- Teismas
- Vilniaus apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2014-11-04
- Bylos Nr.
- 2A-1825-590/2014
- Teisminio proceso Nr.
- 2-68-3-21628-2013-4
- Bylos rūšis
- civilinė byla
- Teisėjai
- Goda Ambrasaitė-Balynienė, Vidas Stankevičius (pran.), Rūta Burdulienė
- Ieškovas
- UAB „Molesta“
- Atsakovas
- Kultūros paminklų restauravimo UAB „Rūpintojėlis“
- Kategorijos
- 36.1pavadinimo nepavyko patikrinti
- 42.10pavadinimo nepavyko patikrinti
- 52.3pavadinimo nepavyko patikrinti
- 121.14pavadinimo nepavyko patikrinti
- 121.18pavadinimo nepavyko patikrinti
- 121.21pavadinimo nepavyko patikrinti
Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininko ir pranešėjo Vido Stankevičiaus,
teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo UAB „Molesta“ apeliacinį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2014 m. sausio 31 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovo UAB „Molesta“ ieškinį atsakovui Kultūros paminklų restauravimo UAB „Rūpintojėlis“ dėl netesybų pagal rangos sutartį išieškojimo.
Aprašomoji dalis
nustatė:
Šalies argumentai
ieškovas UAB „Molesta“ kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydamas išieškoti iš atsakovo Kultūros paminklų restauravimo UAB „Rūpintojėlis“ 133 500 Lt dydžio netesybas, 6 proc. dydžio metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos (t. y. nuo 2013-07-01) iki visiško teismo sprendimo įvykdymo bei bylinėjimosi išlaidas. Nurodė, kad 2011-11-28 su atsakovu sudarė Statybos rangos sutartį Nr. 11-10, pagal kurią atsakovas įsipareigojo atlikti gipso lipdinių pagaminimo ir įrengimo pagal duotuosius profilių brėžinius darbus objekte „Universiteto g. 14/L.Stuokos Gucevičiaus g. 2, Vilniuje ir Universiteto g. 12, Vilniuje“. Pagal minėtos sutarties nuostatas, atsakovas įsipareigojo darbus pradėti 2011-11-28 ir juos užbaigti iki 2012-02-10 (imtinai), be to, šalys susitarė, jog atsakovui neatlikus sutartyje numatytų darbų šalių sutartais terminais, atsakovas įsipareigoja mokėti ieškovui po 500 Lt dydžio netesybas už kiekvieną pavėluotą dieną, jeigu darbų uždelsimas viršija penkias darbo dienas. Pažymėjo, jog atsakovas darbus pradėjo laiku, tačiau juos baigė pažeisdamas minėtoje sutartyje nustatytus terminus. Nors šalys baigiamojo atliktų darbų akto nesudarė, tačiau ieškovas, atsižvelgdamas į tai, jog baigiamųjų darbų aktą su tiesioginiu objekto užsakovu UAB „AAA Cathedral Square Hotel“ pasirašė 2012-11-08, laikė, kad šią dieną darbus ieškovui perdavė ir atsakovas. Nurodė, kad 2012-12-28 pretenzija ieškovas informavo atsakovą apie netinkamą įsipareigojimų vykdymą ir apie atsakovui priskaičiuotas netesybas, be to, ieškovas 2012-12-28 išrašė PVM sąskaitą – faktūrą Nr. 1010, tačiau atsakovas su netesybomis nesutiko ir jų ieškovui nesumokėjo iki šiol. Pažymėjo, jog ieškinio senaties terminas yra nepraleistas, nes tiesioginis objekto užsakovas 2012-11-15 pareiškė ieškovui reikalavimą dėl netesybų, todėl ieškovo teisė į šį ieškinį atsirado 2012-12-28 (imtinai), t. y. kai ieškovas išrašė atsakovui PVM sąskaitą – faktūrą netesyboms apmokėti. Taip pat nurodė, kad papildomi susitarimai tarp šalių nenumatė, kad darbų atlikimo terminas yra pratęsiamas, todėl visi darbai turėjo būti atlikti iki sutartyje nurodyto termino, t. y. 2012-02-10 (imtinai). Visuose papildomuose susitarimuose buvo nurodyta papildomo susitarimo sutartinė kaina ir, kad vykdant susitarimą yra vadovaujamasi 2011-11-28 Statybos darbų subrangos sutartimi Nr. 11-10 ir šios sutarties nuostatose buvo nustatyta, kad jokių papildymų sutartyje negali būti daroma be užsakovo ir rangovo raštiško sutikimo ir visi pildymai turi būti įforminami tik raštu bei patvirtinti parašais, todėl darytina išvada, jog sutarties terminai šalių nebuvo pratęsiami.
