Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų nutartis

2022-11-11 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-194-1046/2022

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmai
Dokumentas
Nutartis
Data
2022-11-11
Bylos Nr.
II-194-1046/2022
Teisminio proceso Nr.
4-08-3-00145-2022-1
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Instancija
I-a instancija
Rezultatas
Atsisakyti priimti skundą
Teisėjas
Skaistė Viburytė-Jasiukėnienė (pirm.)
Institucija
Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio administracinių bylų nagrinėjimo skyrius
Nuorašas
Administracinė byla Nr. II-194-1046/2022Teisminio proceso Nr. 4-08-3-00145-2022-1
(S)PANEVĖŽIO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2022 m. lapkričio 11 d.Panevėžys

Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų teisėja Skaistė Viburytė-Jasiukėnienė, susipažinusi su administracine tvarka nubausto A. B. prašymu atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti,

Aprašomoji dalis

nustatė:

Panevėžio apylinkės teisme 2022 m. lapkričio 8 d. gautas iš Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos persiųstas administracine tvarka nubausto A. B. skundas administracinio nusižengimo byloje Nr. AM-AAD-ANR_N-4194-2022 kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą šiam skundui paduoti. Pareiškėjas nurodo, kad minėtą terminą praleido dėl to, jog skundžiamas nutarimas jam nebuvo įteiktas, o buvo išsiųstas el. paštu (duomenys neskelbtini) per Administracinių nusižengimų registrą. Tai, kad nutarimas buvo išsiųstas nurodytu el. paštu sužinojo tik 2022 m. spalio 20 d., kai atsitiktinai pamatė jį gautą savo el. pašte. Šiuo el. paštu naudojasi labai retai ir todėl iki 2022 m. spalio 20 d. nematė bei nežinojo apie minėtą nutarimą. Iki tol buvo įsitikinęs, kad nutarimas jam turi būti ir bus atsiųstas fizine pašto siunta.

Atsiliepimas

Atsiliepimu Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos prašo atsisakyti priimti pareiškėjo skundą ir termino neatnaujinti. Nurodo, kad skundžiamas nutarimas buvo priimtas 2022 m. rugsėjo 5 d. ir tą pačią dieną išsiųstas pareiškėjui per Administracinių nusižengimų registrą el. paštu (duomenys neskelbtini), todėl paskutinė skundo padavimo diena buvo 2022 m. rugsėjo 26 d. tuo tarpu skundas buvo paduotas tik 2022 m. spalio 28 d., t. y. daugiau nei mėnesiu praleidus skundo padavimo terminą. Skunde nenurodoma jokių svarbių priežasčių, dėl kurių šis terminas buvo praleistas.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 623 straipsnyje nurodyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

Procesinis terminas – tai įstatymo ar teismo nustatytas laiko tarpas, per kurį teismas, bylos šalys ar kiti byloje dalyvaujantys asmenys turi ar gali atlikti tam tikrus procesinius veiksmus. Procesiniai terminai įpareigoja ne tik teismą, bet ir proceso dalyvius – proceso greitumas priklauso ir nuo to, kaip proceso dalyviai laikosi nustatytų terminų, ar nepiktnaudžiauja savo teisėmis. Taigi, procesiniai terminai yra reikšmingi dėl to, kad jų laikantis ginčas teisme bus išspręstas operatyviai ir ekonomiškai. Todėl praleistas terminas skundui paduoti yra laikomas esminiu skundo padavimo tvarkos pažeidimu.

Kaip minėta, ANK yra numatyta galimybė praleistą terminą atlikti tam tikram procesiniam veiksmui atnaujinti. Tačiau tokiu atveju teismui būtina nustatyti, ar terminas praleistas dėl svarbių priežasčių (ANK 623 straipsnis). Ši teisės norma nors ir suteikia teisę prašyti atnaujinti terminą, tačiau tuo pačiu ir įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą (ar kitą sprendimą), šia savo procesine teise naudotis operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai ir užkerta kelią procesą tęsti neribotą laiką, piktnaudžiauti savo procesinėmis teisėmis. Svarbių priežasčių, dėl kurių terminas skundui paduoti gali būti atnaujintas, kriterijus yra vertinamasis požymis. ANK nėra išvardintas pavyzdinis sąrašas priežasčių, kurios laikomos svarbiomis, tai kiekvienu konkrečiu atveju sprendžia teismas, įvertinęs pateiktų aplinkybių visetą. Teismų praktikoje ne kartą yra pabrėžta, kad praleistas skundo padavimo terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys objektyviai buvo svarbios, tai yra nuo asmens valios nepriklausiusios aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Tokių priežasčių A. B. nenurodė.

