- Teismas
- Vilniaus regiono apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2024-06-10
- Bylos Nr.
- II-281-1156/2024
- Teisminio proceso Nr.
- 4-68-3-00950-2024-3
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Donata Šimkutė
- Pareiškėjas
- E. P.
Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmų teisėja Donata Šimkutė
teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo skundo priėmimo klausimus administracinio nusižengimo byloje pagal pareiškėjo E. P. skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiosios tyrėjos Agatos Šukštul 2024 m. balandžio 10 d. nutarimo nutraukti administracinio nusižengimo bylos teiseną Nr. 10-ANR_O-25913-2024 (ROIK: (duomenys neskelbtini)).
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
1. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausioji tyrėja Agata Šukštul 2024 m. balandžio 10 d. priėmė nutarimą nutraukti administracinio nusižengimo bylos teiseną Nr. 10-ANR_O-25913-2024.
2. 2024 m. gegužės 12 d. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriuje E. P. skundas dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiosios tyrėjos Agatos Šukštul 2024 m. balandžio 10 d. nutarimo nutraukti administracinio nusižengimo bylos teiseną.
3. 2024 m. gegužės 28 d. Vilniaus miesto apylinkės teisme gautas Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus persiųstas E. P. skundas bei administracinio nusižengimo medžiaga.
4. Vilniaus miesto apylinkės teisme 2024 m. gegužės 29 d. nutartimi E. P. skundas dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiosios tyrėjos Agatos Šukštul 2024 m. balandžio 10 d. nutarimo nutraukti administracinio nusižengimo bylos teiseną (ROIK: (duomenys neskelbtini)) perduotas pagal teismingumą Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmams.
5. 2024 m. birželio 4 d. Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmuose gautas E. P. skundas dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiosios tyrėjos Agatos Šukštul 2024 m. balandžio 10 d. nutarimo nutraukti administracinio nusižengimo bylos teiseną (ROIK: (duomenys neskelbtini)).
Motyvuojamoji dalis
Teismas konstatuoja:
Skundą atsisakyti priimti.
6. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad asmuo, kurio konstitucinės teisės ir laisvės pažeidžiamos, turi teisę kreiptis į teismą. Ši teisė, kaip ir bet kuri kita asmens teisė, turi būti įgyvendinama laikantis tam tikros tvarkos. Siekiant garantuoti teisinių santykių stabilumą, užtikrinti teisinių santykių dalyviams apibrėžtumą, įstatymas nustato laiko tarpą, per kurį valstybė garantuoja pažeistos teisės gynybą. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 (dvidešimt) kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka apylinkės teismas gali atnaujinti.
7. Kaip matyti, įstatymų leidėjas praleisto termino atnaujinimo galimybę sieja su svarbiomis priežastimis. Kokias priežastis pripažinti svarbiomis, paliekama spręsti teismo diskrecijai, atsižvelgiant į faktines konkrečios bylos aplinkybes. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Įstatyme numatytas neilgas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai ir sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama (Vilniaus apygardos teismo 2021 m. liepos 20 d. nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-312-1035/2021).
8. Pažymėtina, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigaliojus ANK 573 straipsnio pakeitimams, procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims gali būti siunčiami ne vien registruotu laišku, bet ir per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą, elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis. Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad nutraukti administracinio nusižengimo bylos teiseną buvo priimtas 2024 m. balandžio 10 d. Išrašas iš Administracinių nusižengimų registro patvirtina, kad 2024 m. balandžio 10 d. 11 val. 58 min. nutarimas buvo išsiųsti E. P. elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini), todėl laikoma, kad nutarimas įteiktas pareiškėjui 2024 m. balandžio 11 d., t. y. kitą darbo dieną, einančią po procesinio dokumento išsiuntimo dienos (ANK 573 straipsnio 4 dalis).
9. ANK 623 straipsnyje numatytas terminas skundui paduoti skaičiuojamas nuo nutarimo kopijos išsiuntimo, todėl daroma išvada, kad paskutinė diena skundui paduoti buvo 2024 m. balandžio 30 d. Skundą dėl priimto nutarimo E. P. pasirašė elektroniniu parašu ir išsiuntė skundžiamą nutarimą priėmusiai institucijai tik 2024 m. gegužės 12 d. Atsižvelgiant į tai, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo paduotas praėjus daugiau nei 20 (dvidešimt) dienų nuo skundo išsiuntimo dienos, daroma išvada, kad skundas praduotas praleidus ANK 623 straipsnyje numatytą terminą skundui paduoti. Atsižvelgiant į tai, kad skunde nenurodyta aplinkybių, dėl kurių skundas paduotas praleidus terminą, kad kartu su skundu nepaduotas prašymas atnaujinti terminą skundui paduoti, todėl atsisakyti priimti skundą.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi,
nutaria:
Atsisakyti priimti pareiškėjo E. P. skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiosios tyrėjos Agatos Šukštul 2024 m. balandžio 10 d. nutarimo nutraukti administracinio nusižengimo bylos teiseną Nr. 10-ANR_O-25913-2024 (ROIK: (duomenys neskelbtini)) ir skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per 20 (dvidešimt) dienų nuo gavimo dienos gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui, skundą paduodant per Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmus.