- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2012-01-06
- Bylos Nr.
- N-575-880-12
- Teisminio proceso Nr.
- 4-46-3-00743-2010-4
- Teisėjai
- Antanas Ablingis (pirm.), Romanas Klišauskas, Ričardas Piličiauskas (pran.)
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Romano Klišausko ir Ričardo Piličiausko (pranešėjas), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Tauragės rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 10 d. nutarimo R. K. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė : I.
Žemesnės instancijos teismas
Tauragės rajono apylinkės teismas 2011 m. lapkričio 10 d. nutarimu tenkino administracinėn atsakomybėn patraukto asmens prašymą ir sutrumpino R. K. Tauragės rajono apylinkės teismo 2010 m. spalio 18 d. nutarimu paskirtos nuobaudos – teisės vairuoti transporto priemones atėmimo – terminą.
Šalies argumentai
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (toliau – ir Institucija) pateikė apeliacinį skundą dėl Tauragės rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 10 d. nutarimo panaikinimo, tačiau Tauragės rajono apylinkės teismas 2011 m. lapkričio 28 d. nutartimi, konstatavęs, kad praleistas skundo padavimo terminas ir pareiškėjas neprašo jo atnaujinti, minėtą skundą grąžino jį padavusiai Institucijai.
Institucija 2011 m. gruodžio 2 d. pakartotinai pateikė apeliacinį skundą dėl Tauragės rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 10 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymą atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti Institucija iš esmės grindžia tuo, kad pirmą kartą apeliacinį skundą elektroniniu paštu ji pateikė laiku, t. y. 2011 m. lapkričio 21 d.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja : II.
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 136 straipsnio 2 dalis reglamentuoja, kad apeliacinės instancijos teismo nesaisto apeliacinio skundo argumentai ir jis privalo patikrinti visą bylą. Iš byloje esančios medžiagos matyti, jog Tauragės rajono apylinkės teismas 2011 m. lapkričio 28 d. nutartimi (b. l. 107) išsprendė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato apeliacinio skundo priėmimo klausimą ir, konstatavęs, kad praleistas skundo padavimo terminas ir pareiškėjas neprašo jo atnaujinti, minėtą skundą grąžino jį padavusiai Institucijai. Tačiau teisėjų kolegija pažymi, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė įstatymo nuostatas ir priėmė neteisėtą nutartį. Atkreiptinas dėmesys, jog ABTĮ 129 straipsnis inter alia numato, kad <...> apeliacinės instancijos teismas <...> sprendžia skundo priėmimo klausimą. Atsižvelgiant į tai, konstatuotina, kad pirmosios instancijos teismas nepagrįstai išsprendė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato apeliacinio skundo priėmimo klausimą, todėl minėta Tauragės rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 28 d. nutartis, remiantis ABTĮ 142 straipsnio 2 dalies 1 punktu, yra negaliojanti ir naikintina, o klausimas dėl Institucijos apeliacinio skundo priėmimo nagrinėtinas Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme.
ATPK 293 straipsnyje (2000 m. rugsėjo 19 d. įstatymo Nr. VIII-1931 redakcija, galiojusi iki 2011 m. sausio 1 d.) įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Tauragės rajono apylinkės teismo nutarimas priimtas 2011 m. lapkričio 10 d., taigi, vadovaujantis ATPK 293 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2011 m. lapkričio 21 d. (2011 m. lapkričio 20 d. buvo nedarbo diena; ABTĮ 66 str. 4 d.). Tačiau Institucija apeliacinį skundą teismui pateikė 2011 m. gruodžio 2 d. (gavimo registracijos Nr. G-7622, b. l. 110-113), t. y. praleidusi įstatymo numatytą terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti Institucija iš esmės grindžia tuo, kad pirmą kartą apeliacinį skundą elektroniniu paštu ji pateikė laiku, t. y. 2011 m. lapkričio 21 d.
Atkreiptinas dėmesys, jog iš byloje esančios išsiųsto elektroninio laiško kopijos (b. l. 115) matyti, kad Institucija pirmą kartą apeliacinį skundą Nr. 85-S-15511 (b. l. 119-120) elektroniniu paštu teismui iš tiesų pateikė 2011 m. lapkričio 21 d., kai apeliacinio skundo padavimo terminas dar nebuvo pasibaigęs. Tačiau ABTĮ 22 straipsnio 5 dalis numato, jog jeigu skundas (prašymas) siunčiamas faksimiliniu laišku, ne vėliau kaip per tris dienas teismui turi būti pateiktas skundo (prašymo) originalas. Atsižvelgiant į tai, Institucija 2011 m. lapkričio 22 d. (gavimo registracijos Nr. G-7364, b. l. 117), t. y. nepažeidusi ABTĮ 22 straipsnio 5 dalyje įtvirtinto trijų dienų termino, teismui pateikė apeliacinio skundo originalą. Taigi, remiantis byloje nustatytomis aplinkybėmis konstatuotina, jog Institucija pirmą kartą apeliacinį skundą dėl Tauragės rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 10 d. nutarimo panaikinimo pateikė laiku, todėl terminas apeliaciniam skundui paduoti atnaujintinas.
Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 130 straipsnyje nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu, 134 straipsnio 1 dalimi, 135 straipsnio 2 dalimi, 142 straipsnio 2 dalies 1 punktu, teisėjų kolegija
nutaria:
Tauragės rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 28 d. nutartį panaikinti.
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato prašymą tenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Tauragės rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 10 d. nutarimo.
Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.
Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.
Nutartis neskundžiama.