Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartis

2025-10-29 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-1575-1170/2025

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus miesto apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2025-10-29
Bylos Nr.
II-1575-1170/2025
Teisminio proceso Nr.
4-68-3-01638-2025-8
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Justyna Žukovska-Pečiulienė
Pažeidėjas
T. M.
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla Nr. II-1575-1170/2025Teisminio proceso Nr. 4-68-3-01638-2025-8Procesinio sprendimo kategorijos: 21.11.3; 21.11.5 (S)
VILNIAUS MIESTO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2025 m. spalio 29 d.Vilnius

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Justyna Žukovska-Pečiulienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto asmens T. M., gimusio (duomenys neskelbtini), pateikto skundo dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2025 m. rugsėjo 18 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) priėmimo klausimą.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

T. M. Vilniaus miesto apylinkės teismui per Vilniaus miesto savivaldybės administraciją (toliau – ir Institucija) 2025 m. spalio 21 d. pateikė 2025 m. rugsėjo 25 d. skundą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos (toliau – ir Institucija) 2025 m. rugsėjo 18 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) (toliau – ir Nutarimas), kuriuo prašo panaikinti jam paskirtą baudą, kadangi automobilis 2025 m. liepos 10 d. buvo parduotas Ukrainos piliečiui O. L..

Motyvuojamoji dalis

Žemesnės instancijos teismas

Iš Vilniaus miesto apylinkės teismui Institucijos pateiktos T. M. skundą lydinčios medžiagos matyti, kad pastarasis skundą padavė dėl Institucijos Nutarimo, kuriuo šis buvo pripažintas padaręs administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 414 straipsnio 2 dalyje, o būtent dėl to, kad jis 2025 m. liepos 16 d., 07.28 val. (duomenys neskelbtini), bendrojo naudojimo vietoje laikė negalimą eksploatuoti transporto priemonę, kuriai ilgiau kaip tris mėnesius yra sustabdytas leidimas dalyvauti viešajame eisme. Administracinis nusižengimas, numatytas ANK 414 straipsnio 1 dalyje, padarytas pakartotinai. Dėl šio administracinio nusižengimo T. M. paskirta 220 Eur dydžio bauda.

Skundas nepriimtinas ir grąžintinas skundą padavusiam asmeniui.

Žemesnės instancijos teismas

Pagal ANK 623 straipsnį skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

ANK 573 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad šaukimus ir kitus procesinius dokumentus administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjanti institucija siunčia per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis arba registruota pašto siunta. Registruotoji pašto siunta siunčiama į asmens oficialiai deklaruotą gyvenamąją vietą arba kitą žinomą asmens gyvenamąją vietą, arba jo darbovietę, arba mokymo įstaigą, arba Užimtumo tarnybą prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba), jeigu asmuo yra registruotas bedarbiu, išskyrus atvejus, kai šaukimai įteikiami administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims atvykus į instituciją, kurios pareigūnas atliko administracinio nusižengimo tyrimą. Procesinio dokumento, kuris siunčiamas registruotąja pašto siunta, įteikimo diena laikoma jo įteikimo adresatui, kuriam nors iš kartu su juo gyvenančių pilnamečių šeimos narių ar darbovietėje, mokymo įstaigoje arba Užimtumo tarnyboje už korespondencijos priėmimą atsakingam asmeniui diena.

Iš Vilniaus miesto apylinkės teisme gauto T. M. skundo ir jį lydinčios medžiagos matyti, kad Institucija skundžiamą nutarimą priėmė 2025 m. rugsėjo 18 d. ir tą pačią dieną šį išsiuntė T. M. jo nurodytu elektroninio pašto adresu – (duomenys neskelbtini). Duomenų apie tai, kad T. M. elektroniniu paštu siųstas pranešimas su skundžiamu nutarimu nepasiekė adresato gauta nebuvo. Pažymėtina, jog būtent tą elektrinio pašto adresą, kuriuo T. M. buvo siųstas skundžiamas Nutarimas, T. M. nurodė Vilniaus miesto apylinkės teismui adresuotame skunde. Be kita ko, šiuo adresu pastarasis Institucijai pateikė ir skundą.

Nors Vilniaus miesto apylinkės teisme pateiktas T. M. skundas yra datuojamas 2025 m. rugsėjo 25 d., tačiau kaip matyti iš Institucijos pateiktos šį skundą lydinčios medžiagos, jis Institucijoje elektroniniu paštu buvo gautas tik 2025 m. spalio 21 d., o užregistruotas – 2025 m. spalio 22 d. Skundo dėl Institucijos nutarimo pateikimo terminas baigėsi 2025 m. spalio 8 d., todėl sugretinus šį terminą su skundo Institucijoje gavimo data, akivaizdu, kad T. M., 2025 m. spalio 21 d. per Instituciją, teikdamas skundą dėl Nutarimo, praleido ANK nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų nutarimo apskundimo terminą, numatytą ANK 623 straipsnyje.

Pabrėžtina, jog Vilniaus miesto apylinkės teismui adresuotame skunde T. M. jokių svarbių aplinkybių, sąlygojančių skundo padavimo termino praleidimą, nenurodė, taip pat nepateikė prašymo atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą. Skunde yra nurodoma tik tai, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo transporto priemonę, dėl kurios buvo priimtas Nutarimas, iki įvykio pardavė kitam asmeniui, tačiau visiškai nėra užsimenama apie skundo padavimo termino praleidimą. Priešingai, yra apeliaujama išimtinai į administracinio nusižengimo sudėties nebuvimą.

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, teismas sprendžia, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas T. M., siekdamas realizuoti jam tenkančią apskundimo teisę, neveikė pakankamai operatyviai ir rūpestingai, o duomenų, patvirtinančių, jog nagrinėjamu atveju terminas skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, negauta. Todėl, daroma išvada, jog terminas skundui paduoti praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl paties T. M. subjektyvių veiksmų – nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus interesus.

Administracinėn atsakomybėn patrauktam T. M. išaiškintina, kad atsisakymas priimti skundą jam neužkerta kelio pakartotinai pateikti skundą (atitinkantį įstatymo reikalavimus) kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti. Prašyme turi būti nurodytos svarbios priežastys, objektyviai sukliudžiusios laiku realizuoti apskundimo teisę.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi,

nutaria:

Atsisakyti priimti administracinėn atsakomybėn patraukto asmens T. M., gimusio (duomenys neskelbtini), skundą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2025 m. rugsėjo 18 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Nutartis per dešimt kalendorinių dienų nuo jos nuorašo išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Teisėja Justyna Žukovska-Pečiulienė