Atsiliepimas
Atsakovas Kultūros paminklų restauravimo UAB „Rūpintojėlis“ pateikė teismui atsiliepimą, kuriuo su pareikštais ieškovo reikalavimais nesutiko ir prašė ieškinį atmesti kaip nepagrįstą bei neįrodytą. Nurodė, kad 2011-11-28 su ieškovu buvo sudaryta Statybos rangos sutartis Nr. 11-10, pagal kurios nuostatas atsakovas įsipareigojo per sutartyje nustatytą terminą ieškovui savo medžiagomis, įrankiais bei mechanizmais atlikti viešbučio, adresu Universiteto g. 14/12, Vilniuje, gipso lipdinių pagaminimo ir įrengimo darbus, o ieškovas pagal sutarties nuostatas, priimti iš rangovo tinkamai atliktus darbus ir laiku už juos atsiskaityti pagal apmokėjimo dokumentus per 20 dienų laikotarpį nuo atliktų darbų akto pasirašymo dienos. Pagal minėtos sutarties nuostatas, atsakovas įsipareigojo darbus pradėti 2011-11-28 bei juos baigti iki 2012-02-10 (imtinai). Atsakovas minėtus ir sutartus darbus baigė laiku. Nurodė, jog vėliau prie minėtos sutarties, t. y. 2012-01-26, 2012-02-03, 2012-03-02, 2012-04-27, 2012-05-02, 2012-06-02 bei 2012-07-30 buvo pasirašyti papildomi susitarimai dėl papildomų gipso lipdinių pagaminimo ir sumontavimo ir jų kainos, tačiau jokios kitos sutarties sąlygos nebuvo keičiamos, t. y. sutarties terminai nebuvo pratęsti. Ieškovas pagal 2011-08-17 Statybos generalinės rangos sutartį su tiesioginiu objekto užsakovu UAB „AAA Cathedral Square Hotel“ darbus turėjo įvykdyti iki 2012-04-06 (imtinai) bei pasirašyti Baigiamųjų darbų atlikimo aktą, todėl matyti, jog ieškovas vėlavo atlikti darbus užsakovui ir kreipėsi į atsakovą dėl papildomų darbų atlikimo. Pažymėjo, jog darbai pagal sutartį buvo atlikti laiku ir tai patvirtina Atliktų darbų priėmimo – perdavimo aktai, kuriuos šalys pasirašė ir nei viename šalių pasirašytame atliktų darbų akte jokių trūkumų nebuvo nustatyta. Ieškovas nepagrįstai tapatina atsakovo tariamą užbaigtų darbų atlikimo datą su data, kada ieškovas 2012-12-28 pasirašė Baigiamąjį darbų aktą su tiesioginiu objekto užsakovu UAB „AAA Cathedral Square Hotel“, kadangi atsakovas darbus pagal sutartį atliko laiku 2012-02-10 (imtinai), todėl ne dėl atsakovo kaltės ieškovas pasirašė su užsakovu Baigiamąjį darbų aktą 2012-12-28 (imtinai). Nurodė, kad užsakovas 2012-10-25 raštu informavo ieškovą už nesavalaikiai baigtus darbus ir 2012-11-15 ieškovui priskaičiuotų 778 424 Lt sumą įskaitė kaip priešpriešinius vienarūšius reikalavimus ir neatsiskaitė su ieškovu už atliktus darbus, todėl ieškinio senaties terminas regresiniams reikalavimams atsakovo atžvilgiu pareikšti prasidėjo 2012-11-15 ir suėjo 2013-05-15 (imtinai). Taip pat pažymėjo, jog 2012-12-28 PVM sąskaitos – faktūros Nr. 1010 išrašymo momentas nėra laikytinas svarbia priežastimi ieškinio senaties terminui atnaujinti, todėl atsakovas prašė ieškovo ieškininiams reikalavimams taikyti ieškinio senatį. Ieškovas nepateikė į šią civilinę bylą jokių rašytinių įrodymų apie tai, jog savo reikalavimą sumokėti netesybas atsakovui ieškovas išsiuntė 2012 metų gruodžio mėnesio pabaigoje ar 2013 metų sausio mėnesio pradžioje, ar bet kada anksčiau, todėl darytina išvada, jog 2012-12-28 PVM sąskaita – faktūra ieškovo yra išrašyta atbuline data.
