Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų nutartis

2021-01-13 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-108-720/2021

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai
Dokumentas
Nutartis
Data
2021-01-13
Bylos Nr.
II-108-720/2021
Teisminio proceso Nr.
4-69-3-00100-2021-8
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Instancija
I-a instancija
Rezultatas
Prašymą atmesti.
Teisėjas
Tatjana Butkienė (pirm.)
Pažeidėjas
L. J.
Institucija
Kauno apskrities VPK Kauno miesto Nemuno PK
Kategorijos

Įžanginė dalis

Administracinio nusižengimo byla Nr. II-108-720/2021Teisminio proceso Nr. 4-69-3-00100-2021-8Procesinio sprendimo kategorijos: 21.12.1.; 21.12.4. (S)
KAUNO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2021 m. sausio 13 d.Kaunas

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja Tatjana Butkienė, susipažino su administracinėn atsakomybėn patraukto asmens L. J. atstovės advokatės M. V. prašymu dėl termino atnaujinimo paduoti skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariato (toliau – ir Institucija) 2020 m. gruodžio 18 d. sprendimo atsisakyti atnaujinti administracinių nusižengimų bylas.

Teismas

Aprašomoji dalis

nustatė:

2021 m. sausio 11 d. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose gautas administracinėn atsakomybėn patraukto asmens L. J. atstovės advokatės M. V. prašymas dėl termino atnaujinimo paduoti skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariato 2020 m. gruodžio 18 d. sprendimo atsisakyti atnaujinti administracinio nusižengimo bylas ROIK: (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini) bei skundas dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariato 2020 m. gruodžio 18 d. sprendimo atsisakyti atnaujinti administracinių nusižengimų bylas dėl 2018 m. gruodžio 19 d. nutarimo ROIK: (duomenys neskelbtini), 2019 m. vasario 8 d. nutarimo ROIK:(duomenys neskelbtini), 2019 m. kovo 27 d. nutarimo ROIK:(duomenys neskelbtini), 2019 m. gegužės 8 d. nutarimo ROIK:(duomenys neskelbtini), 2019 m. gegužės 12 d. nutarimo ROIK:(duomenys neskelbtini), 2019 m. birželio 28 d. nutarimo ROIK:(duomenys neskelbtini).

Administracinėn atsakomybėn patraukto asmens L. J. atstovė advokatė M. V. nurodė, kad nuo 2020 m. gruodžio 21 d. iki 2020 m. gruodžio 29 d. atostogavo, todėl neturėjo galimybės iki 2020 m. gruodžio 29 d. pateikti teismui skundo dėl jai 2020 m. gruodžio 21 d. išsiųsto Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariato 2020 m. gruodžio 18 d. sprendimo atsisakyti atnaujinti administracinio nusižengimo bylas ROIK: (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini). Pridėjo atostogas patvirtinančią pažymą bei pažymėjo, kad laikotarpiu nuo 2020 m. gruodžio 22 d. iki 2021 m. sausio 7 d. buvo net 7 nedarbo dienos, kas taip pat apsunkino skundo padavimą. Siekiant užtikrinti administracinėn atsakomybėn patraukto asmens teisę į apeliaciją, prašo atnaujinti terminą paduoti skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariato 2020 m. gruodžio 18 d. sprendimo atsisakyti atnaujinti administracinio nusižengimo bylas.

Prašymas atnaujinti terminą atmestinas.

Bylos atnaujinimas – išimtinė ir galutinė įsiteisėjusių nutarimų ar nutarčių teisėtumo ir pagrįstumo kontrolės forma, kurios tikslas užtikrinti teisingumo vykdymą bei tinkamą teisės į teisminę gynybą įgyvendinimą, siekiant patikrinti, ar įsiteisėję teismų procesiniai sprendimai nepažeidžia įstatymų saugomų asmenų teisių ir interesų, taip pat išvengti galimo neteisėto teismo procesinio sprendimo teisinių pasekmių. Atsižvelgiant į tokią proceso atnaujinimo instituto paskirtį, gana detaliai reglamentuota proceso atnaujinimo procedūra, kuri vykdoma griežtai laikantis nustatytų sąlygų ir tvarkos.

