- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2012-02-13
- Bylos Nr.
- N-575-14-12
- Teisminio proceso Nr.
- 4-62-3-00670-2010-1
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjai
- Romanas Klišauskas (pirm.), Stasys Gagys, Ričardas Piličiauskas (pran.)
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Stasio Gagio, Romano Klišausko (kolegijos pirmininkas) ir Ričardo Piličiausko (pranešėjas), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Lazdijų rajono policijos komisariato apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2010 m. lapkričio 15 d. nutarimo J. K. administracinio teisės pažeidimo byloje.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė : I.
Lazdijų rajono apylinkės prokuratūra 2010 m. balandžio 7 d. nutarimu J. K. atžvilgiu nutraukė ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje.
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Lazdijų rajono policijos komisariato (toliau – ir Institucija) 2010 m. gegužės 17 d. nutarimu J. K. už teisės pažeidimo, numatyto Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 110 straipsnio 5 dalyje, padarymą skirta administracinė nuobauda – 500 litų bauda.
Žemesnės instancijos teismas
2010 m. liepos 22 d. Kauno apygardos administracinio teismo nutartimi minėtas nutarimas panaikintas ir byla grąžinta Institucijai.
Institucijos 2010 m. rugpjūčio 16 d. nutarimu J. K. už ATPK 110 straipsnio 5 dalyje numatyto pažeidimo padarymą skirta 750 litų bauda. Nuobauda paskirta už tai, kad jis 2010 m. vasario 15 d. atviroje sodyboje laikė šunį be antsnukio ir pavadėlio, kuris apie 17.30 val. įkando B. M., t. y. pažeidė 2002 m. vasario 20 d. Lazdijų rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. 530 patvirtintų Lazdijų rajono gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo taisyklių 27 ir 32 punktų reikalavimus.
Šalies argumentai
J. K. skundu kreipėsi į Kauno apygardos administracinį teismą, prašydamas panaikinti Institucijos nutarimą ir bylą nutraukti.
Žemesnės instancijos teismas
Kauno apygardos administracinis teismas 2010 m. lapkričio 15 d. nutarimu pareiškėjo skundą tenkino ir bylą jo atžvilgiu nutraukė, konstatavęs, kad nuobauda buvo skirta praleidus ATPK 35 straipsnio 2 dalyje numatytą terminą.
Šalies argumentai
Apeliaciniu skundu Institucija prašo panaikinti Kauno apygardos administracinio teismo nutarimą ir bylą grąžinti pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo. Nurodo, kad nuobauda paskirta 2010 m. gegužės 17 d., t. y. nepraleidus termino, kadangi prokuratūros nutarimas įsiteisėjo 2010 m. balandžio 22 d. Pareiškėjui apskundus Institucijos nutarimą, Institucijai nebuvo nei pagrindo (nuobauda buvo jau paskirta), nei galimybės (byla buvo Kauno apygardos administracinio teismo žinioje) pratęsti nuobaudos skyrimo termino. Gavus pirmosios instancijos teismo nutartį, operatyviai, t. y. 2010 m. rugpjūčio 12 d. surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas ir 2010 m. rugpjūčio 16 d. skirta nuobauda.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja: II.
Apeliacinis skundas netenkintinas.
ATPK 35 straipsnio 1 ir 3 dalyse nustatyta, kad administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos. Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo neturi nuolatinės gyvenamosios vietos, ilgam išvykęs ar gyvena užsienyje, ilgai serga arba kai dėl pažeidimo tyrimo ar kitų priežasčių negalima spręsti jo administracinės atsakomybės klausimo, šio straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse nurodyti terminai pratęsiami, bet ne ilgiau kaip vieneriems metams.
Nagrinėjamu atveju administracinio teisės pažeidimo protokolas J. K. surašytas dėl to, kad 2010 m. vasario 15 d. atviroje sodyboje be antsnukio ir pavadėlio laikomas jo šuo įkando B. M., padarytą veiką kvalifikuojant pagal ATPK 110 straipsnio 5 dalį.
Pagal ATPK 35 straipsnio 2 dalį, atsisakius pradėti ikiteisminį tyrimą dėl padarytos nusikalstamos veikos, administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per du mėnesius nuo sprendimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl padarytos nusikalstamos veikos įsiteisėjimo dienos. Kita vertus, J. K. inkriminuotas pažeidimas padarytas 2010 m. vasario 15 d., nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą priimtas 2010 m. balandžio 7 d. (b. l. 36), t. y. dar nesuėjus ATPK 35 straipsnio 1 dalyje įtvirtintam bendram šešių mėnesių terminui administracinei nuobaudai skirti. Todėl administracinė nuobauda J. K. galėjo būti skirta per šešis mėnesius nuo administracinio teisės pažeidimo padarymo dienos (pvz., Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis administracinėje byloje Nr. N63-1786/2010 ir kt.), t. y. ne vėliau kaip iki 2010 m. rugpjūčio 15 d., arba iki šios datos turėjo būti pratęstas administracinės nuobaudos skyrimo terminas, laikantis ATPK 35 straipsnio 3 dalyje nustatytų sąlygų.
Institucija 2010 m. gegužės 17 d. nutarimu J. K. skyrė 500 litų baudą. Pirmosios instancijos teismas 2010 m. liepos 22 d. nutartimi šį Institucijos nutarimą panaikino ir bylą grąžino Institucijai nagrinėti iš naujo. Pastebėtina, kad tais atvejais, kai Institucijos nutarimą panaikina apygardos administracinis teismas, nuobaudos skyrimo terminas, vadovaujantis ATPK 35 straipsnio 4 dalimi, neatsinaujina (žr. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis administracinėse bylose Nr. N5-1304/2006, N12-1123/2004, N17-1403/2006 ir kt.). Spendimą dėl termino administracinei nuobaudai skirti pratęsimo gali priimti institucija (organas), kurio žinioje yra byla tuo metu, kai atsiranda aplinkybės, sudarančios pagrindą terminui pratęsti. Be to, procesinis sprendimas dėl termino pratęsimo gali būti priimtas tik tuo atveju ir tada, kai terminas skirti nuobaudą dar nėra pasibaigęs, nes administracinės nuobaudos skyrimo termino atnaujinimo institutas ATPK nėra numatytas (Administracinių teismų praktika Nr.7, 2005; p. 275).
Nagrinėjamu atveju po Kauno apygardos administracinio teismo 2010 m. liepos 22 d. priimtos nutarties, kuria byla grąžinta Institucijai protokolui taisyti, Lazdijų rajono policijos komisariatas naują nutarimą priėmė 2010 m. rugpjūčio 16 d., t. y. jau pasibaigus ATPK 35 straipsnio 1 dalyje įtvirtintam šešių mėnesių administracinės nuobaudos skyrimo terminui (kaip minėta, terminas baigėsi 2010 m. rugpjūčio 15 d.). Tačiau byloje nėra jokio dokumento, patvirtinančio, jog būtų buvęs pratęstas nuobaudos skyrimo terminas.
Esant tokiai situacijai, darytina išvada, kad Kauno apygardos administracinio teismas pagrįstai J. K. atžvilgiu bylą nutraukė ATPK 250 straipsnio 7 punkte numatytu pagrindu.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 144 straipsnio 3 dalies 1 punktu, teisėjų kolegija
nutaria:
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Lazdijų rajono policijos komisariato apeliacinio skundo netenkinti.
Kauno apygardos administracinio teismo 2010 m. lapkričio 15 d. nutarimą J. K. administracinio teisės pažeidimo byloje palikti nepakeistą.
Nutartis neskundžiama.