- Teismas
- Utenos apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-08-29
- Bylos Nr.
- T-343-958/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 1-50-3-00009-2022-4
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjas
- Kristina Latožienė
- Nuteistasis
- D. K.
- Kategorijos
- 1.1.7.2.2Bauda (BK 47 str.)
Utenos apylinkės teismo Utenos rūmų teisėja Kristina Latožienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi nuteistojo D. K. prašymą dėl baudos vykdymo atidėjimo,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Utenos apylinkės teismo Utenos rūmų 2022 m. rugsėjo 5 d. nutartimi pripažinta Varšuvos miesto apylinkės teismo 2020 m. gruodžio 9 d. nuosprendžiu Nr. V K 1493/19 D. K., gim. (duomenys neskelbtini), paskirta 1 672,47 Eur dydžio piniginė sankcija, kurią nuteistasis įpareigotas sumokėti per vienerius metus nuo nutarties įsiteisėjimo dienos. Nutartis įsiteisėjo 2022 m. rugsėjo 20 d. (LITEKO duomenys).
Šalies argumentai
D. K. pateikė prašymą baudos vykdymą atidėti 6 mėn., kadangi šiuo metu neturi pastovaus darbo, šiuo metu yra užsiregistravęs Užimtumo tarnyboje, neturi galimybės sumokėti baudą.
Atsiliepimas
Panevėžio apygardos prokuratūros Utenos apylinkės prokuratūra pateikė atsiliepimą į prašymą, kuriuo siūlo D. K. prašymą tenkinti ir pratęsti nesumokėtos baudos laiką 6 mėn. laikotarpiui.
Motyvuojamoji dalis
Prašymas tenkintinas.
Vadovaujantis BK 47 straipsniu bausmės – baudos esmę sudaro nuteistojo pareiga sumokėti teismo paskirtą pinigų sumą valstybės naudai. Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (toliau – BVK) 22 straipsnio 1 dalyje reglamentuoti baudos bausmės įvykdymo būdai, t. y. savanoriškas ir priverstinis.
Įstatymas imperatyviai nenurodo maksimalaus baudos bausmės įvykdymo laikotarpio, jį gali nustatyti teismas. Spręsdamas, ar reikia nustatyti ilgesnį baudos bausmės įvykdymo laikotarpį, teismas turi atsižvelgti į nuteistojo pateiktus argumentus, leidžiančius spręsti, kad sumokėti visą jam skirtą baudą savanoriškai per nustatytą laikotarpį yra neįmanoma.
Pažymėtina, kad bausmės vykdymas visų pirma yra savanoriškas veiksmas, pagal teisės aktų nuostatas bei teismų praktiką teismas gali spręsti klausimą dėl paskirtos baudos sumokėjimo termino pratęsimo, t.y. nustatyti ilgesnį terminą, per kurį turi būti sumokėta bauda. Taigi, tokiu būdu asmuo privalo sumokėti baudą iki termino pabaigos.
Iš VSDFV išrašo matyti, jog D. K. laikotarpiu nuo 2020 m. birželio 12 d. iki 2022 m. lapkričio 14 d. dirbo UAB „(duomenys neskelbtini)“, nuo 2023 m. gegužės 8 d. iki 2023 m. liepos 26 d. dirbo UAB „(duomenys neskelbtini)“, šiuo metu niekur nedirba (b. l. 5-6).
Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, teismas daro išvadą, kad nuteistasis per teismo nustatytą laiką piniginės sankcijos negali sumokėti dėl objektyvių priežasčių. Įvertinus aplinkybes, patvirtinančias, kad nuteistasis nevengia sumokėti piniginės sankcijos, jis, nepasibaigus piniginės sankcijos sumokėjimo terminui, kreipėsi į teismą, nes negali jos sumokėti dėl objektyvių priežasčių, atsižvelgiant į bausmės paskirtį ir vadovaujantis teisingumo ir protingumo principais, spręstina, kad nuteistajam pratęsus piniginės sankcijos sumokėjimo terminą, jis turės realią galimybę savanoriškai sumokėti jam teismo nuosprendžiu paskirtą piniginę sankciją, išvengiant neproporcingai neigiamų priverstinio piniginės sankcijos išieškojimo pasekmių.
Esant šioms aplinkybėms, nuteistojo prašymas tenkintinas ir paskirtos piniginės sankcijos mokėjimas pratęstinas.
Rezoliucinė dalis
Teismas, remdamasis tuo, kas išdėstyta ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 362 straipsnio 4 dalimi, 364 straipsniu, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 22 straipsniu,
nutaria:
nuteistojo D. K. prašymą patenkinti.
D. K. Utenos apylinkės teismo Utenos rūmų 2022 m. rugsėjo 5 d. nutartimi byloje Nr. E1-453-373/2022, pripažintos 1 672,47 EUR dydžio piniginės sankcijos sumokėjimo terminą pratęsti šešių mėnesių laikotarpiui, termino pradžią skaičiuojant nuo Utenos apylinkės teismo Utenos rūmų 2022 m. rugsėjo 5 d. nutartimi nustatytos piniginės sankcijos sumokėjimo termino pasibaigimo dienos, t. y. nuo 2023 m. rugsėjo 20 d.
Nutartis per 7 dienas nuo nutarties nuorašo gavimo dienos, gali būti skundžiama Panevėžio apygardos teismui, skundą paduodant Utenos apylinkės teismo Utenos rūmuose.