- Teismas
- Šiaulių apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2024-02-09
- Bylos Nr.
- II-84-899/2024
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Bronius Vinciūnas
- Kategorijos
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjas Bronius Vinciūnas, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs G. A., gim. (duomenys neskelbtini), atliekančio laisvės atėmimo bausmę Lietuvos kalėjimų tarnybos (duomenys neskelbtini) kalėjime, prašymą atnaujinti praleistą terminą skundui dėl Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyriausiosios specialistės O. L. 2023 m. spalio 26 d. nutarimo (ROIK: (duomenys neskelbtini)) paduoti,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Žemesnės instancijos teismas
Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyriausiosios specialistės O. L. 2023 m. spalio 26 d. nutarimu, kai protokolas nesurašomas, G. A. nubaustas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 187 straipsnio 1 dalį administracine nuobauda – įspėjimu dėl to, kad G. A., vykdantis individualią veiklą, teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais Valstybinei mokesčių inspekcijai nepateikė Metinės pajamų deklaracijos (forma GPM311) už 2022 m., kuri turėjo būti pateikta pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, iki kalendorinių metų, einančių po to mokestinio laikotarpio gegužės mėn. 1 dienos, atitinkamai iki 2023 m. gegužės 2 d. Nutarime nurodyta, kad tokiais veiksmais G. A. pažeidė Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 27 straipsnio 1 dalies nuostatas.
2024 m. sausio 11 d. Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose gautas Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos persiųstas administracinėn atsakomybėn patraukto G. A. 2023 m. gruodžio 5 d. skundas, kuriuo prašoma panaikinti Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyriausiosios specialistės O. L. 2023 m. spalio 26 d. nutarimą.
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų 2024 m. sausio 17 d. nutartimi atsisakyta priimti administracinėn atsakomybėn patraukto G. A. skundą dėl Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyriausiosios specialistės O. L. 2023 m. spalio 26 d. nutarimo. Teismas konstatavo, kad iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos matyti, jog skundžiamas nutarimas administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui išsiųstas 2023 m. spalio 26 d. jo nurodytu elektroniniu paštu. Atsižvelgiant į tai, paskutinė skundo padavimo diena laikytina – 2023 m. lapkričio 15 d. Nagrinėjamu atveju skundas pateiktas 2023 m. gruodžio 4 d., tai yra praleidus dvidešimties kalendorinių dienų skundo pateikimo terminą. G. A. prašymo atnaujinti skundo padavimo termino nepateikė. Išaiškinta, jog asmuo gali teismui teikti naują skundą, prašydamas atnaujinti skundo padavimo terminą kaip praleistą dėl svarbių priežasčių.
Šalies argumentai
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose 2024 m. vasario 5 d. pakartotinai gautas G. A. 2024 m. sausio 31 d. skundas dėl minėto nutarimo panaikinimo. Kartu su skundu pateiktas prašymas atnaujinti skundo padavimo terminą, kuriame G. A. nurodo, jog 2023 m. spalio 26 d. informaciją apie gautą administracinę nuobaudą mokesčių inspekcija išsiuntė į jo el. paštą. Prie savo el. pašto negali prisijungti, nes nuo 2022 m. lapkričio 11 d. atlieka bausmę (duomenys neskelbtini) kalėjime pusiau atviru režimu ir pagal kalėjimo tvarką negali naudotis internetu, todėl tvirtina, kad nebuvo informuotas apie nutarimą. Pažymi, kad nutarimo dėl administracinės nuobaudos paskyrimo iki šiol nematė, apie jį sužinojo tik iš kalėjimo administracijos lapkričio viduryje, kai, remiantis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 36 str. 2 d. 2 p., buvo perkeltas iš lengvos grupės į paprastą. Žmona jo vardu kreipėsi į mokesčių inspekciją, prašydama panaikinti nutarimą ir 2023 m. lapkričio 15 d. gavo atsakymą, jog dėl nuobaudos panaikinimo reikia kreiptis į teismą. Todėl Šiaulių apylinkės teismas jo pirmąjį prašymą gavo tik 2023 m. gruodžio 4 d. Todėl prašo atnaujinti terminą skundui dėl Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyriausiosios specialistės O. L. 2023 m. spalio 26 d. nutarimo paduoti.
Motyvuojamoji dalis
Prašymas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti tenkintinas.