Žemesnės instancijos teismas
Vilniaus miesto apylinkės teismas 2014-01-31 sprendimu ieškinį atmetė. Teismas, įvertinęs byloje esančius duomenis, padarė išvadą, kad atsakovas darbus atliko tinkamai ir laiku. Šią teismo išvadą patvirtina Atliktų darbų priėmimo – perdavimo aktai, kuriuos šalys pasirašė ir nei viename šalių pasirašytame Atliktų darbų akte jokių atsakovo darbų trūkumų ar pretenzijų nebuvo nustatyta. Teismas sutiko su atsakovo argumentais apie tai, kad ieškovas nepagrįstai tapatina atsakovo tariamą užbaigtų darbų atlikimo datą su data, kada pats ieškovas 2012-12-28 pasirašė Baigiamąjį darbų aktą su tiesioginiu objekto užsakovu UAB „AAA Cathedral Square Hotel“, kadangi iš visos civilinės bylos medžiagos matyti, jog atsakovas sutartus darbus pagal sutartį atliko laiku – 2012-02-10 (imtinai), ir ne dėl atsakovo kaltės ieškovas pasirašė su užsakovu Baigiamąjį darbų aktą 2012-12-28 (imtinai). Teismas nurodė, kad pagrindinis užsakovas 2012-10-25 raštu informavo ieškovą apie nesavalaikiai baigtus darbus ir 2012-11-15 ieškovui priskaičiuotą 778 424 Lt sumą įskaitė kaip priešpriešinius vienarūšius reikalavimus ir tokiu būdu neatsiskaitė su ieškovu už atliktus darbus, todėl ieškinio senaties terminas regresiniams reikalavimams atsakovo atžvilgiu pareikšti yra prasidėjęs nuo 2012-11-15 ir šis terminas pasibaigė 2013-05-15 (imtinai). Teismas konstatavo, kad ieškinį ieškovas teismui pateikė tik 2013-06-28, t. y. praleidęs ieškinio senaties terminą. Teismas sprendė, kad ieškovo 2012-12-28 PVM sąskaitos – faktūros Nr. 1010 atsakovui išrašymo momentas nėra laikytinas svarbia priežastimi ieškinio senaties terminui atnaujinti. Teismas, atsižvelgdamas į tai, kad ieškovas yra juridinis asmuo ir šalis siejo tarpusavio sutartiniai santykiai, kurie suponavo tarpusavio šalių ilgalaikį bendradarbiavimą, ieškovo nurodytų ieškinio senaties praleidimo priežasčių nepripažino svarbiomis. Teismas sprendė, kad ieškinio senaties praleidimas, atsakovui prašant taikyti ieškinio senatį, sudaro teisinį pagrindą ieškovo ieškinį atmesti.
