- Teismas
- Telšių apylinkės teismo Telšių rūmai
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2020-06-10
- Bylos Nr.
- A20.-359-671/2020
- Teisminio proceso Nr.
- 4-47-3-00468-2012-1
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Patenkintas.
- Teisėjas
- Audronė Alčauskienė (pirm.)
- Institucija
- Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato veiklos skyrius
Telšių apylinkės teismo Telšių rūmų teisėja A. A., rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinio nusižengimo bylą pagal Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato nutarimą dėl S. J. paskirtos administracinės nuobaudos vykdymo nutraukimo.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
nutarime nurodyta, kad Telšių rajono apylinkės teismo 2012-05-22 nutarimu S. J., asmens kodas (duomenys neskelbtini) buvo paskirta 200 Lt bauda. Administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo baudos nustatytu terminu nesumokėjo, todėl buvo pradėtas priverstinis nutarimo vykdymas. Vykdomasis dokumentas buvo išsiųstas antstoliui. 2020-02-03 gautas antstolio patvarkymas dėl vykdomosios bylos užbaigimo ir vykdomojo dokumento grąžinimo bei išieškojimo negalimumo aktas.
Nuo nutarimo skirti baudą priėmimo dienos ir ATPK 313 straipsnio 1 dalyje (nuo 2017-01-01 ANK 675 straipsnio 2 dalis) nustatyto baudos sumokėjimo termino pabaigos praėjo daugiau nei 5 metai. Įvertinus teisinį reglamentavimą, nutarimo skirti baudą vykdymo procesas turi būti nutrauktas suėjus senaties terminui.
Vykdymas nutrauktinas.
Telšių rajono apylinkės teismo 2001 m. spalio 10 d. nutarimu administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. A2.9-589-671/2012, S. J., asmens kodas (duomenys neskelbtini) buvo nubaustas pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau ATPK) 178 straipsnio 3 dalį ir 174 straipsnį ir jam paskirta subendrinta nuobauda – 200 litų (57,92 Eur) bauda.
Žemesnės instancijos teismas
Administracinių nusižengimų kodekso (toliau ANK) patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo 5 straipsnio 4 dalyje nurodyta, kad Įstatymo 5 straipsnio 2 ir 3 dalyse nenurodytais atvejais teisena vyksta pagal iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį ATPK. Nagrinėjamoje byloje nustatyta, kad nutarimas, pagal kurį S. J. atžvilgiu pradėta vykdomoji byla, buvo priimtas 2012 m. gegužės 22 d., t. y. iki įsigaliojant ANK, pažeidimas nebuvo perkvalifikuotas Įstatymo 3 straipsnyje nustatyta tvarka, todėl, vadovaujantis Įstatymo 5 straipsnio 4 dalimi, teisena nagrinėjamu atveju vyksta pagal iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį ATPK.
Nuo 2015 m. liepos 1 d. galiojusioje ATPK 308 straipsnio 1 dalies redakcijoje nustatyta, kad nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas – penkeri metai nuo nustatyto termino jį geruoju įvykdyti pabaigos, tačiau 2013 m. liepos 19 d. Administracinių teisės pažeidimų kodekso 257¹, 260, 272, 288, 292, 294, 299, 302, 302?, 302?, 306, 308, 309, 312, 313, 314 straipsnių pakeitimo ir papildymo ir kodekso papildymo 257² straipsniu įstatyme Nr. XII-601 nustatyta, kad iki šio įstatymo įsigaliojimo (2015 m. liepos 1 d.) paskirtų baudų už administracinius teisės pažeidimus išieškojimas vykdomas iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusia tvarka. Taigi, ATPK 308 straipsnio nuostatos, galiojusios iki 2015 m. liepos 1 d., senaties termino nenumatė administracinės nuobaudos – baudos – vykdymo senaties terminų. Jos trukmė iki 2015 m. liepos 1 d. buvo įtvirtinta tik teismų praktikoje. Kasacinis teismas buvo išaiškinęs, kad tokiu atveju turi būti vadovaujamasi Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išaiškinimu, pagal kurį taikytinas dvejų metų administracinės nuobaudos vykdymo senaties terminas, jeigu per tą laiką valdžios institucijos dėl nuobaudos įvykdymo neatliko jokių veiksmų.
Sprendžiant, ar nėra pasibaigęs nutarimo skirti administracinę nuobaudą – baudą – vykdymo senaties terminas, turi būti nustatyta, ar nepraleistas trijų mėnesių vykdomojo dokumento perdavimo terminas tarp vykdančių nuobaudą arba kitų valdžios institucijų, esant įstatymo numatytiems pagrindams (ATPK 308 straipsnio 1 dalis), bei ar vykdymo laikotarpiu nėra dvejų metų laikotarpio, kai valdžios institucijos dėl aplaidumo ar kitų priežasčių nieko neatliko dėl nuobaudos įvykdymo. Būtina išsiaiškinti ir tai, ar asmuo nevengė atlikti jam paskirtą nuobaudą – sumokėti ar netrukdyti išieškoti jam paskirtą baudą, t. y. ar nėra pagrindo pripažinti, kad baudos vykdymo senaties eiga buvo sustojusi. Jei per dvejus metus nuo nutarimo dėl baudos paskyrimo administracinio teisės pažeidimo byloje priėmimo bauda nėra išieškoma ir jei negali būti konstatuota, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo ėmėsi kokių nors veiksmų, siekdamas išvengti baudos mokėjimo, vykdymo procesas administracinio teisės pažeidimo byloje turi būti nutrauktas dėl senaties termino suėjimo (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. balandžio 22 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-182/2010).
Nutarimas dėl 57,92 eurų (200 Lt) baudos paskyrimo buvo priimtas 2012 m. gegužės 22 d., administracinio teisės pažeidimo byla yra sunaikinta.
Akivaizdu, kad nuo nutarimo skirti pažeidėjui baudą praėjo daugiau nei 2 metai, duomenų apie tai, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo ėmėsi kokių nors veiksmų, siekdamas išvengti baudos mokėjimo - nėra. Antstolis V. D. 2020-03-25 surašė aktą apie išieškojimo negalimumą ir 2020-03-25 patvarkymu Nr. S-20-47-5468 užbaigė vykdomąją bylą bei grąžino vykdomąjį dokumentą. Telšių AVPK priėmė nutarimą, kuriuo konstatavo, jog nuo baudos sumokėjimo termino pabaigos praėjo daugiau nei 5 metai, todėl nutarė, jog vykdymo procesas turi būti nutrauktas dėl senaties termino suėjimo.
Atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes, darytina išvada, kad vykdymo procesas administracinio teisės pažeidimo byloje turi būti nutrauktas suėjus priverstinio vykdymo senaties terminui.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo 5 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 309 straipsniu, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 646 straipsniu,
nutaria:
nutraukti Telšių rajono apylinkės teismo 2012 m. gegužės 22 d. nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. A2.9-586-671/2012, kuriuo S. J. pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 178 straipsnio 2 dalį ir 174 straipsnį buvo paskirta 57,92 eurų (200 Lt) dydžio bauda, vykdymą, suėjus nutarimo skirti administracinę nuobaudą priverstinio vykdymo senaties terminui.
Nutartis per 20 kalendorinių dienų nuo nutarties išsiuntimo dienos gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui per Telšių apylinkės teismą.