Iš teismui pateiktų duomenų matyti, kad 2022 m. rugsėjo 5 d. nutarimas administracinio nusižengimo byloje Nr. AM-AAD-ANR_N-4194-2022 buvo išsiųstas pareiškėjui 2022 m. rugsėjo 5 d., 16.40 val., per Administracinių nusižengimų registrą el. paštu(duomenys neskelbtini). Nors pareiškėjas tvirtina, kad minėtu el. paštu naudojasi labai retai, tačiau iš bylos duomenų matyti, kad A. B. šį elektroninio pašto adresą pats yra nurodęs, tiek sudarydamas sutartis, tiek ir rašytiniame paaiškinime dėl tiriamo įvykio aplinkybių, be to, šis elektroninio pašto adresas yra nurodytas ir administracinio nusižengimo protokole, kas reiškia, kad A. B. šio elektroninio pašto adresą yra nurodęs kaip kontaktinį.

Motyvuojamoji dalis

ANK 573 straipsnyje įtvirtinta aiški taisyklė, kad šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims gali būti siunčiami elektroniniu paštu, kai asmenys elektroninio pašto adresą nurodė valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ir prievolėms įvykdyti. Ši nuostata reiškia, kad asmuo deklaravo turintis nuolatinę galimybę pasitikrinti elektroninį paštą ir įsipareigoja būti rūpestingas, priešingu atveju prisiima galimas neigiamas jam kilsiančias pasekmes. Taigi Institucija išsiuntusi nutarimą per e. pristatymo sistemą, minėto straipsnio nuostatų nepažeidė, taikė jas tinkamai, todėl laikytina, kad skundžiamas nutarimas A. B. buvo įteiktas 2022 m. rugsėjo 5 d. Taigi skundas turėjo būti paduotas iki 2022 m. rugsėjo 26 d. Tuo tarpu pareiškėjas su skundu kreipėsi tik 2022 m. spalio 27 d., t. y. praėjus daugiau nei mėnesiui nuo skundo padavimo termino suėjimo.

Teismo vertinimu, pareiškėjas šiuo atveju pažeidė bendro pobūdžio pareigą elgtis atidžiai ir rūpestingai, o jo prašyme dėstomos aplinkybės negali būti laikomos objektyviomis, nepriklausančiomis nuo paties pažeidėjo ir pateisinti praleistą skundo padavimo terminą. Teismas sprendžia, kad prašyme dėl termino skundui paduoti atnaujinimo pareiškėjo nurodytos priežastys negali būti pripažintos svarbiomis, objektyviai trukdžiusiomis laiku paduoti skundą teismui ir nesudaro pagrindo spręsti, kad jis elgėsi pakankamai atidžiai ir rūpestingai. Kitų svarbių priežasčių praleisto termino atnaujinimui skunde nenurodyta. Įvertinus aptartas aplinkybes darytina išvada, kad savo procesinėmis teisėmis pareiškėjas naudojosi aplaidžiai, o jo nurodytos priežastys negali būti laikomos svarbiomis, pateisinančiomis termino praleidimą. Nenustačius priežasčių, dėl kurių terminas skundui paduoti turėtų būti atnaujintas, skundą atsisakytina priimti ir jis grąžintinas pareiškėjui.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 ir 626 straipsniais, teismas

nutaria:

Atsisakyti priimti pareiškėjo A. B. skundą, praleidus skundo padavimo terminą ir skundą grąžinti pareiškėjui, o administracinio nusižengimo medžiagą – Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos.

Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo jos nuorašo išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama Panevėžio apygardos teismui atskiruoju skundu, skundą paduodant Panevėžio apylinkės teisme.

Teisėja Skaistė Viburytė-Jasiukėnienė