Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartis

2024-08-23 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-1207-1133/2024

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus miesto apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2024-08-23
Bylos Nr.
II-1207-1133/2024
Teisminio proceso Nr.
4-68-3-01409-2024-3
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Dalia Ulianskaitė-Zabulionienė
Pažeidėjas
A. D.
Kategorijos
Nuorašas
Administracinio nusižengimo byla
Nr. II-1207-1133/2024
Teisminio proceso Nr. 4-68-3-01409-2024-3
(S)
Procesinio sprendimo kategorijos: 21.16
VILNIAUS MIESTO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2024 m. rugpjūčio 23 d.Vilnius

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Dalia Ulianskaitė-Zabulionienė, rašytinio proceso tvarka spręsdama administracinėn atsakomybėn patraukto asmens A. D. (A. D.) skundo dėl Lietuvos kelių policijos tarnybos Specialios paskirties skyriaus 2024 m. sausio 29 d. nutarimo Nr. 39-ANR_N-28832-2024 priėmimo klausimą,

Aprašomoji dalis

nustatė:

Žemesnės instancijos teismas

Lietuvos kelių policijos tarnybos Specialios paskirties skyriaus 2024 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 39-ANR_N-28832-2024 administracinio nusižengimo byloje A. D. pripažintas kaltu pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 416 straipsnio 3 dalį, 424 straipsnio 2 dalį (straipsnio redakcija, galiojusi iki 2022 m. lapkričio 1 d.) ir, vadovaujantis ANK 38 straipsniu, jam paskirta 375 Eur bauda.

Vilniaus miesto apylinkės teisme 2024 m. rugpjūčio 21 d. gautas Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Kelių policijos valdybos persiųstas A. D. skundas dėl minėto nutarimo. Skunde nurodoma, kad administracinius nusižengimus darė kitas asmuo, ne Lietuvos Respublikos pilietis – I. Z.. Automobilis jam buvo parduotas 2022 m. gegužės 28 d., o asmuo klaidingai surašė datą. Bandyta su asmeniu susisiekti, tačiau nepavyko. Taip pat nurodoma, kad pirmą skundą parašė iš karto, bet jis buvo nepriimtas, nes reikėjo pirkimo pardavimo lapą perdaryti, o to padaryti neįmanoma, nes negali susisiekti su pirkėju.

Motyvuojamoji dalis

Skundą atsisakytina priimti.

ANK 623 straipsnyje nustatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Apylinkės teismo nutartis atsisakyti atnaujinti nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminą per dešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama apygardos teismui.

Skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo išdavimo dienos, jei asmuo dalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, nes paskelbus nutarimą, nutarimo nuorašas asmeniui įteikiamas iš karto. Jeigu asmuo nedalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo nuorašo išsiuntimo.

ANK 626 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Šio straipsnio 3 dalyje numatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai: 1) skundą paduoda asmuo, neturintis teisės jo paduoti; 2) skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.

ANK 573 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad šaukimus ir kitus procesinius dokumentus administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjanti institucija siunčia per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis arba registruotąja pašto siunta. Registruotoji pašto siunta siunčiama į asmens oficialiai deklaruotą gyvenamąją vietą arba kitą žinomą asmens gyvenamąją vietą, arba jo darbovietę, arba mokymo įstaigą, arba Užimtumo tarnybą prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba), <...>. Šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai visais atvejais įteikiami asmeniškai, o kai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujančio asmens įteikimo metu nėra, – kuriam nors iš kartu su juo gyvenančių pilnamečių šeimos narių, <...> Šie asmenys privalo kuo greičiau perduoti šaukimą ar kitą procesinį dokumentą adresatui. Procesinio dokumento, kuris siunčiamas registruotąja pašto siunta, įteikimo diena laikoma jo įteikimo adresatui, kuriam nors iš kartu su juo gyvenančių pilnamečių šeimos narių ar <...> diena. Atsisakymas priimti procesinį dokumentą, siunčiamą registruotąja pašto siunta, arba pasirašyti dėl jo gavimo prilygsta procesinio dokumento įteikimui <...>.

Vadovaujantis ANK 573 straipsnio 4 dalimi, dokumentai, siunčiami per E. pristatymo sistemą, kai elektroninio pristatymo dėžutė yra aktyvi, elektroniniu paštu arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena.

