- Teismas
- Vilniaus apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2016-03-29
- Bylos Nr.
- 2S-764-340/2016
- Teisminio proceso Nr.
- 2-68-3-36934-2015-2
- Bylos rūšis
- civilinė byla
- Teisėjas
- Tatjana Žukauskienė
- Suinteresuotas asmuo
- T. L.
- Pareiškėjas
- J. L.
- Kategorijos
Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Tatjana Žukauskienė, apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo suinteresuoto asmens T. L. atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2015 m. gruodžio 30 d. nutarties civilinėje byloje pagal pareiškėjos J. L. skundą dėl antstolio veiksmų, suinteresuoti asmenys – antstolė D. M., UAB „Medicinos bankas“, T. L..
Aprašomoji dalis
nustatė:
I. Ginčo esmė
Vilniaus miesto apylinkės teismo 2015 m. gruodžio 7 d. nutartimi pareiškėjos J. L. skundas dėl antstolio veiksmų, suinteresuoti asmenys – antstolė D. M., UAB „Medicinos bankas“, T. L., buvo atmestas (b. l. 18-20). 2015 m. gruodžio 28 d. teisme gautas suinteresuoto asmens T. L. atskirasis skundas dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2015 m. gruodžio 7 d. nutarties, kuriuo suinteresuotas asmuo prašė minėtą pirmosios instancijos nutartį panaikinti ir išspręsti klausimą iš esmės – pripažinti antstolio veiksmus, priimant 2015-09-29 patvarkymą, neteisėtais ir jį panaikinti (b. l. 21-22).
II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė
Vilniaus miesto apylinkės teismas 2015 m. gruodžio 30 d. nutartimi atsisakė priimti atskirąjį skundą, kaip pateiktą praleidus nustatytą terminą, ir skundą grąžino jį pateikusiam asmeniui (b. l. 25). Teismas nurodė, kad iš antspaudo ant voko, kuriame teismui atsiųstas suinteresuoto asmens atskirasis skundas, matyti, kad nurodytas atskirasis skundas išsiųstas 2015 m. gruodžio 23 d., t.y. praleidus nustatytą septynių dienų nuo nutarties priėmimo dienos apskundimo terminą. Teismas pažymėjo, jog suinteresuotas asmuo nenurodė jokių aplinkybių, dėl kurių jis praleido terminą atskirajam skundui pateikti, be to, neprašė šio termino atnaujinti.
III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į atskirąjį skundą argumentai
Apeliantas T. L. atskiruoju skundu prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2015-12-30 nutartį ir išspręsti klausimą iš esmės – priimti atskirąjį skundą (b. l. 27). Nurodė, kad 2015-12-07 nutartį, kuria buvo atmestas skundas dėl antstolio veiksmų, gavo tik 2015-12-17. Skundžiama nutartimi buvo atsisakyta priimti jo atskirąjį skundą motyvuojant tuo, kad byla buvo nagrinėjama žodinio proceso tvarka, todėl terminas skundui paduoti buvo skaičiuojamas nuo 2015-12-07 nutarties priėmimo. Skunde pažymėjo, kad žodiniame bylos nagrinėjime nedalyvavo, todėl apie nutarties paskelbimo vietą ir laiką nežinojo. Apelianto teigimu, tik asmenys, dalyvavę bylą nagrinėjant žodinio proceso tvarka, galėjo nutartį apskųsti per 7 dienas nuo jos priėmimo dienos, nes jiems buvo žinoma nutarties paskelbimo diena.
Motyvuojamoji dalis
IV. Apeliacinio teismo nustatytos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados
Apeliacinis skundas atmetamas.
Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro skundo faktinis ir teisinis pagrindas, taip pat patikrinimas, ar nėra absoliučių teismo procesinio sprendimo negaliojimo pagrindų (CPK 320 str. 1 d.). Nagrinėjant atskiruosius skundus, taikomos taisyklės, reglamentuojančios civilinį procesą apeliacinės instancijos teisme (CPK 338 str.).
Apeliacinės instancijos teismas, išnagrinėjęs civilinės bylos medžiagą bei įvertinęs atskirojo skundo argumentus, pripažįsta, jog pirmosios instancijos teismas tinkamai taikė procesinės teisės normas, susijusias su laikinųjų apsaugos priemonių institutu, priėmė teisėtą ir pagrįstą nutartį. Atskirojo skundo argumentai ir juos pagrindžiantys motyvai panaikinti skundžiamą teismo nutartį prielaidų nesudaro.
Byloje ginčas kilo dėl pirmosios instancijos teismo nutarties, kuria buvo atsisakyta priimti suinteresuotojo asmens T. L. atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2015 m. gruodžio 30 d. nutarties, teisėtumo ir pagrįstumo.
Byloje esantys dokumentai patvirtina, kad pareiškėjos J. L. skundas dėl antstolio veiksmų, suinteresuoti asmenys – antstolė D. M., išieškotojas UAB „Medicinos bankas“, solidarus skolininkas T. L., buvo nagrinėjamas žodinio proceso tvarka 2015 m. gruodžio 3 d. teismo posėdyje (b.l. 17). Posėdžio metu teismas nusprendė, kad nutartis byloje bus skelbiama 2015 m. gruodžio 7 d., 15.00 val.. Pažyma apie 2015 m. gruodžio 3 d. teismo posėdžio eigą patvirtina, kad nagrinėjant bylą žodinio proceso tvarka nedalyvavo suinteresuotas asmuo T. L..
