Vilniaus apygardos teismo nutartis

2023-04-17 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. AN2-96-935/2023

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2023-04-17
Bylos Nr.
AN2-96-935/2023
Teisminio proceso Nr.
3-61-3-01758-2022-0
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Instancija
Apeliacinė instancija
Rezultatas
Palikti nutartį nepakeistą.
Teisėjas
Ugnius Trumpulis (pirm.)
Pareiškėjas
J. N.
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla Nr. AN2-96-935/2023 Teisminio proceso Nr. 3-61-3-01758-2022-0 Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.3; 21.8.6 (S)
VILNIAUS APYGARDOS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2023 m. balandžio 17 d.Vilnius

Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Ugnius Trumpulis teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo pareiškėjos J. N. atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. gruodžio 16 d. nutarties,

Aprašomoji dalis

nustatė:

I. Priimtų procesinių sprendimų esmė

1. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutartimi buvo atsisakyta priimti pareiškėjos J. N. skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato įpareigojimo atlikti veiksmus ir skundas grąžintas jį padavusiam asmeniui.

Žemesnės instancijos teismas

2. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. gruodžio 16 d. nutartimi pareiškėjos J. N. atskirasis skundas dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutarties panaikinimo ir klausimo perdavimo iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui grąžintas jį padavusiam asmeniui, nes buvo praleistas Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutarties apskundimo terminas.

II. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentai

3. Atskirajame skunde pareiškėja J. N. prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. bei 2022 m. gruodžio 16 d. nutartis.

4. Atskirajame skunde nurodoma, kad pareiškėja Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutartį pašte pasiėmė 2022 m. lapkričio 20 d., todėl dvidešimties dienų nutarties apskundimo terminas baigėsi 2022 m. gruodžio 12 d. Pareiškėja skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutarties pateikė 2022 m. gruodžio 12 d., todėl nėra pagrindo tvirtinti, jog buvo praleistas minėtos nutarties apskundimo terminas.

Šalies argumentai

5. J. N. teigia, kad negalima riboti asmens teisės kreiptis į teismą tokiu būdu, kuriuo būtų pažeista pati tokios teisės esmė. Ribojant asmens galimybes kreiptis į teismą, privalu laikytis proporcingumo principo reikalavimų. Nustatytu ribojimu neturi būti pažeista asmens teisė kreiptis į teismą esmė, ribojimu turi būti siekiama teisėto tikslo, taip pat turi būti išlaikytas priemonių ir siekiamo tikslo proporcingumas.

6. Taip pat pareiškėja nurodo, kad tuo atveju, jeigu bus nutarta, jog ji praleido įstatyme numatytą Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutarties apskundimo terminą, šis terminas turėtų būti atnaujintas.

Žemesnės instancijos teismas

7. Atsilepime į atskirąjį skundą Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiasis specialistas prašo pareiškėjos J. N. skundo netenkinti, nes Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. gruodžio 16 d. nutartis yra teisėta ir pagrįsta.

Motyvuojamoji dalis

III. Apygardos teismo argumentai ir išaiškinimai

Skundžiama nutartis paliktina nepakeista.

Žemesnės instancijos teismas

8. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 626 straipsnio 5 dalyje yra nustatyta, kad apylinkės teismo nutartis, kuria atsisakoma priimti asmens skundą, gali būti skundžiama atskiruoju skundu per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo.

9. Iš skundą nagrinėjančiam teismui pateiktoje medžiagoje užfiksuotų duomenų matyti, kad Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutartis, kuria buvo atsisakyta priimti pareiškėjos J. N. skundą, pareiškėjai paštu buvo išsiųsta 2022 m. lapkričio 14 d. (b. l. 51). Čia pastebėtina, kad tą pačią dieną minėta nutartis J. N. buvo išsiųsta ir elektroniniu paštu (b. l. 52), kuriuo pagal byloje užfiksuotus duomenis pareiškėja naudojasi (b. l. 13, 66, 74). Paštu siųsta Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutartis J. N. buvo įteikta 2022 m. lapkričio 20 d. J. N. yra įsitikinusi, kad Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutarties apskundimo terminas turi būti skaičiuojamas būtent nuo tos dienos, kai ji paštu gavo šią nutartį. Tokia pareiškėjos pozicija yra nepagrįsta.

