Šiaulių apylinkės teismo nutartis

2024-06-11 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-202-1007/2024

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Šiaulių apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2024-06-11
Bylos Nr.
II-202-1007/2024
Teisminio proceso Nr.
4-70-3-00121-2024-6
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Daiva Domeikienė
Pažeidėjas
R. K.
Kategorijos

Įžanginė dalis

Administracinio nusižengimo bylaNr. II-202-1007/2024Teisminio proceso Nr. 4-70-3-00121-2024-6Procesinio sprendimo kategorijos 21.8.6;21.11.5(S)
ŠIAULIŲ APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2024 m. birželio 11 d.Šiauliai

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėja Daiva Domeikienė

teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išsprendė administracinėn atsakomybėn patraukto R. K. prašymą atnaujinti praleistą skundo dėl Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. sausio 10 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 40-ANR_N-425-2024 pakeitimo padavimo terminą.

Teismas

Aprašomoji dalis

nustatė:

1. 2024 m. birželio 3 d. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariate gautas, 2024 m. birželio 6 d. persiųstas Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmams, R. K. prašymas/skundas, kuriuo prašoma atnaujinti skundo dėl Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. sausio 10 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 40-ANR_N-425-2024 (toliau – Skundžiamas nutarimas) pakeitimo padavimo terminą. Pakeisti Skundžiamą nutarimą dalyje dėl specialiosios teisės vairuoti transporto priemones atėmimo 12 mėnesių ir skirti kuo trumpesnį teisės vairuoti transporto priemones atėmimo terminą nei jis paskirtas Skundžiamu nutarimu.

2. Prašyme/skunde nurodoma, jog R. K. Skundžiamą nutarimą gavo 2024 m. sausio 10 d., praleido skundo padavimo terminą. Prašo jį atnaujinti, kadangi šį terminą praleido dėl svarbių priežasčių. Jis manė, jog vis dar galioja teisės aktai, leidžiantys kreiptis dėl teisės vairuoti transporto priemones atėmimo termino sutrumpinimo praėjus pusei šios teisės atėmimo laiko, nes apie tai yra girdėjęs iš aplinkinių. Be to, R. K. iš esmės buvo suklaidintas policijos pareigūnų, kadangi jie jam suteikė informaciją, kad praėjus pusei Skundžiam nutarimu paskirtos administracinės poveikio priemonės termino, jis galės kreiptis į policiją prašydamas sutrumpinti likusį terminą. Vis tik pradėjus dėl to gilintis, paaiškėjo, kad tokios galimybės nėra. R. K. šios aplinkybės paprasčiausiai nežinojo dėl visiškai jokios patirties administracinėje teisėje ir apskritai - jokioje jos šakoje, neturėjimo. Mano, kad aplinkybę, jog jis buvo suklaidintas dėl neteisingos informacijos gavimo, patvirtina aplinkybė, kad į teismą šiuo skundu kreipiamasi būtent po panašaus laiko (6 mėn.), o ne gerokai vėliau/anksčiau. Juolab net Skundžiamame nutarime nėra nurodyta, kad skundo nepadavus per 20 dienų, galimybės dėl Skundžiamu nutarimu paskirto teisės vairuoti atėmimo sušvelninimo ateityje nebebus.

Prašymas atnaujinti skundo padavimo terminą netenkintinas. Skundą atsisakytina priimti.

3. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 623 straipsnyje numatyta, jog skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos.

4. Iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos matyti, jog Skundžiamas nutarimas R. K. buvo išsiųstas 2024 m. sausio 10 d., todėl skundo padavimo terminas baigėsi 2024 m. sausio 30 d. R. K. skundą pateikė 2024 m. birželio 3 d., tai yra praėjus beveik 6 mėnesių terminui.

5. R. K. prašo skundo padavimo terminą atnaujinti, nurodydamas, jog jį praleido dėl svarbių priežasčių, nes manė, jog vis dar galioja teisės aktai, leidžiantys kreiptis dėl teisės vairuoti transporto priemones atėmimo termino sutrumpinimo praėjus pusei šios teisės atėmimo laiko, tai yra nežinojo nutarimo apskundimo tvarkos, buvo suklaidintas policijos pareigūnų. Neturi teisinių žinių, patirties.

6. Pažymėtina, jog teismų praktikoje laikomasi nuostatos, jog asmuo, turintis teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise privalo naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jo procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama, todėl sprendžiant termino atnaujinimo klausimą, būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui per įstatymo nustatytą terminą pateikti skundą. Teismų praktikoje tokiomis aplinkybėmis paprastai pripažįstama pareiškėjo sunki liga, komandiruotė ar išvykimas į užsienio valstybę (buvimas užsienio valstybėje), kitų asmenų veikla, ribojanti asmens veiksmų laisvę ir valią, ir pan.

7. Nagrinėjamu atveju, R. K. nurodo, jog jis netinkamai žinojo įstatymus, nutarimo apskundimo tvarką, buvo suklaidintas policijos pareigūnų.

8. Pažymėtina, jog Lietuvos Respublikos teisėje galioja bendras principas, jog įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės (Lietuvos Respublikos Konstitucijos 7 straipsnio 3 dalis). Preziumuojama, kad asmenys žino įstatymuose numatytas jų pareigas ir teises (Vilniaus apygardos teismo 2024 m. kovo 14 d. nutartis Nr. AN2-95-957/2024 administracinio nusižengimo byloje). Taigi, įstatymų nežinojimas nelaikytina svarbia termino praleidimo priežastimi. Be to, atmestini R. K. argumentai, jog jis buvo suklaidintas policijos pareigūnų dėl nutarimo apskundimo termino ir tvarkos, kadangi Skundžiamame nutarime nutarimo apskundimo terminas ir tvarka yra nurodyti aiškiai, o teisinių žinių neturėjimas, įstatymo nežinojimas ar neišmanymas negali pateisinti pareiškėjo elgesio, kadangi jis dėl jam kylančių neaiškumų galėjo kreiptis į teisininkus. Teismo vertinimu, pareiškėjas elgėsi neatidžiai ir nerūpestingai, dėl ko, nenustačius termino skundui paduoti praleidimo svarbių priežasčių, prašymas atnaujinti terminą skundui paduoti netenkintinas ir skundą atsisakytina priimti (ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas).

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu,

Rezoliucinė dalis

nutaria:

Netenkinti R. K. prašymo atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą.

Atsisakyti priimti R. K. skundą dėl Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. sausio 10 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 40-ANR_N-425-2024 pakeitimo.

Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos išsiuntimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismą.

Teisėja Daiva Domeikienė