Kiekvienas suinteresuotas asmuo, kreipdamasis į teismą, privalo laikytis įstatymo nustatytų tinkamo teisės kreiptis į teismą įgyvendinimo sąlygų. Proceso koncentracijos ir ekonomiškumo tikslais civilinio proceso įstatymas įvairiems procesiniams veiksmams atlikti nustato proceso terminus. Pagal CPK 335 straipsnio 1 dalį atskirieji skundai paduodami per septynias dienas nuo nutarties priėmimo dienos. Kai skundžiama teismo nutartis CPK nustatyta tvarka yra priimta rašytinio proceso tvarka, atskirasis skundas gali būti paduodamas per septynias dienas nuo nutarties patvirtintos kopijos įteikimo dienos. Kadangi pareiškėjos J. L. skundas dėl antstolio veiksmų buvo nagrinėjamas žodinio proceso tvarka, 2015 m. gruodžio 7 d. nutarties apskundimo terminas pasibaigė 2015 m. gruodžio 14 d. Iš antspaudo ant voko, kuriame teismui atsiųstas suinteresuoto asmens atskirasis skundas, matyti, kad nurodytas atskirasis skundas išsiųstas 2015 m. gruodžio 23 d., t.y. praleidus nustatytą septynių dienų nuo nutarties priėmimo dienos apskundimo terminą 9 dienomis (b. l. 23).
Pagal CPK 78 straipsnio 1 dalį asmenims, praleidusiems įstatymų nustatytą ar teismo paskirtą terminą dėl priežasčių, kurias teismas pripažįsta svarbiomis, praleistas terminas gali būti atnaujinamas. Teismas turi teisę atnaujinti praleistą terminą ir savo iniciatyva, kai iš turimos medžiagos matyti, kad terminas praleistas dėl svarbių priežasčių. Apeliacinės instancijos teismas, atsižvelgdamas į suinteresuotojo asmens atskirajame skunde nurodytas aplinkybes, sprendžia, kad nėra pagrindo atnaujinti terminą atskirajam skundui paduoti, nes šis praleistas ne dėl svarbių priežasčių. Suinteresuotas asmuo atskirajame skunde nurodo, kad žodiniame bylos nagrinėjime nedalyvavo, todėl apie nutarties paskelbimo vietą ir laiką nežinojo, be to, tik asmenys, dalyvavę bylą nagrinėjant žodinio proceso tvarka, galėjo nutartį apskųsti per 7 dienas nuo jos priėmimo dienos. Apeliacinės instancijos teismas su tokiais skundo argumentais nesutinka.
Pažymėtina, kad bylos šalys, siekdamos tinkamai įgyvendinti savo procesines teises, negali būti visiškai pasyvios, pagal CPK 7 str. 2 d. privalo sąžiningai naudotis ir nepiktnaudžiauti joms priklausančiomis procesinėmis teisėmis. Apeliacinės instancijos teismas pažymi, jog T. L. buvo žinoma apie tai, kad J. L. skundas dėl antstolio veiksmų bus nagrinėjamas žodinio proceso tvarka, kadangi teismo šaukimas jam buvo įteiktas 2015 m. lapkričio 18 d. (b. l. 13). Minėtos aplinkybės neginčija ir pats apeliantas. Manytina, jog šiuo atveju apeliantas pats buvo pasyvus, kadangi nedalyvavo bylos nagrinėjime, nors apie bylą žinojo ir galėjo domėtis jos eiga, ypač jei ketino skųsti galimai jam nepalankų teismo sprendimą. Apelianto nurodyta aplinkybė, kad tik asmenys, dalyvavę bylą nagrinėjant žodinio proceso tvarka, galėjo nutartį apskųsti per 7 dienas nuo jos priėmimo dienos, nes jiems buvo žinoma nutarties paskelbimo diena, neatleidžia apelianto nuo pareigos laikytis CPK 335 str. 1 d. įtvirtintos termino apeliaciniams skundui paduoti skaičiavimo tvarkos. Be to, pažymėtina ir tai, kad pats apeliantas pateiktu atskiruoju skundu neprašo teismo atnaujinti praleistą terminą atskirajam skundui paduoti.
Atsižvelgiant į išdėstytą, apeliacinės instancijos teismas sprendžia, jog pirmosios instancijos teismas tinkamai įvertino bylos aplinkybes ir priėmė teisėtą ir pagrįstą nutartį, kuria atsisakė priimti suinteresuoto asmens T. L. atskirąjį skundą dėl 2015 m. gruodžio 7 d. nutarties ir grąžino jį padavusiam asmeniui. Atskirojo skundo argumentai nelaikytini teisėtais ir pagrįstais bei sudarančiais pagrindą naikinti skundžiamą teismo nutartį. Dėl to skundžiama teismo nutartis paliktina nepakeista (CPK 337 str. 1 d. 1 p.).
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 337 str. 1 d. 1 p., 339 str.
nutaria:
Vilniaus miesto apylinkės teismo 2015 m. gruodžio 30 d. nutartį palikti nepakeistą.