Vilniaus apygardos teismo nutartis

2018-02-07 · Baudžiamoji byla Nr. 1S-49-654/2018

Originalas LITEKO ↗

Bylos eiga

  1. PK-1393-276/2017Nuosprendis · 2017-12-07Vilniaus miesto apylinkės teismas
  2. Atskirasis skundasNutartis · 2018-02-07Vilniaus apygardos teismas
Teismas
Vilniaus apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2018-02-07
Bylos Nr.
1S-49-654/2018
Teisminio proceso Nr.
1-68-3-00085-2017-1
Bylos rūšis
baudžiamoji byla
Teisėjas
Alenas Piesliakas
Nukentėjusysis
G. K.
Advokatai
Ramūnas Vanagas
Kategorijos
Baudžiamoji byla Nr. 1S-49-654/2018Teisminio proceso Nr. 1-68-3-00085-2017-1Procesinio sprendimo kategorija: 2.1.12; 2.4.1.4 (S)
VILNIAUS APYGARDOS TEISMASNUTARTIS2018 m. vasario 7 d.Vilnius

Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Alenas Piesliakas rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo nukentėjusiosios G. K. ir jos atstovo advokato Ramūno Vanago skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. sausio 3 d. nutarties, kuria netenkintas prašymas atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą ir skundas grąžintas G. K..

Teismas,

Aprašomoji dalis

nustatė:

Žemesnės instancijos teismas

2017 m. gruodžio 7 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendžiu O. G. dėl kaltinimų padarius nusikalstamas veikas, numatytas BK 140 straipsnio 1 dalyje, 148 straipsnio 1 dalyje, 154 straipsnio 1 dalyje ir 187 straipsnio 3 dalyje išteisinta jai nepadarius veikų, turinčių nusikaltimų požymių. Civilinis ieškinys paliktas nenagrinėtas. 2018 m. sausio 2 d. teisme buvo gautas G. K. apeliacinis skundas ir prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti. Prašymą G. K. motyvavo tuo, kad ji dėl lėšų trūkumo negalėjo rasti advokato ir 2017 m. gruodžio 19 d. kreipėsi į Valstybės garantuojamos teisinės pagalvos tarnybą, kuri 2017 m. gruodžio 21 d. paskyrė advokatą A. Svilą, o šis dėl užimtumo kitose bylose apeliacinį skundą surašė tik 2017 m. gruodžio 29 d., tai yra jau praleidus 20 dienų terminą skundui paduoti. 2018 m. sausio 3 d. nutartimi Vilniaus miesto apylinkės teismas netenkino G. K. prašymo atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą ir nurodė, kad privati kaltintoja G. K. 2017 m. gruodžio 7 d. posėdyje dalyvavo ir nuosprendį gavo. Ji turėjo pakankamai laiko iki 2017 m. gruodžio 27 d. susirasti advokatą ar laiku kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą (toliau – Tarnyba), bet to nepadarė, todėl teismas jos nurodytų motyvų nepripažino svarbiais.

Šalies argumentai

Nesutikdami su Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartimi nukentėjusioji G. K. ir jos atstovas advokatas R. Vanagas pateikė skundą Vilniaus apygardos teismui, kuriame prašo atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui pateikti. Skunde nurodė, kad teismas neteisingai traktavo, kad G. K. 2017 m. gruodžio 7 d. posėdyje dalyvavo ir nuosprendį gavo, todėl turėjo pakankamai laiko susirasti advokatą ar laiku kreiptis į Tarnybą. Nukentėjusioji nepraleisdama teismo nustatyto apskundimo termino laiku kreipėsi į Tarnybą – 2017 m. gruodžio 19 d. Teismų praktikoje numatyta, kad jei asmuo per apskundimo termino laikotarpį nepraleisdamas jo, kreipiasi dėl antrinės teisinės pagalbos suteikimo, yra laikoma, kad jis apskundimo termino nepraleido. Pats faktas, kad nukentėjusioji dalyvavo teismo posėdyje ir gavo nuosprendį, nereiškia, kad ji turėjo galimybę surašyti skundą ar pagreitinti Tarnybos darbo veiklą. Taigi teismas neteisus teigdamas, kad nukentėjusioji į Tarnybą nesikreipė laiku. Teismas taip pat neatsižvelgė ir į kitas svarbias priežastis atnaujinti praleistą terminą: paskirtas „valstybinis” advokatas buvo labai užimtas, nes turėjo suplanuotus budėjimus; buvo šventinis laikotarpis. Teismas taip pat neatsižvelgė ir į tai, kad valstybė nustatydama antrinės teisinės pagalvos teikimo tvarką piliečiams, turi prisiimti ir galimas rizikas, kad pagalba nebus suteikta laiku dėl per didelio šioje srityje dirbančių advokatų krūvio.

Skunde pažymi, kad Lietuvos Respublikos BPK 102 straipsnis numato, kad dėl svarbių priežasčių praleistas terminas gali būti ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro nutarimu arba teismo nutartimi atnaujintas. Svarbia termino praleidimo priežastimi gali būti pripažįstamas neturėjimas galimybės laiku pasinaudoti kvalifikuota teisine pagalba bei kitos priežastys, dėl kurių pareiškėjas negali įgyvendinti teisės į tinkamą procesą ir savo gynybą. Nagrinėjamoje situacijoje terminas privalėjo būti atnaujintas, kadangi tai yra valstybės teikiama paslauga piliečiui per „valstybinius advokatus“, o ne privataus advokato netinkamai suplanuotos darbinės veiklos rezultato pasekmė.