Šalies argumentai
Apeliaciniu skundu ieškovas UAB „Molesta“ prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2014-01-31 sprendimą ir priimti naują sprendimą – ieškinį tenkinti, taip pat prašo priteisti iš atsakovo ieškovo naudai bylinėjimosi išlaidas. Pažymi, jog sutarties V dalies 1 p. numato, jog darbai turi būti užbaigti per šalių sutartą laiką, išskyrus atvejus, kai darbai sustabdomi dėl nenugalimos jėgos. Šalys, sudarydamos sutartį, susitarė, kokiais atvejais yra galimas darbų sustabdymas, t. y. tik dėl nenugalimos jėgos aplinkybių, todėl šiuo atveju sudarius papildomus susitarimus prie sutarties dėl papildomų darbų atlikimo ir šalių rašytiniu susitarimu nenustačius, jog sutarties terminai yra pratęsiami ir iki kada yra pratęsiami, atsakovas privalėjo visus darbus atlikti iki 2012-02-10, t. y. iki sutartyje šalių susitarimu nustatyto termino pabaigos. Sutarties sąlygos vienareikšmiškai ir neabejotinai nustatė, jog šalių susitarimas dėl darbų atlikimo termino pratęsimo, sutarties kainos padidinimo (papildomų darbų atlikimo) turėjo būti įtvirtintas papildomu abiejų šalių pasirašytu susitarimu (priedu prie sutarties), o ne bet kokia kita forma. Tuo tarpu į bylą pateikti dokumentai, nesant šalių susitarimo dėl sutarties darbų atlikimo termino pratęsimo, vadovaujantis sutarties sąlygomis, taip pat CK 6.193 straipsniu negali būti laikoma susitarimu dėl sutarties termino pratęsimo. Šiuo atveju papildomuose susitarimuose minėtų susitarimų nėra, sutartinė nuostata dėl darbų atlikimo termino nepakeista, bendras sutarties terminas nepratęstas. Teismo sprendimas, kuriuo pirmosios instancijos teismas, nesant šalių susitarimo dėl sutarties pakeitimo nusprendė, jog atsakovas tinkamai ir laiku atliko visus darbus, reiškia ne ką kitą, kaip sutarties sąlygų pakeitimą, sutarties laisvės ir privalomumo principų pažeidimą, netinkamą CK 6.193 straipsnio taikymą ir sutarties aiškinimą. Pažymi, jog kadangi atsakovas praleido sutarties vykdymo terminą ir dėl to sutartis liko tinkamai neįvykdyta, sutartyje šalys nenustatė specialaus termino, per kurį ieškovas turi pareikšti reikalavimą dėl netesybų, tiesioginis objekto užsakovas pareiškė ieškovui reikalavimą dėl netesybų tik 2012-12-18, ieškovo teisė į ieškinį atsirado 2012-12-28, kai ieškovas išrašė atsakovui sąskaitą faktūrą netesyboms apmokėti, todėl ieškovas ieškinio senaties termino nepraleido. Ieškovas taip pat nurodo, jog jei teismas manytų, jog visgi senaties terminas yra praleistas, tai jis turėtų būti atnaujintas, kaip praleistas dėl svarbių priežasčių. Teismas į nurodytų (procesiniuose dokumentuose ir teismo posėdžio metu) svarbių priežasčių visumą neatsižvelgė, todėl nepagrįstai termino praleidimo priežastis pripažino nesvarbiomis.
Atsiliepimas
Atsakovas Kultūros paminklų restauravimo UAB „Rūpintojėlis“ atsiliepimu į ieškovo UAB „Molesta“ apeliacinį skundą prašo Vilniaus miesto apylinkės teismo 2014-01-31 sprendimą palikti nepakeistą, o apeliacinį skundą atmesti, taip pat prašo priteisti iš ieškovo bylinėjimosi išlaidas. Nurodo, kad iš rangos sutarties III sk. aiškiai matyti, kad atsakovas įsipareigojo darbus pradėti 2011-11-28 ir baigti iki 2012-02-10. Šiuos darbus atsakovas baigė laiku, ką patvirtina byloje pateikti rašytiniai įrodymai, t. y. atliktų darbų aktai, kuriuose apeliantas jokių pastabų nenurodė ir iki ginčo iškėlimo teisme jokių pretenzijų nereiškė. Šiuo atveju apeliantas netinkamai aiškino sutarties nuostatas tiek dėl sutartyje įtvirtinto prievolės įvykdymo termino, tiek ir dėl termino, kada ši prievolė turėtų