10. Skundą nagrinėjantis teismas konstatuoja, kad procesinio sprendimo išdavimo dieną tapatinti su tokio procesinio sprendimo įteikimo adresatui diena nėra pagrindo. Teigtina, kad tuo atveju, jeigu įstatymų leidėjas skundo padavimo termino pradžią sietų su procesinio dokumento įteikimo adresatui diena, įstatyme ir būtų nurodyta, jog skundas gali būti paduotas per nustatytą terminą nuo procesinio dokumento įteikimo dienos. Tuo pačiu teigtina, kad procesinio sprendimo apskundimo terminas yra skaičiuojamas nuo jo išdavimo dienos tais atvejais, kai toks sprendimas yra išduodamas anksčiau nei yra išsiunčiamas adresatui (pavyzdžiui, procesinis sprendimas įteikiamas asmeniui, kuris dalyvavo jo paskelbime (žodinio bylos nagrinėjimo atveju), ir pan.). Taigi šiuo atveju Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 22 d. nutarties dvidešimties dienų apskundimo terminas yra skaičiuotinas nuo 2022 m. lapkričio 14 d., šis terminas baigėsi 2022 m. gruodžio 5 d. Skundas, kurio apimtis yra trys lapai ir kurio nemažą dalį sudaro teisės aktų nuostatų citavimas, dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutarties buvo paduotas 2022 m. gruodžio 12 d., t. y. praleidus įstatyme numatytą terminą.

11. ANK 326 straipsnio 3 dalies 2 punkte yra nustatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti. Kaip jau buvo minėta, J. N. praleido įstatyme nustatytą skundo padavimo terminą. Pareiškėja neprašė praleisto termino atnaujinti. Taigi skundžiama nutartimi buvo pagrįstai atsisakyta priimti J. N. skundą.

12. Pareiškėja nurodo, kad tuo atveju, jeigu ji praleido įstatyme numatytą Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. lapkričio 14 d. nutarties apskundimo terminą, šis terminas turėtų būti atnaujintas. Skundą nagrinėjantis teismas konstatuoja, kad prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą, vadovaujantis ANK 626 straipsnio nuostatomis, turi būti teikiamas apylinkės teismui. Dėl šios priežasties praleisto skundo padavimo termino atnaujinimo klausimo apygardos teismas nesprendžia. Čia pažymėtina, kad praleistas terminas skundui paduoti gali būti atnaujintas, tačiau tik tais atvejais, kai šis terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių. ANK nėra nurodyta, kokios procesinio termino praleidimo priežastys yra pripažįstamos svarbiomis. Svarbiomis procesinio termino praleidimo priežastimis gali būti pripažįstamos aplinkybės, kurios nepriklauso nuo asmens valios ar taip ją apriboja, kad asmuo objektyviai negali laiku pasinaudoti įstatyme numatytomis savo teisėmis. Tuo pačiu teigtina, jog, sprendžiant klausimą dėl praleisto termino atnaujinimo, būtina įvertinti aplinkybių visumą, t. y. nurodomų priežasčių pobūdį, kreipimosi į teismą operatyvumą po priežasčių, sutrukdžiusių laiku paduoti skundą, išnykimo, suinteresuoto asmens elgesio rūpestingumo, apdairumo aspektus, kitas reikšmingas aplinkybes, taip pat atsižvelgti į protingumo, sąžiningumo bei teisingumo kriterijus ir pan.

13. Skundą nagrinėjantis teismas atkreipia J. N. dėmesį į tai, kad įstatymų leidėjas, nustatydamas konkrečius procesinių sprendimų apskundimo terminus, tuo pačiu nustatė ir prezumpciją, jog tokie terminai atitinka protingumo, sąžiningumo principų reikalavimus, t. y. atsakingas bei rūpestingas asmuo, kuris siekia apginti galimai pažeistas teises, turi objektyvias galimybes per tokį terminą pateikti skundą. Tinkamai nevykdant pareigos laiku pateikti skundą, asmuo praranda ir šios pareigos vykdymu garantuotą teisę. Faktas, kad skundas buvo grąžintas jį pateikusiam asmeniui, nes buvo praleistas tokio skundo padavimo terminas, niekaip neleidžia daryti išvados, jog pareiškėjos teisė kreiptis į teismą buvo kaip nors nepagrįstai apribota.

14. Esant anksčiau aptartų aplinkybių visumai, Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. gruodžio 16 d. nutartis paliktina nepakeista.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis ANK 656 straipsnio 6 dalies 1 punktu,

nutaria:

Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022 m. gruodžio 16 d. nutartį palikti nepakeistą.

Nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną.

Teisėjas Ugnius Trumpulis