Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

2020-09-16 · Administracinė byla Nr. R-37-575/2020

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2020-09-16
Bylos Nr.
R-37-575/2020
Teisminio proceso Nr.
3-66-3-00061-2020-9
Bylos rūšis
administracinė byla
Instancija
Vienintelė instancija
Rezultatas
Atsisakyta priimti.
Teisėjai
Ričardas Piličiauskas (pirm.), Audrius Bakaveckas, Laimutis Alechnavičius
Atsakovas
Vyriausioji rinkimų komisija
Pareiškėjas
Politinė partija „Drąsos kelias“
Kategorijos
Administracinė byla Nr. R-37-575/2020Teisminio proceso Nr. 3-66-3-00061-2020-9Procesinio sprendimo kategorijos: 5.1; 43.5.1.1 (S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMASNUTARTIS2020 m. rugsėjo 16 d.Vilnius

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Laimučio Alechnavičiaus, Audriaus Bakavecko ir Ričardo Piličiausko (kolegijos pirmininkas ir pranešėjas),

rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi pareiškėjo politinės partijos „Drąsos kelias“ skundo atsakovui Lietuvos Respublikos vyriausiajai rinkimų komisijai dėl sprendimo panaikinimo priėmimo klausimą,

Aprašomoji dalis

nustatė:

Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme 2020 m. rugsėjo 15 d. gautas pareiškėjo politinės partijos „Drąsos kelias“ (toliau – ir pareiškėjas) skundas, kuriuo prašoma panaikinti Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos (toliau – ir Vyriausioji rinkimų komisija) 2020 m. rugsėjo 8 d. sprendimą Nr. Sp-157 „Dėl „Drąsos kelias“ politinės partijos keliamos kandidatės į Lietuvos Respublikos Seimo narius N. V. neregistravimo“ (toliau – ir Sprendimas).

Lietuvos Respublikos seimo rinkimų įstatymo (toliau – Įstatymo) 21 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimai ar kita jos veika per 5 dienas po sprendimo priėmimo, bet ne vėliau kaip iki balsavimo pabaigos, gali būti apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Skundas turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 48 valandas nuo jo padavimo.

Vadovaujantis nustatytu teisiniu reglamentavimu paskutinė 5 dienų termino diena Vyriausiosios rinkimų komisijos Sprendimui apskųsti buvo 2020 m. rugsėjo 14 d. (kadangi rugsėjo 13 d. nedarbo diena). Pareiškėjas skundą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui išsiuntė 2020 m. rugsėjo 14 d. registruota pašto siunta. Pareiškėjo skundas Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme buvo gautas 2020 m. rugsėjo 15 d.

Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 23 straipsnio 7 dalyje nustatyta, jog skundas (prašymas, pareiškimas) gali būti siunčiamas paštu, išskyrus šio įstatymo 20 straipsnio 2 dalies 9 punkte ir 21 straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodytus ginčus, ir elektronine forma elektroninių ryšių priemonėmis. To paties įstatymo 21 straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodyta, jog Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra galutinė instancija byloms pagal skundus dėl Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimų ar neveikimo, išskyrus skundus, kurie priskirti Konstitucinio Teismo kompetencijai.

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo jurisprudencijoje ne kartą konstatuota, jog, remiantis šiomis teisės normomis, negali būti laikomas teismui laiku paduotu toks skundas dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimo, kuris Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui buvo išsiųstas paštu, tačiau pasiekė teismą jau praėjus įstatyme nustatytam terminui skundui dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimų paduoti (žr., pvz., Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2012 m. rugsėjo 26 d. nutartį administracinėje byloje Nr. R143-18/2012, 2012 m. rugsėjo 27 d. nutartį administracinėje byloje Nr. R492-19/2012, 2012 m. rugsėjo 28 d. nutartį administracinėje byloje Nr. R756-20/2012 ir kt.).

Atsižvelgdama į nustatytą teisinį reglamentavimą ir suformuotą teismų praktiką, teisėjų kolegija konstatuoja, kad pareiškėjas praleido Įstatymo 21 straipsnio 3 dalyje nustatytą terminą skundui dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos Sprendimo panaikinimo paduoti.

ABTĮ 30 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad pareiškėjo prašymu administracinis teismas skundo (prašymo, pareiškimo) padavimo terminus gali atnaujinti, jeigu bus pripažinta, kad terminas praleistas dėl svarbios priežasties ir nėra aplinkybių, nurodytų šio įstatymo 33 straipsnio 2 dalies 1–8 punktuose, tačiau tokio prašymo ir jį pagrindžiančių argumentų pareiškėjas skunde nenurodė.

ABTĮ 33 straipsnio 2 dalies 9 punkte nustatyta, kad administracinio teismo pirmininkas ar teisėjas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą (prašymą, pareiškimą), jeigu skundas (prašymas, pareiškimas) paduotas praleidus nustatytą skundo (prašymo, pareiškimo) padavimo terminą ir šis terminas neatnaujinamas. Ši ABTĮ norma yra imperatyvi, dėl to teisėjų kolegija neturi pagrindo ja nesivadovauti. Pareiškėjui praleidus terminą skundui dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos Sprendimo panaikinimo paduoti, teisėjų kolegija ABTĮ 33 straipsnio 2 dalies 9 punkto pagrindu atsisako šį skundą priimti.

Nutartis, kuria atsisakoma priimti pareiškėjo skundą, neužkerta kelio paduoti naują skundą, kartu pateikiant prašymą dėl praleisto Įstatymo 21 straipsnio 3 dalyje nustatyto 5 dienų termino atnaujinimo bei šį prašymą pagrindžiančius argumentus bei įrodymus (ABTĮ 30 str. 1 ir 2 d.).

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 33 straipsnio 2 dalies 9 punktu, teisėjų kolegija

nutaria:

Atsisakyti priimti politinės partijos „Drąsos kelias“ skundą dėl Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos 2020 m. rugsėjo 8 d. sprendimo Nr. Sp-157 „Dėl „Drąsos kelias“ politinės partijos keliamos kandidatės į Lietuvos Respublikos Seimo narius N. V. neregistravimo“.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjai Laimutis AlechnavičiusAudrius BakaveckasRičardas Piličiauskas