ANK 623 straipsnyje numatyta, jog skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Pagal formuojamą teismų praktiką svarbiomis termino skundui paduoti praleidimo priežastimis laikytinos objektyvios, nuo asmens valios nepriklausančios aplinkybės, apribojusios jo galimybes efektyviai pasinaudoti teisminės gynybos teise. Teismo diskrecijai palikta spręsti, kokias priežastis pripažinti svarbiomis, kokias – nesvarbiomis. Spręsdamas, ar termino skundui paduoti praleidimo priežastys yra svarbios, teismas vertina, ar minėtos aplinkybės galėjo užkirsti kelią asmeniui laiku ir tinkamai realizuoti šią teisę.
Iš bylos medžiagos matyti, jog 2023 m. spalio 26 d. G. A. atžvilgiu administracinio nusižengimo tyrimą atlikusi pareigūnė, vadovaudamasi ANK 615 straipsnio 4 dalimi, nerašydama administracinio nusižengimo protokolo, priėmė nutarimą, kuriuo G. A. už ANK 187 straipsnio 1 dalyje numatytą administracinį nusižengimą paskirta administracinė nuobauda – įspėjimas. Nutarime nurodyta, jog skundas dėl nutarimo gali būti paduodamas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. Iš teismui pateiktos medžiagos matyti, kad 2023 m. spalio 26 d. nutarimas G. A. buvo išsiųstas tą pačią dieną el. paštu (duomenys neskelbtini). Lietuvos kalėjimų tarnybos (duomenys neskelbtini) kalėjimo 2024 m. sausio 25 d. pažyma Nr. (duomenys neskelbtini) patvirtina, kad G. A. A. kalėjime bausmę atlieka nuo 2022 m. lapkričio 11 d.
Įvertinęs aplinkybes, kad skundžiamas nutarimas priimtas nedalyvaujant G. A., jam atliekant laisvės atėmimo bausmę, atsižvelgęs į pareiškėjo skunde nurodytus argumentus, jog jis bausmės atlikimo įstaigoje neturėjo galimybės patikrinti elektroninio pašto bei atsižvelgdamas į fiksuoto administracinio nusižengimo aplinkybes, teismas sprendžia, jog terminas skundui paduoti praleistas dėl svarbios priežasties, todėl G. A. prašymas tenkinamas ir terminas skundui dėl Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyriausiosios specialistės O. L. 2023 m. spalio 26 d. nutarimo paduoti atnaujintinas.
Pagal ANK 622 straipsnio 2 dalį skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduodamas per šį nutarimą priėmusią instituciją. Šiai institucijai turi būti pateikta tiek skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje kopijų (nuorašų), kad po vieną būtų galima įteikti kitiems šio kodekso 621 straipsnyje nurodytiems asmenims ir nutarimą ne teismo tvarka priėmusiai institucijai, išskyrus atvejus, kai pagal šio kodekso 573 straipsnio 4 dalį šiems asmenims procesiniai dokumentai įteikiami elektroninių ryšių priemonėmis. Institucija per penkias darbo dienas, jeigu įstatymuose nenustatytas kitas terminas, skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje kartu su byla persiunčia atitinkamam apylinkės teismui.
ANK 625 straipsnyje nustatyta, jog nutarimą administracinio nusižengimo byloje ne teismo tvarka priėmusi institucija, nepažeisdama šio kodekso 622 straipsnio 2 dalyje nustatyto termino, gali visiškai ar iš dalies sutikti su skundu dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, pati panaikinti skundžiamą nutarimą ir, netaikydama šio kodekso 616 straipsnyje nurodytų procedūrų, priimti naują nutarimą išnagrinėtoje administracinio nusižengimo byloje.
Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes bei aptartą teisinį reglamentavimą, G. A. skundas perduodamas nutarimą priėmusiai institucijai, kad ši, teismui atnaujinus terminą skundui paduoti, susipažinusi su pateiktu skundu, turėtų galimybę priimti vieną iš ANK 625 straipsnyje numatytų sprendimų – visiškai ar iš dalies sutikti su skundu, panaikinti skundžiamą nutarimą ir priimti naują nutarimą. Nesutikus su skundu, skundas su byla per nustatytą terminą turi būti persiųstas apylinkės teismui.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 622 straipsniu, 623 straipsniu, 625 straipsniu, 626 straipsniu,
nutaria:
atnaujinti G. A. praleistą terminą skundui dėl Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyriausiosios specialistės O. L. 2023 m. spalio 26 d. nutarimo (ROIK: (duomenys neskelbtini)) paduoti.
G. A. skundą su priedais dėl Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyriausiosios specialistės O. L. 2023 m. spalio 26 d. nutarimo (ROIK: (duomenys neskelbtini)) perduoti nutarimą administracinio nusižengimo byloje priėmusiai institucijai – Šiaulių apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai spręsti klausimą dėl Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 625 straipsnyje numatytų sprendimų priėmimo.
Nutartis neskundžiama.