22 d. nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. A2.6.-1854-298/2011, kuriuo N. A. nubaustas 2000 Lt (579,24 Eur) dydžio bauda, vykdymą, suėjus baudos priverstinio vykdymo senaties terminui.

Nutarimo nuorašą išsiųsti antstoliui Dariui Bliznikui.

Nutarimas per 20 (dvidešimt) dienų nuo jo nuorašo išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmus.

Teisėja Vaida Sinkevičienė