Skundas netenkinamas.

Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau BPK) 101 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad proceso veiksmai atliekami laikantis šio Kodekso nustatytų terminų. Ši bendroji baudžiamojo proceso pareiga galioja visiems baudžiamajame procese dalyvaujantiems ir procesinius veiksmus atliekantis asmenims. Terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui, proceso teisėtumui, todėl nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami, be to, baudžiamojo proceso operatyvumo ir koncentruotumo principai reikalauja užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama proceso dalyviams suteiktomis teisėmis. Asmuo turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai, rūpestingai.

BPK 313 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad apeliacinis skundas dėl teismo nuosprendžio gali būti paduodamas per dvidešimt dienų nuo nuosprendžio paskelbimo dienos. BPK 314 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad dėl praleisto termino atnaujinimo teismas ar teisėjas sprendžia šio Kodekso 102 straipsnyje nustatyta tvarka. BPK 102 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad dėl svarbių priežasčių praleistas terminas gali būti ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro nutarimu arba teismo nutartimi atnaujintas. Tais atvejais, kai prašymas atnaujinti praleistą terminą paduodamas ikiteisminio tyrimo teisėjui arba teismui, gali būti rengiamas posėdis, apie kurį pranešama prašančiam atnaujinti terminą asmeniui ir kitiems proceso dalyviams. Pakartotiniai prašymai atnaujinti praleistą terminą nepriimami ir nenagrinėjami, išskyrus atvejus, kai paaiškėja naujų aplinkybių.

Vilniaus miesto apylinkės teismas nuosprendį šioje byloje paskelbė 2017 m. gruodžio 7 d., paskutinė diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2017 m. gruodžio 27 d., o apeliacinis skundas į teismą per pašto įstaigą buvo išsiųstas 2017 m. gruodžio 29 d., t. y. praėjus dviem dienoms po termino skundui paduoti pabaigos, taigi, terminas skundui paduoti buvo praleistas.

Šalies argumentai

Terminas skundui paduoti gali būti atnaujintas tik tais atvejais, kai jis praleistas dėl svarbių priežasčių. Skunde pareiškėja nurodė, kad nepraleisdama teismo nustatyto apskundimo termino laiku kreipėsi į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą, tačiau įstatymas nustato 20 dienų apeliaciniam skundui paduoti, o ne kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą. Be to, šis 20 dienų terminas yra skaičiuojamas nuo nuosprendžio paskelbimo ir jis yra vienodas tiek apeliantei, tiek jos advokatui. Kaip matyti iš skundo, privati kaltintoja į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą kreipėsi 2017 m. gruodžio 19 d., t. y. prajus daugiau kaip pusei termino apeliaciniams skundui paduoti, kas rodo, kad ji buvo nepakankamai aktyvi ir tinkamai nesirūpino savo pareiga paduoti apeliacinį skundą per įstatymo nustatytą terminą. Skunde nurodyta, kad suformuota teismų praktika yra aiški – jei pilietis per apskundimo terminą kreipėsi dėl antrinės teisinės pagalbos suteikimo, yra laikoma, kad apskundimo termino jis nepraleido. Toks motyvas yra deklaratyvus. Teismui nėra žinoma tokia teismų praktika, o pareiškėja jos skunde nenurodė.

Skunde G. K. teigia, kad jai paskirtas advokatas A. Svila negalėjo laiku surašyti skundo dėl didelio darbo krūvio, o priimdamas sprendimą apylinkės teismas šios aplinkybės neanalizavo ir nemotyvavo. Teismas, susipažinęs su dokumentais, pateiktais kartu su prašymu atnaujinti skundo padavimo terminą, rado tik sprendimą dėl antrinės teisinės pagalbos suteikimo ir Vilniaus apygardos teismo veiklos teritorijoje dirbančių advokatų budėjimo grafiką. Iš šių dokumentų nematyti, kad paskirtasis advokatas A. Svila laikotarpiu nuo 2017 m. gruodžio 21 d., kai jis buvo paskirtas, iki 2017 m. gruodžio 27 d., kai baigėsi apeliacinio skundo padavimo terminas, buvo užsiėmęs dėl didelio darbo krūvio. Iš šių dokumentų tik matyti, kad advokatas budėjo gruodžio 23 ir 24 dienomis. Teismas sutinka, kad skundo padavimo terminu buvo šventinis laikotarpis, tačiau jis buvo 3 dienas, o likusias septyniolika dienų pareiškėja praleido dėl savo ir advokato neveiklumo. Skundo motyvai dėl valstybės atsakomybės prisiėmimo valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikiantiems advokatams laiku nespėjus atlikti darbų neprailgina ir nepaneigia įstatyme nustatyto termino. Kaip minėta, daugiau kaip pusę termino G. K. praleido pati laiku nepasikreipusi dėl advokato paskyrimo.

Vadovaujantis BPK 102 straipsnio 1 dalimi ir 314 straipsniu, teismas

Rezoliucinė dalis

nutaria:

palikti 2018 m. sausio 3 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartį nepakeistą.

Ši nutartis neskundžiama.

Teisėjas Alenas Piesliakas