- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2008-12-31
- Bylos Nr.
- N-62-6261-08
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjai
- Ričardas Piličiauskas (pirm.), Antanas Ablingis (pran.), Virgilijus Valančius
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (pranešėjas), Ričardo Piličiausko (kolegijos pirmininkas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2008 m. rugsėjo 17 d. nutarimo V. C. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento (toliau – ir Institucija) įgaliotas pareigūnas 2008 m. liepos 4 d. nutarimu V. C. už pažeidimo, numatyto Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 85 straipsnio 5 dalyje, padarymą skyrė 50 litų baudą.
II.
Kauno apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs V. C. skundą dėl Institucijos 2008 m. liepos 4 d. nutarimo, 2008 m. rugsėjo 17 d. nutarimu jį tenkino – panaikino skundžiamą nutarimą ir bylą nutraukė.
Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentas padavė teismui apeliacinį skundą, kuriuo prašo panaikinti Kauno apygardos administracinio teismo 2008 m. rugsėjo 17 d. nutarimą ir priimti naują sprendimą.
III.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2008 m. spalio 21 d. nutartimi atsisakė priimti Institucijos apeliacinį skundą, nurodė, kad praleistas apeliacinio skundo padavimo terminas ir jo neprašoma atnaujinti.
Šalies argumentai
Institucija 2008 m. lapkričio 19 d. (pagal pašto spaudą ant voko) pateikė apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2008 m. rugsėjo 17 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti grindžiamas pavėluotu nutarimo nuorašo gavimu, be to, Institucija paštui laiku pateikė pašto siuntą, adresuotą teismui.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
IV.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti tenkintinas.
Administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 293 straipsnyje įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Kauno apygardos administracinio teismo nutarimas priimtas 2008 m. rugsėjo 17 d., taigi vadovaujantis ATPK 293 straipsniu bei atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau- ir ABTĮ) 66 straipsnio 4 dalį, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2008 m. rugsėjo 29 d., tačiau Institucija apeliacinį skundą teismui pateikė tik 2008 m. rugsėjo 30 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t.y. praleidusi įstatymo numatytą terminą. Apeliacinį skundą su prašymu atnaujinti terminą apeliaciniam skundui Institucija teismui pateikė 2008 m. lapkričio 19 d.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti Institucija grindžia skundžiamo akto nuorašo pavėluotu gavimu. Teigia, kad nutarimo nuorašą gavo tik 2008 m. rugsėjo 29 d.
Byloje yra duomenys, kad Institucijos atstovas dalyvavo nagrinėjant bylą (b.l. 31-34), tačiau į nutarimo paskelbimą neatvyko (b.l. 33). Byloje yra teismo lydraštis (b.l. 38), iš kurio matyti, kad nutarimo nuorašas Institucijai išsiųstas 2008 m. rugsėjo 25 d., t.y. praleidus ATPK 288 straipsnyje nustatytą trijų dienų terminą. Kaip matyti iš Institucijos registracijos spaudo ant teismo lydraščio, nutarimą Institucija gavo tik 2008 m. rugsėjo 29 d., t.y. paskutinę termino apeliaciniam skundui paduoti dieną. Iš dokumentų, pateiktų su prašymu atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti matyti, kad Institucija apeliacinį skundą paruošė ir paštui įteikė 2008 m. rugsėjo 29 d. (b.l. 60), t.y. paskutinę termino apeliaciniam skundui paduoti dieną, o tai pagal ABTĮ 66 str. 6 d. nelaikoma termino praleidimu. Akcinės bendrovės Lietuvos pašto Alytaus apskrities centrinio pašto rašte nurodyta, kad Institucija lydraščius su pašto siuntomis pateikia apie 17.00 val., todėl pagal universaliųjų pašto paslaugų kokybės reikalavimus, pašto siuntos registruojamos ir išsiunčiamos kitą pašto darbo dieną. Taigi, pateikti įrodymai patvirtina, kad apeliantas apeliacijos teise naudojosi rūpestingai ir pirmą kartą apeliacinį skundą pateikė laiku.
Terminas, per kurį Institucija paruošė ir pakartotinai pateikė teismui apeliacinį skundą kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti, laikytinas protingu po to, kai Institucija Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2008 m. spalio 21 d. nutartimi buvo informuota apie ankstesnį netinkamą teisės į apeliaciją realizavimą. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, teisėjų kolegija vertina, kad terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, todėl jis yra atnaujinamas.
Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka ABTĮ 130 straipsnyje nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.
Administracinių bylų teisenos įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 34 straipsnio 1 ir 4 dalimis, 135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija
nutaria:
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento prašymą patenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2008 m. rugsėjo 17 d. nutarimo.
Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.
Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.
Nutartis neskundžiama.