Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartis

2025-03-07 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-441-1157/2025

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus miesto apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2025-03-07
Bylos Nr.
II-441-1157/2025
Teisminio proceso Nr.
4-68-3-00327-2025-2
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Jurga Virgailienė Mečkauskienė
Pareiškėjas
V. R.
Kategorijos
Skundas administracinio nusižengimo bylojeNr. II-441-1157/2025(S)
Teisminio proceso Nr. 4-68-3-00327-2025-2Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.3; 21.8.6
VILNIAUS MIESTO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2025 m. kovo 7 d.Vilnius

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Jurga Virgailienė Mečkauskienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo pareiškėjo V. R. prašymą atnaujinti terminą skundui dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2024 m. lapkričio 18 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. SAVAD-13-ANR_N-18748-2024 paduoti.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2024 m. lapkričio 18 d. nutarimu administracinio nusižengimo byloje Nr. SAVAD-13-ANR_N-18748-2024 (toliau – ir Nutarimas) V. R. nubaustas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 366 straipsnio 1 dalį ir jam paskirta administracinė nuobauda – įspėjimas.

Vilniaus miesto apylinkės teisme 2025 m. vasario 28 d. gautas (Vilniaus miesto savivaldybės administracijoje gautas 2025 m. vasario 26 d.) pareiškėjo V. R. skundas dėl minėto Nutarimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą 20 dienų terminą skundui pateikti. Pareiškėjas nurodo, kad apie administracinį nusižengimą sužinojo tik prieš keletą dienų, kelis kartus buvo savivaldybėje, bandė išsiaiškinti situaciją, kelis kartus darbuotojai tvirtino, kad tai nėra nusižengimas, o tik įspėjimas ir jis šiuo kreipimusi nori išsiaiškinti, ar tai yra nusižengimas ar įspėjimas.

Atsisakytina atnaujinti terminą skundui paduoti ir skundas nepriimtinas.

Motyvuojamoji dalis

ANK 623 straipsnyje numatyta, jog skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte nustatyta, kad tokiu atveju, kai skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas, teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą.

Teismų praktikoje laikomasi pozicijos, kad terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jei termino praleidimas buvo įtakotas nuo asmens valios nepriklausiusių aplinkybių. Priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Be to, įstatyme numatytas neilgas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama (Klaipėdos apygardos teismo 2017 m. liepos 17 d. nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-346-255/2017).

Įstatymo numatyta teisė kreiptis į teismą dėl pažeistos teisės gynimo nėra absoliuti. Siekiant garantuoti teisinių santykių stabilumą, užtikrinti teisinių santykių dalyviams apibrėžtumą, įstatymas nustato laiko tarpą, per kurį valstybė garantuoja pažeistos teisės gynybą. Sprendžiant termino praleidimo klausimą, būtina užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama suteiktomis teisėmis, todėl reikia atsižvelgti į sąžiningo, atidaus ir rūpestingo asmens elgesio standartus. Asmuo pats turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai, o svarbios termino praleidimo priežastys yra nuo asmens valios nepriklausančios objektyvios aplinkybės, sutrukdžiusios asmeniui įgyvendinti savo teises ar vykdyti pareigas.

Argumentai, kuriais grindžiamas prašymas dėl termino atnaujinimo – pareiškėjo nežinojimas apie padarytą nusižengimą bei ėjimas į savivaldybę dėl situacijos išsiaiškinimo – nelaikytini sudarančiais pagrindą praleisto termino atnaujinimui.

Iš bylos medžiagos matyti, kad skundžiamas nutarimas buvo priimtas 2024 m. lapkričio 18 d. ir įteiktas pareiškėjui pasirašytinai. Nutarimo antrame lape taip pat įrašytas įpareigojimas iki 2024 m. gruodžio 3 d. sutvarkyti žemės sklypo dalį ir pats pareiškėjas yra parašęs, jog susipažino ir įpareigojimą vykdys. Pažymėtina, jog Nutarime yra aiškiai nurodyta tiek pažeidimo esmė, tiek pažeistos teisės normos bei paskirta nuobauda. Taip pat išaiškinta Nutarimo apskundimo tvarka. Taigi, vadovaujantis ANK 623 straipsniu, paskutinė diena skundui paduoti buvo 2024 m. gruodžio 9 d.

Teismo vertinimu, Nutarime nurodžius, kad skundas dėl institucijos nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo datos, vidutiniškai protingam asmeniui yra aišku, per kiek dienų gali būti paduotas skundas. Taip pat pažymėtina, kad Nutarime išdėstyta jo esmė yra aiški, taip pat yra suprantama, jog Nutarimu pareiškėjas pripažintas kaltu padaręs jam inkriminuojamą pažeidimą bei jam skirta nuobauda (įspėjimas). Specialių žinių turėjimas nėra būtinas tam, kad suprasti Nutarime išdėstytą jo esmę bei apskundimo tvarką. Tai, kad pareiškėjas, jo teigimu, ėjo į savivaldybę aiškintis situacijos, Nutarimo apskundimo termino nestabdo. Be to, pareiškėjas nepateikė jokių tokius jo teiginius pagrindžiančių įrodymų.

Taigi, akivaizdu, jog pareiškėjas savo procesinėmis teisėmis atsakingai nesirūpino ir į teismą kreipėsi praleidęs Nutarimo apskundimo terminą dėl nuo jo paties valios priklausiusių aplinkybių.

Atsižvelgiant į teismo nustatytas ir išdėstytas aplinkybes, į tai, kad praleistas skundo padavimo terminas ir nebuvo nustatyta svarbių priežasčių šio termino atnaujinimui, spręstina, kad yra pagrindas atsisakyti atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti (ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas).

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623, 626 straipsniais,

nutaria:

atsisakyti atnaujinti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2024 m. lapkričio 18 d. nutarimo apskundimo terminą.

Nutartis per dešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Teisėja Jurga Virgailienė Mečkauskienė