- Teismas
- Klaipėdos apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2024-12-12
- Bylos Nr.
- eAN2-226-795/2024
- Teisminio proceso Nr.
- 4-33-3-00059-2024-5
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Kristina Kakurinė
- Pažeidėjas
- J. D.
- Kategorijos
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi administracinėn atsakomybėn traukiamo J. D. atskirąjį skundą dėl Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų 2024 m. spalio 7 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti apeliacinį skundą ir skundas grąžintas jį padavusiam asmeniui,
Aprašomoji dalis
nustatė:
1. Bylos esmė
1. (duomenys neskelbtini) policijos komisariato (duomenys neskelbtini) policijos komisariato (toliau – Institucija) 2024 m. rugsėjo 4 d. nutarimu J. D. pripažintas kaltu, padaręs administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 481 straipsnio 1 dalyje, ir jam paskirta 85 Eur bauda.
2. (duomenys neskelbtini) policijos komisariatas 2024 m. rugsėjo 26 d. gavo administracinėn atsakomybėn traukiamo J. D. skundą dėl administracinio nusižengimo byloje ne teismo tvarka priimto Institucijos 2024 m. rugsėjo 4 d. nutarimo panaikinimo. Gautą skundą ir administracinio nusižengimo bylą Institucija 2024 m. rugsėjo 30 d. perdavė Plungės apylinkės teismo Plungės rūmams.
Žemesnės instancijos teismas
3. Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų 2024 m. spalio 7 d. nutartimi J. D. skundą dėl administracinio nusižengimo byloje ne teismo tvarka priimto Institucijos 2024 m. rugsėjo 4 d. nutarimo atsisakyta priimti. Teismas konstatavo, kad Institucijos nutarimas 2024 m. rugsėjo 4 d. buvo išsiųstas J. D. ir jam įteiktas 2024 m. rugsėjo 10 d. Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens skundas, gautas 2024 m. rugsėjo 30 d., t. y. praleidus ANK 623 straipsnyje nustatytą 20 dienų terminą, skaičiuojamą nuo nutarimo išsiuntimo dienos (nuo 2024 m. rugsėjo 4 d.). Administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo praleisto skundo padavimo termino atnaujinti neprašo.
I. Atskirojo skundo ir atsiliepimo argumentai
4. Atskiruoju skundu administracinėn atsakomybėn patrauktas J. D. prašo panaikinti Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų 2024 m. spalio 7 d. nutartį, jo skundą priimti ir perduoti nagrinėti pirmosios instancijos teismui. Atskirasis skundas grindžiamas šiais argumentais:
4.1. 2024 m. rugpjūčio 6 d. J. D. buvo įteiktas Institucijos protokolas su administraciniu nurodymu, kuriuo jam buvo siūloma iki 2024 m. rugpjūčio 21 d. sumokėti 15 Eur dydžio baudą. J. D. su šiuo nurodymu nesutiko, todėl 2024 m. rugpjūčio 26 d. Institucijai padavė skundą. Institucijos atstovas jam išaiškino, kad, nesutikdamas su pareigūnų veiksmais, J. D. turi teisę paduoti skundą Plungės apylinkės teismui per 14 darbo dienų. Institucijos 2024 m. rugsėjo 4 d. nutarimas, kuriuo J. D. buvo paskirta 85 Eur bauda, jam buvo įteiktas 2024 m. rugsėjo 10 d. Administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo šia teise pasinaudojo, o Plungės apylinkės teismas nepagrįstai atsisakė priimti jo skundą.
4.2. Administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo skunde Klaipėdos apygardos teismui kitų reikšmingų argumentų nenurodė, tačiau kaip priedą prie skundo pridėjo savo 2024 m. rugsėjo 26 d. skundą, adresuotą Plungės apylinkės teismui. Iš šio skundo turinio galima suprasti, jog J. D., padavęs Institucijai skundą dėl 2024 m. rugpjūčio 6 d. protokolo su administraciniu nurodymu, tikėjosi, kad administracinis nurodymas bus panaikintas arba jo skundas bus perduotas teismui. Apie tai, kad Institucija 2024 m. rugsėjo 4 d. išnagrinėjo administracinio nusižengimo bylą ir paskyrė 85 Eur baudą, jis sužinojo tik 2024 m. rugsėjo 10 d., gavęs registruotą laišką.
