- Teismas
- Vilniaus regiono apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2018-02-01
- Bylos Nr.
- 2YT-2182-1040/2018
- Teisminio proceso Nr.
- 2-49-3-00056-2018-0
- Bylos rūšis
- civilinė byla
- Teisėjas
- Inga Vaišvilienė
- Pareiškėjas
- I. T.
- Suinteresuotas asmuo
- Valstybinė ligonių kasa
- Kategorijos
- 3.4.4.1Restruktūrizavimo proceso esmė ir paskirtis
- 3.4.4.11pavadinimo nepavyko patikrinti
Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų teisėja Inga Vaišvilienė, susipažinusi su pareiškėjo I. T. skundu dėl antstolės Jūratės Blažienės veiksmų, suinteresuotas asmuo – Valstybinė ligonių kasa,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Pareiškėjas I. T. kreipėsi į antstolę Jūratę Blažienę su skundu (vykdomosios bylos Nr. 0086/08/01200) dėl įstatymo nustatyto išieškojimo termino pabaigos. Skunde nurodoma, kad vykdomosios bylos Nr. 0086/08/01200 vykdymas yra neteisėtas, nes suėjęs vykdymo senaties terminas. Dėl to patvarkymai dėl skolos ir vykdymo išlaidų išieškojimo turi būti panaikinti. Pareiškėjas remiasi teismų praktika, suformuota administracinių teisės pažeidimų bylose.
Antstolė Jūratė Blažienė atsisakė tenkinti I. T. skundą dėl antstolės veiksmų ir kartu su vykdomąja byla persiuntė jį teismui. Antstolė nurodė, kad nei Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK), nei Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) nuostatos nenumato specialiųjų išieškojimo senaties terminų dėl prievolių, kilusių iš prievolinių teisinių santykių. Vykdomasis raštas pateiktas 2008 m. spalio 24 d., t. y. nepraleidus įstatyme nustatyto senaties termino. Kadangi terminas pateikti vykdomajam raštui nebuvo praleistas, vykdomasis raštas nebuvo grąžintas išieškotojui. Išieškojimas vykdomas pagrįstai. Jeigu vykdomasis dokumentas dėl skolos išieškojimo yra pateiktas antstoliui, senaties terminas nėra skaičiuojamas. Priverstinio išieškojimo senatis taikoma tik išieškant valstybei nesumokėtus mokesčius ir baudas.
Motyvuojamoji dalis
Skundas atmestinas.
Nustatyta, kad antstolės Jūratės Blažienės kontoroje vykdomas išieškojimas pagal 2008 m. gegužės 20 d. Ukmergės rajono apylinkės teismo išduotą vykdomąjį raštą Nr. 1-95-517 dėl 1926,30 Eur išieškojimo iš skolininko I. T. Valstybinei ligonių kasai išlaidoms, išleistoms autoavarijos metu nukentėjusiųjų asmenų gydymui atlyginti (vykdomosios b. l. 1).
CPK 606 straipsnyje nustatyti terminai, per kuriuos vykdomieji dokumentai pateikiami vykdyti. Vykdomieji raštai pagal teismo sprendimus gali būti pateikti vykdyti per penkerius metus nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo. Vykdomųjų raštų pagal skubiai vykdytinus teismo sprendimus pateikimo vykdyti terminas skaičiuojamas nuo pirmos dienos po sprendimo priėmimo (CPK 606 straipsnio 2 dalis).
Nagrinėjamu atveju vykdomasis raštas dėl 2008 m. birželio 10 d. įsiteisėjusio teismo nuosprendžio pateiktas antstoliui vykdymui 2008 m. spalio 24 d., t. y. nepraleidus įstatyme nustatyto senaties termino.
CPK 629 straipsnio 1 dalies 4 punkte nurodoma, kad vykdomoji byla nutraukiama, jeigu šiam išieškojimui pasibaigė įstatymų nustatytas išieškojimo senaties terminas. Visgi, įstatymų leidėjas priverstinio išieškojimo senatį, yra nustatęs tik dviem atvejais, t. y. vykdomosiose bylose dėl administracinių teisės pažeidimų ir dėl valstybei nesumokėtų socialinio draudimo, muito ir kitų mokesčių bei su jais susijusių sumų. Tuo atveju, kuomet vykdomasis dokumentas jau yra perduotas priverstinai vykdyti, specialiųjų išieškojimo senaties terminų dėl prievolių, kilusių iš prievolinių teisinių santykių įstatymas nenustato.
Šiuo atveju išieškojimas vykdomas pagal teismo išduotą vykdomąjį dokumentą dėl skolos išieškojimo iš pareiškėjo I. T. Valstybinei ligonių kasai išlaidoms, išleistoms autoavarijos metu nukentėjusiųjų asmenų gydymui atlyginti. Kaip minėta, įstatymas nenumato, kad neįvykdžius teismo sprendimo dėl prievolių vykdymo per tam tikrą laiko tarpą, teismo sprendimo vykdymas yra nutraukiamas.
Esant išdėstytoms aplinkybėms, teismas konstatuoja, kad antstolės Juratės Blažienės vykdymo veiksmai CPK 629 straipsnio 1 dalies 4 punkto nuostatų nepažeidė. Dėl to pareiškėjo skundas netenkintinas.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 290-291, 510-513 straipsniais,
nutaria:
pareiškėjo I. T. skundą dėl antstolės Jūratės Blažienės veiksmų atmesti.
Nutartis per 7 (septynias) dienas nuo nutarties kopijos gavimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui, skundą paduodant per Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmus.