- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2018-02-13
- Bylos Nr.
- TA-5-602/2018
- Teisminio proceso Nr.
- 3-61-3-01451-2017-4
- Bylos rūšis
- administracinė byla
- Teisėjai
- Arūnas Sutkevičius (pirm.), Stasys Gagys, Veslava Ruskan (pran.)
- Pareiškėjas
- E. V.
- Atsakovas
- Lietuvos valstybei, atstovaujamai Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo, Laisvės atėmimo vietų ligoninės
- Kategorijos
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Stasio Gagio, Veslavos Ruskan (pranešėja) ir Arūno Sutkevičiaus (kolegijos pirmininkas),
teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo pareiškėjo E. V. prašymą atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. spalio 26 d. sprendimo administracinėje byloje pagal pareiškėjo E. V. skundą atsakovui Lietuvos valstybei, atstovaujamai Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo ir Laisvės atėmimo vietų ligoninės, dėl neturtinės žalos atlyginimo priėmimo klausimą.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
Pareiškėjas E. V. kreipėsi į teismą su skundu, prašydamas iš Lietuvos valstybės, atstovaujamos Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo, priteisti 400 Eur neturtinės žalos atlyginimą ir iš Lietuvos valstybės, atstovaujamos Laisvės atėmimo vietų ligoninės, priteisti 300 Eur neturtinės žalos atlyginimą.
Žemesnės instancijos teismas
Vilniaus apygardos administracinis teismas 2017 m. spalio 26 d. sprendimu pareiškėjo E. V. skundą atmetė kaip nepagrįstą.
Pareiškėjas E. V. 2017 m. lapkričio 28 d. (pagal išsiuntimo spaudą ant voko) padavė teismui apeliacinį skundą, prašydamas panaikinti Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. spalio 26 d. sprendimą.
Žemesnės instancijos teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2017 m. gruodžio 20 d. nutartimi konstatavo, kad apeliacinio skundo dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. spalio 26 d. sprendimo padavimo terminas baigėsi 2017 m. lapkričio 27 d., o apeliacinis skundas teismui pateiktas 2017 m. lapkričio 28 d. (pagal išsiuntimo spaudą ant voko), t. y. praleidus Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 132 straipsnio 1 dalyje nustatytą apeliacinio skundo padavimo terminą, pareiškėjas prašymo atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti nepareiškė, todėl pareiškėjo apeliacinį skundą atsisakyta priimti.
II.
Pareiškėjas E. V. 2018 m. sausio 2 d. (pagal išsiuntimo spaudą ant voko) pateikė teismui prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. spalio 26 d. sprendimo padavimo terminą bei apeliacinį skundą.
Paaiškino, kad Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. spalio 26 d. sprendimą gavo tik 2017 m. lapkričio 17 d. (penktadienį). Dėl jam taikomų apribojimų ir režimo laisvės atėmimo įstaigoje neturėjo galimybės skundo išsiųsti teismui, nes sąskaitoje neturėjo piniginių lėšų pašto ženklams įsigyti. Gavo daug raštų, kuriuos reikėjo skųsti, tačiau turėjo tik vieną pašto ženklą, todėl išsiuntė visus skundus Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriui, prašydamas persiųsti juos adresatams, tačiau Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstaiga 2017 m. lapkričio 27 d. pareiškėjo skundus grąžino. Pareiškėjas teigia, kad ne dėl nuo jo priklausančių priežasčių neturėjo galimybės laiku pateikti teismui apeliacinio skundo ir prašo praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą atnaujinti.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
III.
Pareiškėjas siekia apeliacine tvarka apskųsti Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. spalio 26 d. sprendimą. Pagal ABTĮ 132 straipsnio 1 dalį, apygardų administracinių teismų sprendimai, priimti nagrinėjant bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per vieną mėnesį nuo sprendimo paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Skundžiamas apygardos administracinio teismo sprendimas paskelbtas 2017 m. spalio 26 d., paskutinė apeliacinio skundo dėl šio sprendimo padavimo diena buvo 2017 m. lapkričio 27 d. Pareiškėjas apeliacinį skundą teismui padavė 2018 m. sausio 2 d., tai yra praleidęs įstatyme numatytą apeliacinio skundo padavimo terminą.