Atsiliepimas
5. Institucijos (duomenys neskelbtini) G. K. atsiliepimu į administracinėn atsakomybėn traukiamo J. D. atskirąjį skundą prašo skundo netenkinti ir Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų nutartį palikti nepakeistą. Atsiliepime pažymi, kad 2024 m. rugsėjo 4 d. nutarimas J. D. buvo išsiųstas 2024 m. rugsėjo 4 d., įteiktas 2024 m. rugsėjo 10 d., o administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens skundas (duomenys neskelbtini) policijos komisariate gautas 2024 m. rugsėjo 30 d. Pagal ANK 623 straipsnį, ne teismo tvarka priimtas nutarimas gali būti apskųstas per 20 dienų nuo nutarimo išsiuntimo dienos. J. D. šį terminą, skaičiuojamą nuo 2024 m. rugsėjo 4 d., praleido ir jo atnaujinti neprašo.
Motyvuojamoji dalis
II. Apeliacinės instancijos teismo argumentai ir išvados
6. Atskirasis skundas tenkinamas.
7. Byloje nustatyta, kad J. D. 2024 m. rugpjūčio 6 d. buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu dėl to, kad jis 2024 m. rugpjūčio 2 d. 19.50 val. įžeidžiamai kibo prie S. S. ir A. K., tokiu būdu pažeidė viešąją tvarką ir žmonių rimtį, ir taip padarė administracinį nusižengimą, numatytą ANK 481 straipsnio 1 dalyje. Protokolas surašytas dalyvaujant J. D., jame nurodyta, kad administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui siūloma iki 2024 m. rugpjūčio 21 d. savo noru sumokėti 15 Eur baudą. Protokole yra (duomenys neskelbtini) A. P. įrašas, jog J. D. su administraciniu nurodymu nesutiko ir protokolą pasirašyti atsisakė. Administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui protokole nebuvo išaiškintos administracinio nurodymo neįvykdymo pasekmės, taip pat jo teisė prašyti neįrašyti į protokolą administracinio nurodymo ir protokolą pateikti administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėsiančiai institucijai, nepranešta apie bylos nagrinėjimo datą ir laiką, tokiu būdu padarytas esminis ANK 609 straipsnio 1 dalies pažeidimas.
8. Administracinėn atsakomybėn traukiamas J. D. 2024 m. rugpjūčio 26 d. raštu kreipėsi į (duomenys neskelbtini) policijos komisariatą, kurio pareigūnas surašė administracinio nusižengimo protokolą, kad administracinis nurodymas būtų panaikintas (ANK 613 straipsnio 2 dalis). (duomenys neskelbtini) M. U. 2024 m. rugsėjo 4 d. išnagrinėjo administracinio nusižengimo bylą ir priėmė nutarimą J. D. paskirti 85 Eur baudą. Apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką administracinėn atsakomybėn traukiamam J. D. ir vėl nebuvo pranešta, taip nebuvo užtikrintas veiksmingas jo teisių gynimas administracinio nusižengimo bylos procese.
9. Kaip matyti iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos, Institucija pateikė kopiją iš (duomenys neskelbtini) registro apie nutarimo administracinio nusižengimo byloje surašymo duomenis, kur nurodyta, kad nutarimas, sugeneruotas 2024 m. rugsėjo 4 d. 13.27 val. ir 13.29 val., siųstas per (duomenys neskelbtini) sistemą (toliau – (duomenys neskelbtini)), tačiau per šią sistemą nepristatytas, tačiau neišsiųstas, nes nepavyko pagal nurodytus duomenis rasti siuntų pristatymo dėžutės. Tame pačiame išraše nurodyta, kad nutarimas buvo išsiųstas registruotu paštu (registracijos Nr. (duomenys neskelbtini)) ir administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui įteiktas 2024 m. rugsėjo 10 d. 12.27 val.