būti laikoma faktiškai įvykdyta. Apeliantas nepagrįstai teigia, kad iki to paties rangos sutartyje numatyto termino, t. y. iki 2012-02-10, atsakovas turėjo įvykdyti ir vėliau pasirašytuose 2012-01-26, 2012-02-03, 2012-03-02, 2012-04-27, 2012-05-02, 2012-06-02, 2012-07-30 papildomuose susitarimuose numatytus gipso lipdinių pagaminimo ir sumontavimo darbus. Apeliantas nepagrįstai tapatina rangos ir vėliau sudarytuose papildomuose susitarimuose nurodytų atliktų darbų pobūdį bei terminus. Atkreiptinas dėmesys, kad didžioji dauguma papildomų susitarimų buvo pasirašyti ir vykdomi vėliau nei pagrindinės rangos sutarties terminas – 2012-02-10, todėl akivaizdu, kad pasirašytais papildomais susitarimais negalėjo būti paliekamas galioti minėtos rangos sutarties numatytas terminas. Papildomi susitarimai taip pat negalėjo būti ir nebuvo pasirašomi po papildomų darbų atlikimo, kadangi tai akivaizdžiai paneigia šalių pasirašyti atliktų darbų priėmimo aktai, kuriuose aiškiai nurodyta atliktų darbų įvykdymo data. Pagrindinėje rangos sutartyje numatytas terminas – 2012-02-10, yra taikytinas tik minėtoje rangos sutartyje numatytiems darbams atlikti, tuo tarpu papildomais susitarimais buvo sulygta dėl kitų papildomų darbų atlikimo, kuriems pagrindinėje rangos sutartyje numatytas darbų atlikimo terminas netaikytinas. Pažymi, jog apeliantas nepagrįstai tapatina atsakovo tariamą užbaigtų darbų atlikimo datą su data, kada pats apeliantas pasirašė baigiamąjį darbų aktą su tiesioginiu objekto užsakovu UAB „AAA Cathedral Square Hotel“. Atsakovo įvykdyta prievolė nepriklauso nuo to, kaip vėliau savo prievoles apeliantas vykdė savo kontrahentams. Remiantis šalių pasirašyta rangos sutartimi, darbai turėjo būti ir buvo atsakovo užbaigti iki 2012-02-10, tuo tarpu remiantis šalių sudarytais papildomais susitarimais, papildomi darbai buvo vykdomi toliau ir baigti tų pačių metų liepos mėnesį. Dėl to akivaizdu, kad baigiamąjį darbų aktą apeliantas UAB „Molesta“ su objekto užsakovu UAB „AAA Cathedral Square Hotel“ pasirašė tik 2012-12-28 ne dėl atsakovo Kultūros paminklų restauravimo UAB „Rūpintojėlis“ kaltės. Nurodo, kad, vadovaujantis CK 1.125 str. 5 d. 1 p., netesyboms taikomas sutrumpintas šešių mėnesių ieškinio senaties terminas, todėl terminas apelianto regresiniams reikalavimams dėl netesybų priteisimo iš atsakovo prasidėjo 2012-11-15 ir suėjo 2013-05-15. Pirmosios instancijos teismas pagrįstai tik 2013-06-28 apelianto pareikštiems reikalavimams taikė ieškinio senatį. Atsakovas pritaria pirmosios instancijos teismo išvadai, kad apeliantas neįrodė aplinkybių, kad ieškinio senaties terminą jis praleido dėl svarbių priežasčių ir šis terminas turėtų būti atnaujintas. Pirmosios instancijos teismas pagrįstai sprendė, kad ieškinio senaties praleidimas, prašant atsakovui taikyti apelianto pareikšto ieškinio reikalavimams ieškinio senatį, yra teisinis pagrindas apelianto (ieškovo) ieškinį atmesti.
Motyvuojamoji dalis
Apeliacinis skundas atmetamas.
Apeliacinio proceso paskirtis – laikantis CPK 320 str. įtvirtintų bylos nagrinėjimo ribų, neperžengiant apeliaciniame skunde nustatytų ribų, patikrinti pirmosios instancijos teismo procesinį sprendimą teisėtumo ir pagrįstumo aspektu, taip pat ex officio patikrinti, ar nėra CPK 329 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytų absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų. Teisėjų kolegija, išnagrinėjusi bylą, daro išvadą, kad absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų nėra, todėl pasisako tik dėl apeliacinio skundo argumentų.