ABTĮ 132 straipsnio 2 dalis nustato, jog, praleidus terminą apeliaciniam skundui paduoti, apelianto prašymu apeliacinis arba pirmosios instancijos teismas, jeigu per jį paduodamas apeliacinis skundas, apeliacinio skundo padavimo terminą gali atnaujinti, jeigu bus pripažinta, kad terminas praleistas dėl svarbios priežasties.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas savo praktikoje nuosekliai laikosi pozicijos, kad svarbiomis termino praleidimo priežastimis teismų praktikoje laikytinos tik objektyvios, nuo asmens valios nepriklausiusios aplinkybės, kurios sutrukdė jam laiku kreiptis į teismą dėl pažeistos teisės gynimo. Įstatymų nustatyta tvarka apriboti skundų padavimo terminai, inter alia (be kita ko), yra susiję su teisinio saugumo principo įgyvendinimu, jais siekiama užtikrinti, kad asmenys, manantys, jog jų teisės buvo pažeistos, turėtų ne tik teisę jas ginti, bet ir pareigą tai daryti per protingą ir pagrįstą laiko tarpą. Termino atnaujinimas yra teismo teisė, bet ne pareiga, todėl teismo diskrecijai palikta spręsti, kokias priežastis pripažinti svarbiomis, kokias – nesvarbiomis, atsižvelgiant į faktines konkrečios bylos aplinkybes bei suformuotą teismų praktiką. Spręsdamas, ar termino skundui paduoti praleidimo priežastys yra svarbios, teismas vertina, ar minėtos aplinkybės galėjo užkirsti kelią asmeniui laiku ir tinkamai realizuoti šią teisę (žr., pvz., Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2006 m. lapkričio 16 d. nutartį administracinėje byloje Nr. AS6-601/2006, 2006 m. birželio 2 d. nutartį administracinėje byloje Nr. AS6-247/2006, 2006 m. birželio 15 d. nutartį administracinėje byloje Nr. AS6-208/2006). Vertinant priežastis, dėl kurių pareiškėjas praleido įstatymo nustatytą terminą kreiptis į teismą, nepakanka vien konstatuoti, kad pareiškėjas netinkamai gynė savo pažeistas teises, tačiau būtina įvertinti visas su skundo padavimu susijusias faktines aplinkybes. Asmenims, praleidusiems įstatymo nustatytą terminą kreiptis į teismą, taikomi rūpestingumo, sąžiningumo, atidumo ir operatyvumo standartai. Operatyvumo imperatyvas reikalauja įvertinti, ar pareiškimas atnaujinti praleistą terminą paduotas per protingą laiko tarpą nuo aplinkybių, kurios sukliudė asmeniui laiku ir tinkamai jį paduoti, išnykimo.
Bylos duomenys patvirtina, kad pareiškėjas atlieka laisvės atėmimo bausmę, buvo laikomas Alytaus pataisos namuose, iš spaudo ant voko, kuriuo atsiųstas prašymas atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą, matyti, kad pareiškėjas buvo perkeltas į Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą, todėl jo galimybės įgyvendinti įstatymų suteikiamas procesines teises bei pareigas iš esmės yra suvaržytos. Pareiškėjas savo procesinę teisę apskųsti priimtą jo netenkinantį teismo sprendimą objektyviai galėjo įgyvendinti tik gavęs teismo sprendimo kopiją. Pareiškėjo teigimu, teismo sprendimo kopiją jis gavo pavėluotai, t. y. 2017 m. lapkričio 17 d., penktadienį. Duomenų apie šio teismo sprendimo įteikimą pareiškėjui byloje nėra. Pareiškėjas teigia neturėjęs lėšų pašto ženklams įsigyti apeliaciniam skundui teismui išsiųsti, todėl skundą kartu su kitais dokumentais persiuntęs Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstaigai, kuri juos 2017 m. lapkričio 27 d. grąžino pareiškėjui, pateikė siųsto ir grąžinto prašymo kopiją. Pareiškėjas pirmą kartą apeliacinį skundą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui išsiuntė 2017 m. lapkričio 28 d., praleidęs apeliacinio skundo padavimo teismui terminą tik vieną dieną. Gavęs Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2017 m. gruodžio 20 d. nutartį, kuria atsisakyta priimti pareiškėjo apeliacinį skundą dėl to, kad nepateikė prašymo atnaujinti praleisto termino, į teismą su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą bei apeliaciniu skundu kreipėsi 2018 m. sausio 2 d., t y. pakankamai operatyviai ir per protingą terminą.
Teisėjų kolegija, atsižvelgusi į išdėstytas aplinkybes, konstatuoja, jog yra pagrindas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti.
Apeliacinio skundo turinys ir forma iš esmės atitinka ABTĮ 134 straipsnio reikalavimus, todėl jis priimtinas nagrinėti apeliacine tvarka (ABTĮ 138 str. 1 d.).
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 132 straipsnio 2 dalimi, 138 straipsnio 1 dalimi, 139 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija
nutaria:
Pareiškėjo E. V. prašymą tenkinti ir atnaujinti terminą apeliaciniam skundui dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. spalio 26 d. sprendimo paduoti.
Pareiškėjo E. V. apeliacinį skundą priimti nagrinėti.
Išsiųsti atsakovo atstovams apeliacinio skundo kopiją, pasiūlant per keturiolika kalendorinių dienų nuo apeliacinio skundo kopijos gavimo pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.
Nutartis neskundžiama.