- Teismas
- Regionų apygardos administracinis teismas
- Dokumentas
- Sprendimas
- Data
- 2015-12-11
- Bylos Nr.
- I-11166-244/2015
- Teisminio proceso Nr.
- 3-61-3-04669-2015-6
- Bylos rūšis
- administracinė byla
- Teisėjai
- Egidija Puzinskaitė, Raimondas Blauzdžius, Liudmila Zaborovska (pran.)
- Pareiškėjas
- UAB „Devynduoniai“
- Atsakovas
- Valstybinei energetikos inspekcijai prie Energetikos ministerijos
- Kategorijos
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininkės ir pranešėjos Liudmilos Zaborovskos, teisėjų Raimondo Blauzdžiaus ir Egidijos Puzinskaitės, dalyvaujant pareiškėjos atstovams T. C. ir J. J., atsakovės atstovui Nerijui Bieliauskui, viešame teismo posėdyje išnagrinėjo administracinę bylą pagal pareiškėjos UAB „Devynduoniai“ skundą atsakovei Valstybinei energetikos inspekcijai prie Energetikos ministerijos dėl sprendimo panaikinimo ir įpareigojimo atlikti veiksmus.
Aprašomoji dalis
nustatė:
Šalies argumentai
Pareiškėja kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą su skundu prašydama panaikinti Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos 2015-08-28 sprendimą Nr. 2R-2508, įpareigoti Inspekciją iš naujo išnagrinėti pareiškėjos 2015-08-12 raštą Nr. 1 (skunde klaidingai nurodyta data –2015-08-01) ir pratęsti 2009-03-09 (pareiškėja klaidingai nurodė datą – 2009-05-09) leidimą plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą Nr. (duomenys neskelbtini).
Paaiškino, kad 2009-05-19 Lietuvos Respublikos ūkio ministerija išdavė jai leidimą plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą Nr. (duomenys neskelbtini), leidimo galiojimo trukmė – 24 mėnesiai. Nespėjusi laiku įvykdyti visų numatytų darbų, dar 2011 metais kreipėsi į Lietuvos Respublikos ūkio ministeriją dėl leidimo galiojimo pratęsimo, tačiau Lietuvos Respublikos ūkio ministerija leidimo nepratęsė, nes pareiškėja neįvykdė Elektros energijos, kuriai gaminti naudojami atsinaujinantys energijos ištekliai, gamybos ir pirkimo skatinimo tvarkos aprašo 19 punkto reikalavimų. Pareiškėja pakartotinai nesikreipė dėl leidimo galiojimo pratęsimo, kol nebuvo pašalintos visos kliūtys, susijusios su valstybės ir savivaldybių įstaigų atliekamais veiksmais. Reikalingų darbų nespėjo užbaigti dėl savivaldybės administracijos veiksmų (delsimo) derinant projektą, t. y. nerealizavo keliamų reikalavimų ne dėl jos valios priklausančių veiksnių, todėl mano, kad atsakovė nepagrįstai 2015-08-28 sprendimu Nr. 2R-2508 nusprendė nenagrinėti jos prašymo.
Atsiliepimas
Atsakovė Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos atsiliepime ir atstovas per teismo posėdį prašė skundą atmesti. Paaiškino, kad Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, išnagrinėjusi pareiškėjos prašymą pratęsti leidimo terminą, 2011-03-14 raštu Nr. (8.6-10)-3-724 nusprendė, kad šio leidimo terminas negali būti pratęstas, nes nėra pašalintos aplinkybės, trukdančios pratęsti leidimo plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą galiojimą. Pareiškėjai išduoto leidimo plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą Nr. (duomenys neskelbtini) galiojimas baigėsi 2011 m. kovo 9 d., todėl nėra teisinio pagrindo jį pratęsti. Skundžiamu raštu pareiškėjai buvo išaiškinta, kad pagal Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 16 str. ji turi teisę pasinaudoti galimybe gauti naują leidimą plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą.
Motyvuojamoji dalis
Skundas netenkintinas.
Šioje byloje ginčas iš esmės kilo dėl Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos 2015-08-28 sprendimo (rašto) Nr. 2R-2508 nenagrinėti pareiškėjos prašymo pratęsti 2009-03-09 Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos išduotą leidimą vykdyti veiklą elektros energetikos sektoriuje Nr. (duomenys neskelbtini) teisėtumo ir pagrįstumo.
Pareiškėja teigia, kad negalėjo laiku kreiptis dėl leidimo galiojimo termino pratęsimo, nes reikalingų darbų nespėjo užbaigti dėl savivaldybės administracijos veiksmų (delsimo) derinant projektą, t. y. nerealizavo keliamų reikalavimų ne dėl nuo jos valios priklausančių veiksnių.
Atsakovė teigia, kad negali būti sprendžiamas leidimo plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą galiojimo termino pratęsimas klausimas, nes pareiškėja leidimo jau nebeturi, t. y. leidimo galiojimo terminas pasibaigęs.