10. Pagal (duomenys neskelbtini) svetainės (duomenys neskelbtini) duomenis, 2024 m. rugsėjo 4 d. sukurtas siuntos Nr. (duomenys neskelbtini) lipdukas, 2024 m. rugsėjo 8 d. siunta perduota siuntėjui, 2024 m. rugsėjo 10 d. – gauta gavėjo pašte ((duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)), tą pačią dieną įteikta gavėjui. J. D. skundas dėl Institucijos nutarimo (duomenys neskelbtini) policijos komisariate gautas 2024 m. rugsėjo 26 d., (duomenys neskelbtini) registre užregistruotas 2024 m. rugsėjo 30 d.
11. Administracinėn atsakomybėn traukiamas J. D. pagrįstai nurodo, kad pirmosios instancijos teismas neteisingai nustatė, jog skundas dėl Institucijos 2024 m. rugsėjo 4 d. nutarimo buvo paduotas praleidus ANK 646 straipsnio 2 dalyje nustatytą skundo padavimo terminą.
12. Pagal ANK 623 straipsnį, skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Taigi įstatymas nustato du nutarimo įteikimo administracinės bylos proceso dalyviams būdus – išsiuntimą ir išdavimą. Nutarimo išdavimas yra, kai procesinis teismo dokumentas (toliau – dokumentas) yra tiesiogiai perduodamas byloje dalyvaujančiam asmeniui ar jo atstovui, o siuntimas turi būti vykdomas ANK 573 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka. Kai pasirenkama siuntų paslaugas teikianti įmonė (šiuo atveju (duomenys neskelbtini)), dokumento išsiuntimo momentas skaičiuojamas nuo tada, kai dokumentas yra perduodamas siuntimo paslaugą teikiančiai įmonei, t. y. Institucija savo funkciją įteikti dokumentą paskiria paslaugos teikėjui su atitinkamais procesiniais įpareigojimais – įteikti asmeniškai ar perduoti pranešimą (LAT nutartis Nr. 2AT-29-697/2020). Taigi pagal šią normą apskundimo terminas skaičiuojamas priklausomai nuo to, kuriuo būdu buvo pasinaudota įteikiant skundžiamą teismo dokumentą administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujančiam asmeniui, tačiau nustatytas 20 dienų terminas neturi esmingai sutrumpėti dėl įteikimo būdo, nes tik tokiu būdu yra užtikrinama įstatyme įtvirtinta garantija sudaryti sąlygas tinkamai per nustatytą terminą apsispręsti dėl nutarimo apskundimo ir paruošti teisinius argumentus skundui. Todėl įtraukus dokumento perdavimo procedūrą siuntėjui į apskundimo terminą gali esmingai sutrumpėti įstatymu nustatyta garantija pasiruošti apeliaciniam procesui.
13. Pirmosios instancijos teismas neteisingai nustatė, jog 2024 m. rugsėjo 4 d. Institucijos nutarimas J. D. buvo išsiųstas 2024 m. rugsėjo 4 d. Iš bylos duomenų matyti, kad: 2024 m. rugsėjo 4 d. (duomenys neskelbtini) svetainėje (duomenys neskelbtini) buvo tik sugeneruotas minėtos nutarties siuntimo lipdukas (užregistruota siunta), tačiau, pagal (duomenys neskelbtini) svetainės (duomenys neskelbtini) duomenis, siunta (duomenys neskelbtini) priimta iš siuntėjo 2024 m. rugsėjo 8 d., įteikta gavėjui 2024 m. rugsėjo 10 d. Teismai minėtų byloje esančių duomenų tinkamai neįvertino. Taigi faktiškai Institucijos 2024 m. rugsėjo 4 d. nutarimas J. D. registruotu paštu buvo išsiųstas 2024 m. rugsėjo 8 d., o ne 2024 m. rugsėjo 4 d., kaip nustatė pirmosios instancijos teismas. Be kita ko, pirmosios instancijos teismas nepagrįstai nurodė, kad J. D. skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo buvo gautas 2024 m. rugsėjo 30 d., todėl neteisingai apskaičiavo procesinį skundo padavimo terminą. Iš (duomenys neskelbtini) registro apie nutarimo administracinio nusižengimo byloje surašymo duomenis išrašo matyti, kad J. D. skundas (duomenys neskelbtini) policijos komisariate gautas 2024 m. rugsėjo 26 d., o įregistruotas (duomenys neskelbtini) registre 2024 m. rugsėjo 30 d. ir tą pačią dieną perduotas Plungės apylinkės teismui.