Pagal 2011-11-28 Statybos rangos sutartį Nr. 11-10 atsakovas įsipareigojo atlikti ir priduoti ieškovui užsakytus darbus iki 2012-02-10. Pirmosios instancijos teismas, remdamasis atliktų darbų aktais nustatė, kad atsakovas sutartyje nustatyto termino nepažeidė, darbus baigė ir pridavė ieškovui laiku (t.1, b.l. 26-27, 61-76). Apeliantas šių teismo nustatytų aplinkybių nepaneigė. Atsakovas nepažeidė sutarties, todėl ieškovo reikalavimas priteisti sutarties 5 punkte numatytas netesybas – 500 Lt baudą už kiekvieną uždelstą dieną, yra visiškai nepagrįstas.
Kolegija atmeta apelianto argumentus, kad ieškovo teisė pareikšti ieškinį dėl netesybų atsirado 2012-12-28, t.y. kai ieškovas išrašė atsakovui sąskaitą faktūrą netesyboms apmokėti. Kolegija pažymi, kad teisė į ieškinį atsiranda nuo tos dienos, kurią asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie savo teisės pažeidimą. Nagrinėjamu atveju ginčo šalys rangos darbų atlikimo terminus ir netesybas už šių terminų praleidimą buvo aptarę sutartyje, todėl ieškovui apie jo teisės pažeidimą buvo žinoma sutartyje nurodytų terminų pažeidimo dieną. Nors atsakovas sutartyje nustatyto 2012-02-10 termino nepažeidė, tačiau ieškinio senaties termino pradžia turi būti siejama su šio termino pabaiga. Ieškovas praleido sutrumpintą šešių mėnesių ieškinio senaties terminą, nes ieškinį dėl netesybų pareiškė 2013-06-28 (CK 1.125 str. 5 d. 1 p.)
Ieškovo teisė reikalauti iš atsakovų netesybų gali būti kildinama tik iš ieškovo ir atsakovo sudarytos 2011-11-28 Statybos rangos sutarties Nr. 11-10, bet ne iš ieškovo ir objekto užsakovo sutarties (CK 6.71 str. 1 d.). Apelianto nurodomos aplinkybės, kad tiesioginis objekto užsakovas pareiškė pretenzijas ieškovui dėl pavėluoto darbų atlikimo, priskaičiavo netesybas ir jas įskaitė kaip vienarūšius priešpriešinius reikalavimus, yra nesusijusios su ieškovo teise pareikšti atsakovui ieškinį dėl netesybų išieškojimo. Nurodytos aplinkybės nesudaro pagrindo ieškinio senaties atnaujinimui dėl svarbių priežasčių, nes jų buvimas ar nebuvimas ieškinio senaties laikotarpiu netrukdė ieškovui realizuoti savo teisę pareikšti atsakovui ieškinį dėl netesybų.
Remdamasi tuo, kas išdėstyta, teisėjų kolegija daro išvadą, kad pirmosios instancijos teismas teisingai įvertino byloje surinktus įrodymus, tinkamai taikė materialinės bei procesinės teisės normas, dėl ko skundžiamas teismo sprendimas yra teisėtas ir pagrįstas, naikinti jį apeliacinio skundo motyvais nėra pagrindo (CPK 320 str.).
Iš ieškovo UAB „Molesta“ atsakovo Kultūros paminklų restauravimo UAB „Rūpintojėlis“ naudai priteisiama 500 Lt už advokato pagalbą apeliacinės instancijos teisme (CPK 98 str.).
Rezoliucinė dalis
Teisėjų kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 325 straipsniu, 326 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 331 straipsniu,
nutaria:
Vilniaus miesto apylinkės teismo 2014 m. sausio 31 d. sprendimą palikti nepakeistą.
Priteisti iš ieškovo UAB „Molesta“ atsakovo Kultūros paminklų restauravimo UAB „Rūpintojėlis“ naudai 500 Lt už advokato pagalbą apeliacinės instancijos teisme