Byloje nustatyta, kad 2009-03-19 Lietuvos Respublikos ūkio ministerija išdavė pareiškėjai leidimą plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą Nr. (duomenys neskelbtini), leidimo galiojimo trukmė – 24 mėnesiai (b. l. 167). Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, išnagrinėjusi pareiškėjos prašymą pratęsti leidimo terminą, 2011-03-14 raštu Nr. (8.6-10)-3-724 nusprendė, kad šio leidimo terminas negali būti pratęstas, nes nėra pašalintos aplinkybės, trukdančios pratęsti leidimo plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą galiojimą (b. l. 168). Pareiškėja šio sprendimo neskundė ir jis yra galiojantis. Taigi pareiškėjai išduoto leidimo plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą Nr. (duomenys neskelbtini)galiojimas baigėsi 2011 m. kovo 9 d.
Veiklos elektros energetikos sektoriuje leidimų išdavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2013-10-22 įsakymu Nr. 1-212, 38 punkte (toliau – Taisyklės) nustatyta, kad leidimai veiklai elektros energetikos sektoriuje vykdyti išduodami neterminuotam laikui, išskyrus leidimus plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus ir tiesti tiesioginę liniją. Leidimai plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus ir tiesti tiesioginę liniją išduodami 36 mėnesiams. Jei plėtojamos elektros energijos gamybos technologijos savybės objektyviai lemia ilgesnius statybos ir įrengimo terminus, pareiškėjui pateikus atitinkamus dokumentus, pagrindžiančius ilgesnius statybos ir įrengimo terminus nei leidimo galiojimo laikotarpis, Inspekcija išduoda leidimus plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus, išskyrus leidimus plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus iš atsinaujinančių energijos išteklių, ilgesniam nei 36 mėnesių laikotarpiui.
Pagal Taisyklių 39 punktą išduotų leidimų plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus ir tiesti tiesioginę liniją galiojimo terminas pratęsiamas ne daugiau kaip du kartus: vieną kartą ne ilgesniam kaip 12 mėnesių, o plėtojant elektros energijos gamybos pajėgumus iš atsinaujinančių energijos išteklių – 6 mėnesių laikotarpiui, jeigu asmuo pateikia dokumentus, pagrindžiančius, kad atlikti suplanuotus darbus vėluojama dėl valstybės, trečiųjų asmenų veiksmų ar nenugalimos jėgos aplinkybių; vieną kartą ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui, jeigu asmuo pateikia statybą leidžiančio dokumento kopiją, išskyrus teisės aktų nustatytus atvejus, kai statybą leidžiantis dokumentas neprivalomas, ir dokumentus, įrodančius, kad atlikta ne mažiau kaip 50 procentų projekto įgyvendinimo darbų.
Pagal Taisyklių 41 punktą prašymą pratęsti leidimo galiojimą ir tokį prašymą pagrindžiančius dokumentus leidimo turėtojas pateikia Inspekcijai ne vėliau kaip likus 30 kalendorinių dienų iki leidimo galiojimo pabaigos.
Byloje neginčijamai nustatyta, kad pareiškėja prašymą pratęsti leidimo plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumą Nr. (duomenys neskelbtini) galiojimo terminą pateikė 2015-08-12 (b. l. 4–5), t. y. praėjus daugiau kaip 4 metams nuo šio leidimo galiojimo termino pasibaigimo (2011 m. kovo 9 d.), todėl Inspekcija pagrįstai ir teisėtai 2015-08-28 sprendimu Nr. 2R-2508 atmetė jos prašymą pratęsti 2009-03-09 Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos išduotą leidimą vykdyti veiklą elektros energetikos sektoriuje Nr. (duomenys neskelbtini).
Remiantis išdėstytomis aplinkybėmis, darytina išvada, kad nėra pagrindo naikinti atsakovės 2015-08-28 sprendimą Nr. 2R-2508. Kadangi atsakovės ginčijamas sprendimas yra pagrįstas ir teisėtas, nėra pagrindo tenkinti ir išvestinį reikalavimą įpareigoti Inspekciją iš naujo išnagrinėti pareiškėjos 2015-08-12 prašymą ir pratęsti 2009-03-09 leidimą plėsti elektros energijos gamybos pajėgumą Nr. (duomenys neskelbtini).
Atsižvelgęs į išdėstytus argumentus, teismas daro išvadą, kad pareiškėjos skundas atmestinas.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 85–87 str., 88 str. 1 p., 127 str.,
nusprendė:
Atmesti pareiškėjos UAB „Devynduoniai“ skundą kaip nepagrįstą.
Sprendimas per 14 dienų nuo jo paskelbimo apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, paduodant apeliacinį skundą tiesiogiai Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui arba per Vilniaus apygardos administracinį teismą.