- Teismas
- Kauno apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2014-11-07
- Bylos Nr.
- 1S-1886-530/2014
- Teisminio proceso Nr.
- 1-28-3-00037-2014-1
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjas
- Danutė Giačaitė
- Pareiškėjas
- L. K.
Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Danutė Giačaitė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi pareiškėjos L. K. skundą dėl Marijampolės rajono apylinkės teismo 2014-09-24 nutarties, kuria L. K. skundas nepriimtas ir grąžintas jį padavusiam asmeniui,
Aprašomoji dalis
nustatė:
2014-09-24 Marijampolės rajono apylinkės teismas nutartimi atsisakė priimti L. K. apeliacinį skundą dėl Marijampolės rajono apylinkės teismo 2014-09-01 nutarties privataus kaltinimo byloje, motyvuojant tuo, kad skundas paduotas praleidus skundo padavimo terminą ir neprašoma jo atnaujinti.
Šalies argumentai
L. K. skundžia minėtą nutartį, prašo ją panaikinti ir priimti jos skundą dėl Marijampolės rajono apylinkės teismo 2014-09-01 nutarties. Skunde pareiškėja nurodo, kad 2014-09-01 nutartį gavo 2014-09-13, todėl terminas skundui paduoti turėjo pasibaigti 2014-09-20, tačiau rugsėjo 20 d. buvo šeštadienis, t. y. ne darbo diena, todėl paskutinė termino skundui paduoti diena persikėlė į pirmąją darbo dieną, t. y. 2014-09-22. Todėl skundą padavė nepraleidusi įstatymo nustatyto termino.
L. K. skundas tenkintinas iš dalies.
Aukštesnės instancijos teismas, susipažinęs skundžiama nutartimi, skundo motyvais bei pateikta bylos medžiaga, daro išvadą, kad apylinkės teismas nepagrįstai nepriėmė L. K. skundo, tokiu būdu pažeisdamas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) nuostatas, reglamentuojančias terminų skaičiavimo tvarką.
Procesinių terminų yra privalu laikytis, nes tai padeda užtikrinti greitesnį ir ekonomiškesnį bylos nagrinėjimą, tačiau procesiniai terminai skaičiuojami ne formaliai skaičiuojant konkrečiam terminui nustatytą dienų skaičių, bet atsižvelgiant į imperatyvias įstatymo formuluotes. Sutiktina su pareiškėjos teiginiu, kad termino apeliaciniam skundui dėl 2014-09-01 Marijampolės rajono apylinkės teismo nutarties paduoti ji nepraleido. Vadovaujantis BPK 100 str. 4 d., skundžiama apylinkės teismo nutartis L. K. įteikta 2014-09-13 (b. l. 6), skundui paduoti taikomas 7 dienų terminas formaliai pasibaigia rugsėjo 20 d., tačiau ši diena yra šeštadienis, todėl paskutine skundui paduoti termino diena laikytinas pirmadienis, t. y. rugsėjo 22 d. Kaip matyti iš bylos medžiagos, Marijampolės apylinkės teismas L. K. skundas buvo gautas būtent minėtą paskutinę skundo padavimo dieną – rugsėjo 22 d. (b. l. 7).
Motyvuojamoji dalis
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, darytina išvada, kad L. K. tinkamai rūpinosi savo galimai pažeistų teisų įgyvendinimu, elgėsi sąžiningai ir rūpestingai, todėl nesuteikus galimybės apskųsti teismo nutarties, būtų pažeista viena pagrindinių pareiškėjos procesinių teisių. Skundžiama Marijampolės rajono apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 1 d. nutartis naikintina kaip nepagrįsta ir neteisėta.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BPK 442 str. 1 d. 2 p., teismas
nutaria:
L. K. skundą tenkinti.
Marijampolės rajono apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 1 d. nutartį panaikinti ir priimti naują sprendimą - perduoti Marijampolės rajono apylinkės teismui iš naujo spręsti pareiškėjos L. K. apeliacinio skundo priėmimo klausimą.
Ši nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.