Administracinėn atsakomybėn patraukto asmens L. J. atstovė advokatė M. V. prašymą dėl administracinio nusižengimo bylų ROIK: (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini) atnaujinimo ANK 658 straipsnio 1 dalies 4 punkto pagrindu 2020 m. gruodžio 10 d. pateikė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariatui. 2020 m. gruodžio 18 d. Institucija 2020 m. gruodžio 18 d. sprendimą atsisakyti atnaujinti administracinio nusižengimo bylas ROIK: (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), kaip elektroninį dokumentą advokatei M. V. išsiuntė 2020 m. gruodžio 21 d.

ANK 661 straipsnio 4 dalyje numatyta, kad kai paaiškėjusios naujos aplinkybės baigiamos tirti ir nėra pagrindo atnaujinti administracinio nusižengimo bylą, institucija savo sprendimu tyrimą nutraukia. Apie šį sprendimą pranešama suinteresuotiems byloje dalyvavusiems asmenims ir jiems išaiškinama teisė sprendimą apskųsti. Institucijos sprendimas nutraukti tyrimą dėl paaiškėjusių naujų aplinkybių per septynias kalendorines dienas nuo pranešimo apie jį išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti apskųstas aukštesniajai institucijai (pareigūnui), o išnagrinėjusios šį skundą aukštesniosios institucijos (pareigūno) sprendimas – per septynias kalendorines dienas nuo sprendimo išsiuntimo ar išdavimo dienos apylinkės teismui. Kai aukštesniosios institucijos (pareigūno) nėra, institucijos sprendimas nutraukti tyrimą dėl paaiškėjusių naujų aplinkybių per šioje dalyje nurodytą terminą gali būti skundžiamas apylinkės teismui.

Įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo svarbios. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Taip pat, pabrėžtina, kad įstatyme numatytas neilgas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama. Svarbiomis laikomos tokios priežastys, kurios ne dėl skundą paduoti pageidaujančio asmens valios sukliudė jam per įstatyme nustatytą terminą paduoti skundą.

Institucija sprendimą advokatei M. V. išsiuntė elektroniniu paštu 2020 m. gruodžio 21 d., todėl paskutinė skundo padavimo diena buvo 2020 m. gruodžio 28 d., o skundas apylinkės teismui dėl Institucijos sprendimo ir prašymas atnaujinti praleistą terminą teismui išsiųstas 2021 m. sausio 7 d., t. y. praleidus apskundimo terminą 10 kalendorinių dienų, iš kurių 7 dienos buvo darbo dienos.

Teismas, atsižvelgdamas į administracinėn atsakomybėn patraukto asmens L. J. atstovės advokatės M. V. nurodytas priežastis, dėl kurių ji praleido nustatytą skundo padavimo terminą – advokatės atostogas laikotarpiu nuo 2020 m. gruodžio 21 d. iki 2020 m. gruodžio 29 d., daro išvadą, kad nurodytos priežastys nepripažintinos svarbiomis, kadangi pateiktas skundas dėl Institucijos 2020 m. gruodžio 18 d. sprendimo atsisakyti atnaujinti administracinių nusižengimų bylas nėra tokio pobūdžio, kuris lemtų ilgą jo ruošimą, nes iš esmės tos pačios aplinkybės jau buvo nurodytos Institucijai 2020 m. gruodžio 10 d. pateiktame prašyme atnaujinti administracinių nusižengimų bylas, be to atostogos negali objektyviai sukliudyti susipažinti su atsiųstais dokumentais ir nelaikytinos svarbia termino praleidimo priežastimi, todėl atsakomybėn patraukto asmens L. J. atstovės advokatės M. V. prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą yra atmestinas, skundą priimti atsisakytina, nutarčiai įsiteisėjus skundas grąžintinas jį padavusiam asmeniui.

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsniu, 660 straipsnio 1 dalimi, 661 straipsnio 2 dalies 2 punktu, 4, 6 dalimis, teismas

Rezoliucinė dalis

nutaria:

Atmesti administracinėn atsakomybėn patraukto asmens L. J. atstovės advokatės M. V. prašymą dėl termino atnaujinimo paduoti skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariato 2020 m. gruodžio 18 d. sprendimo atsisakyti atnaujinti administracinių nusižengimų bylas.

Skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariato 2020 m. gruodžio 18 d. sprendimo atsisakyti atnaujinti administracinių nusižengimų bylas, atsisakyti priimti, nutarčiai įsiteisėjus, skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Nutartis per septynias kalendorines dienas nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui, skundą paduodant per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.

Teisėja Tatjana Butkienė