Iš administracinio nusižengimo byloje esančių duomenų nustatyta, kad administracinio nusižengimo protokolas priimtas 2023 m. gruodžio 16 d. ir pareiškėjui išsiųstas tą pačią dieną elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini) (b. l. 8). Skundžiamas institucijos 2024 m. sausio 29 d. nutarimas pareiškėjui išsiųstas tą pačią priėmimo dieną elektroniniu paštu, kuriuo buvo išsiųstas ir administracinio nusižengimo protokolas (b. l. 8). Pažymėtina, kad A. D. skunde nurodė kitą savo el. pašto adresą – (duomenys neskelbtini) ir iš susirašinėjimo šiuo e. p. su institucija, akivaizdu, kad A. D. apie administracinio nusižengimo procesą žinojo iki skundžiamo nutarimo priėmimo (2023 m. gruodžio 22 d. jo rašytas elektroninis laiškas institucijai, nurodant tapačius duomenis), kas sudaro pagrindą išvadai, kad e. p. (duomenys neskelbtini) yra aktyvus ir naudojamas pareiškėjo. Tai, kad pareiškėjas apie jam priimtą nutarimą žinojo, patvirtina ir jo skunde nurodyta aplinkybė, kad jis jau prieš tai teikė skundą, kuris nebuvo priimtas ir tai, kad jis elektroniniu paštu 2023 m. gruodžio 18 d. kreipėsi į instituciją dėl užfiksuotų nusižengimų, iš kurių vienas būtent tas, dėl kurio priimtas skundžiamas nutarimas (b. l. 14).

Iš pirmiau aptartų aplinkybių akivaizdžiai matyti, kad A. D. apie administracinio nusižengimo procesą ir jam priimtą skundžiamą nutarimą neabejotinai žinojo. Jam šis nutarimas išsiųstas 2024 m. sausio 29 d. jo naudojamu el. pašto adresu, taigi, dvidešimties dienų skundo padavimo terminas skaičiuotinas nuo 2023 m. sausio 30 d. (ANK 573 straipsnio 4 dalis), paskutinė nutarimo apskundimo diena 2024 m. vasario 19 d., o A. D. skundą pateikė 2024 m. rugpjūčio 14 d., t. y. daugiau nei penkis mėnesius praleidęs ANK 623 straipsnyje nustatytą nutarimo apskundimo terminą.

A. D. savo skunde neprašo atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą, neįvardina jokių šio termino praleidimo priežasčių, tik nurodo, kad pirmą skundą jis buvo padavęs „iš karto“, tačiau skundas nebuvo priimtas, nes „reikia pirkimo pardavimo lapą perdaryti“. Tačiau teismui pateiktoje byloje tokių duomenų nėra. Atsižvelgiant į tai, kad skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti — skundą atsisakytina priimti.

Pareiškėjui išaiškintina, kad atsisakymas priimti skundą jam neužkerta kelio pakartotinai pateikti skundą (atitinkantį įstatymo reikalavimus) kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti. Prašyme turi būti nurodytos svarbios priežastys, objektyviai sukliudžiusio laiku realizuoti apskundimo teisę.

Taip pat pareiškėjui išaiškintina teisė pasinaudoti teisininko pagalba rengiant procesinius dokumentus. Jis gali pats pasirinkti atstovą (sudarant sutartį ir pan.) arba, įvertinęs savo turtinę padėtį, kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą dėl atstovo paskyrimo Lietuvos Respublikos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo numatyta tvarka. Norėdamas gauti antrinę teisinę pagalbą asmuo turi su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą, esančią Odminių g. 3, Vilniuje (tel. 8 700 00 211, el. p. teisinepagalba@vgtpt.lt ) ir pateikti prašymą suteikti antrinę teisinę pagalbą, jo reikalavimą pagrindžiančius dokumentus, jo teisę gauti antrinę teisinę pagalbą įrodančius dokumentus. Taip pat dėl antrinės teisinės pagalbos suteikimo galima kreiptis ir elektroniniu būdu per Teisinių paslaugų informacinę sistemą (toliau TEISIS), prisijungiant prie minėtos sistemos adresu internete www.teisis.lt.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 626, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu,

nutaria:

atsisakyti priimti A. D. (A. D.) skundą dėl Lietuvos kelių policijos tarnybos Specialios paskirties skyriaus 2024 m. sausio 29 d. nutarimo Nr. 39-ANR_N-28832-2024 administracinio nusižengimo byloje.

Nutartis gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos, skundą paduodant per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Teisėja Dalia Ulianskaitė-ZabulionienėNuorašas tikras:Teisėja Dalia Ulianskaitė-Zabulionienė