14. ANK nėra nustatyto teisinio reguliavimo dėl terminų skaičiavimo, dėl to jiems skaičiuoti taikoma teisės analogija su Baudžiamojo proceso kodekso normomis. BPK 100 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad baudžiamojo proceso terminai skaičiuojami valandomis, dienomis ir mėnesiais; skaičiuojant terminus, neįskaitoma valanda ir diena, kuria prasideda terminas. Kadangi 2024 m. rugsėjo 4 d. nutarimas J. D. buvo išsiųstas 2024 m. rugsėjo 8 d., 20 dienų termino apeliaciniam skundui paduoti pradžia yra 2024 m. rugsėjo 9 d., pabaiga – 2024 m. rugsėjo 28 d. Pagal BPK 100 straipsnio 4 dalį, jeigu terminas pasibaigia ne darbo dieną, paskutine termino diena laikoma pirmoji po jos einanti darbo diena. Kadangi 2024 m. rugsėjo 28 d. buvo ne darbo (šeštadienis), skundo padavimo termino pabaiga yra 2024 m. rugsėjo 30 d. (pirmadienis).
15. Iš bylos duomenų matyti, kad J. D. skundas (duomenys neskelbtini) policijos komisariate buvo gautas 2024 m. rugsėjo 26 d., o teismui perduotas 2024 m. rugsėjo 30 d. Pirmosios instancijos teismas, neatsižvelgdamas į tai, kad J. D. nebuvo pranešta apie jo administracinės bylos nagrinėjimo laiką, Institucijos nutarimas jam išsiųstas tik 2024 m. rugsėjo 8 d., įteiktas 2024 m. rugsėjo 10 d., o J. D. apeliacinis skundas nutarimą priėmusiai Institucijai pateiktas 2024 m. rugsėjo 26 d., neteisingai nusprendė, kad skundas buvo paduotas 2024 m. rugsėjo 30 d. Darytina išvada, kad J. D. skundas paduotas nepraleidus skundo padavimo termino. Pažymėtina, kad Institucija klaidina teismą, atsiliepime nurodydama, kad J. D. skundas (duomenys neskelbtini) policijos komisariate gautas 2024 m. rugsėjo 24 d., nes, kaip jau minėta, pagal (duomenys neskelbtini) registro apie nutarimo administracinio nusižengimo byloje surašymo duomenis, išraše užfiksuota J. D. skundo gavimo data – 2024 m. rugsėjo 26 d. Be to, ant skundo nuorašo uždėtas antspaudas „Nuorašas tikras, (duomenys neskelbtini) policijos komisariatas, 2024 m. rugsėjo 26 d.“
16. Apygardos teismas, remdamasis tuo, kas išdėstyta, konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė ANK 623 straipsnį, suvaržė J. D. teisę kreiptis į teismą, atsisakęs priimti jo apeliacinį skundą dėl Institucijos 2024 m. rugsėjo 4 d. nutarimo kaip paduotą praleidus skundo padavimo terminą, todėl skundžiama teismo nutartis naikintina, administracinio nusižengimo byla su J. D. paduotu skundu perduotina nagrinėti Plungės apylinkės teismui.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 6 dalies 3 punktu, teismas
nutaria:
administracinėn atsakomybėn traukiamo J. D. atskirąjį skundą tenkinti. Panaikinti Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų 2024 m. spalio 7 d. nutartį, J. D. skundą dėl ne teismo tvarka priimto (duomenys neskelbtini) policijos komisariato 2024 m. gegužės 30 d. nutarimo priimti ir perduoti nagrinėti Plungės apylinkės teismui.
Nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.